مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 319 100 1

علاء

/'alA/

معنی علاء در لغت نامه دهخدا

علاء. [ ع َ ] (ع اِمص ) بزرگواری. (دستوراللغة). بزرگوار شدن در شرف و بلندی و بزرگواری. (دستورالاخوان ). || برتری. (دستور اللغة). رجوع به علا شود.

علاء. [ ع َ ] (اِخ )موضعی است در مدینه. (معجم البلدان ) (منتهی الارب ).

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) یا سکةالعلاء. کوچه ای است در بخارا. (معجم البلدان ) (منتهی الارب ).

علاء. [ ع َل ْ لا ] (اِخ ) رجوع به علاّ شود.

علاء. [ ع َ ] (اِخ )ابن بدر. محدث و تابعی است. رجوع به ابومحمد شود.

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) ابن بکربن عبدرب. رجوع به مکوزه ابوالعمر علاء شود.

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) ابن حارثة قریشی. یکی از پانزده تن حکام عرب به جاهلیت.

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) ابن حسن بن علی. از جمله ٔوزرای بویهیان است که وزارت ایشان امتدادی نیافت و در ایام ایشان حادثی واقع نشد. (تجارب السلف ص 248).

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) ابن حسن بن وهب بن موصلایا، مکنی به ابوسعید. از مردم کرخ و از نویسندگان مشهور است. و از کسانی بود که در فصاحت بدو مثل میزدند. وی نصرانی بود و در زمان ابوشجاع وزیر، اسلام آورد. او از زمان القائم بامراﷲ عهده دار دیوان رسائل بود. و نیابت وزارت را نیز بعهده داشت و در اواخر عمر نابینا شد. بسال 432 هَ.ق. به القائم باﷲ پیوست و مدت 65 سال بدو خدمت کرد. رسائل و اشعار او مدون و مورد توجه است. بسال 412 متولد شد و در 22 جمادی الاولای سال 497 درگذشت ، و در تربةالطالع دفن گردید. (از معجم الادباء چ مارگلیوث ج 5 ص 69).

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) ابن حضرمی بن ضماربن سلمی بن اکبر. از صحابه و ازمردم حضرموت یمن است. در صدر اسلام فتوحاتی کرد. و رسول اکرم او را ولایت بحرین داد. (از الاعلام زرکلی ).

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) ابن خالد، مکنی به ابوشیبه. تابعی است. رجوع به ابوشیبه شود.

علاء. [ ع َ ](اِخ ) ابن زهیر. تابعی است. رجوع به ابوزهیر شود.

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) ابن زیاد. تابعی و محدث است. رجوع به ابومحمد شود.

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) ابن زیدل. محدث است. رجوع به ابومحمد شود.

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) ابن سلمة. محدث است. رجوع به ابوالهیثم شود.

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) ابن عاصم غسانی. قلیل الشعر است. (ابن الندیم ).

علاء. [ ع َ ] (اِخ )ابن عبدالرحمن حضرمی حرقی ، مولای حرقه. تابعی است.

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) ابن عبدالکریم. تابعی است. رجوع به ابوعون شود.

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) ابن فضل بن عبدالملک. محدث است. رجوع به ابوهذیل شود.

علاء. [ ع َ ] (اِخ ) ابن محمدبن سیار. تابعی است. رجوع به ابوسیار شود.

معنی علاء در فرهنگ معین

علاء
(عَ) [ ع . ] (اِمص .) بزرگی ، شرف ، بلندی .

معنی علاء در دانشنامه ویکی پدیا

علاء
علاء می تواند اشاره به یکی از موارد زیر باشد:
علاء یا کلا یکی از روستاهای شهرستان سمنان در استان سمنان ایران است. این روستا در ۹ کیلومتری جنوب خاوری شهر سمنان در دهستان حومه جای گرفته است. علاء مرکز دهستان حومه سمنان است.
بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این روستا برابر با ۱٬۳۰۳ نفر (۳۴۹ خانوار) بوده است. در نزدیکی روستای علاء، ناحیه صنعتی علاء قرار دارد. جاده ای که از سمنان به روستا کشیده شده به پایگاه نیروی هوایی سمنان و صنایع دفاع ختم می شود. البته مسیر به صورت راه غیر آسفالته ادامه دارد و تا روستای معلمان ادامه پیدا می کند.
فرآورده های این روستا شامل غلات، پنبه، پسته و خربزه می باشد. صنایع دستی زنان این روستا کرباس بافی است.
علاء الاسوانی (عربی: علاء الأسوانی‎؛ زاده ۲۶ مهٔ ۱۹۵۷(1957-05-26)) یک نویسنده اهل مصر است. او در مصر و آمریکا درس دندانپزشکی خواند. اما به عنوان یک نویسنده به شهرت جهانی رسید. مشهورترین کتابش عمارت یعقوبیان نام دارد، که پیچیدگی ها و جنبه های مختلف جامعه مصر و طبقات مختلف اجتماعی آن را به خوبی نشان می دهد. او مقالات مهمی نیز درباره مسائل سیاسی مصر نوشته است و با بعضی روزنامه های چاپ مصر همکاری منظم دارد.
علاء الحامولی (عربی: علاء الدین حسنین الحامولی‎؛ ۴ ژوئیهٔ ۱۹۳۰(1930-07-04) – ۱۳ ژانویه ۱۹۸۴(1984-01-13)) ورزشکار اهل مصر بود.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه ورزشی زمالک اشاره کرد.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال تیم ملی فوتبال مصر بازی کرده است.
علاء بن الحضرمی (به عربی: العلاء بن الحضرمی) وی صحابی پیامبر اسلام، محمد و از نگارندگان قرآن برای محمد بود. محمد برای دعوت به اسلام، وی را به سوی بحرین فرستاد. پس از اینکه اهالی بحرین مسلمان شدند، محمد وی را به عنوان امیر بحرین گماشت، ابوبکر نیز در زمان خلافتش وی را ابقا کرد اما عمر حضرمی را پس از اینکه از دستورهای مبنی بر عدم حملهٔ دریایی، سرپیچی کرد برکنار ساخت و پس از درگذشت فرماندار بصره عتبة بن غزوان، عمر حضرمی را به این منصب گماشت. در جنگ های ارتداد ابوبکر لشکر یازده گانه ای را برای نبرد با مناطق گوناگون از قلمرویش که از اسلام خارج شدند ترتیب داده بود، یکی از این لشکرها به فرمانده ای حضرمی به سوی بحرین که اهالیش از اسلام برگشته بودند فرستاده شد که وی مرتدهای بحرین را سرکوب کرد. وی در ۱۴ ه. ق درگذشت.
علاء زلزالی(۲۶ مهر ۱۳۴۸ (۱۸ اکتبر ۱۹۶۹) صور لبنان) خواننده عرب لبنانی است.
علاء وردی (متولد ۲۳ دی ۱۳۶۵) هنرمند آکاپلا معروف سعودی-ایرانی است. درحالی که شهرت وی بیشتر در خاورمیانه است، تنها نماهنگ سیاسی او در سال ۲۰۱۳ به زبان انگلیسی با عنوان «No Woman, No Drive» بازخوانی موسیقی معروف «نه، زن، گریه نکن» باب مارلی در یوتیوب میلیون ها بیننده پیدا کرد.
مختصات: ۳۵°۳۴′۲۰″ شمالی ۵۳°۲۳′۴۶″ شرقی / ۳۵.۵۷۲۲۶۹° شمالی ۵۳.۳۹۶۰۴۹° شرقی / 35.572269; 53.396049
ارگ علاء مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان سمنان، روستای علاء واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۹۴۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
اسماعیل نوری علاء استاد دانشگاه و فعال سیاسی ایرانی است. او از فعال ترین شاعران و منتقدان و روزنامه نگاران و از پیگیرترین مفسران و مدافعان شعر موج نو در دهه های چهل و پنجاه بود. او به همراه احمدرضا احمدی، محمدعلی سپانلو، غفار حسینی و نادر ابراهیمی انتشارات طرفه را به نیت دفاع از هنر موج نو و پشتیبانی از هنرمندان موج نویی (به ویژه شاعران)، در اوایل دههٔ چهل تأسیس کرده بود و با انتشار چندین جُنگ و داستان و مجموعهٔ اشعار و نگارش مقالات فراوان در نشریات متعدد توانسته بود که حرکت موج نو را تسریع کند. او هچنین از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ مدیر مسئول و سردبیر نشریهٔ سکولاریسم نو بود که بعدها این نشریه در سایت «جنبش سکولار دموکراسی ایران» ادغام شد.
حسین علاء (۱۲۶۲ تهران - ۱۳۴۳ تهران)، دیپلمات ارشد، سیاست مدار ایرانی و در دو دورهٔ مهم و بحرانی تاریخ معاصر ایران، نخست وزیر ایران شد.
عمر بن العلاابن المطلب یکی از حکام خلافت عربی در طبرستان بود. او جانشین خالد بن برمک بود و برای اولین بار از سال ۱۵۴ تا سال ۱۶۱ قمری یا ۷۷۰-۷۷۱ تا ۷۷۷-۷۷۸ میلادی در زمان خلافت منصور به مدت ۷ سال به حکمرانی انتخاب شد. در زمان حکمرانی او مهدی به خلافت رسید. خلیفه مهدی وقتی خبردار شد که او دختر مهرویه نامی را به همسری گرفته است سخت خشمناک شد و او را از حکمرانی عزل کرد. عمر بن علاء برای دومین بار در سال ۱۶۳-۱۶۴ قمری یا ۷۷۹-۷۸۰ میلادی به حکمرانی طبرستان رسید. او همچنین برای سومین بار پس از یحیی ابن داود حرشی در سال ۱۶۷ قمری یا ۷۸۳-۷۸۴ میلادی حاکم طبرستان و رویان شد.
غفار جلال علاء ملقب به جلال السلطنه (۱۲۵۸ – ۱۳۲۶) وزیر مختار ایران در واشنگتن بود. در پی ماجرای بازداشت او در آمریکا، روابط ایران و آمریکا برای مدتی تیره شد.
فریدون علاء (۱۳۱۰ در پاریس) پزشک، متخصصِ برجستهٔ خون شناسی، محقق، تاریخ شناس و استاد سابق دانشگاه است.
از فریدون علاء به عنوان «پدر جامعه هموفیلی ایران»، عضو افتخاری فرهنگستان علوم پزشکی ایران و یکی از متخصصان علوم پزشکی در ایران است.
او فرزند مرحوم حسین علاء است. او را بنیادگذار اولیه سازمان ملی انتقال خون ایران می دانند که سال هاست برای توسعه و ارتقای آن از هیچ کوششی فروگذار نیست. بدین ترتیب همه آنچه که در بعد از انقلاب از او می دانیم مربوط به آموزه هایی است که او از علوم پزشکی تجربه کرده است. اما در همه این سال ها، این مانع از آن نشد که او از تحقیق و پژوهش پیرامون تاریخ معاصر ایران باز بماند. مخصوصا بخشی از کنکاش ها و کاوشگری های او مربوط به سال های دهه ۲۰ الی ۴۰ شمسی است که پدرش در جایگاه مهم تری ـ نخست وزیر و وزیر دربارـ نسبت به سنوات دیگر عمر خود بسر می برده است.
محمد علاء یک پژوهشگر ایرانی است. در حال حاضر او استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در شهر لس آنجلس می باشد و در رشته مدیریت بازرگانی مشغول به تدریس است. وی در چند دانشگاه مختلف دنیا به عنوان استاد یا مشاور تدریس کرده است. او مدیر چند وب سایت ایرانی از جمله سازمان اینترنتی خلیج فارس می باشد.
منار علاء مربوط به سده های اولیه دوران های تاریخی پس از اسلام - سدهٔ ۵ ه. ق. است و در شهرستان سمنان، بخش مرکزی، دهستان حومه، روستای علاء، واقع در مسجد جامع روستای علاء واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۰۹۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پیشنهاد کاربران درباره معنی علاء

مینا ٢١:٣٩ - ١٣٩٦/٠٦/٢٢
شرافت، بزرگی، والایی، والا مقامی،

پیشنهاد شما درباره معنی علاءنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

معنی علاء
کلمه : علاء
اشتباه تایپی : ughء
آوا : 'alA
نقش : اسم
عکس علاء : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با علاء در گوگلآیا معنی علاء مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 98% )
بستن آگهی ها
زبان مارکت
خرید بلیط هواپیما
حقوق و دستمزد
نرم افزاری مریم
فروشگاه آنالی