انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1059 100 1

عمار یاسر

معنی عمار یاسر در لغت نامه دهخدا

عمار یاسر. [ ع َم ْ ما رِ س ِ ] (اِخ ) عماربن یاسربن عامربن مالک بن کنانةبن قیس بن حصین بن وذیم کنانی مذحجی عنسی قحطانی. صحابی مشهور پیغمبر اکرم (ص ) است که در ادبیات فارسی اغلب بصورت «عمار یاسر»، یعنی بصورت اضافه ٔ بنوت به کار برده میشود. رجوع به عمار کنانی (ابن یاسربن...) شود.

عمار یاسر. [ ع َم ْ ما رِ س ِ ] (اِخ ) (شیخ...) بدلیسی. وی از شاگردان شیخ ابوالنجیب سهروردی بود و نجم الدین کبری مدتی از او کسب فیض کرده است. (از تاریخ ادبیات در ایران تألیف صفا چ 2 ج 2 ص 1013). رجوع به حبیب السیر چ خیام ج 3 ص 36 و رجال حبیب السیر ص 2 شود.

معنی عمار یاسر به فارسی

عمار یاسر
بدلیسی وی از شاگردان شیخ ابوالنجیب سهروردی بود و نجم الدین کبری مدتی از او کسب فیض کرده است

عمار یاسر در دانشنامه اسلامی

عمار یاسر
عَمّار، صحابی رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله و حضرت علی (ع) بود.
عنوان یاد شده به مناسبت در باب حج به کار رفته است.
عمار یاسر
عمار بن یاسر از یاران با وفای پیامبر(ص) و حضرت علی (ع) است
ابو یقظان عمار بن یاسر عنسی از تبار عبار مذحج یمن و حلیف و هم پیمان قبیله بنی مخزوم مکه بود و در حدود 57 سال قبل از هجرت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در قبیله بنی مخزوم به دنیا آمد. پدرش یاسر و مادرش سمیه از مسلمانان پیشگام و اولین شهیدان اسلام بودند پس از بعثت پیامبر خدا، یاسر و سمیه از پیشگامان پذیرش اسلام بودند و در آن دوران سخت در مکه، شدیدترین شکنجه ها را به خاطر توحید و مسلمانی تحمل کردند و سرانجام زیر شکنجه های طاقت فرسای مشرکان قریش شهید شدند.
عمار، فرزند جوان این دو قهرمان شهید، با قلبی مالامال از عشق به اسلام و حضرت محمد صلی الله علیه و آله آن دوران سخت را پشت سر گذاشت و همراه اولین گروه از مسلمانان که به سرپرستی جعفر بن ابی طالب به حبشه هجرت کردند، به آن دیار رفت و پس از هجرت رسول خدا صلی الله علیه و آله به مدینه، به آن حضرت پیوست و همه توان خود را در خدمت به اسلام و قرآن و در رکاب پیامبر اسلام به کار گرفت.
رسول خدا بین او و حذیفه بن یمان پیمان برادری استوار ساخت. عمار در ساخت مسجد النبی حضور فعال داشت. وقتی با توهین عثمان مواجه شد، پیامبر خدا در شان او، این خبر غیبی را فرمود:«انک من اهل الجنه، تقتلک الفئة الباغیة.» (تو از اهل بهشت هستی. ستم پیشگان تو را خواهند کشت.)
حضرت محمد صلی الله علیه و آله درباره او فرمود: سراپای عمار را ایمان پر کرده، و ایمان با گوشت و خونش آمیخته است.
ستایش های فراوان پیامبر خدا از عمار یاسر، از او چهره ای دوست داشتنی، الگوی ایمان، اسوه حق و تجسم ارزش های قرآنی ساخته است و این سخن آن حضرت که: عمار، یکی از چهار نفری است که بهشت، مشتاق آنان است، یکی از این گونه سخنان ستایش آمیز است.
عمار یاسر، به عنوان سربازی شجاع و با ایمان در رکاب پیامبر خدا صلی الله علیه و آله حضور داشت و در جنگ های متعدد، با جان فشانی خود ایمان راستین خویش را نشان می داد. در جنگ خندق، در حفر خندق پیرامون مدینه برای جلوگیری از نفوذ دشمن، از فعال ترین نیروهای مسلمان بود که مورد ستایش پیامبر نیز قرار گرفت.
وی در زمان خلیفه دوم، مدتی امارت و ولایت کوفه را عهده دار بود و در زمانِ مسئولیتش در این شهر، هم چنان روحیه تواضع و اخلاص و ساده زیستی را حفظ کرد و کوشید تا از عدل و حق فاصله نگیرد. همین شیوه بر عده ای سنگین آمد و زمینه برکناری او را فراهم آوردند. پس از آن وی دوباره به مدینه برگشت و در کنار علی علیه السلام ماند و از دانش و کمالات او بهره گرفت.
عمار یاسر ممکن است اسم برای اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • عمار یاسر (صحابی)، صحابی بزرگ رسول خدا (صلّی اللّه علیه و آله وسلم) و حضرت علی (علیه السلام)• عمار یاسر بدلیسی، ابویاسر عمار بن یاسر بن مطر بن سحاب، عارف سده ۶ ق/ ۱۲ م، مشهور به عمار یاسر بدلیسی و ملقب به ضیاءالدین
...
عَمّار، صحابی رسول خدا (صلّی اللّه علیه و آله وسلم) و حضرت علی (علیه السلام) بود. عمار از زمره ی معدود کسانی است که خدا و رسول و ائمه هدی، درباره ی درجه ی عالی و مرتبه رفیع ایمان او شهادت داده اند. عمّار در جنگ صفین در ماه صفر سال ۳۷ هجری به دست، ابوالعادیه به شهادت رسید. و پیکرش در همان آوردگاه به خاک سپرده شد.
عَمّار، صحابی رسول خدا (صلّی اللّه علیه و آله وسلم) و حضرت علی (علیه السلام) بود. پدر عمار، یاسر نام داشت. او از مردم «یمن» و از طایفه ی «مذحج» از قبیله ی «عنس» بود و تا دوران جوانی، در یمن زندگی می کرد. او برای یافتن برادر گمشده ی خود به مکه آمد و به این ترتیب در مکه ماند و آنجا را محل سکونت خود قرار داد. یاسر با ابوحذیفه بزرگ خانواده قبیله ی «بنی مخزوم» که شخص مهربانی بود، پیمان بست و به این قبیله ملحق شد. پس از مدتی، ابوحذیفه اخلاق و رفتار یاسر را پسندید و یکی از کنیزانش به نام سمیه را به عقد ازدواج یاسر درآورد. نخستین میوه ی این ازدواج، عمار بود که در مکه چشم به جهان گشود و چون مادرش کنیز ابو حذیفه بود، طبق قانون بردگی، او نیز برده ابوحذیفه شد؛ ولی ابوحذیفه که شخص بلند نظری بود، او را آزاد کرد. از این رو عمار را به عنوان مولی ابوحذیفه (غلام آزاد شده ی ابوحذیفه) یاد می کنند. عمار وقتی که بزرگ شد، محبت های ابوحذیفه را فراموش نکرد و همواره در خدمتش بود، تا او از دنیا رفت. با توجه به اینکه عمار در سال ۳۷ هجرت، در سن ۹۴ سالگی به شهادت رسید، چنین به دست می آید که ولادت او ۴۴ سال قبل از بعثت، رخ داده است.
ایمان و ولایت
عمار از زمره ی معدود کسانی است که خدا و رسول و ائمه هدی، درباره ی درجه ی عالی و مرتبه رفیع ایمان او شهادت داده اند. جناب عمّار بن یاسر از برترین یاران پیامبر اکرم (صلّی اللّه علیه و آله وسلم) و حضرت علی (علیه السّلام) است. رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله خطاب به عمّار فرمود: ای عمّار! تو را گروه باغی و ستمگر خواهد کشت و تو از شیعیان برگزیده من هستی. حدود ۴۸ سال از عمر عمار می گذشت که او شنید شخصی ادعای نبوت می کند و مردم را از بت پرستی بر حذر داشته و به سوی خدای یکتا دعوت می نماید. او در مجموع به حقانیت اسلام پی برد و تصمیم گرفت نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) رفته و مسلمان شود. در آن هنگام پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) در خانه ارقم بن ابی ارقم بود و عده ای از مسلمان نیز در اطراف او به آنجا پناه آورده بودند. عمار مخفیانه با رعایت احتیاط به سوی خانه ارقم به راه افتاد و علاقه مندی خود را به اسلام آشکار کرد. پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) نیز اسلام را بر او عرضه کرد و او در همان هنگام مسلمان شد. یک روز در محضر پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) ماند و به خانه خود رفت و پدر و مادر و برادرش را نیز به اسلام دعوت کرد. بسیاری از منابع معتقدند و تصریح دارند که بعضی از آیات قرآن در مدح عمار نازل شده است. مانند آیه ی: «الّا مَن اکرهَ و قَلبه مُطمئنّ بالایمان؛ به جز آنها که تحت فشار واقع شده اند در حالی که قلب شان آرام و با ایمان است.» جمیع مفسرین اجماع دارند که این آیه در مورد عمار نازل گردیده است. سخنان رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) درباره او بسیار زیاد است و حاکی از جلالت مقام و بلندی مرتبه ی او در دنیا و آخرت است. از جمله آنجا که آن حضرت (صلی الله علیه و آله وسلّم) فرمود: «سراسر وجود عمار سرشار از ایمان است.» و جای دیگر فرمود: «از سر تا قدم عمار مملو از ایمان است و ایمان با گوشت و خون او آمیخته است.»
شکنجه عمار و خانواده اش
عمار از جمله مستضعفانی بود که کافران وی را عذاب می دادند و پدر و مادر و خاندانش را به شکنجه های سخت گرفتار می کردند. بزرگان قبیله ی «بنی مخزوم» دستور می دادند که آنها را بگیرند و به بطحای مکه ببرند و در ریگ گرم آنها را می خواباندند و به انواع شکنجه ها عذاب می دادند. پس از آن که یاسر و سمیه در چنگال مشرکان به شهادت رسیدند، عمار همچنان در زیر شکنجه شدید به سر می برد. به او می گفتند: به محمد ناسزا بگو و عمار شکنجه ها را تحمل می کرد تا اینکه دست به تقیه زد و خواسته مشرکان را انجام داد؛ ولی قلبش سرشار از ایمان بود. بعضی عمار را غیابانه محکوم کردند؛ ولی پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) از او طرفداری کرد و فرمود: «قلب عمار سراسر از ایمان است.»
هجرت به مدینه
...
ابویاسر عمار بن یاسر بن مطر بن سحاب، عارف سده ۶ ق/ ۱۲ م، مشهور به عمار یاسر بدلیسی و ملقب به ضیاء الدین است.
تاریخ ولادت و زادگاه او مشخص نیست، اما با توجه به نسبت «بدلیسی»، به احتمال در بدلیس زاده شده است.
پیشرفت در سیر و سلوک
عمار یاسر از شاگردان و تربیت یافتگان شیخ ابونجیب ضیاء الدین سهروردی (د ۵۶۳ ق/ ۱۱۶۸ م) بود. او پس از طی مراحل سیر و سلوک نزد ابونجیب، از خلفای او شد، تا آنجا که در نیمه دوم سده ۶ ق در شمار مشایخ بزرگ به حساب می آمد. نجم الدین کبری (د ۶۱۸ ق/ ۱۲۲۱ م)، عارف بزرگ و بنیان گذار طریقه کبرویه، از جمله مریدان او بود که پس از بهره جستن از بابافرج تبریزی، جهت تکمیل و کسب بیشتر معرفت به خدمت عمار یاسر بدلیسی رسید، به سلک ارادتمندان او درآمد و از او خرقه، تبرک دریافت کرد. نجم الدین کبری در کتاب «فوائح الجمال» از او به بزرگی یاد کرده است.
در وصف بدلیسی
جامی، بدلیسی را بسیار ستوده و در وصف او گفته است: «در تکمیل ناقصان و تربیت مریدان و کشف وقایع ایشان، کمال تمام داشته است» و نیز محمد نوربخش او را ولی مرشد، عالم به علوم ظاهر و باطن و یکی از اولیای زمان خودش خوانده است.
وفات
...

عمار یاسر در دانشنامه ویکی پدیا

عمار یاسر
عمّار بن یاسر (نام کامل: عمار بن یاسر بن عامر بن مالک) ملقب به ابوالیقظان، از صحابیون محمد پیامبر اسلام و بعدها از طرفداران علی بن ابی طالب گردید.
Madelung، Wilfred (۱۹۹۸). The Succession to Muhammad: A Study of the Early Caliphate. United Kingdom: Cambridge University Press. شابک ۰۵۲۱۶۴۶۹۶۰. دریافت شده در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۲. از پارامتر ناشناخته |ف= صرف نظر شد (کمک)
Poonawala, Ismail; Kohlberg, E (2011). "ʿALĪ B. ABĪ ṬĀLEB". Encyclopædia Iranica. ۱ (second ed.). Bibliotheca Persica Press. p. ۴۹۳–۵۰۶. ISBN 0710091109. Retrieved 24 October 2012.
پدرش یاسر، غلام ابو حذیفه مخزومی بود که با زنی به نام سمیه که قبلاً کنیز ابوحذیفه بود و آزاد شده بود، ازدواج کرد و خانواده عمار با ابوحذیفه زندگی می کردند. خانواده عمار از اولین مسلمانان بودند و شکنجه های زیادی در این راه متحمل شدند. عمار در نتیجه با گروهی به حبشه مهاجرت کرد و پس از هجرت محمد به مدینه، به مدینه آمد.
عمار تقریباً در تمامی غزوات محمد حضور داشت و در بدر و احد برای وی جنگید. در هنگام بستن پیمان برادری بین مهاجرین و انصار توسط محمد (مواخات)، وی برادر دینی حذیفه بن یمان گردید.
دانشنامه ایرانیکا می نویسد عمار از مهاجرینی بود که به همراه زبیر، طلحه، عباس بن عبدالمطلب، مقداد، سلمان فارسی، ابوذر غفاری، علی بن ابی طالب را وارث مشروع محمد می دانستند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عمار یاسر در دانشنامه آزاد پارسی

عَمّار یاسِر (ح ۵۷ پیش از هجرت ـ۳۷ق)
(نام کامل: عمار بن یاسر بن عامر؛ ملقب به ابوالیقظان) صحابی پیامبر (ص) و از اصحاب امام علی (ع)، و از ارکان اربعۀ شیعه(سلمان و ابوذر و مقداد و عمّار). پدرش یاسر از یمن به مکه رفت و همان جا سکونت کرد و در پناه ابوحذیفة بن مغیرۀ مخزومی قرار گرفت. ابوحذیفه کنیز خود سمیه را به عقد او در آورد و عمّار از ایشان متولد شد. پدر و مادر و برادرش عبدالله به اسلام گرویدند. مشرکان سخت آنان را شکنجه کردند تا آن جا که پدر و مادرش به شهادت رسیدند. عمار تقیّه کرد و از کشته شدن رهایی یافت و مورد طعن بعضی قرار گرفت؛ اما با تصریح پیامبر (ص) به ایمان عمار، زبان بدگویان بسته شد. عمار به حبشه و سپس به مدینه هجرت کرد. در جریان عقد اخوّت، پیامبر اسلام بین او و حذیفة بن یمان عقد برادری بست. در غزوات بدر و اُحُد و خندق و دیگر جنگ های پیامبر شرکت داشت. پس از وفات پیامبر (ص) ازجملۀ دوازده نفری بود که با ابوبکر به صراحت مخالفت کردند و در مسجد با او احتجاج کردند. عمار در خلافت عثمان به برخی از کارهای او اعتراض کرد، اما عثمان ضمن اهانت به او ضرباتی هم بر پیکرش زد. در حکومت امام علی (ع) عمار از یاران نزدیک آن حضرت بود و در جنگ های جمل و صفّین شرکت کرد. سرانجام به دست سپاهیان معاویه در جنگ صفین به شهادت رسید و همان جا مدفون شد. پیامبر (ص) به عمار فرموده بود: «تَقْتُلُکَ الفِئَةُ الباغِیَة» (گروه ستمکار تو را خواهد کشت). از این رو کشته شدن عمار موجب تزلزل روحیّۀ جمعی از سربازان معاویه شد؛ اما او با مشورت عمروعاص با حیله گری خاصّی اعلام کرد: عمار را کسی کشته که به جنگ ما آورده است!

نقل قول های عمار یاسر

عمار یاسر از صحابه حضرت محمد پیامبر اسلام و حضرت علی بن ابی طالب امام اول شیعیان بود.مادرش سمیه و پدرش یاسر شهدای صدر اسلام بودند.ولادتش در سال۵۷قبل از هجرت در مکه ووفاتش به سال۳۷هجری در صفین بود.او در سال۳۷ هجری در جنگ صفین به دست سپاهیان معاویه کشته شد.
• این پرچم را(پرچم بنی امیه) ۳۵سال پیش دیدم که در مقبل لشکر اسلام قرار داشت و پرچمی که من زیر آنم نیز در همان زمان در رکاب اسلام بود.از سخنانش در جنگ صفین
• به خدا قسم ما با این پرچم سه بار جنگیده ایم و اینان در جنگ هم هدایت شده نیستند و در کفر سابق به سر می رند.در مورد پرچم لشکر عمرو عاص در جنگ صفین.
• سراپای عمار را ایمان پر کرده و ایمان با گوشت و خونش آمیخته است.
• عمار یکی از چهار نفری است که بهشت مشتاق آنان است.
• خداوند مرا به دوستی چهار نفر امر کرده است(به غیر از علی بن ابی طالب):سلمان-ابوذر-مقداد-عمار

ارتباط محتوایی با عمار یاسر

عمار یاسر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زندگی نامه عمار یاسر   • یاسر بن عامر   • شیوه مبارزه عمار یاسر   • این عمار   • عمار یاسر کیست   • ناحیه عمار یاسر   • زمان شیوه و طرف مبارزه عمار یاسر   • عمار کیست   • معنی عمار یاسر   • مفهوم عمار یاسر   • تعریف عمار یاسر   • معرفی عمار یاسر   • عمار یاسر چیست   • عمار یاسر یعنی چی   • عمار یاسر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عمار یاسر
کلمه : عمار یاسر
اشتباه تایپی : ulhv dhsv
عکس عمار یاسر : در گوگل


آیا معنی عمار یاسر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )