انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1030 100 1

غیاث الدین جمشید کاشانی

غیاث الدین جمشید کاشانی در دانشنامه ویکی پدیا

غیاث الدین جمشید کاشانی
غیاث الدین جمشید کاشانی (زادهٔ حدود ۷۵۸ خورشیدی برابر با ۱۳۸۰ میلادی – مرگ ۱ تیر ۸۰۸ برابر با ۲۲ ژوئن ۱۴۲۹) ریاضی دان برجسته، اخترشناس و شمارشگر زبردست ایرانی بود. نام کامل او عبارت است از جمشید بن مسعود بن محمود طبیب کاشانی ملقب به غیاث الدین که در غرب به الکاشی (al-kashi) مشهور است. او در عمر کوتاه خود آلات رصدی دقیقی اختراع کرد و از حدود ۸۰۸ (۱۴۰۶) تا پایان عمرش ۸۳۲ (۱۴۲۹) فعالیت علمی داشت و در دوران فعالیت علمی اش کتاب های گوناگونی در زمینهٔ ریاضیات و نجوم نگاشت.
سلم السماء یا رسالهٔ کمالیه
مختصر در علم هیئت
زیج خاقانی فی تکمیل الزیج الایلخانی
شرح آلات رصد
نزهة الحدایق
زیج التسهیلات
غیاث الدین جمشید کاشانی هر چند فیزیکدان بود، ولی علاقهٔ اصلی اش متوجه ریاضیات و اخترشناسی بود؛ پس از دورهٔ طولانی بی نوایی و سرگردانی، سرانجام در سایهٔ حمایت سلطان الغ بیگ، که خود دانشمند بزرگی بود، موقعیت شغلی مطمئنی در سمرقند به دست آورد.
غیاث الدین جمشید کاشانی، زبردست ترین حساب دان و آخرین ریاضی دان برجستهٔ دورهٔ اسلامی و از بزرگ ترین مفاخر تاریخ ایران به شمار می آید. وی به تکمیل و تصحیح روش های قدیمی انجام چهار عمل اصلی حساب پرداخت و روش های جدید و ساده تری برای آن ها اختراع کرد. در واقع، کاشانی را باید مخترع روش های کنونی انجام چهار عمل اصلی حساب (به ویژه ضرب و تقسیم) دانست. کتاب ارزشمند وی با نام مفتاح الحساب کتابی درسی، دربارهٔ ریاضیات مقدماتی است و آن را از حیث فراوانی و تنوع مواد و مطالب و روانی بیان سرآمد همهٔ آثار ریاضی سده های میانه می دانند.
جمشید ملقب به غیاث الدین، فرزند پزشکی کاشانی به نام مسعود حدود سال ۷۹۰ قمری (۱۳۸۸ میلادی)، در کاشان چشم به جهان گشود. او در همهٔ آثارش خود را چنین معرفی کرده است:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

غیاث الدین جمشید کاشانی در دانشنامه آزاد پارسی

غیاث الدّین جَمشید کاشانی (ح۷۹۰ ـ۸۳۲ق)
منجم، محاسب، فن شناس، مخترع اسباب دقیق رصد و از برجسته ترین ریاضی دانان دورۀ اسلامی. پدرش مسعود بن محمود در کاشان به طبابت اشتغال داشت. غیاث الدین از ۸۰۸ق فعالیت های علمی خود را ابتدا در کاشان با رصد و فعالیت های نجومی آغاز کرد. در حدود ۸۲۴ق به دعوت الغ بیگ رهسپار سمرقند شد و در شمار بزرگ ترین منجمانی درآمد که در خدمت الغ بیگ به پژوهش های نجومی و کار در رصدخانۀ معتبر سمرقند مشغول بودند. شواهد نشانگر آن است که غیاث الدین و معین الدین کاشی از سوی الغ بیگ مأمور بنیادنهادن رصدخانۀ مراغه شده بودند. غیاث الدین خود مدیر این رصدخانه شد. غیاث الدین از مبتکران اولیۀ کسرهای اعشاری است که چندی بعد اروپاییان، ظاهراً به طور مستقل، آن را ابداع کردند. او در رسالۀ محیطیه، اندازۀ عدد پی (π) یعنی نسبت محیط دایره به قطر را با دقتی کم نظیر حساب کرد. همچنین، جیب (سینوس) زاویۀ یک درجه را در رسالۀ وَتَر و جیب در شمار سِتّینی (شصتگانی) یافت که هر هفده رقم اعشاری آن با مقدار واقعی سینوس مطابقت دارد. قاضی زادۀ رومی کارهای محاسباتی غیاث الدین را تنقیح کرده و آن را در رساله فی استخراج جیب الدرجه الواحده علی التحقیق الحقیق استخراجه افضل المهندسین غیاث الدین جمشید القاسانی گرد آورده است. کاشانی «زیج ایلخانی» را که حاصل رصدها و محاسبات خواجه نصیرالدین طوسی در مراغه بود، اصلاح و تکمیل، و همۀ جدول های آن را از نو با دقیق ترین محاسبه ها استخراج کرد و «زیج خاقانی» را پدید آورد. غیاث الدین اسبابی برای شناسایی تقویم ها و عرض های ستارگان اختراع کرد که به طبق المناطق معروف است. مفتاح الحساب از مهم ترین آثار اوست که آن را به زبان عربی نگاشته است. از دیگر آثار اوست: رسالۀ سُلَّم السَماء، در استخراج ابعاد زمین و ستارگان؛ تلخیص المفتاح فی علم الحساب، که خلاصه ای از مفتاح الحساب است.

ارتباط محتوایی با غیاث الدین جمشید کاشانی

غیاث الدین جمشید کاشانی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

نگار > lagophthalmos
محدثه فرومدی > qualify
سالین > هنبانه بورینه
محمد رومزی > discriminant validity
منصوره > do your bit
یونس > نام قدیم سنندج
حمید > مراسم بزرگداشت
محدثه فرومدی > international

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی غیاث الدین جمشید کاشانی   • مفهوم غیاث الدین جمشید کاشانی   • تعریف غیاث الدین جمشید کاشانی   • معرفی غیاث الدین جمشید کاشانی   • غیاث الدین جمشید کاشانی چیست   • غیاث الدین جمشید کاشانی یعنی چی   • غیاث الدین جمشید کاشانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی غیاث الدین جمشید کاشانی
کلمه : غیاث الدین جمشید کاشانی
اشتباه تایپی : ydhe hgndk [ladn ;hahkd
عکس غیاث الدین جمشید کاشانی : در گوگل


آیا معنی غیاث الدین جمشید کاشانی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )