برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1307 100 1

علی یونسی

علی یونسی در دانشنامه ویکی پدیا

علی یونسی
علی یونسی (زاده ۱۳۳۰، نهاوند) (در محافل امنیتی معروف با نام مستعار علی ادریسی) سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی است. وی دستیار سابق رئیس جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی و همچنین چهارمین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران پس از استعفای اجباری دری نجف آبادی در دولت خاتمی و رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح بوده است.
تلاش برای جذب مخالفین و تبدیل دشمنان به مخالفین.
حفظ بیطرفی در منازعات سیاسی (اشاره ای داشت به موضع گیری علی فلاحیان وزیر اطلاعات دولت هاشمی رفسنجانی علیه محمد خاتمی پیش از برگزاری انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶)
یونسی در پاییز و زمستان ۱۳۶۲، در مقام ریاست شعبه دادگاه نظامی، بیش از یک صد نفر از اعضای شبکه مخفی و نظامی حزب توده ایران و سی نفر از اعضای سازمان فداییان، شاخه اکثریت را محاکمه و برخی را از جمله بهرام افضلی، فرمانده نیروی دریایی ایران، بیژن کبیری فرمانده نیروهای هوابرد (کلاه سبزها)، هوشنگ عطاریان از فرماندهان عالی رتبه جنگ و مشاور وزیر دفاع، حسن آذرفر استاد دانشکده افسری و معاون پرسنلی نیروی زمینی، شاهرخ جهانگیری عضو مشاور کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران و از مسئولان سازمان نوید، ابوالفضل بهرامی نژاد، محمد بهرامی نژاد، فرزاد جهاد، غلام رضا خاضعی، و خسرو لطفی از کادرهای مخفی حزب توده ایران به جوخه اعدام سپرده شدند.)
استعفای دری نجف آبادی پس از آن صورت گرفت که کمیته تحقیق محمد خاتمی دست داشتن عوامل بلند پایه وزارت اطلاعات (تا حد مشاور وزیر) در قتل های زنجیره ای را تأیید کرد. گرچه به گفتهٔ روزنامه های اصلاح طلب قتل روشنفکران و مخالفان سیاسی از آغازین روزهای دولت هاشمی رفسنجانی و با قتل دکتر سامی (وزیر بهداشت دولت موقت مهدی بازرگان) و سعیدی سیرجانی (نویسنده) شروع شد. وی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح و رئیس کمیته تحقیق محمد خاتمی پیرامون قتل های زنجیره ای بود. در شرایطی که ۴ ماه از رخداد قتل های زنجیره ای گذشته بود و کشور در تب و تاب انتخابات ریاست دور اول شوراها بود، سیدمحمد خاتمی، یونسی را به مجلس پنجم معرفی کرد. وی در مجلس برخی از برنامه های خود را به شرح ذیل اعلام کرد:
مجتبی ذوالنور، جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» مدعی شد که همسر مهدی باکری به «همسری دوم ع ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های علی یونسی

علی یونسی (۱۳۳۰ / ۱۹۵۱م) روحانی شیعه، از دستیاران رئیس جمهور حسن روحانی ، چهارمین وزیر اطلاعات ایران در دولت خاتمی.
• «فرهنگ ایران عرفان طلب است و بیشتر روح دین و مذهب را طلب می کند تا ظواهر مناسک را اما می بینیم که گاه سینه زنی را تا پاسی از شب انجام می دهد اما زمان اندکی برای نماز اختصاص می دهد... البته من در این مقام نیستم که مناسک را رد کنم؛ من روحانی هستم و مناسک گرا، اما روح ایرانیان اینگونه است.»
• «این خیلی مهم است که یک معبد، ظواهرش مردم را جلب نکند که از خداوند بازبمانند، عبادتگاه هرچه ساده تر باشد، بهتر است.»
• «ایرانیان قبل از اینکه مسلمان باشند، ایرانی بوده اند و اخلاق ایرانی و بردباری فرهنگی، بردباری دینی، از جمله ویژگی های ایرانیان است که سبب شده ایران گهواره ادیان آسمانی باشد.»
• «وقتی که کوروش بزرگ به حکومت رسید و بابل را فتح کرد، بسیاری از بزرگان بنی اسرائیل که در میانشان پیامبران بزرگی هم بودند، از زندان بخت النصر آزاد کرد. این داستان در تورات هم آمده و در حالیکه در تاریخ مکتوب متأخر ایران اسمش نبود، در تورات و اسناد مصر و یونان به آن اشاره شده است.»
• «کوروش شخصیتی بزرگ و اولین مؤسس امپراطوری جهانی است. آن زمان حکومت ها محلی بودند و هیچ یک جهانی نبودند. این نوع از حکومت اولین بار توسط کوروش تأسیس شد، آن زمان در اروپا تنها اقوام وحشی بودند و مصر و فلسطین و قفقاز و جنوب اروپا در حکومت کوروش بود.»
• «ایرانیان سال های سال است که با بزرگواری و با فرهنگ بردباری دینی که دارند و با هم خوب زندگی می کنند. اگر من آخوند و آن خاخام بگذاریم، همه مردم خوب با هم زندگی می کنند. مردم بلد هستند با هم خوب زندگی کنند.»
• «دین نیامده ما را از هم جدا کند و به جان هم بیندازد، دین آمده تا ما را با هم مهربان کند، رابطه ما را با خدا خوب کند.»
• «یهودیان موحد هستند و از قدیمی ترین ادیان توحیدی به شمار می روند و حق دارند که در ایران با برخورداری از تمام حقوق شهروندی خود، به خوبی زندگی کنند.»
• «عده ای خیال می کردند نماد شیر و خورشید در میان پرچم ایران یک نماد سلطنتی و شاهنشاهی است، در حالی که شیر نماد حضرت علی (ع) و خورشید نماد حضرت محمد (ص) است و در دوران گذشته اضافه کردن تاج به این نماد باعث سلطنتی شدن آن شد». ...

ارتباط محتوایی با علی یونسی

علی یونسی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی علی یونسی   • مفهوم علی یونسی   • تعریف علی یونسی   • معرفی علی یونسی   • علی یونسی چیست   • علی یونسی یعنی چی   • علی یونسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علی یونسی
کلمه : علی یونسی
اشتباه تایپی : ugd d,ksd
عکس علی یونسی : در گوگل

آیا معنی علی یونسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )