انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1051 100 1

فتح الله گولن

فتح الله گولن در دانشنامه ویکی پدیا

فتح الله گولن
محمد فتح الله گولن واعظ، نویسنده و تدریس کننده علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه است که در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می کند.مولوی، یونس امره، ابن عربی، غزالی،
گولن در طول عمر خود مشغول تدریس نسخه ای پیشرفته از اسلام با عنوان «اسلام آناتولیایی» که مبتنی بر آموزه های یک عالم اسلامی به نام سعید نورسی بوده است. در تفکر گولن که ظاهراً اعتقاد به مدارا و تسامح تبلیغ می شود اما به صراحت شیعیان را افرادی ریاکار، منحرف، تفرقه انداز در دنیای اسلام و آلت دست یهودیان می داند؛ هرگونه تروریسم شدیداً محکوم است و او معتقد به گفتگوی بین ادیان الهی و پیروان کتاب های آسمانی است و خود او برای چنین گفتمان هایی با واتیکان و برخی مراکز مذهبی یهودی بارها پیشقدم شده است. در عین حال نسبت به شیعیان نگاهی به شدت منفی دارد و موضع گیری های سختگیرانه ای دربارهٔ ایران از خود نشان می دهند. در فضای فکری ترکیه گولن به عنوان شخصی محافظه کار و میانه رو و در عین حال مذهبی محسوب می شود. او از ایده حجاب برای زنان حمایت می کند و شاگردان و پیروان خانم او غالباً روسری به سر می کنند.
گولن با تمکن مالی شخصی اقدام به راه اندازی سرویسی برای «خدمت عمومی و آموزشی به همه مردم» از دهه ۷۰ میلادی کرده است که افراد بسیاری برای خدمت در این سرویس به تدریج جذب شده اند و در طی سال ها با کمک مالی و پشتیبانی خود بنیادی عظیم برای این تشکل فراهم نمودند. امروزه این مجموعه بسیار بزرگ که به «جنبش گولن» معروف است، با همکاری افراد بسیار زیادی از مسلمانان دنیا - عمدتاً ترکیه ای- اداره می شود. گمانه زنی در مورد تعداد افراد حاضر در این بنیاد بزرگ متفاوت است، اما چند صد هزار تا ۴ میلیون نفر به عنوان همکاران این پروژه بزرگ بین المللی ذکر شده است. افراد همکار در این بنیاد عمدتاً دانش آموزان، معلمان، تجار، روزنامه نگاران و افراد تحصیل کرده در زمینه های مختلف هستند.
جنبش گولن شامل مدارس، دانشگاه ها، موسسه های حرفه ای و کاری و حتی ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی است.
عکس فتح الله گولن


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های فتح الله گولن

فتح الله گولن (۱۹۴۱) واعظ، نویسنده و تدریس کننده علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه.
• «افراد را نباید بر این اساس که سنی هستند یا شیعه مورد تبعیض قرار داد. دیگران را فارغ از این که چه دین یا اعتقادی دارند یا از چه فرقه ای هستند، باید به عنوان انسان دید. مردم به عنوان انسان دارای حقوق انسانی خود هستند و به عنوان شهروند، حقوق مدنی مشخصی متوجه آن ها است. به علاوه دین و فرقه افراد مانند ایدئولوژی های جدید سیاسی نیست. سنی ها نباید با شیعیان که دوستداران اهل البیت عزیز هستند، مشکلی داشته باشند. اصول دین ما اجازه نمی دهد هیچ کشوری به دلیل تفاوت های مذهبی و با هدف تبدیل شدن به یک قدرت منطقه ای دست به سرکوب و تضییع حقوق عده ای بزند.»
• «در ظاهر مشکل موجود تنش بین سنی-شیعه است، اما موضوع اصلی مربوط به اهداف سیاسی از قبیل استقرار هژمونی، بسط نفوذ و دستیابی به قدرت منطقه ای است. برخی از سیاستمداران و کشورها دین را به یک ایدئولوژی سیاسی تبدیل کرده و آن را به دیدگاه های بسته سیاسی خود محدود می کنند. به همین ترتیب، تمایلاتی وجود دارد که هویت های سنی و شیعی را به پله های پیشرفت این ایدئولوژی ها تبدیل کند.»
• «هیچ کس نمی تواند انکار کند که ایران امروز در پوشش شیعه گرایی، به دنبال کردن نوعی ملی گرایی پارسی است. البته که کشورها تلاش می کنند منافع ملی خود را دنبال کنند و از طریق روش های قانونی در عرصه بین المللی حافظ منافع خود باشند. برانگیختن آتش تنش های دینی، فرقه ای و نژادی را نمی توان جزو روش های قانونی و مشروع دانست. تمامی سازمان های بین المللی باید با این خطا مبارزه کنند.»
• «در واقع هیچ اجباری در دین نیست. متاسفانه افراد و گروه هایی سر برآورده اند که تفسیری اشتباه از مکتب سنت ارائه می دهند و خشونت و ترور را به نام سنی ها ترویج می کنند. این گروه ها نقش مخربی دارند و بیشتری آسیب را هم به خود اسلام می زنند. دنیای اسلام اکنون بیش از هر زمان دیگری به اتحاد و رفع مسالمت آمیز اختلاف های سیاسی نیاز دارد. امت ما باید از چنین رفتارهای مخربی دوری کند.»
• «در هر دینی افرادی را می بینیم که از جریان اصلی دور می شوند و دیدگاه های رادیکال را دنبال می کنند. بسیار سخت است بگوییم پیروان یک مکتب دینی، سنی یا شیعه فرقی نمی کند، گرایش بیشتری به این چنین انحراف هایی دارند. به اعتقاد من، این مشکل بیشتر ریشه در کاستی های ما از درک و پذیرش جوهره و هویت راستین دین دارد.»
• «نگاه به دین به عنوان یک ایدئولوژی سیاسی بزرگترین خیانت به دین است. این دیدگاه اسلام را به اصولی ساده و سطح پایین و در واقع به کاریکاتوری از دین مبدل می کند.»
• «در واقع تمایل به پایین آوردن دین تا حد سیاست و متوسل شدن به خشونت بیشتر در کشورهایی دیده می شود که پیش از این تحت کنترل استعمار بوده اند.»
• «دیدگاه های افراطی جنبشی که اسلام را به عنوان یک ایدئولوژی می بیند، به دیدگاهی که به در دست گرفتن دولت و تغییر جامعه از بالا به پایین و به شکلی استبدادی معتقد است، نزدیک است. دولت اسلامی ایران رسماً و به طور مؤثر این نوع از حکومتداری را از سال ۱۹۷۹ پیاده کرده است.»
• «مصر نه تنها یکی از مراکز مهم تفکر اسلامی است، بلکه تجربه های سیاسی و اجرایی مهمی نیز داشته است. هر کس می خواهد زمام امور را در این کشور به دست بگیرد باید به ارزش های دموکراتیک و حاکمیت قانون احترام بگذارد، چرا که مصر کشوری است متشکل از ادیان، فرقه ها و فرهنگ های مختلف. در این کشور برای رسیدن به صلح و شادی، احترام به حساسیت های بخش های مختلف جامعه، عدم سرکوب گروه ها و پاسخ به نیازهای آن ها از اهیمت بالایی برخوردار است.»
• «من هیچ گاه فکر نکرده ام سخنان و نوشته هایم از ارزش بالایی برخوردار هستند، اما به نظر می رسد مردم به آن ها عکس العمل مثبت نشان داده اند. در تمام زندگی ام تلاش کرده ام این رفتار مثبت را به شناخت و عشق بزرگتری برای خدا، پیامبر (صلی الله علیه و سلم) و پیروانش تبدیل کنم. همان طور که خود سعی کرده ام مردم را با توانایی های ادبی و معنوی ایشان مطالعه و درک کنم، از دیگران نیز می خواهم چنین کنند. تاریخ ما پر از افراد والامقامی مانند امام غزالی، مولانا جلال الدین رومی، یونس امره، محمد عاکف و بدیع الزمان سعید نرسی است. سخنان و نوشته های آنان مهم ترین آثار هستند.»

ارتباط محتوایی با فتح الله گولن

فتح الله گولن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فتح الله گولن   • مفهوم فتح الله گولن   • تعریف فتح الله گولن   • معرفی فتح الله گولن   • فتح الله گولن چیست   • فتح الله گولن یعنی چی   • فتح الله گولن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فتح الله گولن
کلمه : فتح الله گولن
اشتباه تایپی : tjp hggi ',gk
عکس فتح الله گولن : در گوگل


آیا معنی فتح الله گولن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )