برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1150 100 1

علم الهی

علم الهی در دانشنامه اسلامی

علم الهی
علم، یکی از صفات جمال و کمال است و در ثبوت این صفت برای خداوند جای هیچ گونه تردیدی نیست. فلاسفه و متکلمان اسلامی (بلکه همه خداپرستان) بر این مطلب، اتفاق نظر دارند؛ با این حال، در حدود و چگونگی علم خداوند، اقوال و آرا، مختلف است.
علم الهی را می توان در سه مرحله مورد بحث قرار داد.مرحله نخست: علم خداوند به ذات خود؛مرحله دوم: علم خداوند به موجودات، قبل از ایجاد آنها (علم به اشیاء در مقام ذات = علم ذاتی)مرحله سوم: علم خداوند به موجودات، پس از ایجاد آنها (علم به اشیاء در مقام فعل= علم فعلی)
← علم خداوند به ذات خود
علم خداوند به موجودات پس از ایجاد آنها و به عبارتی علم به موجودات در مقام فعل، علم تفصیلی و حضوری است، ولی عین ذات خداوند نیست. چون فرض این است که این علم در مقام فعل است و فعل خارج از ذات است. در این جا واقعیت موجودات در عین این که فعل خداوند می باشند علم او نیز هستند. در مقام تمثیل می توان آن را به علم نفس انسان به صورت های ذهنی که ایجاد می کند تشبیه کرد. واقعیت این صورت ها هم فعل نفس اند و هم علم نفس، یعنی صورت های ذهنی مزبور به خودی خود نزد نفس حاضرند و از طرفی فعل و معلول نفس نیز می باشند. تفسیر علم فعلی خداوند به موجودات انسان به گونه ای مزبور، از ابتکارات شیخ اشراق است. بر این اساس فرقی میان موجودات مجرد و موجودات مادی وجود نخواهد داشت، زیرا همگی معلول و فعل خداوندند، و واقعیت آنها عین ربط به وجود الهی است، و همگی در محضر خداوند قرار دارند.(صدر المتألهین و علامه طباطبایی میان موجودات مجرد و مادی فرق گذاشته اند، حضور موجودات مجرد به خودی خود و بدون واسطه است، و حضور موجودات مادی به واسطه حضور صورت های مجرد آنها در عالم مجرد است. آنچه در متن آورده شد، دیدگاه حکیم سبزواری در این باره است. که به نظر استوارتر آمد.)
ربانی گلپایگانی، علی، ایضاح الحکمه، ج۲، ص ۵۴۷_۵۴۸.
از آنچه در تبیین مراحل سه گانه علم الهی بیان گردید، براهین علم خداوند نیز به دست آمد.
← برهان علم خداوند به ذات خود
...
علم الهی
«علم» در لغت به معنای دانستن (معنای مصدری) و دانش (معنای اسم مصدری) بکار برده می شود. در اصط ...

ارتباط محتوایی با علم الهی

علم الهی در جدول کلمات

علم الهی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مجید ترکستانی
دانش برین، دانش خدایی، دانش ایزدی، دانش یزدانی و ....

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی علم الهی   • مفهوم علم الهی   • تعریف علم الهی   • معرفی علم الهی   • علم الهی چیست   • علم الهی یعنی چی   • علم الهی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علم الهی
کلمه : علم الهی
اشتباه تایپی : ugl hgid
عکس علم الهی : در گوگل

آیا معنی علم الهی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )