برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1140 100 1

فداییان اسلام

فداییان اسلام در دانشنامه اسلامی

فداییان اسلام
جمعیت فدائیان اسلام یکی از جمعیت های سیاسی - مذهبی مؤثر در تحولات معاصر ایران که در دههٔ ۱۳۲۰ خورشیدی، به رهبری طلبهٔ جوانی به نام سیدمجتبی نواب صفوی تشکیل شد.
پرداختن به فعالیت ها و مبارزات سیاسی، یکی از جمعیت های سیاسی - مذهبی مؤثر در تحولات معاصر ایران، یعنی جمعیت فداییان اسلام و دلیل تاثیر مستقیم آن بر دیگر جریانات سیاسی و مبارزات ضد حکومتی و نیز اثر گذاری آن بر جریان پیروزی انقلاب اسلامی، اهمیت ویژه ای دارد.
چگونگی شکل گیری
انتشار کتاب های کسروی، به ویژه کتاب «شیعه گری» که ارزش های شیعی را به شکل جدی به چالش کشیده بود، موجی از مباحث را در حوزه نجف به دنبال آورد. این مباحث، بیشتر درباره پاسخ گویی به شبهات کسروی و ارتداد وی بود. این جریان ادامه داشت تا اینکه کتاب وی به دست طلبه جوانی به نام سیدمجتبی نواب صفوی رسید که در یکی از حجرات مدرسه آخوند خراسانی، مشغول درس خواندن بود.این مسئله باعث شد نواب با بزرگان حوزه به مذاکره بنشیند. عد از مباحثه طولانی، قرار شد او به نمایندگی از حوزه علمیه به ایران بیاید و با تغییر افکار منحرف شده جوانان، بساط کسروی را جمع کند. نواب صفوی با اراده مصمم به بحث با کسروی پرداخت و به فکر افتاد تا ریشه این نهال مفسد را با مناظرات، مباحثات و همچنین با شیوه های دیگر از بیخ و بن برکند. او به امید هدایت کسروی و اطرافیانش در جلسات متعددی به مباحثه و مذاکره با کسروی پرداخت. کم کم، عده ای با او همنوا شدند و جمعیت فداییان اسلام در سال ۱۳۲۴، اعلام موجودیت کرد. سید مجتبی، عملکرد «جمعیت مبارزه با بی دینی» را کافی نمی دانست و موضع سرسختانه و شدت عمل بیشتری را لازمه مقابله مؤثر با بی دینی و ولنگاری اخلاقی می دانست؛ از این رو درصدد برآمد جمعیت دیگری تشکیل دهد که ویژگی های مورد نظر وی را داشته باشد.بنابراین وی، همراه برخی از اعضای جوان و باشهامت ـ که در تشکیلاتی مانند «جمعیت مبارزه با بی دینی» و «جمعیت هواداران تشیع» عضویت داشتند ـ «جمعیت فداییان اسلام» را تشکیل داد. «جمعیت فداییان اسلام» از دیدگاه نواب صفوی به فرد معینی اختصاص نداشت و هر فرد مسلمان، صادق و فدایی اسلام می توانست به عضویت آن درآید. چند تن از جوانان غیور و مذهبی، نظیر سید حسین امامی، سید علی امامی، سید جعفر امامی، جواد مظفری ...

فداییان اسلام در دانشنامه آزاد پارسی

از گروه های سیاسی ـ مذهبی دهۀ ۱۳۲۰ش. این جمعیت را، در اوایل ۱۳۲۴ش، سید مجتبی میرلوحی، معروف به نواب صفوی، با همکاری برادران واحدی (سید عبدالحسین و سید محمد)، عمدتاً به منظور مبارزه با عقاید و تبلیغات احمد کسروی تأسیس کرد. فداییان اسلام در آغازِ تشکیل جبهۀ ملی ایران ، به همکاری با آن پرداخت اما در نخست وزیری دکتر محمد مصدق اختلافاتی میان فداییان اسلام با جبهۀ ملی و مصدق پدید آمد که به جدایی کامل آن از جبهۀ ملی انجامید. فداییان اسلام ، نخستین تشکیلاتی بود که به تبلیغ و ترویج حکومت اسلامی پرداخت و طرح ها و برنامه های جامع و مدوّنی درخصوص سازمان و تشکیلات روحانیت ، وزارتخانه ها، مجلس ، رادیو، جراید و بسیاری از مسائل سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در قالب دینی عرضه کرد. صرف نظر از برخی گروه های سیاسی عصر مشروطه ، فداییان اسلام ، همچنین اولین سازمانی بود که برای تحقق آرمان ها و اهداف خود به ترور متوسل شد. قتل سید احمد کسروی ، عبدالحسین هژیر، سپهبد حاج علی رزم آرا، دکتر زنگنه و سوء قصد نافرجام به دکتر سید حسین فاطمی و حسین علاء ازجمله اقدامات اعضای فداییان اسلام بود. ترور علاء، که پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ رخ داد، به سرکوب این جمعیت و اعدام یا زندانی شدن رهبران و فعالان آن انجامید. با قتل عبدالحسین واحدی به دست سپهبد تیمور بختیار، فرماندار نظامی تهران، در دفتر کار او، و اعدام نواب صفوی ، خلیل طهماسبی ، مظفر ذوالقدر و محمد واحدی در ۲۷ دی ۱۳۳۴، جمعیت فداییان اسلام عملاً متلاشی شد. در دورۀ فعالیت این جمعیت ، نشریۀ منشور برادری به عنوان ارگان و نشریات دیگری ازجمله نبرد ملت و اصناف از سوی فداییان اسلام انتشار می یافت . پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، فداییان اسلام در دو شاخه با نام های «فداییان اسلام » و «فداییان اسلام (وفاداران شهید نواب صفوی )» فعالیت خود را از سر گرفت .

ارتباط محتوایی با فداییان اسلام

فداییان اسلام را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فداییان اسلام   • مفهوم فداییان اسلام   • تعریف فداییان اسلام   • معرفی فداییان اسلام   • فداییان اسلام چیست   • فداییان اسلام یعنی چی   • فداییان اسلام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فداییان اسلام
کلمه : فداییان اسلام
اشتباه تایپی : tnhddhk hsghl
عکس فداییان اسلام : در گوگل

آیا معنی فداییان اسلام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )