انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1091 100 1

فاروج

/fAruj/

معنی فاروج در لغت نامه دهخدا

فاروج. (اِخ ) یکی از دهستانهای بخش حومه ٔ شهرستان قوچان که در شمال باختری قوچان واقع است. کلیه ٔ آبادیهای آن در کنار جاده ٔ شوسه است. از 20 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده و روی هم 1034 تن سکنه دارد. جلگه ای معتدل است. محصول عمده اش غلات ، بنشن و میوه است. آب آن از قنات ها تأمین میشود. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

فاروج. (اِخ ) قصبه ٔ مرکز دهستان فاروج بخش حومه ٔ شهرستان قوچان که در 26 هزارگزی شمال باختری قوچان و کنار راه شوسه ٔ قدیمی قوچان به شیروان واقع است. جلگه ای معتدل و دارای 2726 تن سکنه است. آب آنجا از قنات تأمین میشود. محصول عمده اش غلات ، انگور،بنشن و شغل اهالی زراعت و کسب و قالیچه بافی است. راه اتومبیل رو دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

معنی فاروج به فارسی

فاروج
۱ - یکی از دهستانهای بخش شهرستان قوچان در شمال غربی قوچان . کلیه آبادیهای آن در اطراف جاده شوسه است و آن از ۲٠ آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده و مجموع نفوس آن در حدود ۱٠۳۴٠ تن است جلگه و معتدل محصول غت بنشن انواع میوه . آب آن از قنوات تامین میشود . ۲ - قصبه مرکز دهستان فاروج در ۲۶ کیلومتری شمال غربی قوچان کنار راه شوسه قدیمی قوچان شیروان جلگه و معتدل ۲ ۷۲۶ تن سکنه قنات غت انگور بنشن شغل زراعت کسب قالی بافی .
نام یکی از دهستانهای دوازده گانه بخش حومه شهرستان قوچان است .این دهستان در قسمت شمال باختری قوچان و در شمال و جنوب راه شوسه قوچان به شیروان واقع است . موقعیت طبیعی آن کوهستان و جلگه و هوای آن معتدل و آب آن از قنات و چشمه و رودخانه است . محصول عمده آن غلات و انواع میوه ها و محصولات دامی است . این دهستان از بیست و هفت آبادی کوچک و بزرگ با جمعیت در حدود ۱٠۳۴٠ تن تشکیل شده است .

فاروج در دانشنامه ویکی پدیا

فاروج
فاروج از شهرهای استان خراسان شمالی است و مرکز شهرستان فاروج این استان است. شهرستان فاروج در سال ۱۳۹۵، تعداد ۶۰۳۴۶ نفر جمعیت داشته است. این شهر به «شهر آجیلی» معروف است. این شهر دروازه ورودی خراسان شمالی محسوب می شود و با وجود این که خود در ناحیه ای کوهستانی قرار گرفته؛ اما شهر فاروج، مرکز آن در دشتی هموار و قابل کشت و کار مستقر شده است. فاروج در حد فاصل بین شیروان و قوچان واقع شده؛ شهری کنار جاده ای که در سال های اخیر اقتصاد آن نیز تا حد زیادی به عبور مسافران و زائران حرم علی بن موسی الرضا (ع) گره خورده است؛ چرا که گر چه در سالیان گذشته کشاورزی و دامداری شغل غالب اهالی شهرستان فارو
آلاداغ: ارتفاعات آلاداغ در قسمت میانی خراسان شمالی واقع شده و ادامه کوه های البرز است که همراه ارتفاعات بینالود در خراسان رضوی، رشته کوه آلاداغ - بینالود را تشکیل می دهند. این کوه ها با جهت شرقی - غربی از سمت شمال به دشت های فاروج، شیروان، بجنورد و سملقان و از سمت جنوب به دشت های جاجرم، اسفراین و صفی آباد محدود می شوند.   کوهستان آلاداغ در جنوب شهرستان فاروج
کپه داغ (در شمال فاروج قرار دارد)
ایران۲۶ (م)
ج محسوب می شد اما اکنون فروشندگی و تأمین نیاز خدماتی رفاهی مسافران دم دست ترین شغلی است که می شود در فاروج جستجو کرد.
این شهر قبلاً فرج آباد نامیده می شد. گفته شده فاروج را شخصی به نام فرج الله بنا نهاده؛ آن گونه که در بین مردم رواج دارد گویا حدود هزار و ۲۰۰ سال پیش و در زمان هارون الرشید؛ پنجمین خلیفه عباسی و آن زمان که هنوز برمکیان پاک تبار ایرانی برخاسته از خراسان، مورد غضب وی قرار نگرفته بودند؛ خلیفه عباسی فرج الله را مأمور آباد کردن منطقه ای خوش آب و هوا در خراسان می کند که بعدها به فرج آباد معروف شد و بعد از تحولاتی به فاروج تغییر یافت. این ناحیه در حد فاصل دو منطقه مهم تاریخی قوچان در شرق و شیروان در غرب قرار دارد؛ روستای استاد در جنوب آن قدمتی طولانی دارد و آن گونه که کتاب «احسن التقاسیم» آورده؛ مرکز پارتها در این منطقه بوده است، در دوران تیموری در فاروج مسجدی همزمان با مسجد گوهرشاد ساخته شد که اکنون هم وجود دارد؛ روستای خسرویه دراین شهرستان نیز تاریخی بوده و در آن سنگ قبرهایی با تاریخ ۷۴۷ ه‍.ق وجود دارد که با خطی زیبا نوشته و بر روی آن نقوش اسلیمی نگاشته شده است. زبان مردم فاروج فارسی و ترکی است و به زبان کرمانجی نیز سخن می گویند، ترک های فاروج طایفه ای هستند از قوم مهنی که از طرف شجاع الدوله در فاروج مستقر شده اند، کردهای فاروج نیز از ایل زعفرانلو هستند، یازده ایل دیگر در اطراف فاروج مستقر شده اند که عبارتند از بادلو، قهرمانلو، توپکانلو، قاچکانلو، بیچرانلو، سوکانلو، هودانلو، باچو آنلو، ورانلو، قودانلو و آتقانلو؛ اکثر این ایل ها در مناطق ییلاقی و کوه های اطراف فاروج مانند کوه های شاجهان سیاه دشت و کوه فاطمه مستقر هستند.
عکس فاروج
اکبر آباد روستایی است در دهستان فاروج از توابع بخش مرکزی شهرستان فاروج، واقع در استان خراسان شمالی که در اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، جمعیتی برای آن ذکر نشده است.
اکبر آباد روستایی است در دهستان فاروج از توابع بخش مرکزی شهرستان فاروج، واقع در استان خراسان شمالی که در اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، جمعیتی برای آن ذکر نشده است.
بخش مرکزی شهرستان فاروج یکی از بخش های شهرستان فاروج در استان خراسان شمالی ایران است.
بخش مرکزی شهرستان فاروج
دهستان سنگر
دهستان شاه جهان
دهستان فاروج
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان فاروج در سال ۱۳۸۵ برابر با ۳۴۱۳۴ نفر بوده است.
حمام فاروج مربوط به دوره قاجار است و در فاروج، جنوب شرقی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۱۰۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
حوزهٔ انتخابیه قوچان و فاروج یکی از حوزه های انتخاباتی استان خراسان رضوی و خراسان شمالی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این حوزه به مرکزیت قوچان در خراسان رضوی ۱ نماینده دارد.این حوزه تنها حوزه های انتخابیه مجلس شورای اسلامی است.که بین دو استان مشترک است.
هادی شوشتری
دهستان فاروج دهستانی در بخش مرکزی شهرستان فاروج استان خراسان شمالی است
شهرستان فاروج یکی از شهرستانهای استان خراسان شمالی است. این شهرستان در سال ۱۳۹۵، تعداد ۶۰٬۳۶۴ نفر جمعیت داشته است از فاروج به عنوان پایتخت آجیل ایران یاد میشود. بیشتر جمعیت این شهر را کردهای کرمانج ترک ها و فارسها یا همان تاجیک و تات تشکیل می دهند.
بخش خبوشان
دهستان حصار
شهر: تیتکانلو
شهر: فاروج
اقوامی که در این شهرستان زندگی می کنند عبارت اند از:عمدتاً ترکها ،فارسها ، و کردهای کرمانج کوچ نشین که امروزه بیشتر در بیشتر نقاط ساکن شده اند.
جدول زیر براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان فاروج در استان خراسان رضوی را نشان می دهد.
دوخت سر قناتی است که در روستای امیرآباد از توابع بخش مرکزی، شهرستان فاروج در استان خراسان شمالی قرار دارد.
دوستی قناتی است که در روستای احسان آباد از توابع بخش مرکزی، شهرستان فاروج در استان خراسان شمالی قرار دارد.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فاروج را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نقشه شهرستان فاروج   • امام جمعه فاروج   • سایت فاروج   • آجیل فاروج   • فاصله فاروج تا مشهد   • شهرداری فاروج   • فاروج کجاست   • فاروج ایران   • معنی فاروج   • مفهوم فاروج   • تعریف فاروج   • معرفی فاروج   • فاروج چیست   • فاروج یعنی چی   • فاروج یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فاروج
کلمه : فاروج
اشتباه تایپی : thv,[
آوا : fAruj
نقش : اسم خاص مکان
عکس فاروج : در گوگل


آیا معنی فاروج مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )