برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1304 100 1

علی بن محمد سمری

علی بن محمد سمری در دانشنامه اسلامی

علی بن محمد سمری
حسین بن روح نوبختی پس از بیست و یک سال تلاش و خدمت، به دستور حضرت بقیة الله الاعظم (عج) ، شخصیت گرانقدری از بغداد به نام علی بن محمد سمری را به نیابت معرفی کرد.
علی بن محمد سمری از حسن عسکری (ع)">اصحاب امام حسن عسکری (ع) ، و از خواص شیعه در زمان خود بود. او از شعبان ۳۲۶ تا نیمه شعبان ۳۲۹ هجری قمری نیابت امام را بر عهده گرفت. ولی هنگام مرگ کسی را، به عنوان جانشین خود معرفی نکرد.مدت نیابت علی بن محمد سمری ، نسبت به سه نایب خاص دیگر، کمتر بود و تنها سه سال ادامه یافت، با این که نیابتعثمان بن سعید، نخستین نایب امام زمان (ع) حداقل پنج سال و نیابت فرزندش محمد بن عثمان، به مدت چهل سال و نیابت حسین بن روح نوبختی به مدت بیست و دو سال به طول انجامید.
وظایف علی بن محمد
احمد بن محمد صفوانی نقل کرده است که حسین بن روح به علی بن محمد سمری امر نیابت را وصیت کرد. سمری هم همان کارهای نوبختی را انجام می داد. اما وقتی زمان مرگ علی بن محمد سمری فرا رسید، شیعیان به حضور من آمدند و از وکیل و نایبش پرسیدند، او گفت: «مأمور نیستم به عنوان نایب، کسی را معرفی کنم! خدا را امری است که خود به انجام می رساند.»
کرامات
از علی بی محمد کرامات بسیار زیادی هم دیده شد که هر یک کمال ایمان او را نشان می دهد. از جمله خبری است کهصدوق ده سال بعد از شروع غیبت، از صالح بن شعیب طالقانی نقل می کند.صالح می گوید: «احمد بن ابراهیم بن محلد» به من گفت: در بغداد نزد مشایخ و علما رسیدم. در آن مجلس «علی بن محمد سمری» بدون مقدمه گفت: «خدا «علی بن حسین بن بابویه» صدوق    
...
علی بن محمد سمری
علی بن محمد سَمَری یا سَمُری (متوفای ۳۲۹ق) چهارمین نائب از نواب اربعه امام زمان(عج) که پس از حسین بن روح نوبختی، سه سال (۳۲۶ - ۳۲۹ق) عهده دار مقام نیابت بود. وی در زمان نیابت، رابط میان حضرت مهدی و شیعیان بود و مردم، وجوه شرعی را در اختیار او می گذاردند. او را از اصحاب امام عسکری هم شمرده اند که مکاتباتی با آن امام داشته است. دوران نیابت سمری کوتاه و نسبت به سه نائب خاص دیگر، کمتر بود و تفصیلی از آن گزارش نشده است. دلیل فعالیت کمتر علی بن محمد سمری، سخ ...

علی بن محمد سمری در دانشنامه ویکی پدیا

علی بن محمد سمری
در اعتقادات شیعیان دوازده امامی ابوالحسن، علی بن محمد سَمَری، چهارمین نایب خاص امام زمان در دوران غیبت صغری است. وی پس از خود نایبی معرفی نکرد. از این رو بنا به اعتقادات امامیه پس از مرگ وی غیبت کبری آغاز شده است.
مهدی موعود (ترجمه جلد ۱۳ بحار الانوار)، علی دوانی، صفحه ۶۷۶- ۷۵۶
سیره پیشوایان، مهدی پیشوایی، صفحه ۶۸۰- ۸۱
آخرین امید، ص ۹۹
سمری از اصحاب امام یازدهم شیعیان، حسن عسکری بوده است. وی از خواص شیعه در زمان خود بود . حسین بن روح نایب پیشین از طرف امام غائب وی را برای مدت سه سال به نیابت خاصه منصوب کرد. بنا به ادعای گروهی از شیعیان علی بن محمد چند روز پیش از مرگ دستخطی منسوب به محمد بن حسن عسکری (در اصطلاح خاص شیعه توقیع) به شیعیان نشان داد که در آن بر خلاف رسم نایبان پیشین جانشینی تعیین نشده بود. متن دستخط ادعایی از قرار زیر بود:
در ششمین روز، وی در سال ۳۲۹ هجری از دنیا رفت. ولی‏ شیخ صدوق در کتاب کمال الدین، ج۲، ص۵۰۳ و فضل بن حسن طبرسی در کتاب اعلام الوری، ص۴۱۷ سال رحلت ایشان را سال ۳۱۸ه‍.ق. ثبت کرده اند. مقبره شیخ سُمَّری در نزدیکی مزار شیخ کلینی در بغداد است.
بعد از در گذشت ابوالحسن سمری، مرحله جدیدی در تاریخ شیعه که به دوران غیبت کبری معروف است آغاز گشت. بی شک شیعیان اگر به جای قدرت و حکومت به دنبال مهدی می گشتند و از تقصیرات خود توبه حقیقی می کردند و در استغاثه متحد می شدند خداوند امام غائب را به سوی آن ها باز می گرداند. چنانکه از حدیث امام صادق هم همین معنا استفاده می شود.
وی چهارمین و آخرین نایب خاص حجت بن الحسن بود که به دستور ایشان و به وصیت حسین بن روح به سفارت منصوب شد. او پس از سه سال از نیابت خود، توقیعی از حجت بن الحسن دریافت کرد که در آن ضمن اطلاع از زمان وفاتش، دستور یافت که پس از خود کسی را به عنوان جانشین معرفی ننماید و در حقیقت غیبت کبرای حجت بن الحسن پس از وفات وی آغاز شد. علی بن محمد در سال 329 ق، وفات یافت. پس از وی دیگر نایبی تعیین نشد و غیبت کبری آغاز شد.
↑ تاریخ تشیع. قم: پژوهشگاه حوزه و دانشگ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با علی بن محمد سمری

علی بن محمد سمری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی علی بن محمد سمری   • مفهوم علی بن محمد سمری   • تعریف علی بن محمد سمری   • معرفی علی بن محمد سمری   • علی بن محمد سمری چیست   • علی بن محمد سمری یعنی چی   • علی بن محمد سمری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علی بن محمد سمری
کلمه : علی بن محمد سمری
اشتباه تایپی : ugd fk lpln slvd
عکس علی بن محمد سمری : در گوگل

آیا معنی علی بن محمد سمری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )