انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1029 100 1

غدد بزاقی

معنی غدد بزاقی در لغت نامه دهخدا

غدد بزاقی. [ غ ُ دَ دِب ُ ] (ترکیب وصفی ، اِ مرکب ) سه زوج اند که در طرفین فک اسفل قرار گرفته اند و مایع مترشح خود را به وسیله ٔیک یا چند لوله به دهان میریزند و عبارتند از: 1- غدد بناگوشی (غدد خلف اذن ) که در زیر گوش و عقب شاخه ٔ صعودی فک اسفل قرار دارند و مجرای هر غده موسوم به مجرای استنون است که از کنار قدامی غده به روی گونه کشیده می شود و عضله ٔ شیپوری و مخاط گونه را سوراخ می کند و سوراخ آن محاذی دومین دندان آسیای بزرگ فک فوقانی بازمی شود. ترشح غده ٔ بناگوشی مایع صافی است. 2- غدد تحت فکی که در دو طرف اندکی پائین و عقب تنه ٔ فک تحتانی واقعاند مجرای هر غده ٔ زیر فکی مجرای وارتن نامیده می شود این مجرا در زیر زبان بازمی شود و با عصب زبانی تقاطع می کند. 3- غدد زیر زبانی (غدد تحت لسان ) که هر دو در کف دهان یا زیر زبان واقع شده اند و مجاری متعدد این غده به نام ریونیوس در همان محل بازمی گردند. ترشح غده ٔ فکی و زیر زبانی لزج و چسبنده است. (کالبدشناسی دکتر نیک نفس چ دانشگاه ص 138).

معنی غدد بزاقی به فارسی

غدد بزاقی
سه زوج اند که در طرفین فک اسفل قرار گرفته اند و مایع مترشح خود را بوسیله یک یا چند لوله بدهان میریزند

غدد بزاقی در دانشنامه ویکی پدیا

غدد بزاقی
غدد بزاقی (به انگلیسی: Salivary gland) از غدد برون ریز در پستانداران است. غدد موجود در بافت همبند زیر مخاط دهان که به طور مداوم ترشح می کنند، غدد بزاقی فرعی نامیده می شوند، که علاوه بر اینها سه زوج غده بزاقی اصلی به نام های بناگوشی، تحت فکی و زیر زبانی در دهان دیده می شود. غدد بزاقی از قسمت های مترشحه و مجاری تشکیل شده اند. سه نوع قسمت مترشحه به اسامی آسینی سروزی، آسینی موکوسی و آسین های مختلط و سه نوع مجرا به اسامی مجاری رابط، مجاری مخطط و مجاری بین لبولی قابل تشخیص می باشند.
سلیمانی راد، جعفر. بافت شناسی. تهران: گلبان؛ تبریز: قاضی جهانی، ۱۳۹۱.
آسین های کروی هستند که از سلول های هرمی بلند تشکیل شده اند و حفره وسطی آسین نامشخص است. هسته سلول ها گرد و در نزدیک قاعده قرار گرفته و سیتوپلاسم آن ها در سطح راسی حاوی گرانول های ترشحی است. با میکروسکوپ الکترونی شبکه آندوپلاسمی دانه دار گسترده ای در قاعده سلول های سروزی مشاهده می گردد که دلیل بر فعال بودن آن ها از نظر پروتئین سازی است. ترشحات آسین های سروزی، مایع سروزی است که از پروتئین ها و آنزیمهای مترشحه به وسیله سلول ها و آب و املاح تشکیل شده است. سلول های سروزی بر روی غشای پایه قرار گرفته اند.
آسین های کروی یا لوله ای هستند که از سلول های هرمی کوتاه و حفره وسطی نسبتاً مشخص تشکیل شده اند. هسته سلول ها پهن، چسبیده به قاعده سلول قرار گرفته اند. چون محتویات سلول های موکوسی ضمن آماده سازی بافت، حل شده و از بین می روند، آسین های موکوسی زیر میکروسکوپ کف آلود و روشن دیده می شوند. با میکروسکوپ الکترونی مشاهده شده است که سلول ها حاوی گرانول های موکوسی متعدد در سیتوپلاسم رأس خود و شبکه آندوپلاسمی توسعه نیافته می باشند. ترشحات آسین های موکوسی، مایع موکوسی است که از گلیکوپروتئین های اسیدی مترشحه از سلول ها و آب و املاح تشکیل شده است. در آسین های موکوسی همانند آسین های سروزی سلول های مترشحه بر روی غشای پایه قرار گرفته اند.
آسین هایی هستند از نوع لوله ای یا کروی که از سلول های موکوسی و تعدادی از سلول های سروزی تشکیل شده اند. سلول های سروزی که به صورت کلاهک قرار می گیرند، هلال ژیانوزی نامیده می شوند.
عکس غدد بزاقی
سرطان غدد بزاقی (انگلیسی: Salivary gland neoplasm) نوع نادری از سرطان که در بافت غدد بزاقی به وجود می آید. بیشتر سرطان های غدد بزاقی در اشخاص مسن بروز می کند. این سرطان به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می شود. سرطان غدد بزاقی عمدتاً در غدد پاروتید که در مقابل گوش ها واقع است، ایجاد می شود. همچنین سرطان غدد بزاقی کوچک تر، بیشتر در ناحیه سقف دهان (کام بالا) ایجاد می شود. بیشتر از نصف سرطان های غدد بزاقی خوش خیم بوده و به بافت های مجاور سرایت نمی کنند. دلیل بروز سرطان غدد بزاقی هنوز به طور دقیق مشخص نمی باشد.
احساس درد در داخل دهان
زخم در پرده مخاطی دهان که روی تومور را می پوشاند
از دست دادن توانایی حرکت صورت
گرفتگی یا احتقاق بینی
ایجاد تغییراتی در بینایی
بی حسی در بخش هایی از صورت
ضعف عضلات در یک طرف صورت
مشکل در بلعیدن
مشکل در گشودن کردن دهان
توده یا ورم در نزدیکی فک و گردن و دهان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با غدد بزاقی

غدد بزاقی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• درمان سنگ غدد بزاقی   • نام بیماری تورم غدد بناگوشی   • سنگ غدد بزاقی تحت فکی   • غده پاروتید   • کیست غدد بزاقی   • غده بناگوشی   • غدد بزاقی زیر زبانی   • تورم غدد بناگوشی چیست   • معنی غدد بزاقی   • مفهوم غدد بزاقی   • تعریف غدد بزاقی   • معرفی غدد بزاقی   • غدد بزاقی چیست   • غدد بزاقی یعنی چی   • غدد بزاقی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی غدد بزاقی
کلمه : غدد بزاقی
اشتباه تایپی : ynn fchrd
عکس غدد بزاقی : در گوگل


آیا معنی غدد بزاقی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )