انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1091 100 1

عید پاک

عید پاک در دانشنامه اسلامی

عید پاک
عید پاک یعنی عید قیام، روزی که مسیحیان به مناسبت پیروزی مسیح بر مرگ و رستاخیز او جشن و شادی بر پا می کنند.
برای درک اهمیّت این مراسم، در ابتدا به رستاخیز(Resurrection) مسیح میپردازیم.پس از آن که حضرت عیسی (به اعتقاد مسیحیان) در روز جمعه بر بالای صلیب جان باخت، (قرآن کریم نیز این ماجرا را گزارش می دهد و براساس آن مسیح اکنون زنده و در آسمان است هرچند براساس قرآن مسیح به صلیب کشیده نشده و این امر بر دشمنان مشتبه شده و حضرت مستقیماً به آسمان عروج کرده است.) او را در قبری که از سنگ تراشیده شده بود، گذاشته و سنگی بر روی قبر غلتاندند.صبح یکشنبه وقت طلوع آفتاب مریم مجدلیّه و مریم (سلام الله علیها) برای تدهین وی با حنوط بر سر قبر حاضر شدند امّا با تعجب قبر را خالی یافتند.«عیسی (علیه السّلام) از قبر برخاسته بود.»مساله ی رستاخیز حضرت عیسی از نگاه مسیحیان بسیار مهم تلقی شده است.در مهم ترین تفسیر ارائه شده از مگر حضرت مسیح، گفته شده که مرگ آن حضرت از آن رو بود که نشان دهد، - البته در رستاخیزش- که خداوند و عشق او با مرگ هرگز نابود نمی شود.
ایستر
ایستر در مسیحیت، مراسم بزرگداشت سالیانه ای می باشد که در ارتباط با رستاخیز مسیح است.لغت ایستر (Easter)، برگرفته از Eoster نام یک الهه ساکسونی است. این جشن همواره در اعتدال بهاری چنین روزی جشن گرفته می شود.عید پاک با عید پسح (در عربی: فصح) ضیافت بهاری یهود برای نجات و رهایی نیز مرتبط است. این عید که نام آن در زبان عبری (pesah) و به زبان یونانی و لاتین، (pascha) می باشد برابر با بزرگداشت سالانه رستگاری بنی اسرائیل می باشد.در نظر نویسندگان عهد جدید، حضرت مسیح قربانی عید پاک برای همیشه می باشد. (قربانی خدا را مشاهده کنید) مسیحیان برای عید پاک از قربانی استفاده می کنند، چون معتقدند حضرت مسیح هنگام مرگ روی صلیب قربانی شده است. این قربانی روز عید پاک همیشگی است و با عنوان مقدمه مراسم برای شروع جشن می باشد.
مراسم مربوط به عید پاک
مراسم مربوط به عید پاک و تفاوت های این مراسم در شرق و غرب:صورت ظاهری مراسم در کلیساهای مختلف یعنی در شرق و غرب متفاوت است. در خاورمیانه عید پاک در چهاردهم ماه نیسان برگزار می شود و مهم نیست که این شب چهاردهم ماه با کدام روز تقارن داشته باشد. اما در رم ایستر باید در یک روز یکشنبه که تعیین آن نیز مشکل می باشد، قرار گیرد.
چله روزه
...

عید پاک در دانشنامه ویکی پدیا

عید پاک
عید پاک (یونانی: Pascha، پاسخا؛ فرانسوی: Pâques; انگلیسی: Easter) یکی از روزهای تعطیل در یکشنبه ای از ماه مارس یا آوریل است. مسیحیان بر این باورند که در این روز عیسی مسیح پس از اینکه به صلیب کشیده شده بود دوباره زنده شده و برخاست و از این رویداد به عنوانِ رستاخیز مسیح یاد می کنند.مراسم عید پاک در تهران ۲۰۱۷   مراسم عید پاک در تهران ۲۰۱۷   مراسم عید پاک در تهران ۲۰۱۷   تخم مرغ رنگی
عید پاک در پایان هفتهٔ مقدسی است که عیسی وارد اورشلیم می شود و توسط سربازان رومی دستگیر و پس از تحمل مصائب و سختی ها بر فراز تپه گلکتا در اورشلیم مصلوب می شود. زمان این عید، برخلاف سایر اعیاد و مراسم، ثابت نیست و هر سال میان ۲۲ مارس (۲ فروردین) تا ۲۵ آوریل (۵ اردیبهشت) تغییر می کند و بدین گونه محاسبه می شود که اولین یکشنبه بعد از ماه کاملی که پس از اعتدال بهاری باشد، عید پاک است.
برای مسیحیان، عید پاک با رستاخیز و قیام مسیح پیوند خورده است. طبق انجیل عهد جدید، عیسی مسیح دو روز پیش از روز فصح به صلیب کشیده شد، و روز سوم، در یکشنبه ای که ماه به حالت قرص تمام بود، از قبر برخاست، چهل روز در زمین زندگی کرد و بعد به آسمان رفت. مسیحیان نخستین، که در جامعه ای یهودی می زیستند، جشن رستاخیز پیشوای خود را همزمان با مراسم عید فصح برپا می کردند. در سال ۳۲۵ و پس از آن که مسیحیت توسط دولت روم دین رسمی شناخته شد، پدران کلیسا، عید قیام مسیح را از عید فصح یهود جدا کردند، و آن را با روایات مسیحی هماهنگ ساختند. بدین ترتیب اولین یکشنبه بعد از برآمدن ماه کامل پس از رسیدن خورشید به برج حمل را روز قیام دانستند، که می تواند میان دوم فروردین تا پنجم اردیبهشت (۲۲ مارس تا ۲۵ آوریل) قرار گیرد.
در این روز مؤمنان برای نماز و عبادت به کلیسا می روند، و به همراه دیگران سرودها و اوراد دینی می خوانند.
عکس عید پاک
ارکیده عید پاک (نام علمی: 'Cattleya mossiae') نام یکی از گونه های ثعلبیان است.
Cattleya labiata var. mossiae (C.Parker ex Hook.) Lindl. (1840)
Cattleya wageneri Rchb.f. (1854)
Cattleya labiata var. reineckeana Rchb.f. (1856)
Cattleya reineckiana Rchb.f. (1856)
Epidendrum labiatum var. reineckeanum (Rchb.f.) Rchb.f. (1862)
Epidendrum labiatum var. mossiae (C.Parker ex Hook.) Rchb.f. (1862)
Epidendrum labiatum var. wageneri (Rchb.f.) Rchb.f. (1862)
Cattleya carrierei Houllet (1876)
Cattleya mossiae var. hardyana B.S.Williams & T.Moore (1884)
Cattleya mossiae var. reineckeana Rchb.f. ex O'Brien (1884)
Cattleya mossiae var. decora B.S.Williams (1891)
Cattleya edithiana R.Warner ex B.S.Williams (1894)
Cattleya aliciae Linden (1895)
Cattleya mossiae var. coerulea Cogn. (1899)
Cattleya mossiae var. beyrodtiana Schltr. (1913)
Cattleya mossiae var. wageneri Braem (1986)
Cattleya mossiae f. coerulea (Cogn.) M.Wolff & O.Gruss (2007)
Cattleya mossiae f. reineckeana (Rchb.f. ex O'Brien) M.Wolff & O.Gruss (2007)
Cattleya mossiae f. wageneri (Rchb.f.) M.Wolff & O.Gruss (2007)
ارکیده عید پاک گل ملی کشور ونزوئلا است.
تخم مرغ عید پاک، تخم مرغ ایستر یا تخم مرغ بهاری، تخم مرغ های ویژه ای هستند که غالباً به منظور جشن گرفتن عید پاک یا آغاز بهار هدیه داده می شوند. تخم مرغ نمادی پاگانی و نشانگر زایش دوبارهٔ زمین در جشن های بهاری است و مسیحیانِ نخستین، این نماد را به عنوان نشانه رستاخیز مسیح برای خود برگزیدند.تخم مرغ های شکلاتی با زرورق های رنگی   تخم مرغ های سنتی عید پاک، کرواسی   یک سبد تخم مرغ های رنگی   تخم مرغ های رنگی عید پاک، آمریکا
در قدیم تخم مرغ های عید پاک به صورت تخم مرغ هایی رنگی یا نقاشی شده بود اما امروزه تخم مرغ هایی شکلاتی یا پلاستیکی که درونشان با شیرینی هایی مانند پاستیل پرشده است جایگزین آنها شده است. این تخم مرغ ها را غالباً در جاهایی پنهان می سازند و به کودکان می گویند که خرگوش عید پاک یا ایستر بانی آنها را پنهان ساخته تا کودکان در صبح روز عید پاک آنها را بیابند. اگر هم که این تخم مرغ ها را پنهان نسازند آنها را معمولاً درون سبدی که با پوشال طبیعی یا مصنوعی پر شده تا شبیه لانهٔ پرنده به نظر آید قرار می دهند.
تخم مرغ های شکلاتی با زرورق های رنگی
تخم مرغ های سنتی عید پاک، کرواسی
خرگوش عید پاک (به انگلیسی: Easter Bunny) موجودی تخیلی است که بنابر داستان ها ، تخم مرغ عید پاک را می آورد. روز عید پاک به ویژه بچه ها تخم مرغ های رنگین را، که «خرگوش» در گوشه و کنار باغ پنهان کرده، پیدا می کنند و با لذت می خورند. و خرگوش، نماد زایش و باروری است، حیوان چالاکی است که در آغاز بهار با تمام توش و توان در امر زاد و ولد کوشاست.
ویکی پدیای انگلیسی
سلام عید پاک رسمی است در عید پاک در بین مسیحیان کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، و کلیسای کاتولیک شرقی. به جای «سلام» یا معادل آن، افراد با گفتن «مسیح برخاسته است!» یا «رب برخاسته است!» به یکدیگر سلام می گویند، جواب آن «حقیقتاً، او برخاسته است!» یا «همانا، او برخاسته است!» است. (مقایسه کنید Matthew ۲۷:۶۴, Matthew ۲۸:۶–۷, Mark ۱۶:۶, Luke ۲۴:۶, Luke ۲۴:۳۴).
زبان یونانی – Χριστὸς ἀνέστη! Ἀληθῶς ἀνέστη! (Khristós Anésti! Alithós Anésti!)
زبان های اسلاوی
Church Slavonic – Хрїсто́съ воскре́се! Вои́стину воскре́се! (Hristos Voskrese! Voistinu voskrese!)
زبان بلاروسی – Хрыстос уваскрос! Сапраўды ўваскрос! (Hrystos uvaskros! Sapraŭdy ŭvaskros!)
زبان بلغاری – Христос възкресе! Наистина възкресе! (Hristos vyzkrese! Naistina vyzkrese!) or in Church Slavonic: Христос воскресе! Воистинну воскресе! (Hristos voskrese! Voistinu voskrese!)
زبان کرواتی – Krist uskrsnu! Uistinu uskrsnu!
زبان چکی – Kristus vstal z mrtvých! Vpravdě vstal z mrtvých!
زبان مقدونی
Traditional (as per Church Slavonic) – Христос воскресе! Навистина воскресе! (Hristos voskrese! Navistina voskrese!)
Vernacular – Христос воскресна! Навистина воскресна! (Hristos voskresna! Navistina voskresna!)
زبان باسکی – Cristo Berbiztua! Benetan Berbiztua!
زبان ژاپنی – ハリストス復活!実に復活! (Harisutosu fukkatsu! Jitsu ni fukkatsu!)
زبان کره ای – 그리스도 부활하셨네! 참으로 부활하셨네! (Geuriseudo Buhwalhasheotne! Chameuro Buhwalhasheotne!)
قیام عید پاک (ایرلندی: Éirí Amach na Cásca) یا شورش عید پاک در ماه آوریل سال ۱۹۱۶، در ایرلند بوقوع پیوست. این قیام توسط جمهوریخواهان ایرلندی برای پایان دادن به سلطه بریتانیا در ایرلند و برپایی یک جمهوری مستقل ایرلند انجام شد. در این زمان بریتانیا در جنگ جهانی اول درگیر بود. این قیام مهمترین خیزش در ایرلند پس از شورش سال ۱۷۹۸ و اولین اقدام مسلحانه در دوران انقلابی ایرلند بود.
پاتریک پیرس
جیمز کانلی
این قیام توسط شورای نظامی هفت نفره برادران جمهوریخواه ایرلندی سازمان دهی شد، در روز دوشنبه ۲۴ آوریل ۱۹۱۶ مصادف با عید پاک آغاز شد و به مدت شش روز ادامه یافت. اعضای داوطلب ایرلندی که توسط معلم زبان ایرلندی پاتریک پیرس به ارتش شبه نظامی جیمز کانلی پیوستند و ۲۰۰ زن وابسته به شورای زنان ایرلندی اماکن کلیدی شهر دوبلین را به کنترل خود گرفتند و بدین ترتیب جمهوری ایرلند را اعلام کردند.
ارتش بریتانیا هزاران نفر از نیروهای مسلح و همچنین توپخانه و یک قایق جنگی را وارد صحنه جنگ با جمهوریخواهان کرد. یک جنگ خیابانی سخت در جاده های منتهی به مرکز شهر درگرفت. شورشیان در این محل با مقاومت سرسختانه پیشروی ارتش بریتانیا را کند کردند و خساراتی به آنها وارد آوردند. در دوبلین جنگ بر روی تک تیراندازی با تفنگ های دور برد تمرکز داشت. توپخانه بریتانیا مواضع شورشیان را در هم کوبید ولی مواضع پراکنده شورشیان همچنان مقاومت می کرد. آلمان محموله ای از سلاح برای شورشیان ارسال کرد ولی ارتش بریتانیا این محموله را قبل از شروع قیام مصادره کرد.
ارتش بریتانیا با افزایش تعداد نیرو و سلاح های سنگین تر، وارد صحنه جنگ شد. در روز شنبه ۲۹ آوریل، پاتریک پیرس با تسلیم بی قید و شرط موافقت کرد، هرچند که مبارزات پراکنده تا یکشنبه ادامه یافت. پس از تسلیم این کشور همچنان تحت قوانین جنگی قرار داشت. حدود ۳۵۰۰ نفر توسط بریتانیایی ها زندانی شدند، ولی بسیاری از آنها در قیام نقش نداشتند. ۱۸۰۰ آنها به اردوهای زندان یا زندان ها در انگلیس فرستاده شدند. بیشتر رهبران شورشیان اعدام شدند.
کاکتوس عید پاک یا شلامبرگرا(نام علمی: Schlumbergera) نام یک سرده از تیره کاکتوس است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عید پاک در دانشنامه آزاد پارسی

عید پاک (Easter)
(یا: عید فِصْح؛ عید رستاخیز مسیح) جشن بهاریِ مسیحیان به یادبودِ رستاخیز عیسی مسیح. زمانِ این عید، نخستین یکشنبۀ متعاقبِ کامل شدنِ قرص ماه پس از اعتدال ربیعی (۲۱ مارس) است؛ یعنی بین ۲۲ مارس و ۲۵ آوریل متغیر است. نامِ این عید در زبان انگلیسی، ایستر، از ایوستر مشتق شده که از ایزد بانوانِ آنگلوساکسون بوده و وی را در ماه آوریل گرامی می داشتند. ازجمله هدایای این روز تخم مرغ های رنگین و شکلات های رنگارنگ و مزیّن است. تخم مرغ و دیگر نماد های این روز، از قبیل جوجه و بره و گل های بهاری، نشانۀ نو شدنِ زندگی اند. غذاهایی که از دیرباز در عید پاک خورده می شوند حاویِ شکر، تخم مرغ، و کره اند ـ یعنی همان چیزهایی که مسیحیان از خوردن آن ها در ایام روزه منع شده اند.

معنی عید پاک به انگلیسی

easter (اسم)
عید پاک
pasch (اسم)
عید پاک ، عید فصح ، تعطیلات عید پاک

معنی کلمه عید پاک به عربی

عید پاک
عيد الفصح

عید پاک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تاریخ عید پاک 2016   • تعطیلات عید پاک 2016   • عید شکرگزاری   • عید پنطیکاست   • عید پاک به انگلیسی   • عید پاک 2015   • نام عید مسیحیان   • تبریک عید پاک   • معنی عید پاک   • مفهوم عید پاک   • تعریف عید پاک   • معرفی عید پاک   • عید پاک چیست   • عید پاک یعنی چی   • عید پاک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عید پاک
کلمه : عید پاک
اشتباه تایپی : udn ~h;
عکس عید پاک : در گوگل


آیا معنی عید پاک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )