برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1209 100 1

غلامرضا تختی

غلامرضا تختی در دانشنامه ویکی پدیا

غلامرضا تختی (۵ شهریور ۱۳۰۹ در تهران - ۱۷ دی ۱۳۴۶ در تهران) و از قهرمانان بزرگ و هم چنین ملقب به «جهان پهلوان»، کشتی گیر ایران بود. در فرهنگ ورزشی ایران، برخی وی را نماد پهلوانی می دانند. او فعال سیاسی و عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران بود.
سید علی حق شناس
حبیب الله بلور
تختی در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن به همراه امامعلی حبیبی نخستین مدال های طلای تاریخ ورزش ایران در بازی های المپیک را کسب کرد. او با یک مدال طلا و دو مدال نقرهٔ المپیک، دو طلا و دو نقرهٔ قهرمانی جهان و یک طلای بازی های آسیایی در فهرست برترین های قرن فیلا در جایگاه سیزدهم قرار دارد. وی یکی از سه کشتی گیر ایرانی (در کنار امامعلی حبیبی و عبدالله موحد) است که تصویر آن ها در تالار افتخارات فیلا نصب شده است. مزار تختی در ابن بابویه شهر ری واقع شده است.
غلامرضا تختی در جنوب تهران متولد شد. «رجب خان» (پدر تختی) متولد ۱۲۷۵محلهٔ دروازه غار تهران و مادرش از خانوادهٔ سنتی تهران بود.
با تبدیل شدن وی به یک «قهرمان ملی»، گاه داستان هایی دربارهٔ او گفته می شود که لزوماً صحت تاریخی ندارند. در ایران از تختی به عنوان «جهان پهلوان» یاد می شود. کتاب های زیادی در وصف او تألیف شده است، فیلمی سینمایی در مورد وی ساخته شده، حتی تندیسی از وی ساخته شده و در میدان تجریش در شهر تهران نصب شده است. به افتخار وی هر ساله به بهترین کشتی گیران ایران «جایزه غلام رضا تختی» اهدا می شود. تختی در طول زندگی خود به کارهای عام المنفعه پرداخت و خدماتی به محرومان کرد. او عضو جبهه ملی ایران بوده و در نهضت ملی شدن نفت در ایران فعالیت داشت.
عکس غلامرضا تختی
غلامرضا تختی فیلمی زندگی نامه ای و ورزشی به کارگردانی بهرام توکلی، تهیه کنندگی سعید ملکان و به قلم بهرام توکلی و سعید ملکان محصول سال ۱۳۹۷ است. این فیلم در نخستین روز از سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر رونمایی شد.
محسن تختی در نقش غلامرضا تختی (جوانی)
شاهرخ شهبازی در نقش غلامرضا تختی (اواخر عمر)
علیر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های غلامرضا تختی

غلامرضا تختی (۵ شهریور ۱۳۰۹ تهران - ۱۷ دی ۱۳۴۶ تهران) از بزرگ ترین کشتی گیران ایران بود.

ارتباط محتوایی با غلامرضا تختی

غلامرضا تختی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی غلامرضا تختی   • مفهوم غلامرضا تختی   • تعریف غلامرضا تختی   • معرفی غلامرضا تختی   • غلامرضا تختی چیست   • غلامرضا تختی یعنی چی   • غلامرضا تختی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی غلامرضا تختی
کلمه : غلامرضا تختی
اشتباه تایپی : yghlvqh jojd
عکس غلامرضا تختی : در گوگل

آیا معنی غلامرضا تختی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )