انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1004 100 1

فدراسیون

/fedrAsiyon/

برابر پارسی: اِرمان، سازمان

معنی فدراسیون در لغت نامه دهخدا

فدراسیون. [ ف ِ دِیُن ْ ] (فرانسوی ، اِ) اتحادیه ٔ چند کشور. (حییم ). دولتی که چند ایالت با هم تشکیل دهند. (وبستر). || اتحاد. (حییم ). || در تداول فارسی امروز به انجمنی اطلاق می شود که برای تنظیم و نظارت بر امور اجتماعی تشکیل گردد، و بیشتر مورد استعمال آن در کارهای ورزشی است.

معنی فدراسیون به فارسی

فدراسیون
اتحادچندکشور، اتحادچنداستان، اتحادچنددسته ازمردم، سازمان یاانجمنی که برای اداره کردن رشتهای ازورزش تشکیل شود
( اسم ) ۱ - اتحاد چند کشور و حکومت مستقل یا چند استان ( ایالت ) که در امور داخلی خود استقلال دارند و جمعا به صورت دولتی متحد در آیند ۲ - سازمانی ورزشی که اداره کننده یک رشته ورزش است : فدراسیون فوتبال فدراسیون کشتی .

معنی فدراسیون در فرهنگ معین

فدراسیون
(فِ یُ) [ فر. ] (اِ.) ۱ - اتحادیه ای مرکب از چند کشور یا استان . ۲ - سازمان یا انجمنی که برای ادارة یک رشته ورزشی تشکیل می شود.

معنی فدراسیون در فرهنگ فارسی عمید

فدراسیون
۱. (ورزش) سازمان یا انجمنی که برای اداره کردن رشته ای ورزشی تشکیل شود.
۲. اتحادیه ای از سندیکاهای کارگری.
۳. (سیاسی) اتحادیه ای از چند ایالت که به صورت یک کشور اداره می شود.

فدراسیون در دانشنامه اسلامی

فدراسیون شیعیان خوجه اثناعشری افریقا، تشکل شیعیان خوجه اثناعشری شرق آفریقا است که زیر نظر فدراسیون جهانی جماعات شیعه خوجه اثناعشری فعالیت می کند و مرکز آن در دارالسلام قرار دارد.
در ۱۹۳۲ عبدالحسین ساچادینا (آزاد) سردبیر ماهنامۀ گجراتی منادی در سرمقاله ای تأکید کرد خوجه ها به تصویب قوانین منسجمی نیاز دارند که انضباط را در کلیۀ جماعات کوچک و بزرگ برقرار کند. وی تشکیل شورای مرکزی جوامع شیعۀ اثناعشری در شرق افریقا را پیشنهاد داد. عبدالحسین نورمحمد در نامه ای که در ماهنامۀ ژانویه ۱۹۳۳ به چاپ رسید، از تشکیل چنین شورایی، حمایت کرد.
اولین کنفرانس قانون اساسی شیعیان خوجۀ اثناعشری مقیم افریقا در ۱۹۴۶ در دارالسلام برگزار شد. در این کنفرانس نمایندگان جماعات کنیا، اوگاندا، تانگانیکا و زنگبار شرکت داشتند و عبدالحسین نورمحمد را به عنوان رئیس کنفرانس برگزیدند. در این گردهمایی، تأسیس شرکت کنندگان فدراسیون شیعیان خوجه اثناعشری افریقا را تصویب کردند. در سالیان بعد، جماعات ساکن سومالی، ماداگاسکار، زئیر و موزامبیک نیز به آن پیوستند و در ۱۹۶۱ فدراسیون شیعیان خوجه اثناعشری افریقا را تأسیس کردند.
فدراسیون جهانی جماعات شیعه خوجه اثناعشری، (به انگلیسی: The World Federation of KSIMC) مهمترین مرکز تصمیم گیری برای شیعیان خوجه اثناعشری در جهان است که تمامی تشکیلات خوجه زیر نظر آن فعالیت می کند. این فدراسیون در هماهنگی بین جماعات خوجه نیز نقش دارد و مرکز آن در لندن است.
سنگ بنای فدراسیون جهانی خوجه های اثناعشری در اوایل دهه ۱۹۷۰م و در پی اخراج آسیائی ها از اوگاندا در لندن گذاشته شد. پس از آنکه فدراسیون افریقا و جماعات خوجه اثناعشری در کشورهای مختلف جهان شکل گرفتند، روسای برخی از این جماعات طی گردهمایی ای در لندن درباره تأسیس فدراسیون جهانی به بحث و بررسی پرداختند. در این گردهمایی مقرر شد کمیته ای برای تهیه پیش نویس قانون اساسی این سازمان تشکیل شود. در همایشی که سال بعد برگزار شد، جماعات گوناگون این پیش نویسِ قانون اساسی را، تصویب کردند و فدراسیون جهانی به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. این سازمان در همان سال، به منزلۀ انجمن خیریه ای مذهبی در انگلستان ثبت شد.
جواد نقوی، ملا اصغر و پس از او حسنین والجی و هاشم جواد ریاست آن را بر عهده داشتند.

فدراسیون در دانشنامه ویکی پدیا

فدراسیون
فدراسیون (از واژه لاتین fœdus به معنای عهد یا میثاق)
فرهنگ تفسیری ایسم ها/محمد حاجی زاده.-تهران: جامه دران، 1384.
الف - یا حکومت فدرال در فرهنگ سیاسی به اتحاد چند کشور یا چند ایالت، فدراسیون گفته می شود البته با این شروط:
ب - در ورزش به سازمانی گفته می شود که اداره کننده یک رشته ورزشی است مثل: فدراسیون کشتی، فدراسیون فوتبال.
عکس فدراسیون
فدراسیون ممکن است به معناهای زیر به کار رود:
فدراسیون کشوری است که به شیوه فدرال اداره می شود.
فدراسیون اجتماعی است از سازمان ها، مانند اتحادیه های کارگری یا شرکت ها یا سازمان های غیردولتی، که به شیوه ای مانند کشورهای فدرال اداره می شوند.
فدراسیون آسیایی کاراته (AKF) مجمعی است متشکل از فدراسیون های کاراته ۳۹ کشور آسیایی که زیر نظر فدراسیون جهانی کاراته به فعالیت می پردازد. این فدراسیون یک نهاد غیر انتفاعی محسوب شده و طبق منشور المپیک برپایه ورزش آماتور بنا نهاده شده است و مسابقات کاراته قهرمانی آسیا را برگزار می کند.
افغانستان
بنگلادش
بحرین
برونئی
کامبوج
چین
هنگ کنگ
اندونزی
هند
ایران
اردن
ژاپن
قزاقستان
این فدراسیون در سال ۱۹۷۳ با عنوان APUKO (Asian Pacific Union of Karatedo Organizations) تشکیل شد. در سال ۱۹۹۲ و پس از اینکه فدراسیون جهانی کاراته World Union of Karate-Do Organizations (WUKO) توسط IOC پذیرفته شد به عنوان AUKO (Asian Union of Karatedo Organizations) تغییر نام داد. در سال ۱۹۹۹ و همگام با فدراسیون جهانی که از World Union of Karate-Do Organizations (WUKO) به World Karate Federation (WKF) تغییر نام داد، این فدراسیون نیز به AKF (Asian Karatedo Federation) تغییر نام داد.
فدراسیون اروپایی اتحادیه کارگری جایگزین (به ایتالیایی: Federazione europea del sindacalismo alternativo) یا (FESAL) در سپتامبر ۲۰۰۳ در برلین به وجود آمد. این ارگان جایگزین کنفدراسیون اروپایی سندیکاها (CES) شد که تا ان موقع تنها اتحادیه اروپایی بود.
ایتالیا: فدراسیون اتحادیه کمیته های مدارس
سوئیس: سندیکای مستقل دانشجویان و کارآموزان (SISA) و سندیکای حرفه ای (SIP)
اسپانیا: کنفدراسیون سراسری کار (CGT)
فرانسه: آموزش و پروش گرونوبل و پاریس
FESAL خیلی سریع در محیط آموزشی گسترش پیدا کرد و به علائم تجاری پایه در کشورهای مختلف اروپایی رسید.
اولین کنگره FESAL به دعوت سندیکای سوئیسی SISA در شهر لوکارنو، سوئیس در ۲۹ و ۳۰ آوریل ۲۰۰۶ برگزار شد. در آن کنگره اولین انشعاب شکل می گیرد: در واقع نمایندگان فرانسوی سندیکای میهمان را به غیر آزاد بودن و نیز برقراری رابطه با فدراسیون سندیکای جهانی (FSM) که محتوای کمونیستی داشته و مرکز آن در یونان می باشد و بسیار نزدیک به دولت کوبا قضاوت می شود، متهم می کنند.
فدراسیون استرالیا نخستین ساختار حکومتی در کشور استرالیا برای تشکیل یک کشور واحد بود. در فرایند تشکیل فدراسیون استرالیا، شش مستعمره خودگردان شامل کوئینزلند، نیوساوت ولز، ویکتوریا، تاسمانی، استرالیای جنوبی و استرالیای غربی برای تشکیل یک کشور واحد فدرال با هم موافقت کردند. در ابتدا فیجی و نیوزیلند هم در این فرایند شرکت کردند اما بعدها تصمیم به جدایی و تشکیل کشور مستقل گرفتند. با اجرای قانون اساسی استرالیا در ۱ ژانویه سال ۱۹۰۱، مستعمرات یادشده تبدیل به ایالت های کشور همسود استرالیا شدند.
دولت استرالیا
بزرگراه فدرال استرالیا
Australian Capital Territory
فدراسیون اسکی جمهوری اسلامی ایران، فدراسیونی است که در سال ۱۳۲۵ هجری خورشیدی به همراه پانزده فدراسیون دیگر تشکیل یافت.
فیلیکس آقایان
سرتیپ سپه پور
سرهنگ یحیائی
فیلیکس آقایان
دیزین، دربندسر، شمشک، توچال و آبعلی از جمله پیست های اسکی معروف ایران هستند که در این بین، پیست اسکی آبعلی اولین پیست اسکی ایران که دارای دستگاه های بالابر شد می باشد. تاریخ نصب دستگاه های آن به سال ۱۳۳۲ هجری خورشیدی می رسد. همچنین پیست اسکی دیزین نیز اولین پیست اسکی در ایران می باشد که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تائید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین المللی به خود گرفت.
پسیت اسکی توچال هر ساله به عنوان نخستین پیست اسکی، اوایل آبان ماه برای استفاده اسکی بازان افتتاح می شود و به عنوان آخرین پیست اسکی نیز در کشور، اواخر خردادماه به فعالیت خود پایان می دهد.
تیم ملی اسکی ایران در سه رشته آلپاین، صحرانوردی و اسنوبرد به فعالیت می پردازد.
فدراسیون اسکیت جمهوری اسلامی ایران (مخفف انگلیسی: IRISF) یک سازمان مردم نهاد در ایران است؛ که امور مربوط به رشته های اینلاین و آیس در ایران را اداره می کند.
فهرست رؤسای فدراسیون اسکیت ایران از ابتدا تاکنون
فدراسیون اسکیت ایران در سال ۱۳۸۴ خورشیدی تأسیس شده است. همچنین در همان سال به عضویت فدراسیون جهانی اسکیت (FIRS) درآمد.
اسکیت ورزشی است آمیخته از هنر و مهارت فردی، این رشته با دارا بودن زیر شاخه های مختلف و تنوع حرکتی بسیار، دارای محبوبیت خاصی در بین جوانان است و هر روز بر مخاطبین این رشته مفرح افزوده می شود.
اختراع کفش اسکیت در سال ۱۷۶۳ توسط یک بلژیکی به نام ژوزف مرلین به ثبت رسید. وی که با سوار شدن بر کفش های جدید خود به یک میهمانی در لندن رفته بود به ناگاه با آیینه ای بسیار بزرگ و قیمتی برخورد کرد و آن را خرد نمود. به غیر از مرلین مخترعین دیگری هم کفش های اسکیت با مدل های مختلف ساختند که اکثر این کفش ها دارای چرخ های خطی بودند که کفشهای تیغدار پاتیناژ را تداعی می کردند.
فدراسیون انقلابی ارمنی (ARF) است که (به ارمنی: Հայ Յեղափոխական Դաշնակցութիւն) «های هِغاپوخاکان داشناکسوتیون» نامیده می شود یکی از احزاب سیاسی در کشور ارمنستان است که در سال ۱۸۹۰ میلادی در شهر تفلیس توسط کریستاپور میکائلیان، استپان زوریان و سیمون زاواریان بنیاد نهاده شد.
سیاست های امپراتوری تزاری در ارمنستان شرقی (ارمنستان روسیه)
نام این حزب را اغلب به اختصار داشناکسوتیون و اعضاء آن را داشناک می نامند.
فتح ارمنستان به دست دولت عثمانی جز در سده شانزدهم میسر نگردید. این فتح نیز در چهارچوب گسترش عظیم امپراتوری عثمانی که در واقع دنباله فتح قسطنطنیه است، قرار می گیرد. (۱۵۱۷ میلادی). در این زمان ایران با ظهور شاه اسماعیل یکم دچار تحولی بزرگی شد و توانست خود را از زیر سلطه بیگانگان نجات دهد، همچون موفق شد که ترکمن ها را در ارمنستان شکست دهد و آنان را از خاک ارمنستان بیرون راند. اما سلطه ایرانیان بر ارمنستان زیاد طول نکشید زیرا در آغاز قرن شانزدهم جانشینان سلطان محمد دوم کار توسعه امپراتوری عثمانی به سمت شرق را از سر گرفتند.
سلطان سلیم یکم به ایران حمله ور شد، شاه اسماعیل را شکست داد و با جنگ ۱۵۱۴–۱۵۱۶ میلادی قسمت اعظم ارمنستان را به تصرف درآورد. سلیم یکم هنگامی که بر تخت دولت عثمانی نشست حدود و ثغور آن از سمت مشرق تا ارزنجان و آدانا پیش نرفته بود او بود که این مرزها را از مشرق تا کوه آرارات و از جنوب تا اسوان به جلو کشید و بدین وسیله بزرگترین بخش ارمنستان و سوریه و مصر را به مستملکات خود ضمیمه کرد.
فدراسیون انقلابی ارمنی در لبنان (ارمنی: Հայ Յեղափոխական Դաշնակցութիւն) به سادگی مردم ارمنی (طاشناق) نامیده می شوند.
فدراسیون انقلابی ارمنی
این حزب از ۱۹۲۰ جزو احزاب رسمی لبنان به شمار می رود. این حزب در ۱۸۹۰ با گروه کوچکی از دانشجویان آغاز کرد و اکنون از بزرگ ترین حمایت سیاسی در جامعه ارمنی های لبنان برخوردار است و بخشی از ائتلاف ۸ مارس در لبنان به شمار می رود.
فدراسیون بدن سازی و پرورش اندام جمهوری اسلامی ایران، فدراسیونی است که رشته های پرورش اندام، پاورلیفتینگ، قویترین مردان، بادی کلاسیک، مچ اندازی و پرس سینه را در ایران تحت پوشش قرار می دهد. همچنین سیاست اصلی این فدراسیون استعدادیلبی و گسترش این ورزش اعلام شده.
در سال ۱۳۸۴ هجری خورشیدی، فدراسیون بدن سازی و پرورش اندام جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.
ناصر پورعلی فرد اولین سرپرست و رئیس فدراسیون بود که کمتر از هفت سال در این سمت باقی ماند و پس از وی، محمدرضا کاظمی آشتیانی به این جایگاه رسید.
روابط فدراسیون بدن سازی و پرورش اندام جمهوری اسلامی ایران با فدراسیون های جهانی این رشته همواره ناآرام بوده. در دوره ناصر پورعلی فرد، در ابتدا فدراسیون ایران زیر نظر فدراسیون جهانی بدن سازی و تناسب اندام (IFBB) بود اما با جدایی پل چوا (دبیرکل فدراسیون جهانی بدن سازی و پرورش اندام) از آن فدراسیون، فدراسیون ایران هم به جمع فدراسیون جهانی بدنسازی و ورزش فیزیکی (WPBF) زیر نظر پل چوا پیوست. در دوره محمدرضا کاظمی آشتیانی اما اوضاع کمی متفاوت گشت و پس از مدت کوتاهی، فدراسیون ایران به IFBB بازگشت و محمدرضا کاظمی آشتیانی نائب رئیس IFBB در آسیا شد، که این فدراسیون نسبت به WPBF از جایگاه بالاتری برخوردار می باشد.
فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران (به انگلیسی: Islamic Republic of Iran Basketball Federation) مخفف (IRIBF) نهاد حاکم در بسکتبال ایران می باشد که در سال ۱۳۲۴ تأسیس شده است و از سال ۱۹۴۷ عضو فدراسیون بین المللی بسکتبال نیز بوده است و همچنین عضو فیبا آسیا و از نهادهای مسئول سازماندهی تیم ملی بسکتبال ایران می باشد.
محمود مشحون (۱۹۷۹–۱۹۸۰)
علی مقدسیان (۱۹۸۰–۱۹۸۵)
ناصر بیگلری (۱۹۸۵–۱۹۸۹)
محمود مشحون (۱۹۸۹–۱۹۹۴)
مهرداد آژین (۱۹۹۴–۱۹۹۷)
علی غضنفری (۱۹۹۷–۲۰۰۲)
محمود مشحون (۲۰۰۲–۲۰۱۷)
نصرالله پریچهره (موقت) (۲۰۱۷–۲۰۱۸)
رامین طباطبایی (۲۰۱۸-تاکنون)
اسامی رئیسان فدراسیون بسکتبال ایران پس از انقلاب اسلامی ایران (۱۳۵۷)
فدراسیون بسکتبال، برگزار کننده مسابقات داخلی در زمینه بسکتبال در ایران می باشد. مهم ترین مسابقات داخلی در ایران، لیگ برتر بسکتبال مردان و لیگ برتر بسکتبال زنان ایران است. همچنین مسابقات باشگاهی، در رده های پایین تر (دسته یک و دسته دو) از جمله دیگر مسابقات برگزار شده توسط فدراسیون بسکتبال ایران می باشد.
تیم ملی بسکتبال مردان ایران، علاوه بر مسابقات قاره ای (مسابقات قهرمانی آسیا و بازی های آسیایی)، در بازی های المپیک و جام جهانی نیز حضور داشته است. بهترین عنوان ایران در مسابقات بین المللی، قهرمانی در مسابقات قهرمانی بسکتبال آسیا می باشد.
برج فدراسیون (به انگلیسی: Federation Tower) آسمان خراشی با دو برج شرقی و غربی می باشد، که برج شرقی با ۹۳ طبقه و برج غربی با ۶۳ طبقه به ارتفاع ۳۷۴ متر (برج شرقی) و ۲۴۳ متر (برج غربی) و مجموع مساحت زیربنای ۴۵۳٬۰۰۰ مترمربع (۴٬۸۸۰٬۰۰۰ فوت مربع)، با کاربری اداری-تجاری است، که در شهر مسکو، روسیه مستقر می باشد. پروژه ساخت این ساختمان در سال ۲۰۰۳ آغاز شد و در سال ۲۰۱۷ تکمیل و افتتاح شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فدراسیون در دانشنامه آزاد پارسی

فِدْراسیون (federation)
واحدی سیاسی متشکل از چند واحد یا دولت کوچک تر، با اختیار تصمیم گیری در زمینۀ موضوعاتی ملی از قبیل سیاست خارجی و دفاع با حکومت مرکزی. در فدراسیون دولت ها خودمختاری منطقه ای و محلی خود را تا حد زیادی حفظ می کنند. میان فدراسیون و کنفدراسیون، که اتحادیۀ سست تری از دولت ها برای یاری متقابل است، باید فرق گذاشت. برخی از نمونه های معاصر دولت های فدرال که از ۱۷۵۰ به این سو تشکیل شده اند، عبارت اند از ایالات متحده امریکا، کانادا، استرالیا، هندوستان، جمهوری فدرال آلمان، مالزی و میکرونزی.

ارتباط محتوایی با فدراسیون

فدراسیون در جدول کلمات

فدراسیون اتومبیلرانی
فیا
فدراسیون اسکی
فیس
فدراسیون بوکس
ایبا
فدراسیون تنیس
ایتفا
فدراسیون جهانی بســکتبال
فیبا
فدراسیون جهانی شنا
فینا
فدراسیون جهانی فوتبال
فیفا
فدراسیون جهانی قایقرانی
فیسا
فدراسیون جهانی کشتی
فیلا
فدراسیون ژیمناستیک
فیگ

معنی فدراسیون به انگلیسی

federation (اسم)
اتفاق ، فدراسیون

معنی کلمه فدراسیون به عربی

فدراسیون
اتحاد ، اِتِّحادٌ ، اِتِّحادٌ استِقلالي ، اِتّحادٌ مَرکَزي ، الاتِّحاديةُ ، الإتحاد

فدراسیون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی فدراسیوننام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فدراسیون فوتبال ایران   • سایت فدراسیون کشتی   • فدراسیون بسکتبال   • سازمان لیگ   • فدراسیون والیبال ایران   • فدراسیون کوهنوردی   • فدراسیون تکواندو   • فدراسیون جودو   • معنی فدراسیون   • مفهوم فدراسیون   • تعریف فدراسیون   • معرفی فدراسیون   • فدراسیون چیست   • فدراسیون یعنی چی   • فدراسیون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فدراسیون
کلمه : فدراسیون
اشتباه تایپی : tnvhsd,k
آوا : fedrAsiyon
نقش : اسم
عکس فدراسیون : در گوگل


آیا معنی فدراسیون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )