انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1090 100 1

فراپالایش

فراپالایش در دانشنامه ویکی پدیا

فراپالایش
تراوش از فیلتری که قادر است ذرات بسیار ریز (اولترامیکروسکوپیک) را از خود عبور دهد را فراپالایش یا اولترافیلتراسیون (Ultra-filtration) می نامند.
عامری. الهام. اصول و کاربردهای فرایند غشایی تراوش تبخیری.
فراپالایش با بهره گیری از غشاها انجام می شود و از این نوع غشا برای جداسازی ماکرومولکول هایی با اندازه ۲۰ تا ۱۰۰۰ انگستروم استفاده می شود. تمام نمک های حل شده و مولکول های کوچکتر از این محدوده از غشا عبور می کنند. در این روش جداسازی کلوئیدها، پروتئین ها، مواد میکروبی بیماری زاو مولکول های آلی بزرگ که وزن مولکولی آن بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ است انجام می شود.
بطور کلی محلول هایی که در پشت غشاها جریان می یابند، مواد برگشتی یا «فاز ماندگار»، نامیده می شوند. آنچه از آن عبور می نماید، تراویده یا «فاز عبوری» به شمار می آید.
یکی از کاربردهای رایج فراپالایش (UF)، استفاده از آن برای تغلیظ شیر به منظور تولید پنیر می باشد. پروتئین تغلیظ شده آب پنیر که با استفاده از فرایند فراپالایش از آب پنیر تولید می شوند با درصدهای مختلف پروتئین، دارای خواص کاربردی زیادی می باشند. این خواص، استفاده از کنسانتره های پروتئینی آب پنیر را در فرمولاسیون فراورده های غذایی مقدور می سازد. ارزش تغذیه ای محصول نیز با استفاده از این روش بهبود می یابد، زیرا پروتئین های آب پنیر، درون بافت پنیر حفظ می شوند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فراپالایش در دانشنامه آزاد پارسی

فَراپالایش (ultrafiltration)
فرآیند جداسازی مواد محلول، بر پایه اندازۀ مولکولی آن ها. به این منظور، محلول را از خلال پرده ای منفذدار می گذرانند که فقط مولکول های حل شدۀ کوچک از آن عبور می کنند و مولکول های بزرگ نمی توانند از آن بگذرند.

فراپالایش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فراپالایش   • مفهوم فراپالایش   • تعریف فراپالایش   • معرفی فراپالایش   • فراپالایش چیست   • فراپالایش یعنی چی   • فراپالایش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فراپالایش
کلمه : فراپالایش
اشتباه تایپی : tvh~hghda
عکس فراپالایش : در گوگل


آیا معنی فراپالایش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )