برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1304 100 1

فرضیه ساپیر وورف

فرضیه ساپیر وورف در دانشنامه ویکی پدیا

فرضیه ساپیر وورف
فرضیهٔ سپیر–ورف (Sapir–Whorf hypothesis - SWH) به عقائد سپیر و ورف پیرامون رابطه سیستمی مابین زبان اشخاص با تفکرات و رفتارهای آنان اطلاق پیدا کرده است. یکی از مباحث مهم و قدیمی در روانشناسی و زبانشناسی شناخت رابطه زبان و تفکر است. از دیر باز این تصور همواره وجود داشته است که زبان بر شیوه تفکر و جهان بینی ما تأثیر می گذارد و از آنجا که هر زبان تصویر متفاوتی از واقعیات جهان خارج به دست می دهد، طبعاً ما نیز جهان را آنچنان درک می کنیم که زبانمان ترسیم می کند.
تأکید بر تفکر است که تحت تأثیر زبان قرار می گیرد نه این که بطور غیرقابل اجتناب توسط زبان تعیین شود.
یک فرایند دو جانبه است. یعنی هم تفکر بر زبان، هم زبان بر تفکر تأثیر می گذارد؛ بنابراین نوع زبانی که ما استفاده می کنیم تحت تأثیر مشاهده ما از جهان خارج قرار می گیرد.
هر تأثیری نه تنها در مورد یک زبان، در مقایسه با دیگر زبان ها است، بلکه به کاربرد زبان در یک گونه نسبت به دیگر گونه ها نیز نسبت داده می شود. (ک ۷)
فرضیه نسبیت زبانی در ابتدا توسط زبانشناسانی به نام ساپیر و پس از آن- شاگرد ساپیر - ورف معرفی شد.
ساپیر به زبان به عنوان توانش تکمیل شده در ذهن نمی نگریست بلکه آن را به عنوان پدیده ای فرهنگی – تاریخی مورد بررسی قرار می داد، ساپیر اعتقاد داشت پیوند نزدیکی میان زبان و تفکر برقرار است و بدون زبان نمی توان تفکر نمود یا به توهم پرداخت. او معتقد بود زبان جنبه بیرونی تفکر و پتانسیل محتوایی زبان است از این جمله می توان نتیجه گرفت سایر واحدهای اندیشه را متناظر با واحدهای زبان می داند.
در این نوشتار ابتدا به معرفی ساپیر ورف می پردازیم و سپس پیشینه تاریخی روابط میان زبان و تفکر همراه با معرفی این فرضیه و نقدی بر آن مطرح خواهد شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فرضیه ساپیر وورف

فرضیه ساپیر وورف را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فرضیه ساپیر وورف   • مفهوم فرضیه ساپیر وورف   • تعریف فرضیه ساپیر وورف   • معرفی فرضیه ساپیر وورف   • فرضیه ساپیر وورف چیست   • فرضیه ساپیر وورف یعنی چی   • فرضیه ساپیر وورف یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فرضیه ساپیر وورف
کلمه : فرضیه ساپیر وورف
اشتباه تایپی : tvqdi sh~dv ,,vt
عکس فرضیه ساپیر وورف : در گوگل

آیا معنی فرضیه ساپیر وورف مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )