انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 920 100 1

معنی فدراسیون در لغت نامه دهخدا

فدراسیون. [ ف ِ دِیُن ْ ] (فرانسوی ، اِ) اتحادیه ٔ چند کشور. (حییم ). دولتی که چند ایالت با هم تشکیل دهند. (وبستر). || اتحاد. (حییم ). || در تداول فارسی امروز به انجمنی اطلاق می شود که برای تنظیم و نظارت بر امور اجتماعی تشکیل گردد، و بیشتر مورد استعمال آن در کارهای ورزشی است.

معنی فدراسیون به فارسی

فدراسیون
اتحادچندکشور، اتحادچنداستان، اتحادچنددسته ازمردم، سازمان یاانجمنی که برای اداره کردن رشتهای ازورزش تشکیل شود
( اسم ) ۱ - اتحاد چند کشور و حکومت مستقل یا چند استان ( ایالت ) که در امور داخلی خود استقلال دارند و جمعا به صورت دولتی متحد در آیند ۲ - سازمانی ورزشی که اداره کننده یک رشته ورزش است : فدراسیون فوتبال فدراسیون کشتی .

معنی فدراسیون در فرهنگ معین

فدراسیون
(فِ یُ) [ فر. ] (اِ.) ۱ - اتحادیه ای مرکب از چند کشور یا استان . ۲ - سازمان یا انجمنی که برای ادارة یک رشته ورزشی تشکیل می شود.

معنی فدراسیون در فرهنگ فارسی عمید

فدراسیون
۱. (ورزش) سازمان یا انجمنی که برای اداره کردن رشته ای ورزشی تشکیل شود.
۲. اتحادیه ای از سندیکاهای کارگری.
۳. (سیاسی) اتحادیه ای از چند ایالت که به صورت یک کشور اداره می شود.

فدراسیون در دانشنامه ویکی پدیا

فدراسیون
فدراسیون (از واژه لاتین fœdus به معنای عهد یا میثاق)
واحدهای کوچکتری که فدراسیون از آنها به وجود می آید در امور داخلی حق خودمختاری و خودگردانی دارند ولی امور خارجی زیر نظر فدراسیون است.
الف - یا حکومت فدرال در فرهنگ سیاسی به اتحاد چند کشور یا چند ایالت، فدراسیون گفته می شود البته با این شروط:
قانون اساسی فدراسیون، حدود اختیارات داخلی واحدهای تشکیل دهنده فدراسیون را معین می کند و تغییر قانون اساسی با موافقت شمار معینی از ایالتها صورت می گیرد، تفاوت فدراسیون و کنفدراسیون در همین مسئله است، در فدراسیون سازمان مرکزی بر تمامی واحدهای متشکله فدراسیون نظارت و فرمانروایی دارد اما در کنفدراسیون دولتهای عضو در سیاست داخلی و خارجی خود آزاد می باشند و جنگ میان خود را نیز ناروا می دانند.
ب - در ورزش به سازمانی گفته می شود که اداره کننده یک رشته ورزشی است مثل: فدراسیون کشتی، فدراسیون فوتبال.
واحد سیاسی متشکل از چند واحد سیاسی کوچکتر، دارای حکومتی بنام حکومت فدرال است. در حکومتهای فدرال هر یک از واحدهای کوچک که معمولاً ایالت نامیده می شوند پاره ای از اختیارات خویش از قبیل: روابط خارجی، ضرب سکه، اعلان جنگ و صلح را به حکومت مرکزی واگذار می کنند.
فدراسیون ممکن است به معناهای زیر به کار رود:
فدراسیون کشوری است که به شیوه فدرال اداره می شود.
فدراسیون اجتماعی است از سازمان ها، مانند اتحادیه های کارگری یا شرکت ها یا سازمان های غیردولتی، که به شیوه ای مانند کشورهای فدرال اداره می شوند.
فدراسیون آسیایی کاراته (AKF) مجمعی است متشکل از فدراسیون های کاراته ۳۹ کشور آسیایی که زیر نظر فدراسیون جهانی کاراته به فعالیت می پردازد. این فدراسیون یک نهاد غیر انتفاعی محسوب شده و طبق منشور المپیک برپایه ورزش آماتور بنا نهاده شده است.
فدراسیون اروپایی اتحادیه کارگری جایگزین (به ایتالیایی: Federazione europea del sindacalismo alternativo) یا (FESAL) در سپتامبر ۲۰۰۳ در برلین بوجود آمد. این ارگان جایگزین کنفدراسیون اروپایی سندیکاها (CES) شد که تا ان موقع تنها اتحادیه اروپایی بود.
فدراسیون استرالیا نخستین ساختار حکومتی در کشور استرالیا برای تشکیل یک کشور واحد بود. در فرایند تشکیل فدراسیون استرالیا، شش مستعمره خودگردان شامل کوئینزلند، نیوساوت ولز، ویکتوریا، تاسمانی، استرالیای جنوبی و استرالیای غربی برای تشکیل یک کشور واحد فدرال با هم موافقت کردند. در ابتدا فیجی و نیوزیلند هم در این فرایند شرکت کردند اما بعدها تصمیم به جدایی و تشکیل کشور مستقل گرفتند. با اجرای قانون اساسی استرالیا در ۱ ژانویه سال ۱۹۰۱، مستعمرات یادشده تبدیل به ایالت های کشور همسود استرالیا شدند.
فدراسیون اسکی جمهوری اسلامی ایران، فدراسیونی است که در سال ۱۳۲۵ هجری خورشیدی به همراه پانزده فدراسیون دیگر تشکیل یافت.
فدراسیون اسکیت جمهوری اسلامی ایران (مخفف انگلیسی: IRISF) یک سازمان مردم نهاد در ایران است؛ که امور مربوط به رشته های اینلاین و آیس در ایران را اداره می کند.
فدراسیون اسکیت ایران در سال ۱۳۸۴ خورشیدی تأسیس شده است. همچنین در همان سال به عضویت فدراسیون جهانی اسکیت (FIRS) درآمد.
اسکیت ورزشی است آمیخته از هنر و مهارت فردی، این رشته با دارا بودن زیر شاخه های مختلف و تنوع حرکتی بسیار، دارای محبوبیت خاصی در بین جوانان است و هر روز بر مخاطبین این رشته مفرح افزوده می شود.
فدراسیون انقلابی ارمنی (ARF) است که (به ارمنی: Հայ Յեղափոխական Դաշնակցութիւն) «های هِغاپوخاکان داشناکسوتیون» نامیده می شود یکی از احزاب سیاسی در کشور ارمنستان است که در سال ۱۸۹۰ میلادی در شهر تفلیس توسط کریستاپور میکائلیان، استپان زوریان و سیمون زاواریان بنیاد نهاده شد.
نام این حزب را اغلب به اختصار داشناکسوتیون و اعضاء آن را داشناک می نامند.
فدراسیون بدن سازی و پرورش اندام جمهوری اسلامی ایران، فدراسیونی است که رشته های پرورش اندام، پاورلیفتینگ، قویترین مردان، بادی کلاسیک، مچ اندازی و پرس سینه را در ایران تحت پوشش قرار می دهد. همچنین سیاست اصلی این فدراسیون استعدادیلبی و گسترش این ورزش اعلام شده.
فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران (به انگلیسی: Islamic Republic of Iran Basketball Federation) مخفف (IRIBF) نهاد حاکم در بسکتبال ایران می باشد که در سال ۱۳۲۴ تأسیس شده است و از سال ۱۹۴۷ عضو فدراسیون بین المللی بسکتبال نیز بوده است و همچنین عضو فیبا آسیا و از نهادهای مسئول سازماندهی تیم ملی بسکتبال ایران می باشد.
فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران (به انگلیسی: Islamic Republic of Iran Basketball Federation) مخفف (IRIBF) نهاد حاکم در بسکتبال ایران می باشد که در سال ۱۹۴۵ تأسیس شده است و از سال ۱۹۴۷ عضو فدراسیون بین المللی بسکتبال نیز بوده است و همچنین عضو فیبا آسیا و از نهادهای مسئول سازماندهی تیم ملی بسکتبال ایران می باشد.
فدراسیون بوسنی و هرزگوین، در کنار جمهوری صرب بوسنی یکی از دو نهاد سیاسی موجود در کشور بوسنی و هرزگوین است. عمدهٔ ساکنان فدراسیون بوسنی و هرزگوین، بوسنیاییها و کرواتهای بوسنی هستند و به این دلیل گاهی به صورت غیر رسمی، فدراسیون بوسنیایی-کروات و یا فدراسیون مسلمان-کروات هم نامیده می شود.
پس از انعقاد موافقت نامهٔ واشینگتن، کروات ها و بوسنیایی ها در بوسنی و هرزگوین، با یکدیگر متحد شده و از الحاق جمهوری بوسنی و هرزگوین و جمهوری کروات بوسنی و هرزگوین، فدراسیون بوسنی و هرزگوین تشکیل شد.
فدراسیون بین المللی اتحادیه خلبانان خطوط هوایی (IFALPA) یک فدراسیون بین المللی برای اتحادیه های خلبانان ملی کشورهای جهان است. این فدراسیون در سال ۱۹۴۸ در مونترآل کانادا بنیانگذاری شد.
تأسیس کانون های اتومبیلرانی از کشور انگلستان آغاز شد. در سال ۱۸۹۷ کانون اتومبیلرانی سلطنتی (RAC) انگلیس تأسیس گردید و بدنبال آن در مجارستان (۱۹۰۰)، آمریکا (۱۹۰۲) و نیوزیلند (۱۹۰۳) نیز کانون های مشابهی به وجود آمدند. با توسعه و گسترش خدمت ها و فعالیت های کانون های اتومبیلرانی در کشورها و ازدیاد خودروهای تولیدی و همچنین ایجاد انگیزه سفر با خودرو، پیدایش ایده همکاری مشترک در کشورهای ثالث میان کشورهایی که دارای چنین کانون هایی بودند شکل گرفت و به دنبال آن فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی (FIA) در سال ۱۹۰۴ میلادی تأسیس شد. این فدراسیون به منظور حفظ و تأمین منافع سازمان های اتومبیلرانی و استفاده کنندگان وسایل نقلیه موتوری فعالیت های خود را آغاز کرد. همچنین این سازمان، بدنه حاکم بر ورزش اتومبیلرانی در سراسر دنیا شناخته می شود. فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی (فیا) سازمانی غیرانتفاعی است که ۱۶۹ سازمان اتومبیلرانی را از ۱۲۰ کشور در ۵ قاره گرد هم آورده است. کانون های عضو نماینده بیش از ۱۰۰ میلیون اتومبیلران و خانواده آنان می باشند که این موضوع مایه افتخار فیا محسوب می شود.
فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی مسائلی نظیر ایمنی، جابجایی، محیط زیست و قوانین مصرف کنندگان را فعالانه ارتقاء داده و از منافع اتومبیلرانان در سازمان ملل، اتحادیه اروپا و سایر سازمان های بین المللی حمایت می کند.
فدراسیون بین المللی انجمن ها و مؤسسات کتابداری (به انگلیسی: The International Federation of Library Associations and Institutions، به اختصار IFLA) ارگانی مستقل، غیر دولتی، بین المللی، و غیرانتفاعی است. هدف ایفلا ارتقای تفاهم بین المللی، همکاری، گفت و شنود، پژوهش و توسعه در همه زمینه های کتابداری از جمله کتابشناسی، خدمات اطلاع رسانی، و آموزش کارکنان و ایجاد تشکیلاتی است که از طریق آن بتوان جنبه های بین اللملی کتابداری را ارائه کرد. فکر ایجاد سازمانی بین المللی در حوزه کتابداری در سال ۱۹۲۶، در همایشی که به مناسبت سالگرد انجمن کتابداران امریکا در آتلانتا و فیلادلفیا برگزار گردید، مطرح شد.
فدراسیون بین المللی انجمن های دانشجویان پزشکی (به انگلیسی: IFMSA) سازمانی غیردولتی و ناسودبر است که جهت ایجاد هماهنگی و ارائه خدمات به انجمن های دانشجویان پزشکی در کشورهای مختلف ایجاد شده است. این سازمان در سال ۱۹۵۱ میلادی پایه گذاری شد و هم اکنون ۹۵ کشور عضو آن هستند. در سند رسالت سازمان آمده است:
هدف ما ارایه خدمات همه جانبه در موضوعات مرتبط به سلامت به پزشکان آینده است.
فدراسیون بین المللی مخترعان (IFIA) (به انگلیسی: International Federation of Inventors' Associations) یک سازمان غیردولتی غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۶۸ به ابتکار آقایان دکتر هارالد رومانوس (رئیس اداره اختراعات کشور سوئد) و لیف نوردسرند (رئیس اداره اختراعات کشور نروژ) بوده اند که اقدام به نگارش نخستین اساسنامه و ثبت حقوقی آن نمودند.و با گردهم آیی انجمن های مخترعان هفت کشور اروپایی (انگلستان، سوئد، نروژ، فرانسه، هلند، سوئیس و آلمان) در انگلستان زیر نظر سازمان ملل متحد راه اندازی شد.
مقر اصلی این فدراسیون در سوئیس و دفتر دبیرکل آن در تهران ایران است. این فدراسیون جهانی نیز مانند دیگر فدراسیون های جهانی غیردولتی است و از هر کشور جهان یک نهاد غیردولتی را به عضویت رسمی می پذیرد.
فدراسیون بین المللی برهنه گرایی (انگلیسی: International Naturist Federation) یک مجمع جهانی است که سازمان های رسمی کشوری و محلی برهنه گرایی را نمایندگی می کند.
مختصات: ۴۷°۲۲′۵۳″ شمالی ۸°۳۴′۲۸″ شرقی / ۴۷.۳۸۱۳۹° شمالی ۸.۵۷۴۴۴° شرقی / 47.38139; 8.57444
فدراسیون بین المللی بسکتبال (به فرانسوی: Fédération Internationale de Basketball) که بیشتر با مخفف نام فرانسوی آن FIBA شناخته می شود، انجمنی متشکل از سازمان های ملی است که بر مسابقات بین المللی بسکتبال نظارت می کند.
این فدراسیون قبلاً به نام Fédération Internationale de Basketball Amateur (و مخفف بصورت FIBA) شناخته می شد.
در سال ۱۹۸۹، واژهٔ آماتور از نام رسمی فدراسیون برداشته شد اما کوتاه شدهٔ نام، دست نخورده باقی ماند.
فیبا وظیفهٔ تعیین قوانین بین المللی بسکتبال، مشخصات تجهیزات و امکانات مورد نیاز و همچنین کنترل و تعیین داورهای بین المللی را بر عهده دارد.
فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال نهادی که به بررسی و ارایه آمار مختلف ورزش فوتبال می پردازد. این سازمان در تاریخ ۲۷ مارس ۱۹۸۴ در شهر لایپزیک آلمان شروع به کار کرد.
مقر این سازمان هم اکنون در ساختمان شمارهٔ ۱۴۷ خیابان المورور شهر ابوظبی امارات قرار دارد.
مختصات: ۵۱°۲۷′۳۲″ شمالی ۰°۱۵′۱۹″ غربی / ۵۱.۴۵۸۸۹° شمالی ۰.۲۵۵۲۸° غربی / 51.45889; -0.25528
فدراسیون جهانی تنیس ITF یک انجمن بین کشورها است که هدفش نظارت بر رشد ورزش تنیس در جهان است. این رشد مخصوصا با توجه به توسعه تنیس بین جوانان و نوجوانان صورت می گیرد. این فدراسیون دارای ۲۰۵ عضو ملی از کشورهای مختلف و پنج فدراسیون منطقه ای است..
برج فدراسیون، (به انگلیسی: Federation Tower) آسمان خراشی با دو برج شرقی و غربی می باشد، که برج شرقی با ۹۳ طبقه و برج غربی با ۶۳ طبقه به ارتفاع ۳۶۰ متر (برج شرقی) و ۲۴۳ متر (برج غربی) و مجموع مساحت زیربنای ۴۵۳٬۰۰۰ مترمربع (۴٬۸۸۰٬۰۰۰ فوت مربع)، با کاربری اداری-تجاری است، که در شهر مسکو، روسیه مستقر می باشد. پروژه ساخت این ساختمان در سال ۲۰۰۳ آغاز شد و در سال ۲۰۱۵ تکمیل و افتتاح خواهد شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فدراسیون در جدول کلمات

فدراسیون اتومبیلرانی
فیا
فدراسیون اسکی
فیس
فدراسیون بوکس
ایبا
فدراسیون تنیس
ایتفا
فدراسیون جهانی بســکتبال
فیبا
فدراسیون جهانی شنا
فینا
فدراسیون جهانی فوتبال
فیفا
فدراسیون جهانی قایقرانی
فیسا
فدراسیون جهانی کشتی
فیلا
فدراسیون ژیمناستیک
فیگ

معنی فدراسیون به انگلیسی

federation (اسم)
اتفاق ، فدراسیون

معنی کلمه فدراسیون به عربی

فدراسیون
اتحاد ، اِتِّحادٌ ، اِتِّحادٌ استِقلالي ، اِتّحادٌ مَرکَزي ، الاتِّحاديةُ ، الإتحاد

فدراسیون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی فدراسیوننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فرهاد سليمان‌نژاد > unfalsifable
زهرايعقوبيان > Stay away
رویا لطفی > Exposure therapy
ب. الف. بزرگمهر > ابلاغ
Reza > طهارت گرفتن
مهدی > take down
مظاهر هستم از لرستان > قزات
مهسا > مهسا

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فدراسیون فوتبال ایران   • سایت فدراسیون کشتی   • فدراسیون بسکتبال   • سازمان لیگ   • فدراسیون والیبال ایران   • فدراسیون کوهنوردی   • فدراسیون تکواندو   • فدراسیون جودو   • معنی فدراسیون   • مفهوم فدراسیون   • تعریف فدراسیون   • معرفی فدراسیون   • فدراسیون چیست   • فدراسیون یعنی چی   • فدراسیون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فدراسیون
کلمه : فدراسیون
اشتباه تایپی : tnvhsd,k
آوا : fedrAsiyon
نقش : اسم
عکس فدراسیون : در گوگل


آیا معنی فدراسیون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )