انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1080 100 1

عون بن علی

عون بن علی در دانشنامه ویکی پدیا

عون بن علی
عون بن علی که عینالی و عینال–زینال نیز خوانده می شود، کوه و آرامگاهی بر فراز رشته کوه سرخاب در شمال شهر تبریز است. از نظر تاورنیه در سفرنامهٔ خود، پیش از ورود اسلام به ایران در محل کنونی آرامگاه عون بن علی، آتشکده و عبادتگاهی بوده که پس از اسلام به زیارتگاه تبدیل شده است. پس از سدهٔ دهم هجری، یکی از تکایای درویشان نعمت الهی در محل فعلی آرامگاه عون بن علی بوده است.
قلهٔ دند (ارتفاع: ۲۳۸۱ متر)
قلهٔ بهلول (ارتفاع: ۱۹۸۵ متر)
قلهٔ پکه چین (ارتفاع: ۱۹۴۵ متر)
قلهٔ هیلله (ارتفاع: ۱۸۵۰ متر)
قلهٔ عون بن علی (ارتفاع: ۱۸۰۰ متر)
ژان بابتیست تاورنیه، جهانگرد فرانسوی که در سال ۱۶۳۶ میلادی تبریز را دیده بود، دربارهٔ این کوه چنین نوشته است: «در بیرون شهر کوهی است موسوم به «عین علی و زین علی» که سابقاً روی آن آتشکده و کلیسا بوده و مسلمانان آن را تبدیل به مسجد کرده اند و یک دیر خرابه هم نزدیک آن مسجد وجود دارد و سردابی هم هست که چند قبر در آن قرار دارد و ستون های سنگ مرمر در آنجا انباشته شده و گویند آن مسجد در اصل، مقبره بعضی از پادشاهان ماد بوده است.»
آرامگاه عون بن علی که به «عینالی» و «عینال، زینال» نیز معروف است، از بناهای تاریخی شهر تبریز و مربوط به دورهٔ ایلخانان است. این آرامگاه که بر فراز رشته کوه سرخاب بنا شده، به شیوهٔ ایلخانی ساخته شده است. بنای آرامگاه از ۹ اتاق، ۶ گنبد، هشتی و ایوان تشکیل یافته و در دورهٔ قاجار برای جلوگیری از تخریب آن، اتاقی در سمت شمال بنا احداث شده است.
آرامگاه عون بن علی تا سدهٔ نهم هجری سالم بوده و در این دوره بر اثر حملهٔ نیروهای امپراتوری عثمانی به طور کلی ویران شده است. این بنا در دورهٔ شاه عباس یکم ازنو ساخته شد؛ ولی دیری نپایید که زمین لرزهٔ سال ۱۱۹۳ هجری آن را به شدت تخریب کرد. در واپسین سال های سدهٔ سیزدهم هجری، قهرمان میرزا بنای آرامگاه را مرمت نمود.
عکس عون بن علی
مختصات: ۳۸°۵′۳۸″ شمالی ۴۶°۱۹′۳۷″ شرقی / ۳۸٫۰۹۳۸۹°شمالی ۴۶٫۳۲۶۹۴°شرقی / 38.09389; 46.32694
عون بن علی
تله کابین عون بن علی یا عینالی، یکی از پروژه های در دست اجرا در شهر تبریز می باشد که پس از تکمیل طولانی ترین تله کابین کشور خواهد شد. این پروژه بخشی از پروژه تفرجگاه عون بن علی و پارک طبیعت است.
عملیات اجرایی تله کابین عون بن علی، در ارتفاعات شمالی تبریز و در کوه عون بن علی با تفاهم نامه ای که بین ایران و اتاق بازرگانی اسکاندیناوی ایران انعقاد شده است در سه فاز در دست اجرا است که فاز اول این پروژه با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال و به مدت ۹ ماه اجرا شده و در دی ماه سال ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید.
فاز اول این پروژه در دی ماه سال ۱۳۸۹ به طول ۱۴۸۰ متر (شیب دار) به بهره برداری رسید، در این فاز مسیر از دامنه کوه آغاز و در ارتفاعات عون بن علی به پایان می رسد. این مسیر ظرفیت انتقال یک هزار نفر در ساعت را دارد، و با حرکت تله کابین از دکل دوم به سوم، مسافران با عبور از صخره ها دید کاملی از شهر دارند، عبور از دکل چهارم و پنجم نیز از کنار مسجد عون بن علی و یادمان شهدای گمنام است، نقطه زیبای این مسیر عبور از دره مقابل رستوران بام تبریز به عمق ۹۰ متر و به طرف انتهای مسیر است.
توان نامی: ۶۶۰ کیلووات
قطر روتور: ۴۷ متر
سرعت چرخشی روتور: ۲۸/۵ دور در دقیقه
دور ژنراتور: ۱۵۱۵-۱۶۵۰ دور در دقیقه
طول پره ها: ۲۲/۹ متر
ارتفاع برج: ۴۰ متر
نوع گیربکس: خورشیدی
حداقل سرعت باد برای تولید برق: ۴ متر بر ثانیه
سرعت باد برای تولید توان نامی: ۱۵ متر بر ثانیه
حداکثر سرعت باد برای تولید برق: ۲۵ متر بر ثانیه
نیروگاه بادی عون بن علی یا عینالی (در ارتفاعات عون بن علی شهر تبریز، تأسیس بهمن ۱۳۸۸)، یکی از نیروگاه های ایران با ظرفیت تولید ۱٫۹۸ مگاوات است که شامل مجموعه ای از توربین های بادی است. هم اکنون تعداد توربین های بادی این نیروگاه ۳ عدد می باشد که تا ۲۰ عدد افزایش خواهد یافت.
مختصات: ۳۸°۰۰′۱۹″شمالی ۴۶°۰۶′۱۹″شرقی / ۳۸٫۰۰۵۳۱۷۷°شمالی ۴۶٫۱۰۵۳۱۲۹°شرقی / 38.0053177; 46.1053129
اولین توربین از این مجموعه در ۲۹ بهمن ماه ۱۳۸۸ توسط سازمان انرژی های نو ایران (سانا) به بهره برداری رسید.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با عون بن علی

عون بن علی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عون بن علی   • مفهوم عون بن علی   • تعریف عون بن علی   • معرفی عون بن علی   • عون بن علی چیست   • عون بن علی یعنی چی   • عون بن علی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عون بن علی
کلمه : عون بن علی
اشتباه تایپی : u,k fk ugd
عکس عون بن علی : در گوگل


آیا معنی عون بن علی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )