انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1092 100 1

علمدار

/'alamdAr/

مترادف علمدار: بیرقدار، پرچمدار، پیشقراول، طلایه دار

معنی علمدار در لغت نامه دهخدا

علمدار. [ ع َ ل َ ] (نف مرکب ) کسی که در میان سپاه علم و رایت در دست وی باشد. (ناظم الاطباء). دارنده ٔ علم. حافظ علم. نگهبان درفش و اختر :
گه علمداران پیش تو علم باز کنند
کوس کوبان تو از کوس برآرند آواز.
فرخی.
به رزمی که مینا علمدار اوست
به فوجی که قتل ورع کار اوست.
ملاطغرا (از آنندراج ).
ای سروردو کون و علمدار روز حشر
بخشایش کریم به تو دارد افتخار.
ارادتخان واضح (از آنندراج ).
|| نیزه دار. (آنندراج ).

علمدار. [ ع َ ل َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان علمدارگرگر بخش جلفا از شهرستان مرند. این ده مرکز بخش است. واقع در 75 هزارگزی شمال مرند، و 4 هزارگزی راه شوسه و خط آهن جلفا به تبریز. ناحیه ایست جلگه و دارای آب و هوای گرم ومعتدل. سکنه ٔ آن 4622 تن است. آب آن از چشمه و قنات تأمین میشود. محصولات آن غلات و پنبه و خربوزه است. شغل اهالی زراعت و گله داری است. راه آن شوسه است. دارای اداره ٔ شهربانی و ژاندارمری و پست و تلگراف و نماینده ٔ فرهنگ است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

علمدار. [ ع َ ل َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان مشکین باختری بخش مرکزی شهرستان خیاو واقع در 22 هزارگزی باختر خیاو و 10 هزارگزی راه شوسه ٔ خیاو به اهر. ناحیه ایست جلگه ای دارای آب و هوای معتدل. سکنه ٔ آن 235 تن است.آب آن از مشکین چائی تأمین میشود. محصول آن غلات و حبوبات است. اهالی به زراعت و گله داری اشتغال دارند. راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

علمدار. [ ع َ ل َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان سراجو از بخش مرکزی شهرستان مراغه واقع در 8 هزارگزی جنوب خاوری مراغه در مسیر راه ارابه رو مراغه به قره آغاج. ناحیه ایست جلگه ای دارای آب و هوای معتدل و سالم. سکنه ٔ آن 110 تن است. آب آن از رودخانه ٔ چکان تأمین میشود. محصولات آن غلات و چغندر و توتون و نخود است. شغل اهالی زراعت میباشد. صنایع دستی آنان کرباس بافی است. دارای راه مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

علمدار. [ ع َ ل َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان سامن شهرستان ملایر واقع در 15 هزارگزی خاور راه شوسه ٔ ملایر به بروجرد. ناحیه ایست کوهستانی دارای آب و هوای معتدل و مالاریایی. سکنه ٔ آن 1200 تن است. آب آن از چشمه تأمین میشود. محصول آن غلات و صیفی و لبنیات است. شغل اهالی زراعت و گله داری است. راه آن مالرو است. این ده به علمدار بالا و علمدار پائین قسمت میشود، که فاصله ٔ آنها 3 هزار گز است. و سکنه ٔ علمدار بالا 665 تن است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

علمدار. [ ع َ ل َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان پائین نهاوند واقع در 12 هزارگزی شمال باختری نهاوند و 2 هزارگزی جنوب راه شوسه ٔ نهاوند به کرمانشاه. ناحیه ایست دشت و سردسیر. دارای 185 تن سکنه. آب آن از رودخانه ٔ گاوماسیاب تأمین میشود. محصول آن غلات و توتون و حبوبات و انگور و لبنیات است. شغل اهالی زراعت و گله داری است. راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

علمدار. [ ع َ ل َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان مرکزی بخش حومه ٔ شهرستان بهبهان واقع در 15 هزارگزی شمال خاوری بهبهان و 15 هزارگزی شمال خاوری راه اتومبیل رو بهبهان به اهواز. ناحیه ایست دشت و گرمسیر مالاریایی. دارای 101 تن سکنه. آب آن از چشمه تأمین میشود. محصولات آن غلات و کنجد و حبوبات و پشم و لبنیات است. شغل اهالی زراعت و گله داری است. دارای راه مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

علمدار. [ ع َل َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان زاوه ٔ بخش حومه ٔ شهرستان تربت حیدریه واقع در 60 هزارگزی جنوب خاوری تربت حیدریه و در سر راه شوسه ٔ عمومی باخرز. ناحیه ایست دامنه دارای آب و هوای معتدل. سکنه ٔ آن 106 تن است. آب آن از قنات تأمین میشود. محصول آن غلات و بنشن. شغل اهالی زراعت و گله داری و قالیچه و چادر بافی است. راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی علمدار به فارسی

علمدار
دهی است از دهستان علمدار گرگر بخش جلفا شهرستان مرند جلگه و معتدل ۴۶۲۲ سکنه محصول غلات پنبه .
( صفت ) کسی که در میان سپاه رایت را حمل کند نگهبان علم .
دهی است از دهستان زاوه بخش حومه شهرستان تربت حیدریه واقع در ۶٠ هزار گزی جنوب خاوری تربت حیدریه و در سر راه شوسه عمومی با خرز ناحیه ایست دامنه دارای آب و هوای معتدل
دهستانی است از بخش جلفا شهرستان مرند واقع در شمال مرند قسمتی جلگه و بخشی کوهستانی معتدل مایل بگرمی و قسمت کوهستانی ییلاقی و سالم شامل ۲۸ آبادی و ۱۵۲۳۶ سکنه .
نام دهستان تابع از بخش جلفا شهرستان مرند است واقع در شمال مرند و کنار رود ارس و محدود است از شمال برودخانه ارس و از جنوب به بخش زنوز و از خاور به دهستان دیزمار باختری و از باختر بشهرستان خوی
دهی است از دهستان پنج هزار بخش بهشهر شهرستان ساری واقع در ۸ هزار گزی خاور بهشهر و یک هزار گزی جنوب راه شوسه بهشهر بگرگان ناحیه ایست دشت و دارای آب و هوای معتدل مرطوب مالاریایی
[ گویش مازنی ] /alem daarmale/ از توابع پنجهزاره ی بهشهر
[ گویش مازنی ] /alemdaaar kile/ از ارتفاعات بخش یانه سر واقع در هزارجریب بهشهر
[ گویش مازنی ] /shaah alamdaar/ کوهی با منطقه ای تاریخی در کلاردشت

معنی علمدار در فرهنگ فارسی عمید

علمدار
کسی که در میان سپاه علم را به دست می گیرد، پرچم دار.

علمدار در دانشنامه اسلامی

علمدار
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
از لقب های قمر بنی هاشم است که در کربلا، پرچم لشکر امام بر دوش او بود. نقش علمدار در میدان نبرد، مهم بود و عامل حفظ انسجام نیروهای سپاه محسوب می شد.
روز عاشورا، امام حسین علیه السلام یاران اندک خود را به سه جناح چپ و راست و قلب تقسیم کرد و برای هر یک فرماندهی برگزید و پرچم را به دست برادرش عباس داد.
روز عاشورا نیز چون عباس علیه السلام خدمت امام آمد و از او اذن میدان طلبید، امام گریست و ابتدا اجازه نداد و فرمود: تو علمدار منی، اگر تو بروی و کشته شوی، سپاه من از هم می پاشد: «یا اخی انت صاحب لوائی و اذا مضیت تفرق عسکری ».
جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.
بابا علمدار، از عرفای اصفهان می باشد.
بابا علمدار، در محلّه الیادران در غرب اصفهان مدفون است و قبر درازی دارد. گویند قد بلندی داشته است. در اطراف قبر او قبرستان اختصاصی محلّه الیادران بوده که در اوایل قرن چهاردهم هجری شمسی قسمتی در خیابان صارمیّه قرار گرفته و خراب شد و باقی را تصرّف نموده به خانه و مغازه و مدرسه تبدیل کردند.
منبع
مصلح الدین مهدوی، اعلام اصفهان، ج۲، ص۳۸.    
...

علمدار در دانشنامه ویکی پدیا

علمدار
علمدار ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
علمدار (بابل)، روستایی در شهرستان بابل استان مازندران
علمدار (بهبهان)، روستایی در شهرستان بهبهان استان خوزستان
علمدار (زاوه)، روستایی در شهرستان زاوه استان خراسان رضوی
علمدار (مشگین شهر)، روستایی در شهرستان مشگین شهر استان اردبیل
علمدار (نهاوند)، روستایی در شهرستان نهاوند استان همدان
علمدار، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان بابل در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان گنج افروز قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۱۳ نفر (۴۷۹خانوار) بوده است.
علمدار (بهبهان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بهبهان در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان حومه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۵ نفر (۲۰خانوار) بوده است.
علمدار (تربت حیدریه)، روستایی از توابع بخش جلگه زاوه شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان رضوی ایران است.
علمدار روستایی در دهستان سلیمان بخش سلیمان شهرستان زاوه استان خراسان رضوی ایران است. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این روستا ۵۷۱ نفر (در ۱۵۰ خانوار) بوده است.
علمدار یک منطقهٔ مسکونی در ایران است که در دهستان شعبان واقع شده است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، علمدار ۱۸۳ نفر جمعیت دارد.
فهرست روستاهای ایران
علمدار (نهاوند)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نهاوند در استان همدان ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان طریق الاسلام قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۶۲ نفر (۵۶خانوار) بوده است.
مقبره علمدار این زیارتگاه در روستای بدل آباد شهرستان خوی در بالای تپه کوه کوچکی در منتهی الیه خروجی این روستا به سمت روستای قرخ یاشار در امتداد شمال غرب شهر خوی در مختصات (۹۳۹۰۰ـ۶۹۷۵۰) برابر چاپ نقشه سازمان جغرافیائی کشور در سریال ۴۹۶۷ برگ دو واقع گردیده است.
خوی
بنابر اظهارات گروه اعزامی باستان شناس، احداث این بنا به زمان قبل از اسلام و دوره ساسانیان بر می گردد.که در آن زمان آتشکده بود اما بنای آن ویران گردیده است. اما قبر فعلی به یکی از دلاوران شهید جنگ چالدران که سید بزرگواری بوده مربوط می شود.و احداث بنای زیارتگاه فعلی به زمان شاه عباس منتسب است.که خانمی به نام فاطمه مرشدی آن بنا را در سال ۱۱۵۸ خورشیدی بنا نموده است.که مزار او در کنار مقبره واقع گردیده است.در سال ۱۳۵۱ به دنبال ایجاد جاده قرخ یاشار چون زمانی علمدار، گورستان ارامنه بود، اشیا عتیقه زیادی استخراج و تحویل موزه خوی گردید.
به احتمال زیاد این سید زادگاهش شهر خوی نبوده و به دور از موطن خود در غربت مدفون گردیده است. در باره علت نامگذاری این مکان به نام علمدار، با مطالعه تاریخ عصر صفوی، قریب به یقین چون، شهید مدفون در این مکان از علمداران و پرچمداران شاه عباس در جنگ چالدران بود، این مکان به زیارتگاه علمدار مسمی گردیده است. و چون علم علمدار، همیشه باید در بلندا در اهتزاز باشد، پیکر او را بر قله کوه دفن کرده اند، یعنی همیشه در اهتزاز است و شهادت مایه شکست او نیست. طبیعی است این عمل باعث ارتقا روحیه شهادت طلبی در بین سپاهیان می شد.در انتخاب این مکان برای دفن این شهید دو نکته مهم حایز اهمیت و سندی برای این گفته هاست.اول این که این تپه از فاصله ۲۳کیلومتری شهر خوی از طرف منطقه چالدران(گردنه گوردیک) که نمای شهر خوی پیدا می شود، علی رغم کوچک بودن بنای مقبره(۱۲ متر زیر بنا) به وضوح قابل رویت و قابل تفکیک از عوارض طبیعی زمین است به طوری که سریع به چشم خورده و بیننده را نسبت به آن مقبره حساس می کند. نکته دوم اینکه ارتفاع این تپه کمتر از ۱۵۰ متر است تا صعود به آن جهت زیارت مقبره برای عموم، آسان و سهل الوصول باشد. در سال های اخیر با همت مسیولین و مردم روستای بدل آباد، بنای این یاد بود مورد مرمت قرار گرفته است.
علمدار سفلی، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ملایر در استان همدان ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان موزاران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۸۹ نفر (۳۴خانوار) بوده است.
علمدار علیا، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ملایر در استان همدان ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان موزاران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۸۹ نفر (۳۶خانوار) بوده است.
آغبلاغ علمدار یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سراجوی شمالی بخش مرکزی شهرستان مراغه واقع شده است.
بقعه علمدار مربوط به دوره سلجوقیان است و در رامهرمز، میدان آزادی، خیابان امام، خیابان علمدار واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۲۲۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
امامزاده شاه علمدار، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان زرین دشت در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان دبیران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۷ نفر (۷خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۵°۳۴′۲۰″شمالی ۵۳°۲۳′۴۶″شرقی / ۳۵٫۵۷۲۲۶۹°شمالی ۵۳٫۳۹۶۰۴۹°شرقی / 35.572269; 53.396049
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
امامزاده علمدار مربوط به دوره قاجار است و در سمنان، خیابان حکیم اللهی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ دی ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۴۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه قبرستان علمدار مربوط به دوره اشکانیان است و در شهرستان مشگین شهر، بخش مرکزی، دهستان شعبان، روستای علمدار واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۳۳۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تپه علمدار مربوط به دوره ساسانیان - سده های اولیه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان ماهنشان، بخش مرکزی، دهستان اوریاد، ۲۰۰ متری شمال روستای پری، ۲۰متری شرق جاده پری، میانچ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۸۳۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
چوان علمدار /علمدار، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان مراغه در استان آذربایجان شرقی ایران است.
این روستا در دهستان سراجوی شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۶ نفر (۵خانوار) بوده است.
خانه محمد حسین علمدار مربوط به دوره قاجار است و در شیراز، محله سرباغ، بن بست هوایی، پ۸۲ واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۶۶۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
خانه محمد حسین علمدار مربوط به دوره قاجار است و در شیراز، محله سرباغ، بن بست هوایی، پ۸۲ واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۶۶۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
خانه معصومه علمدار مربوط به دوره قاجار است و در شیراز، محله درب مسجد، کوچه پشت مسجد شهدا، پ ۵۵ واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۶۶۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با علمدار

علمدار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• هیئت علمدار مشهد   • محبان الائمه مشهد   • علمدار کربلا   • دانلود مداحی مهدی اکبری   • مهدی اکبری عمر کشون   • امشب هیئت کجا برم مشهد   • کانال تلگرام مهدی اکبری   • مهدی اکبری محرم 94   • معنی علمدار   • مفهوم علمدار   • تعریف علمدار   • معرفی علمدار   • علمدار چیست   • علمدار یعنی چی   • علمدار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علمدار
کلمه : علمدار
اشتباه تایپی : uglnhv
آوا : 'alamdAr
نقش : اسم
عکس علمدار : در گوگل


آیا معنی علمدار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )