انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 895 100 1

معنی اسم فاروق

اسم: فاروق
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: fāruq) (عربی) (در قدیم) تمیز دهنده و فرق گذارنده، (در اعلام) لقب عمربن خطاب (خلیفه ی دوم )، از صحابه ی رسول اکرم (ص) - تمیز دهنده و فرق گذارنده، لقب عمر خلیفه دوم

معنی فاروق در لغت نامه دهخدا

فاروق. (ع ص ) مرد نیک ترسناک. (منتهی الارب ). || کسی که امور را از یکدیگر فرق میگذارد و تمییز میدهد. (اقرب الموارد). آن که جدا کند دو چیز را. آن که فرق گذارد حق را از باطل. (یادداشت بخط مؤلف ) :
فاروق حق و باطل ملک زمین تویی
احسنت شادباش زهی حقگزار ملک.
انوری.
- تریاق فاروق ؛ بهترین تریاکها و نیکوترین مرکبات بدان جهت که جدا گرداند بیماری و تندرستی را. (منتهی الارب ). و مطلقاً بمعنی تریاق به کار رفته است. مسیح کاشی گوید :
خورده فاروق فقر پنبه ٔ من
زآنم از آسمان گزندی نیست.
(از آنندراج ).
تریاق افاعی. تریاق مثرودیطس.

فاروق. (اِخ ) لقب عمربن خطاب است (در عرف اهل سنت و جماعت ) :
در میان حق و باطل فرق کن
باش چون فاروق مر حق را معین.
خاقانی.
صِدّیق به صدق پیشوا بود
فاروق ز فرق هم جدا بود.
نظامی.
رجوع به عُمَر شود.

فاروق. (اِخ ) دهی از دهستان خفرک بخش زرقان شهرستان شیراز که در 56 هزارگزی شمال خاوری زرقان و کنار راه فرعی سیدان به محمودآباد خفرک واقع است. جلگه ای معتدل ، مالاریایی و دارای 1720 تن سکنه است. آب آنجا از چشمه و قنات تأمین میشود. محصول عمده اش غلات و میوه ، و شغل اهالی زراعت و باغبانی است.دارای یک دبستان است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7). و رجوع به فارسنامه ٔ ابن بلخی چ تهران ص 125 شود.

فاروق. (اِخ ) دهی از دهستان رشخوار بخش رشخوار شهرستان تربت حیدریه که در 12 هزارگزی جنوب خاوری رشخوار واقع است. جلگه ای معتدل و دارای 535 تن سکنه است. آب آنجا از قنات تأمین میشود. محصول عمده اش غلات ، پنبه ، بنشن و شغل اهالی زراعت و مالداری است. راه اتومبیل رو دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

معنی فاروق به فارسی

فاروق
دهی است از دهستان رشخوار بخش رشخوار شهرستان تربت حیدریه در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی رشخوار جلگه ومعتدل ۵۳۵ تن سکنه قنات غت پیبه بنشن شغل زراعت گله داری قالیچه و کرباس بافی .
جداکننده حق وباطل، تمیزدهنده اموروفرق کننده میان حق وباطل
( صفت ) ۱ - مرد نیک ترسناک ۲ - کسی که امور را از یکدیگر فرق گذارد و تمیز دهد ۳ - جدا کنده حق از باطل
لقب عمربن خطاب است .
لقب علی ۴ بن ابی طالب ( ه ق . )
همین معجون تریاق است که مذکور شد ٠

معنی فاروق در فرهنگ معین

فاروق
[ ع . ] (ص .) ۱ - جدا کنندة حق از باطل . ۲ - تمیز دهنده و فرق گذارندة میان امور. ۳ - مرد سخت ترسناک .

معنی فاروق در فرهنگ فارسی عمید

فاروق
جداکنندۀ حق و باطل، ممیّز.

فاروق در دانشنامه اسلامی

فاروق
یا علی: أَنْتَ الْفَارُوقُ الَّذِی یفَرِّقُ بَینَ الْحَقِّ وَ الْبَاطِل؛ یا علی توئی جدا کنندۀ حق از باطل.
سیکون من بعدی فتنة فاذا کان ذلک فالزموا علی بن أبی طالب فانه أول من آمن بی ، وأول من یصافحنی یوم القیامة، وهو الصدیق الأکبر وهو فاروق هذه الأمة، وهو یعسوب المؤمنین...
فاروق به معنای جدا کنندۀ حق از باطل است، پیامبر اکرم(ص) این لقب را به حضرت علی(ع) داد. بنا بر برخی منابع تاریخی، یهود، لقب فاروق را به خلیفۀ دوم دادند. طبری و دیگران از ابن شهاب زهری نقل کرده اند که:

فاروق در دانشنامه ویکی پدیا

فاروق
فاروق ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فاروق شهری است که در فاصله ۳۰ کیلومتری از شهرستان مرودشت و ۶۵ کیلومتری از شیراز قرار دارد. جمعیت شهر فاروق طبق آمار سال ۱۳۸۵ بالغ بر ۸۰۰۰ نفر می باشد. اقتصاد شهر فاروق بر پایه باغداری است. پیشینه تاریخی این دیار به هزاره پنجم پیش از میلاد مسیح می رسد. پژوهشها نشان می دهد که این منطقه از ماقبل تاریخ تاکنون مسکونی بوده است.
فاروق در لغت به معنای کسی که امور را از یکدیگر فرق می گذارد و تمییز می دهد. یا آن که فرق گذارد حق را از باطل دانسته شده است. و به عنوان لقب استعمال شده است.
فاروق آباد ، روستایی از توابع بخش میرجاوه شهرستان زاهدان در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
فاروق آباد (به انگلیسی: Farooqabad) یک شهر در پاکستان است که در ناحیه شیخوپوره واقع شده است. فاروق آباد ۹۵٬۵۶۶ نفر جمعیت دارد و ۲۱۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فاروق الباز (عربی مصری: فاروق الباز) (زاده دوم ژانویه ۱۹۳۸ در سنبلاوین) دانشمند مصری آمریکایی است و بعنوان دستیار در برنامه ریزی اکتشاف زمین شناسی ماه مانند انتخاب سایت های فرود برای مأموریت های آپولو و آموزش فضانوردان برای انتخاب نمونه های مناسب از خاک ماه و آوردن آنها به زمین برای تجزیه و تحلیل و مطالعه در ناسا کار می کرد.
فاروق الشرع (زاده ۱۰ دسامبر ۱۹۳۸ در دمشق) دیپلمات و سیاستمدار سوری است. او از عالی رتبه ترین مسئولین دولت سوریه و حزب بعث این کشور به شمار می رود. الشرع، از سال ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۶ وزیر امور خارجه این کشور بود و از سال ۲۰۰۶ معاون اول رئیس جمهور سوریه شد.
او در سال ۱۹۳۸ در دمشق در خانواده ای سنی از اهالی استان درعا متولد شد و لیسانس زبان انگلیسی را از دانشگاه دمشق و مدرک حقوق بین الملل از دانشگاه لندن دریافت کرد. وی را از فعال ترین سیاستمداران سوریه در زمان فعالیتش در حوزه روابط خارجی می دانند که توانسته بود روابط خوبی با کشورهای همسایه سوریه، در زمان حضورش در وزارت امور خارجه سوریه، پدیدار سازد.
در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۲ سوریه اخباری در مورد جدایی فاروق الشرع از دولت سوریه و فرار او از این کشور منتشر شد. اما درنهایت، پس از مدتی غیبت بحث برانگیز، در محافل عمومی ظاهر شد. در اکتبر ۲۰۱۲ داوود اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه از هواداران مخالفان حکومت اسد، اعلام کرد از تشکیل دولت انتقالی در این کشور به ریاست فاروق الشرع حمایت می کند و مدعی شد که فاروق الشرع تلاش کرده تا از این کشور فرار کند، اما موفق نشد.
بعد از انتخابات ریاست جمهوری سوریه (۲۰۱۴) که به پیروزی قاطع بشار اسد برای سومین دوره پیاپی منتج شد، غیبت نام الشرع در بین اسامی وزرای پیشنهادی برای دولت جدید، از خبرسازترین رویدادها بود. وی در مراسم تحلیف بشار اسد در مجلس سوریه نیز غایب بود. سیاستمداران، اختلاف نظرهای پیش آمده بین وی و اسد، از زمان شروع گفتگوهای صلح بین دولت و مخالفان سوریه در سال ۲۰۱۱ را منشاء جدایی تدریجی وی با اسد می دانند که باعث شده پس از بازنشستگی اجباری وی از حضور در حزب بعث سوریه و جبهه پیشرفت ملی، نوبت به خروج وی از دولت جدید سوریه که قرار است کار خود را از سال ۲۰۱۴ شروع کند، شده است.
فاروق بن مصطفی (انگلیسی: Farouk Ben Mustapha؛ زاده ۱ ژوئیهٔ ۱۹۸۹(1989-07-01)) یک بازیکن فوتبال اهل تونس است.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال تونس بازی کرده است.
فاروق فواد جعفر (عربی: فاروق فواد جعفر‎؛ زادهٔ ۲۹ اکتبر ۱۹۵۲) یک بازیکن فوتبال اهل مصر است.
فاروق محمد شوشه متولد ۱۹۳۶ در روستای الشعراء در استان دمیاط مصر است. ایشان حافظ قرآن و فارغ التحصیل دانشگاه دارالعلوم در سال ۱۹۵۶ می باشد. ایشان بعد از ادامه تحصیلاتش در دانشگاه آمریکایی ادبیات عرب در قاهره مشغول به تدریس شد. وی مدیر بخش های مختلف صدا و سیمای مصر شد. از مهمترین مقام های ایشان می توان به ریاست فرهنگسرای ادبیات عرب در مصر اشاره کرد.
مصطفی عبدالغنی درباره فعالیت های ادبی شوشه کتابی با عنوان (البنیة الشعریة) را تالیف کرد. تا کنون چندین همایش در رابطه با نقد و بررسی تالیفات شوشه از سوی وزارت فرهنگ مصر صورت گرفته است.
فاروق عجرمه یا فاروق اجرمه (به انگلیسی: Frank Agrama) (به عربی: فاروق عجرمه) کارگردان و فیلمنامه نویس مصری الاصل آمریکایی وی هم اکنون ساکن شهر لس آنجلس می باشد
فاروق فرساد (۱۳۴۰-۱۳۷۴ ه.ش) از دین آموختگان و فعالان اهل سنت ایران و از شاگردان احمد مفتی زاده بود که در استان کردستان ایران فعالیت داشت. او در تبعید توسط عوامل قتل های زنجیره ای به قتل رسید.
فاروق لغاری (به اردو: سردار فاروق احمد خان لغاری) سیاست مدار پاکستانی و رئیس جمهور پاکستان و وزیر امور خارجه پاکستان
فاروق هادژیبگیچ (بوسنیایی: Faruk Hadžibegić؛ زادهٔ ۷ اکتبر ۱۹۵۷(1957-10-07)) یک بازیکن و مربی فوتبال اهل یوگسلاوی - بوسنی است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال سوشو، باشگاه فوتبال سارایوو، باشگاه فوتبال تولوز، باشگاه فوتبال رئال بتیس اشاره کرد. وی سابقه ۶۱ بازی برای تیم ملی فوتبال یوگسلاوی در کارنامه دارد.
محمد فاروق کیانی پورمعروف به فاروق کیانی (زاده ۲۰ اسفند ۱۳۳۰در تربت جام) رقصنده محلی و آیینی ایرانی است. او در سال ۱۳۵۶ با گروه هنرهای آیینی ایران زمین به کانادا سفر کرد و توانست در بین ۷۵ کشور جهان مدال طایی و عنوان بهترین بازیگر هنرهای آیینی جهان را از آن خود کند در سال ۱۳۵۰ پیتر بروک، شکسپیرشناس، کارشناس تعزیه و نظریه پرداز تئاتر فرانسه پس از دیدن حرکات آیینی وی و ساخت فیلم های متعدد، اعلام کرد این رشته ضمن بازگو کردن فرهنگ اصیل ایران زمین ریشه پانتومیم را نیز در خود دارد.
فاورق یکم پسر احمد فؤاد و از نوادگان محمدعلی پاشا است. وی پادشاه ماقبل آخر مصر از خاندان محمد علی بود که جد اعلایش آن را در پی یک حکم انتصاب دربار عثمانی بدست آورده بود.
وی سه روز بعد از کودتای ۲۳ ژوئیه ۱۹۵۲ مجبور به استعفا از سلطنت به نفع پسر شش ماهه اش فواد شد. دوران سلطنت فواد تنها یازده ماه بود و بعد از آن نظام سلطنتی در مصر حذف و جمهوری اعلام شد.
او سرانجام در ۱۸ مارس ۱۹۶۵ در رم بر اثر عارضه قلبی درگذشت. مرگ او در سن ۴۵ سالگی در غربت و تنهایی بوقوع پیوست. خواهر او فوزیه مدتی همسر محمدرضا پهلوی آخرین شاه ایران بود.
سریال الملک فاروق که به زندگی او می پردازد در مصر ساخته شد، که در روزهای ماه رمضان سال ۲۰۰۷ از تلویزیون مصر پخش شد.
بریگارد فاروق یکی از گروه های درگیر در جنگ داخلی سوریه است. نفرات آنان عمدتاً شامل اهل سنت هستند. البته مسیحیان و شمار اندکی از علویان نیز در بین آنها وجود دارند. آنها در حمص با ارتش سوریه به نبرد می پردازند. شمار آنان بین ۷ تا ۱۰ هزار نفر می باشد.
تپه قلعه فاروق مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان مرودشت، جاده مرودشت به فاروق واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۳۲۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
شاهدخت فوزیه فاروق (عربی مصری: الامیرة فوزیه فاروق، ۷ آوریل ۱۹۴۰–۲۷ ژانویه ۲۰۰۵)؛ دومین دختر پادشاه مصر، ملک فاروق و از اولین همسرش، ملکه فریده بود. وی در کاخ عابدین در قاهره به دنیا آمد.
عبدالرحمان فاروق (عربی: عبد الرحمن فاروق‎؛ زادهٔ ۹ ژوئن ۱۹۸۴(1984-06-09)) ورزشکار فوتبال اهل مصر است.
عبدالله فاروق (عربی: عبدالله فاروق‎؛ زادهٔ ۱۹ اوت ۱۹۸۶(1986-08-19)) یک ورزشکار اهل مصر است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه ورزشی الاهلی مصر اشاره کرد.
محمد فاروق (انگلیسی: Mohamed Farouk؛ زاده ۱۰ سپتامبر ۱۹۷۸(1978-09-10)) یک بازیکن فوتبال اهل مصر است.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال مصر بازی کرده است.
محوطه چاه فاروق مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد - سده های میانه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان ایرانشهر، بخش بمپور، دهستان بمپور شرقی، ۱ کیلومتری جنوب روستای جنت آباد، کنار چاه فاروق بیجارزهی واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۱۴۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
هیثم فاروق (عربی: هیثم فاروق أبو علو‎؛ زادهٔ ۴ ژانویهٔ ۱۹۷۱(1971-01-04)) بازیکن فوتبال اهل مصر است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال فاینورد، باشگاه فوتبال هلسینگبورگس، باشگاه ورزشی زمالک، باشگاه ورزشی اسماعیلی و باشگاه فوتبال المصری اشاره کرد.
وی به همراه تیم ملی فوتبال مصر در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۹۲ شرکت کرده است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فاروق

فاروق را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی فاروق

فاروق ٠٢:٢٨ - ١٣٩٧/٠٦/٠٥
تمیز دهنده
|

faroogh ١٩:٤٧ - ١٣٩٧/١١/١٥
جدا کننده ی حق از باطل ، لقب خلیفه ی دوم مسلمین در زمان پیامبر
|

پیشنهاد شما درباره معنی فاروقنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Bahar > of course
محمد > hostile verbal
ℳ.ც > Northen
Qumars > کیومرث
گمشو دیوونه > located
مهسا خسروی > get even
هانا خصم کوب > درپی
آرام > prize possission

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• روستای فاروق مرودشت   • روستاي فاروق   • معنی فاروق   • اسم فاروق   • شهر فاروق   • فاروق اعظم   • فاروق فارس   • ازمایشگاه فاروق   • مفهوم فاروق   • تعریف فاروق   • معرفی فاروق   • فاروق چیست   • فاروق یعنی چی   • فاروق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فاروق
کلمه : فاروق
اشتباه تایپی : thv,r
آوا : fAruq
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس فاروق : در گوگل


آیا معنی فاروق مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )