برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1314 100 1

علمدار

/'alamdAr/

مترادف علمدار: بیرقدار، پرچمدار، پیشقراول، طلایه دار

معنی علمدار در لغت نامه دهخدا

علمدار. [ ع َ ل َ ] (نف مرکب ) کسی که در میان سپاه علم و رایت در دست وی باشد. (ناظم الاطباء). دارنده ٔ علم. حافظ علم. نگهبان درفش و اختر :
گه علمداران پیش تو علم باز کنند
کوس کوبان تو از کوس برآرند آواز.
فرخی.
به رزمی که مینا علمدار اوست
به فوجی که قتل ورع کار اوست.
ملاطغرا (از آنندراج ).
ای سروردو کون و علمدار روز حشر
بخشایش کریم به تو دارد افتخار.
ارادتخان واضح (از آنندراج ).
|| نیزه دار. (آنندراج ).

علمدار. [ ع َ ل َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان علمدارگرگر بخش جلفا از شهرستان مرند. این ده مرکز بخش است. واقع در 75 هزارگزی شمال مرند، و 4 هزارگزی راه شوسه و خط آهن جلفا به تبریز. ناحیه ایست جلگه و دارای آب و هوای گرم ومعتدل. سکنه ٔ آن 4622 تن است. آب آن از چشمه و قنات تأمین میشود. محصولات آن غلات و پنبه و خربوزه است. شغل اهالی زراعت و گله داری است. راه آن شوسه است. دارای اداره ٔ شهربانی و ژاندارمری و پست و تلگراف و نماینده ٔ فرهنگ است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

علمدار. [ ع َ ل َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان مشکین باختری بخش مرکزی شهرستان خیاو واقع در 22 هزارگزی باختر خیاو و 10 هزارگزی راه شوسه ٔ خیاو به اهر. ناحیه ایست جلگه ای دارای آب و هوای معتدل. سکنه ٔ آن 235 تن است.آب آن از مشکین چائی تأمین میشود. محصول آن غلات و حبوبات است. اهالی به زراعت و گله داری اشتغال دارند. راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

علمدار. [ ع َ ل َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان سراجو از بخش مرکزی شهرستان مراغه واقع در 8 هزارگزی جنوب خاوری مراغه در مسیر راه ارابه رو مراغه به قره آغاج. ناحیه ایست جلگه ای دارای آب و هوای معتدل و سالم. سکنه ٔ آن 110 تن است. آب آن از رودخانه ٔ چکان تأمین میشود. محصولات آن غلات و چغندر و توتون و نخود است. شغل اهالی زراعت میباشد. صنایع دستی آنان کرباس بافی است. دارای راه مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

علمدار. [ ع َ ل َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان سامن شهرستان ملایر واقع در 15 هزارگزی خاور راه شوسه ٔ ملایر به بروجرد. ناحیه ایست کوهستانی دارای آب و هوای معتدل و مالاریا ...

معنی علمدار به فارسی

علمدار
دهی است از دهستان علمدار گرگر بخش جلفا شهرستان مرند جلگه و معتدل ۴۶۲۲ سکنه محصول غلات پنبه .
( صفت ) کسی که در میان سپاه رایت را حمل کند نگهبان علم .
دهی است از دهستان زاوه بخش حومه شهرستان تربت حیدریه واقع در ۶٠ هزار گزی جنوب خاوری تربت حیدریه و در سر راه شوسه عمومی با خرز ناحیه ایست دامنه دارای آب و هوای معتدل
دهستانی است از بخش جلفا شهرستان مرند واقع در شمال مرند قسمتی جلگه و بخشی کوهستانی معتدل مایل بگرمی و قسمت کوهستانی ییلاقی و سالم شامل ۲۸ آبادی و ۱۵۲۳۶ سکنه .
نام دهستان تابع از بخش جلفا شهرستان مرند است واقع در شمال مرند و کنار رود ارس و محدود است از شمال برودخانه ارس و از جنوب به بخش زنوز و از خاور به دهستان دیزمار باختری و از باختر بشهرستان خوی
دهی است از دهستان پنج هزار بخش بهشهر شهرستان ساری واقع در ۸ هزار گزی خاور بهشهر و یک هزار گزی جنوب راه شوسه بهشهر بگرگان ناحیه ایست دشت و دارای آب و هوای معتدل مرطوب مالاریایی
[ گویش مازنی ] /alem daarmale/ از توابع پنجهزاره ی بهشهر
[ گویش مازنی ] /alemdaaar kile/ از ارتفاعات بخش یانه سر واقع در هزارجریب بهشهر
[ گویش مازنی ] /shaah alamdaar/ کوهی با منطقه ای تاریخی در کلاردشت

معنی علمدار در فرهنگ فارسی عمید

علمدار
کسی که در میان سپاه علم را به دست می گیرد، پرچم دار.

علمدار در دانشنامه اسلامی

علمدار
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
از لقب های قمر بنی هاشم است که در کربلا، پرچم لشکر امام بر دوش او بود. نقش علمدار در میدان نبرد، مهم بود و عامل حفظ انسجام نیروهای سپاه محسوب می شد.
روز عاشورا، امام حسین علیه السلام یاران اندک خود را به سه جناح چپ و راست و قلب تقسیم کرد و برای هر یک فرماندهی برگزید و پرچم را به دست برادرش عباس داد.
روز عاشورا نیز چون عباس علیه السلام خدمت امام آمد و از او اذن میدان طلبید، امام گریست و ابتدا اجازه نداد و فرمود: تو علمدار منی، اگر تو بروی و کشته شوی، سپاه من از هم می پاشد: «یا اخی انت صاحب لوائی و اذا مضیت تفرق عسکری ».
جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.
بابا علمدار، از عرفای اصفهان می باشد.
بابا علمدار، در محلّه الیادران در غرب اصفهان مدفون است و قبر درازی دارد. گویند قد بلندی داشته است. در اطراف قبر او قبرستان اختصاصی محلّه الیادران بوده که در اوایل قرن چهاردهم هجری شمسی قسمتی در خیابان صارمیّه قرار گرفته و خراب شد و باقی را تصرّف نموده به خانه و مغازه و مدرسه تبدیل کردند.
منبع
مصلح الدین مهدوی، اعلام اصفهان، ج۲، ص۳۸.    
...

علمدار در دانشنامه ویکی پدیا

علمدار
علمدار ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
علمدار (بابل)، روستایی در شهرستان بابل استان مازندران
علمدار (بهبهان)، روستایی در شهرستان بهبهان استان خوزستان
علمدار (زاوه)، روستایی در شهرستان زاوه استان خراسان رضوی
علمدار (مشگین شهر)، روستایی در شهرستان مشگین شهر استان اردبیل
علمدار (نهاوند)، روستایی در شهرستان نهاوند استان همدان
علمدار، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان بابل در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان گنج افروز قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۱۳ نفر (۴۷۹خانوار) بوده است.
علمدار (بهبهان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بهبهان در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان حومه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۵ نفر (۲۰خانوار) بوده است.
علمدار (تربت حیدریه)، روستایی از توابع بخش جلگه زاوه شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان رضوی ایران است.
علمدار روستایی در دهستان سلیمان بخش سلیمان شهرستان زاوه استان خراسان رضوی ایران است. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این روستا ۵۷۱ نفر (در ۱۵۰ خانوار) بوده است.
علمدار یک منطقهٔ مسکونی در ایران است که در دهستان شعبان واقع شده است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، علمدار ۱۸۳ نفر جمعیت دارد.
فهرست روستاها ...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با علمدار

علمدار را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• هیئت علمدار مشهد   • محبان الائمه مشهد   • علمدار کربلا   • دانلود مداحی مهدی اکبری   • مهدی اکبری عمر کشون   • امشب هیئت کجا برم مشهد   • کانال تلگرام مهدی اکبری   • مهدی اکبری محرم 94   • معنی علمدار   • مفهوم علمدار   • تعریف علمدار   • معرفی علمدار   • علمدار چیست   • علمدار یعنی چی   • علمدار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علمدار
کلمه : علمدار
اشتباه تایپی : uglnhv
آوا : 'alamdAr
نقش : اسم
عکس علمدار : در گوگل

آیا معنی علمدار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )