انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1086 100 1

فراکتال

فراکتال در دانشنامه ویکی پدیا

فراکتال
بَرخال یا فرکتال، یا فراکتال (Fractal) ساختاری هندسی است که با بزرگ کردن هر بخش از این ساختار به نسبت معین، همان ساختار نخستین به دست آید. به گفتاری دیگر برخال ساختاری است که هر بخش از آن با کل اش همانند است. برخال از دور و نزدیک یکسان دیده می شود. به این ویژگی خودهمانندی گویند. برخال ها یکی از ابزارهای مهم در گرافیک رایانه ای هستند و می توان استفاده های بسیاری از آن ها کرد
بسیار دور از پیش بینی است.
فرگشت (تکامل) هم زمان دارد.
دارای جایگزینی بهینه است.
ریشه در قوانین ساده دارد.
در شکل گیری گونه از تکرار بهره می جوید.
سامانه ای تو در تو است.
ریختهای اقلیدسی با استفاده از توابع ایستا ساخته می شوند ولی ریختهای برخال با فرایندهای پویا ساخته می شوند. فرایندهای پویا، فرایندهایی هستند که دارای حافظه می باشند و رفتار آن ها به گذشته بستگی دارد.
دارای ویژگی خود همانندی است.
هر فرایند تکراری و پویا باعث ایجاد ساختارهای پیچیده برخال نمی شود. سازوکار فرآوری چنین ساختارهای پویایی، آشوب است. در حقیقت، برخال نگاره ای ریاضی از آشوب است.
فرکتال fractal از واژه لاتین fractus یا fractum به معنی شکسته گرفت شده است که بیانگر یکی از شناسه های اصلی برخال -بخش شدنی- است. واژه فرکتال به معنای سنگی است که به گونه نامنظم شکسته شده باشد.
واژه فرکتال در سال ۱۹۷۶ توسط ریاضیدان فرانسوی به نام بنوا ماندلبرو وارد دنیای ریاضی شد. . ماندلبرو هنگامی که پیرامون طول سواحل انگلیس پژوهش می کرد، دریافت که هرگاه با مقیاس بزرگ این طول اندازه گرفته شود بیشتر از زمانی است که مقیاس کوچک تر باشد.
برخال از دید هندسی به چیزی گویند که دارای سه ویژگی زیر باشد:
عکس فراکتال
نظریهٔ بی نظمی (آشوب) یک مفهوم ریاضیاتی محسوب می شود که شاید نتوان خیلی دقیق آن را تعریف کرد، اما می توان آن را نوعی اتفاقی بودن همراه با قطعیت دانست؛ قطعیت آن به خاطر آن است که بی نظمی دلایل درونی دارد و به علت اختلالات خارجی رخ نمی دهد، اتفاقی بودن آن هم به دلیل آن است که رفتار بی نظمی، بی قاعده و غیرقابل پیش بینی است. این تئوری که در حیطه علوم تجربی، ریاضیات، رفتارشناسی، مدیریت، جامعه شناسی و ... وارد شده، باعث تغییر در نوع دیدگاه بشر به حل مسائل غیرقابل پیش بینی شده است. انگاره اصلی و کلیدی تئوری آشوب این است که در هر بی نظمی، نظمی نهفته است. به این معنا که نباید نظم را تنها در یک مقیاس جستجو کرد و پدیده ای که در مقیاس محلی، کاملاً تصادفی و غیرقابل پیش بینی به نظر می رسد، چه بسا در مقیاس بزرگتر کاملاً پایا و قابل پیش بینی باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فراکتال در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:فرکتال

فراکتال را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

بنیامین ٠٤:٢٢ - ١٣٩٥/١١/١٣
برخآل، شکستآر، خرده های همسان ساز
|

محمد ٢٣:٢٥ - ١٣٩٦/١١/١٨
تکه های سازنده
|

امیر تاج گردون ١٣:٤٣ - ١٣٩٧/٠٤/٢٥
تکه های همسان ساز در ابعاد بزرگتر
|

حمید ٠١:٢٩ - ١٣٩٨/٠٢/٢٥
مجموعه ها یی با کارکردهایی متشابه اما در مقیاس های متفاوت که در یک نظام سلسله مراتبی با یکدیگر در ارتباطندرا مجموعه های فراکتالی گویند.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فراکتال   • مفهوم فراکتال   • تعریف فراکتال   • معرفی فراکتال   • فراکتال چیست   • فراکتال یعنی چی   • فراکتال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فراکتال
کلمه : فراکتال
اشتباه تایپی : tvh;jhg
عکس فراکتال : در گوگل


آیا معنی فراکتال مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )