انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1039 100 1

عمرو بن حریث مخزومی

عمرو بن حریث مخزومی در دانشنامه اسلامی

عمرو بن حریث مخزومی
عمرو بن حریث مخزومی از اعوان و انصار بنی امیه به شمار می رفت. تولد او در ایام جنگ بدر و به روایتی پیش از هجرت اتفاق افتاد. ابا سعید (کنیه عمرو بن حریث بود) دوازده ساله بود که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) از دنیا رفت.
پس از بنای کوفه به این شهر آمد و در آن سکونت ورزید. ابن حریث در زمان امارت سعید بن عاص -عامل وقت عثمان در کوفه- به عنوان جانشین او در کوفه به خدمت پرداخت. نقل شده که در پی شورش مردم علیه سعید، او با سخنرانی اش سعی در آرام کردن مردم ناراضی داشت که با اعتراض مردم معترض روبرو شد. با آغاز امارت زیاد بن ابیه در کوفه، به جمع یاران او پیوست و در غیاب او عهده دار اداره امور کوفه گردید.
شهادت علیه حجر بن عدی
بی تردید حوادث و اتفاقات فی ما بین او و حجر بن عدی از مهمترین حوادث و وقایع زندگی عمرو بن حریث در زمان جانشینی زیاد بن ابیه در امارت کوفه به شمار می رود. روایت شده که او همواره به عملکرد حجر و یارانش در ذم معاویه و زیاد بن ابیه اعتراض می کرد؛ اما حجر به اعتراض او توجهی نکرده همچنان در پی کار خویش بود.تا اینکه در روز جمعه ای که عمرو بن حریث جهت اقامه نماز جمعه وارد مسجد شد و به منبر رفت و رؤسای شهر نیز حضور داشتند، صدای همهمه حجر و یارانش برخاست عمرو گفت: «این صداهای بلند و این سخنان آزار دهنده چیست؟» حجر و یارانش برخاسته او را شماتت کرده سنگبارانش کردند. عمرو از منبر پایین آمده وارد قصر شد آنگاه به زیاد نامه نوشت که جز دارالاماره بر جای دیگر از شهر تسلط ندارد و تاکید کرد که اگر به کوفه نیاز داری شتاب کن. برخی از منابع او را از گواهی دهندگان علیه حجر معرفی کرده اند.
همراهی با ابن زیاد
پس از مرگ زیاد بن ابیه، او به عبیدالله بن زیاد پیوست و در اداره امور بصره و کوفه با او همکاری می کرد و در غیاب او اداره امور این شهرها را به عهده می گرفت. عمرو بن حریث، در سرکوب قیام مسلم بن عقیل تلاشهای بسیاری از خود نشان داد. نقل شده ابن زیاد پس از اطلاع از مخفیگاه مسلم به عمرو دستور داد تا شصت یا هفتاد و به نقلی سیصد نفر از مردم قبیله قیس را با محمد بن اشعث همراه کند و او را به سوی مسلم بفرستد. از دیگر حوادث پیش از شهادت امام حسین (علیه السّلام) در کوفه، که نام عمرو بن حریث در آن به ثبت رسیده است، جریان حمایت او از مختار بن ابی عبید ثقفی است.
دستگیری مختار
...
عمرو بن حریث مخزومی
عَمْرو بن حُرَیث قرشی مخزومی (۲ق- ۸۵ق/۶۲۳- ۷۰۴ م)، از هواردارن بنی امیه و حاکمان کوفه از زمان عثمان تا پیش از قیام مختار. وی در شهادت میثم تمار، مسلم بن عقیل و حجر بن عدی نقش داشت.
عَمْرو بن حُرَیث بن عمرو بن عثمان بن عبدالله بن عمر بن مخزوم قرشی مخزومی در سال دوم هجرت و یا پیش از هجرت متولد شد. پیامبر دست بر سر او کشید و برایش دعا کرد. کنیه اش اباسعید است.
وی از تیره مخزوم از قبیله قریش بود و نسب او، ابوجهل بن هشام و خالد بن ولید در عبدالله بن مخزوم جمع می شود.

عمرو بن حریث مخزومی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

F > little
T_T > collect
A.M.R > School Things
فهیمه > لنیا
pardis choopani > eaten alive
مینا > it has always been you
آوین > آرن
فهیمه > لنا

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عمرو بن حریث مخزومی   • مفهوم عمرو بن حریث مخزومی   • تعریف عمرو بن حریث مخزومی   • معرفی عمرو بن حریث مخزومی   • عمرو بن حریث مخزومی چیست   • عمرو بن حریث مخزومی یعنی چی   • عمرو بن حریث مخزومی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عمرو بن حریث مخزومی
کلمه : عمرو بن حریث مخزومی
اشتباه تایپی : ulv, fk pvde loc,ld
عکس عمرو بن حریث مخزومی : در گوگل


آیا معنی عمرو بن حریث مخزومی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )