انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 987 100 1

فرات بن ابراهیم کوفی

فرات بن ابراهیم کوفی در دانشنامه اسلامی

فرات بن ابراهیم کوفی
ابو القاسم، فرات بن ابراهیم بن فرات کوفی از شخصیت های دوران غیبت صغری می باشد. وی از راویان حدیث به شمار می آید و روایات فراوانی از مشایخ بزرگ شیعه روایت کرده و از معاصران ثقة الاسلام کلینی است.
فرات بن ابراهیم در کوفه به دنیا آمد و شاید به همین دلیل هم نام او را فرات گذاشته اند. کوفه در آن زمان مرکز علم و دانش بوده و شخصیت های علمی فراوانی را تحویل جهان اسلام داده که فرات بن ابراهیم نیز یکی از آنها است.
شخصیت فرات بن ابراهیم
فرات بن ابراهیم شخصیتی فاضل و اندیشمند بود و از علوم اجتماعی و فرهنگی فراوانی نیز بهره مند بوده است و همانگونه که شاگردش ابو القاسم علوی می گوید وی استاد محدثین دوران خود بوده است.
مذهب فرات بن ابراهیم
با توجه به تنها کتابی که از ایشان به دست ما رسیده، یعنی تفسیر فرات، به نظر می رسد که وی شخصیتی زیدی مذهب و یا حداقل علاقه مند به آنها بوده است. وی در کتاب خود از بسیاری از شخصیت های زیدی روایت نقل می کند و روایاتش بیشتر شبیه به روایات زیدیه است و در کتابش روایتی مبنی بر امامت دوازده امام نقل نکرده، اگر چه روایاتی دال بر امامت امام محمدباقر و امام جعفرصادق علیهماالسلام نیز در آن فراوان است؛ ولی در مقابل، روایتی نیز از زید دارد که عصمت را به جز پنج تن از اهل بیت از دیگران نفی می کند. شاید دلیل اینکه در کتاب های رجالی نامی از ایشان برده نشده نیز همین بوده که امامیه وی را از خود نمی دانستند و اهل تسنن هم همین گونه با او برخورد کرده اند، لذا مانند دیگر شخصیت های زیدیه به فراموشی سپرده شده است. البته شاید بتوان گفت با توجه به روایات فراوانی که فرات از حسین بن سعید اهوازی، از یاران امام جواد و امام هادی و امام عسکری علیهم السلام، نقل می کند و با توجه به روایات فراوانی که ابن بابویه، پدر شیخ صدوق و خود شیخ صدوق از فرات نقل می کنند و مضمون روایاتی که در کتاب های شیخ صدوق از فرات آمده، وی شخصیتی شیعه دوازده امامی باشد. گر چه با تحقیق در کتاب تفسیر وی احتمال زیدی بودن او تقویت می گردد. احتمال هم دارد بگوییم وی در آغاز زیدی بوده و سپس شیعه شده و یا اینکه از آن گروه از زیدیه است که به شیعه بسیار نزدیکند و با علما و روات شیعه رفت و آمد فراوان داشته اند.
کلام علما درباره فرات بن ابراهیم
...

فرات بن ابراهیم کوفی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی فرات بن ابراهیم کوفینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سارا > چیپ
محمد عرب > Creepin
عباس زارعی > came in
مم > croissant
Mohammadreza Akbarian > moisturising
Mohammadreza Akbarian > geographical
hamid > brushstrokes
اسی > شیشه مخدر

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فرات بن ابراهیم کوفی   • مفهوم فرات بن ابراهیم کوفی   • تعریف فرات بن ابراهیم کوفی   • معرفی فرات بن ابراهیم کوفی   • فرات بن ابراهیم کوفی چیست   • فرات بن ابراهیم کوفی یعنی چی   • فرات بن ابراهیم کوفی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فرات بن ابراهیم کوفی
کلمه : فرات بن ابراهیم کوفی
اشتباه تایپی : tvhj fk hfvhidl ;,td
عکس فرات بن ابراهیم کوفی : در گوگل


آیا معنی فرات بن ابراهیم کوفی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )