انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1012 100 1

عید فطر

معنی عید فطر در لغت نامه دهخدا

عید فطر. [ دِ ف ِ ] (اِخ ) عید رمضان. (آنندراج ). عید پس از اتمام روزه که روز اول ماه شوال باشد. (ناظم الاطباء). یوم العِداد. (از منتهی الارب ). عید روزه گشادن. رجوع به فطر شود.

معنی عید فطر به فارسی

عید فطر
عید رمضان عید پس از اتمام روزه که روز اول ماه شوال باشد عید روز گشادن

عید فطر در دانشنامه اسلامی

عید فطر
اول ماه شوال را عید فطر می گویند که بنابر معنای عید، به معنای بازگشت به فطرت می باشد.
عید در لغت از ماده عود به معنی بازگشت است، و لذا به روزهائی که مشکلات از قوم و جمعیتی برطرف می شود و بازگشت به پیروزی ها و راحتی های نخستین می کند عید گفته می شود، و در اعیاد اسلامی به مناسبت این که در پرتو اطاعت یک ماه مبارک رمضان و یا انجام فریضه حج، صفا و پاکی فطری نخستین به روح و جان باز می گردد و آلودگی ها که برخلاف فطرت است، از میان می رود، عید گفته شده است.
اجتماعی بودن شئون اسلامی
بسیاری از آیات قرآن بر اجتماعی بودن شئون اسلامی دلالت می کند و صفت اجتماعی بودن در تمامی احکام و نوامیس اسلامی حاکم است.
← اجتماعی بودن مسئله جهاد
با مراجعه به قرآن شریف آیاتی را می توان یافت که به طور مستقیم و با کمی دقت بر عید فطر و آداب آن توجه دارند و نشان می دهند که این مسئله از دید قرآن پنهان نمانده است. آن آیات عبارتند از:
← آیه ۱۸۵ سوره بقره
...
عید فطر
عید فطر روز اول ماه شوال و از مهم ترین اعیاد مسلمانان است. این روز در بیشتر کشورهای اسلامی، تعطیل رسمی است و مسلمانان نماز عید برگزار می کنند. در این روز، روزه گرفتن حرام و پرداخت زکات فطره بر مسلمانان واجب است.
در ایران از سال ۱۳۹۰ش به مناسبت عید فطر، دو روز تعطیل است.
معنای کلمه «فطر» در لغت، گشودن و باز شدن چیزی است. کلمه «انْفَطَرَتْ» در قرآن کریم: «إِذَا السَّماءُ انْفَطَرَتْ؛آن زمان که آسمان از هم شکافته شود» از همین ریشه است. و نیز گفته شده «تَفَطَّرَتْ» و «انْفَطَرتْ» به یک معنا است و «افطار» و «عید فطر» نیز از همین ریشه است؛ زیرا روزه دار دهانش را در وقت مغرب و روز عید فطر بر خوردنیها و آشامیدنیها باز می کند.
عید فطر
اولین روز از ماه شوال، عید فطر است که یکی از اعیاد بزرگ در سنت اسلامی است. در این روز مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و کارهای مباح دیگر به دستور الهی خودداری نموده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است. روزه این روز حرام است و بر مسلمانان واجب است که زکات فطره بدهند.
عید فطر اولین روز ماه شوال است؛ از این رو، با رؤیت هلال ماه شوال در پایان روز ۲۹ ماه رمضان و یا گذشت ۳۰ روز از اول ماه رمضان، آغاز ماه شوال و عید فطر ثابت می شود.
پس از پایان یافتن ماه مبارک رمضان؛ یعنی در شب عید فطر، افرادی که دارای شرایط باشند، باید زکاتی بپردازند که مقدار و موارد مصرف آن خواهد آمد. این زکات به نام زکات فطره خوانده می شود.
افرادی که در شب عید فطر دارای این شرایط باشند زکات فطره بر آنها واجب است:
3- بنده کسی نباشد. ( تحت سرپرستی و تکفل کسی نباشد . )
فردی که دارای شرایط فوق باشد باید زکات خود و کسانی که در مغرب شب عید فطر نان خور او هستند را بپردازد، کوچک باشند یا بزرگ، مسلمان باشند یا کافر،ریال خرج آنان بر او واجب باشد یا نه، در شهر خود او باشند یا در شهر دیگر (یعنی حتی اگر فرزند او که نان خور اوست به مسافرت رفته باشد باید زکات او را بدهد) و همچنین مهمانی که با رضایت او پیش از غروب شب عید فطر وارد خانه اش شده باشد، باید زکات او را بدهد.
مقدار زکات فطره: هر نفری یک صاع که تقریباً 3 کیلو است.
عید فطر ، از اعیاد بزرگ اسلامی است.
عید فطر، نخستین روز ماه شوال و عید بزرگ مسلمانان است.
احکام مرتبط
از احکام و آداب آن در بابهای طهارت ، صلات ، زکات و صوم سخن گفته اند.
← در طهارت
 ۱. ↑ جواهر الکلام، ج۷، ص۲۰۲.    
...
نماز عید دو رکعت است. که نمازگزار در رکعت اول بعد از خواندن حمد و سوره، باید پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند. و بعد از قنوت پنجم، تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود و دو سجده بجا آورد و برخیزد.سپس در رکعت دوم چهار تکبیر بگوید، بعد از هر تکبیر قنوت بخواند و تکبیر پنجم را بگوید و به رکوع رود. بعد از رکوع دو سجده کند و تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.
۱. نماز عید فطر و قربان در زمان حضور امام (عجّل الله فرجه الشریف) واجب است.۲. نماز عید فطر و قربان در زمان غیبت مستحب است.۳. وقت نماز عید از اول آفتاب روز عید تا ظهر.۴. مستحب است که قبل از نماز عید، غسل نماییم.۵. نماز عید، سوره مخصوصی ندارد. بهتر است که در رکعت اول آن، سوره ۹۱ (شمس) و در رکعت دوم سوره ۸۸ (غاشیه)، یا در رکعت اول سوره ۸۷ (اعلی) و در رکعت دوم سوره ۹۱ (شمس) خوانده شود.۶. نماز عید، اذان و اقامه ندارد و به جای آن سه بار گفته می شود: «الصّلوة».۷. پس از نماز، امام جماعت در برابر مردم قرار می گیرد و مانند نماز جمعه رجاءً در دو نوبت سخنرانی می کند و در ضمن پند و اندرز بیان مسائل سیاسی و اجتماعی، در عید فطر احکام زکات فطره، و در سخنرانی عید قربان احکام ذبح و قربانی و موارد مصرف آنها را بیان می نماید.
دعای قنوت نماز عید فطر
اللهمّ اهل الکبریاء و العظمة و اهل الجود و الجبروت و اهل العفو و الرّحمة و اهل التقوی و المغفرة، اسئلک بحقّ هذا الیوم، الّذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمّد صلّی الله علیه و آله ذخراً و شرفاً و کرامةً و مزیداً، ان تصلی علی محمّد و آل محمد و ان تدخلنی فی کلّ خیر ادخلت فیه محمّدا و آل محمّد، و ان تخرجنی من کلّ سوء اخرجت منه محمّدا و آل محمد صلواتک علیه و علیهم. اللهمّ انی اسئلک خیر ما سئلک به عبادک الصّالحون و اعوذ بک ممّا استعاذ منه عبادک المخلصون.خداوندا تو سزاوار بزرگی، سرفرازی، بخشندگی، توانایی، بخشایش و رحمتی. سزاوار آنی که به خاطر تو پرهیز کنیم و از تو آمرزش بخواهیم در روزی که برای مسلمانان عید قرار داده ای. و برای محمد که درود خدا بر او و دودمانش باد، ذخیره افتخار و بلندی مقام که بر او و دودمانش درود فرستی و مرا بدان چه نیکی و سعادت است و به محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) و خاندانش ارزانی داشته ای بهره مند سازی و از هر بدی که محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) و خاندانش را خارج ساختی، رهایی دهی، درود تو بر محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) و خاندانش باد. خداوندا! از تو می خواهم بهترین چیزی را که بندگان شایسته ات از تو می خواهند، و به تو رو می آورم بدان گونه که بندگان شایسته ات از بدی ها پناه آورده اند.
نماز عید دو رکعت است. که نمازگزار در رکعت اول بعد از خواندن حمد و سوره، باید پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند. و بعد از قنوت پنجم، تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود و دو سجده بجا آورد و برخیزد.
سپس در رکعت دوم چهار تکبیر بگوید، بعد از هر تکبیر قنوت بخواند و تکبیر پنجم را بگوید و به رکوع رود. بعد از رکوع دو
«اللهمّ اهل الکبریاء والعظمه و اهل الجود والجبروت و اهل العفو والرّحمه و اهل التقوی والمغفره، اسئلک بحقّ هذا الیوم، الّذی جعلته للمسلمین عیدا ولمحمّد صلّی الله علیه و آله ذخراً و شرفاً و کرامهً و مزیداً، ان تصلی علی محمّد و آل محمد و ان تدخلنی فی کلّ خیر ادخلت فیه محمّدا و آل محمّد، و ان تخرجنی من کلّ سوء اخرجت منه محمّدا و آل محمد صلواتک علیه و علیهم. اللهمّ انی اسئلک خیر ما سئلک به عبادک الصّالحون و اعوذ بک ممّا استعاذ منه عبادک المخلصون».
خداوندا تو سزاوار بزرگی، سرفرازی، بخشندگی، توانایی، بخشایش و رحمتی. سزاوار آنی که به خاطر تو پرهیز کنیم و از تو آمرزش بخواهیم در روزی که برای مسلمانان عید قرار داده ای و برای محمد که درود خدا بر او و دودمانش باد، ذخیره افتخار و بلندی مقام که بر او و دودمانش درود فرستی و مرا بدانچه نیکی و سعادت است و به محمد صلی الله علیه و آله و خاندانش ارزانی داشته ای بهرهمند سازی و از هر بدی که محمد صلی الله علیه و آله و خاندانش را خارج ساختی، رهایی دهی، درود تو بر محمد صلی الله علیه و آله و خاندانش باد. خداوندا! از تو می خواهم بهترین چیزی را که بندگان شایسته ات از تو می خواهند و به تو رو می آورم بدان گونه که بندگان شایسته ات از بدی ها پناه آورده اند.

عید فطر در دانشنامه ویکی پدیا

عید فطر
عید فطر روز اول ماه شوال و در پایان ماه رمضان است. عید فطر از مهم ترین جشن ها و اعیاد مسلمانان است. در کشورهای اسلامی، عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می شود و معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است. در این روز، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می کنند. پرداخت زکات فطره در این روز بر مسلمانان واجب است. در این روز اهمیت پیوندهای اجتماعی بیش از پیش نمایان می گردد و جامعه در جهت عاری شدن از فضای دو قطبی فقیر و غنی پیشروی می کند به گونه ای که اساس توزیع ثروت بر پایه عدل و انصاف خواهد بود پرداخت زکات فطره به نوعی توجه دین به پیوند عبادت با روابط اجتماعی را نشان می دهد. در ایران از سال ۱۳۹۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان عید فطر دو روز (روز عید و روز بعد) تعطیل است.
تعطیلات رسمی در بسیاری از کشورهای اسلامی
آذین بندی خیابان ها، دید و بازدید، پخش شیرینیجات
اَللّهُمَّ اَهْلَ الْکِبْرِیاَّءِ وَالْعَظَمَةِ وَاَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ وَاَهْلَ الْعَفْوِ
خدایا اى اهل بزرگى و عظمت و اى شایسته بخشش و قدرت و سلطنت و اى شایسته عفو
وَالرَّحْمَةِ وَاَهْلَ التَّقْوى وَالْمَغْفِرَةِ اَسْئَلُکَ بِحَقِّ هذَا الْیَومِ الَّذى
عکس عید فطر


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های عید فطر

عید فطر روز اول ماه شوال و پایان ماه رمضان است. عید فطر از مهم ترین جشن ها و اعیاد مسلمانان است.
• «فرصت هایی مثل رمضان فرصت تصفیهٔ روح و پالایش درون است. عید سعید فطر مبارک باشد و هر روزتان عید و پرشادمانی باشد. خواجه شیراز چه زیبا گفته است: ساقی بیار باده که ماه صیام رفت/در ده قدح که موسم ناموس و نام رفت....» -> محمدعلی ابطحی
• «عید فطر، عید ایستادگی و پایداری است. عید فطر، عید تهذیب نفس با چشمه زلال تسلیم و عبودیت است. عید فطر پایان یک مبارزه دائمی در طول یک ماه در برابر هواهای نفسانی است .» -> حسن روحانی
• «عید فطر، عید بازگشت به فطرت پاک انسانی و عید یکپارچگی امت اسلامی در راستای سپاس و ستایش از خداوند سبحان و شکر همه خوبی ها و مکارم اخلاقی و عید خالص شدن روح و جسم و دوری از تعصبات، خشونت و افراط گرایی است؛ تا انسان در مسیر تعالی و قرب به خداوند شکوفا شود.» -> حسن روحانی
• «در عید فطر انسان مسلمان پس از انجام مسوولیت شرعی روزه ماه رمضان، چنین روزی را جشن می گیرد، زیرا موفق به اطاعت خدای سبحان و انجام تکلیف روزه که خدا بر او نهاده، شده است. امیرالمؤمنین (علیه السلام) از عید فطر چنین یاد می کند: «این روز برای آن که خدا روزه و قیام او به عبادت را پذیرفته است، عید است و هر روزی که خدا در آن معصیت نشود، عید است.» بنابراین چنین عیدی که جشن اطاعت و توفیق به اطاعت است، باید به گونه ای برگزار شود که تمام جزئیات آن مطابق روح اطاعت از خدا باشد. کسی که در چنین مناسبتی معصیت خدا را مرتکب می شود، از مفهوم و روح عید به دور است.» -> محمدحسین فضل الله
• «روزه یک سو شد و عید آمد و دل ها برخاست/می ز خمخانه به جوش آمد و می باید خواست.» -> حافظ
• «مژده دهید عاشقان عید وصال می رسد/ز آنک ندید هیچ کس خود رمضان و عید نی.» -> مولوی
• «رمضان گر خوش است و ماه خداست/رفتنش را تو چرا گیری عید؟!» -> مهدی اخوان ثالث
• «عید فطر دارای مفهوم معنوی ویژه ای است، به گونه ای که سبب تقویت ایمان می شود و به همین دلیل این تحربیات را نمی توان با پول و مادیات ارزش گذاری کرد، بلکه چنین تجربه هایی انسان را از درون مستحکم می کند.» -> ولادیمیر پوتین
• «بعد از یکماه روزه گرفتن همه مسلمانان به عید فطر می رسند. چقدر زیبا است انتخاب این نام برای عید فطر یعنی می خواهد نشان بدهد که بعد از یکماه روزه گرفتن انسان می شکفد، درون انسان می شکفد و همانگونه که یک دانه موانع را برای رشد پس می زند و به نور می رسد، عید فطر روزی است که جوانه وجود انسان خاکها و موانع رشد و تکامل را پس می زند و به نور و به خدا می رسد، اگر روزگار درستی باشد…» -> محمد خزاعی

ارتباط محتوایی با عید فطر

عید فطر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی عید فطرنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• متن عید فطر   • تحقیق عید فطر   • اس ام اس عید فطر   • عکس عید فطر   • عید فطر چیست   • عید فطر چه روزی است   • درباره عید فطر   • پیام تبریک عید فطر رسمی   • معنی عید فطر   • مفهوم عید فطر   • تعریف عید فطر   • معرفی عید فطر   • عید فطر یعنی چی   • عید فطر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عید فطر
کلمه : عید فطر
اشتباه تایپی : udn txv
عکس عید فطر : در گوگل


آیا معنی عید فطر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )