انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 948 100 1

غلمان


مترادف غلمان: غلامان

متضاد غلمان: حوران

معنی غلمان در لغت نامه دهخدا

غلمان. [ غ ِ ] (ع اِ) ج ِ غُلام. (منتهی الارب ). جمع غلام است و غلام بر امرد اطلاق میشود. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). گاهی به معنی مفرد آید. (از آنندراج ) :
هرکه قربان تو غلمان نشود آدم نیست
صدقت میشوم ای مثل تو در عالم نیست.
میرنجات (از آنندراج ).
|| خدمتکاران بهشتی به صورت امرد. (ناظم الاطباء). مخلوقی در بهشت به صورت امردان که در خدمت اهل جنت خواهند بود، اگر چه غلمان جمع است ولی فارسیان به معنی مفرد استعمال کنند، چنانکه حور که جمع حَوراء است مفرد استعمال میشود. (از غیاث اللغات ) (آنندراج ) :
مگر لشکرگه غلمان خلدند
سرادقشان زده دیبای اخضر.
ناصرخسرو.
همه اندیشهای بد ترا دیوند در دوزخ
همه تدبیرهای نیک حورانندبا غلمان.
ناصرخسرو.
اول کسی که در آفاق گریست ابلیس بود، حوران و غلمان و ولدان بر گرد وی برآمدند. (قصص الانبیاء ص 19). گفت : یا رسول اﷲ رضوان با اهل بهشت آمده اند و حله ها آورده اند، و ولدان و غلمان صف درصف زده. (قصص الانبیاء ص 245).
بگذر از نفس بهیمی تا نباشد تنت را
طمع نقل و مرغ و خمر و حور و غلمان داشتن.
سنایی.
ایوانش جنت را بدل جام از کفش کوثر عمل
اصوات غلمان زین غزل ابیات غرا داشته.
خاقانی.
ور چنین حوردر بهشت آید
همه خادم شوند و غلمانش.
سعدی (طیبات ).
خدم مجلس بهشت آسایش تحیر عقول غلمان دارالسرور. (حبیب السیر چ 1 تهران جزو چهارم از مجلد سوم ص 322).
آنجا که ساعد تو برآید زآستین
غلمان رود ز دست و گزد حور پشت دست.
صائب (از آنندراج ).

معنی غلمان به فارسی

غلمان
جمع غلام

معنی غلمان در فرهنگ معین

غلمان
(غِ لْ) [ ع . ] (اِ.) ۱ - جِ غلام . ۲ - پسران خوب روی بهشتی .

معنی غلمان در فرهنگ فارسی عمید

غلمان
۱. پسران زیبارویی که در بهشت خدمتگذار زنان بهشتی خواهند بود: مگر لشکرگه غلمان خلدند / سرادقشان زده دیبای اخضر (ناصرخسرو۱: ۲۶۵)، پادشاها کحل چشم حور و غلمان خاک تو / صدهزاران رحمت حق بر روان پاک تو (سلمان ساوجی: ۵۱۰).
۲. [قدیمی] = غلام

غلمان در دانشنامه اسلامی

غلمان
غِلمان واژه ای قرآنی به معنای نوجوانان زیبا که در خدمت بهشتیان اند. در قرآن کلمه غلمان (غلام ها) یک بار و وِلدان (پسران) دو بار و همچنین عبارت خدمت کارانی جوان و جاودانی، یک بار به کار رفته است. مفسران درباره اینکه غلمان، مخلوقات بهشتی اند یا انسان های زمینی، اختلاف نظر دارند. برخی از آنها بر این باورند که غلمان فرزندان کافران اند که گناه و ثوابی برای آنها نوشته نشده است.
واژه غِلمان جمع «غُلام» است که در لغت به خدمتگزار معنا می دهد. بنابراین غلمان به معنای غلامان یا خدمتگزاران است.
در قرآن واژه غِلمان (غلام ها) یک بار به کار رفته است؛ در سوره طور آمده است که در بهشت، خدمتگزارانی در اطراف بهشتیان در گردش اند. دو بار هم در سوره های انسان و واقعه عبارت ولدان (پسران) آمده است که منظور از آن همین غلمان است؛ در آیه ۱۹ سوره انسان، آمده : «و بر گِرد آنها پسرانی می گردند که هر گاه آنها را ببینی گمان می کنی مروارید پراکنده اند.» در آیات ۱۷ و ۱۸ سوره واقعه هم توصیفی نسبتاً مشابه ذکر شده است: «خدمت کارانی جوان و جاودانی پیوسته گرداگرد آنها می گردند؛ با قدح ها و کوزه ها و جام هایی از نهرهای جاری بهشتی (و شراب طهور)»
غلمان
معنی غِلْمَانٌ: غلامان -جوانان - نوجوانان- پسربچه ها - خدمتکاران (غلمان نيز مانند حور از مخلوقات بهشتيند ، که از شدت زيبايي و صفا و حسن مانند لؤلؤاي هستند که از ترس دستبرد اجانب در گنجينهاش جاي ميدهند )
ریشه کلمه:
غلم‌ (۱۳ بار)

غلمان در دانشنامه ویکی پدیا

غلمان
غِلمان واژه ای است که جمع «غلام» است، و مراد از آن جوانان و نوجوانان زیبایی است که خدمتکاران بهشتیان اند و پیرامون مؤمنان می گردند. این کلمه در فارسی به صورت مفرد به کار می رود.
غلمان مفرد کلمه جمع غلام می باشد


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

غلمان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی غلمان

سامیار ٠٣:٤٨ - ١٣٩٦/٠١/٠٢
(غِلمان)مردان جوان زیبارو در بهشت که نصیب زنان بهشتی می شوند همانند حوری که نصیب مردان بهشتی می شود.
|

محمدرضا ١٥:٤٣ - ١٣٩٧/١١/٠٤
غلمان به معنای پسران زیباست که در بهشت به دور مردان مومن که در بهشت هستند میگردند که این غلمان یا پسران زیبا همانند مروارید همچون لولو میدرخشند.منظور توصیف زیبایی آنهاست. این غلمان در اختیار مردان بهشتی است ک حتی برای انها جام پر از شراب می آورند.
در سوره طور آیه 24 : و یطوف علیهم غلمان لهم کانهم لولو مکنون.یطوف یعنی گردش ، چرخیدن ، به دور آنها گشتن
|

محمدرضا ١٩:٥٤ - ١٣٩٧/١١/٠٥
غلمان به معنای پسران زیباست که در بهشت به دور مردان مومن که در بهشت هستند میگردند که این غلمان یا پسران زیبا همانند مروارید همچون لولو میدرخشند.منظور توصیف زیبایی آنهاست. این غلمان در اختیار مردان بهشتی است ک حتی برای انها جام پر از شراب می آورند.
در سوره طور آیه 24 : و یطوف علیهم غلمان لهم کانهم لولو مکنون.یطوف یعنی گردش ، چرخیدن ، به دور آنها گشتن
|

محمد رضا ٠١:٤٦ - ١٣٩٧/١١/١١
غلمان به معنای پسران زیباست که در بهشت به دور مردان مومن میگردند که این غلمان یا پسران زیبا همانند مروارید همچون لولو میدرخشند.منظور توصیف از زیبایی آنهاست. این غلمان در اختیار مردان بهشتی است ک حتی برای انها جام پر از شراب می آورند.
در سوره طور آیه 24 : و یطوف علیهم غلمان لهم کانهم لولو مکنون.پسران زیبا به گردشان میگردند ک گویی همانند مرواریدهای درون صدفند.
در سوره مریم آیه 19 غلمان آمده ک معنایش میشه پسری زیبا و پاکیزه
|

پیشنهاد شما درباره معنی غلماننام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• غلمان برای زنان   • غلمان مخلدون   • غلمان کیست   • غلمان السعودية   • ویژگی های غلمان   • غلمان در قران چیست   • غلمان الجنة   • حوری مرد   • معنی غلمان   • مفهوم غلمان   • تعریف غلمان   • معرفی غلمان   • غلمان چیست   • غلمان یعنی چی   • غلمان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی غلمان
کلمه : غلمان
اشتباه تایپی : yglhk
عکس غلمان : در گوگل


آیا معنی غلمان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )