انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1049 100 1

غلامعلی حداد عادل

غلامعلی حداد عادل در دانشنامه ویکی پدیا

غلامعلی حداد عادل
غلامعلی حداد عادل (زادهٔ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴ خیابان ری تهران) سیاستمدار و مدرس دانشگاه ایرانی است، که هم اکنون به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی فعالیت می کند. او نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادوار ششم تا نهم و پنجمین رئیس مجلس شورای اسلامی و اولین رئیس غیر روحانی مجلس شورای اسلامی بوده است. وی همچنین عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
نظر کانت دربارهٔ مابعدالطبیعه براساس کتاب تمهیدات، تألیف امانوئل کانت (۱۳۶۴)
حداد عادل با شعار انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۹۲)">تقوا و تدبیر در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ نامزد شد و صلاحیت او از سوی شورای نگهبان تأیید شد اما در ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ (چهار روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری) به نفع اصول گرایان از نامزدی کناره گیری کرد. در سال ۱۳۹۳ نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر به او اهدا شد.
غلامعلی حداد عادل در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴ با نام «غلامعلی مشهد محمدعلی حداد» در تهران زاده شد. پدربزرگ وی حاج عباس در زمان ناصرالدین شاه برای تعمیرات ماشین دودی بین تهران و شهرری استخدام شد و به همین جهت به حداد معروف بود. غلامعلی کودکی را در یکی از مناطق پایین شهر به نام «پای خط» گذراند و دبستان را در مدرسه عمومی بندار رازی در خیابان لرزاده طی کرد. برای دبیرستان به مدرسه علوی رفت و در آنجا زیر نظر علامه کرباسچیان تعلیمات دینی دید. او در سال ۱۳۴۲ از دبیرستان علوی فارغ التحصیل شد. در سالهای ۱۳۴۵ و ۱۳۴۷ لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته فیزیک از دانشگاه های تهران و پهلوی دریافت کرد. بین سالهای ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ او در دانشگاه پهلوی و از ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۰ در دانشگاه ملی ایران فیزیک درس می داد. در سال ۱۳۵۱، کارشناسی ارشد فلسفه را از دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران دریافت کرد. دروس دوره دکتری فلسفه در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران را در سال ۱۳۵۳ به پایان برد. در این دوران به دلیل تحصیل فلسفه نزد دکتر نصر که استاد مذهبی فلسفه آن زمان دانشگاه تهران بود مورد توجه سیدحسین نصر واقع شده و در دفتر وی به فعالیت مشغول می شود. بین ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۷ در دانشگاه صنعتی شریف به تدریس فلسفه، تاریخ علم و تاریخ فلسفه غرب و تاریخ فلسفه اسلامی پرداخت. در سال ۱۳۶۴ از پایان نامه دکتری فلسفه تحت عنوان «نظر کانت دربارهٔ مابعدالطبیعه» دفاع کرد. او از ۱۳۶۴ تاکنون به تدریس فلسفه غرب در دانشگاه تهران اشتغال دارد.
همسر او طیبه ماهرو زاده دارای دکترای فلسفه تعلیم و تربیت است و در سمت های اجرایی بسیاری چون، مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مدیر پژوهشکده مطالعات زنان دانشگاه الزهرا و دانشیار دانشگاه الزهرا، همچنین عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو هیئت مؤسس انجمن فلسفه ایران، عضو هیئت امنای سازمان انجمن اولیاء و مربیان، مؤسس شبکه زنان دانشمند مسلمان و سردبیری چندین مجله تخصصی و… ایفای نقش کرده است. طیبه ماهرو زاده دبیرستان دخترانه فرهنگ مخصوص علوم انسانی را تأسیس کرد و تا چند سال این موسسات با نظر او اداره می شد. دبیرستان دخترانه فرهنگ در سال (۱۳۸۲) از طرف وزارت آموزش و پرورش به عنوان ۴ مدرسه عالی ایران معرفی شد. وی در کنار سایر فعالیت های علمی و اجرائی خود از آغاز تأسیس، مدیریت این دبیرستان را خود بر عهده داشته است. او عضو شورای عالی آموزش و پرورش است.
عکس غلامعلی حداد عادل
غلامعلی حداد عادل نماینده و رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، به همراه قالیباف و ولایتی ائتلافی را برای انتخاب نامزد ریاست جمهوری از میان خود تشکیل دادند. قرار شد تا طبق معیاری از پیش تعیین شده فرد برتر در انتخابات ثبت نام نماید، اما به دلایلی این امر اتفاق نیفتاد و حدادعادل به همراه دو نفر دیگر در انتخابات ثبت نام کرد. او سرانجام به نفع اصولگرایان از انتخابات کناره گیری کرد.
غلامعلی حداد عادل در جمع دانشجویان دانشکده نفت اهواز افزود: ائتلاف محفوظ است و قول و قرار بین ما وجود دارد؛ برای جلوگیری از تعدد اصولگرایان یک نفر به عنوان نامزد نهایی معرفی می شود. حداد عادل در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است ائتلاف از جلیلی حمایت کند افزود: ما همیشه گفته ایم اصولگرایی که رای داشته باشد ممکن است جزء ائتلاف باشد. وی در جواب یکی از دانشجویان که با رد صلاحیت هاشمی مشارکت مردم در انتخابات کم نمی شود، گفت: اینطور نیست که در پایین آمدن مشارکت مردم تأثیر زیادی داشته باشد در این دوره از انتخابات اصلاح طلب، اصولگرایان، محافظه کاران و مستقل حضور دارند.
غلامعلی حدادعادل در نشست خبری خبرگزاری فارس گفت:برنامه هسته ای از نظر ما هیچ ابهامی ندارد و در واقع مشکل از رئیس جمهور آمریکاست نه از رئیس جمهور ایران. پاسخ به این سؤال همان ضرب المثلی است که می گوید کسی که خوابیده را می توان بیدار کرد اما کسی که خودش را به خواب زده بیدار شدنی نیست لذا آمریکایی ها در بحث هسته ای ایران نخوابیده اند بلکه خودشان را به خواب زده اند و آن ها از ماهیت صلح آمیز فعالیت های هسته ای ایران باخبرند.
وی خود را موافق تنش زدایی در سیاست خارجی، تفکیکِ جنسیتی در دانشگاه، و مخالفِ انحلالِ سازمانی برنامه و بودجه (که در زمانِ ریاست وی در مجلس از طرف دولت صورت گرفت) معرفی نمود. از برنامه های وی می توان به «نهضت ازدواج آسان» اشاره کرد. وی از احتمالِ کناره گیری خود و سایر اعضای ائتلاف به نفع سعید جلیلی خبر داد، ولی با واکنش دیگران اعلام کرد که هنوز به جمع بندی نرسیده اند.
یکی از استراتژی های تبلیغی حداد عادل نقدهای موردی کنایه آمیز به دولت احمدی نژاد است برای نمونه گفته پروژه های نیمه تمام را افتتاح نخواهم داد. یا در سفر خارج خانواده ام را نمی برم؛ وزیرخارجه را در مأموریت عزل نمی کنم.
در ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ (چهار روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری) وی به نفع اصول گرایان از کاندیداتوری کناره گیری کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های غلامعلی حداد عادل

غلامعلی حداد عادل (۱۳۲۴ / ۱۹۴۵م) فیلسوف، سیاستمدار و رئیس سابق مجلس شورای اسلامی ایران.
• «استاد مطهری اساساً یک متفکر عقل گرا بود و محور تفکر و اعتقادات ایشان «عقلانیت» است، بنابراین اگر شهید مطهری زنده بود، بیش از هر چیز بر پایه گفتمان عقلانی، هموطنان خویش را به عقلانیت دعوت می کرد.»
• «برای من نامزد شدن یا نشدن اصل نیست؛ دوران نامزدبازی ما گذشته است. (خنده) من تصمیمی می گیرم که به نفع نظام باشد.»
• «درکی که از صحبت های رهبری وجود دارد، این است که فعالیت های فرهنگی نظام مند نیست و ما باید در تلاش باشیم برای گسترش فرهنگ اسلامی در کشور، فرهنگ خود را مهندسی کنیم.»

غلامعلی حداد عادل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عدالت مجاوری > outlook
مهرداد عزیزی > Worrisome
عدالت مجاوری > bleak
سعیده کریمی > FEMA
Zeinab > یخ زدم
لاله > افشانه اتش نشانی
کیان پور > کشانی
کسری منتظری > پادشاه

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی غلامعلی حداد عادل   • مفهوم غلامعلی حداد عادل   • تعریف غلامعلی حداد عادل   • معرفی غلامعلی حداد عادل   • غلامعلی حداد عادل چیست   • غلامعلی حداد عادل یعنی چی   • غلامعلی حداد عادل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی غلامعلی حداد عادل
کلمه : غلامعلی حداد عادل
اشتباه تایپی : yghlugd pnhn uhng
عکس غلامعلی حداد عادل : در گوگل


آیا معنی غلامعلی حداد عادل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )