انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 908 100 1

فرقه بدعیه در دانشنامه اسلامی

فرقه بدعیه
بِدْعِیّه یا بِدَعِیّه، نام گروهی از خوارج بوده و پیرو یحیی بن اصدم هستند.
اطّلاع مبسوط و دقیق از عقاید ایشان و کسی که این فرقه به او منسوب است، در دست نیست.سخنان بدعیّه مانند اَزارِقه است، جز آن که می گویند: نماز دو رکعت در بامداد و دو رکعت در شامگاه است، و از قرآن دلیل می آورند که «وَأَقِمِ الصَّلو'ه طَرَفیِ النَّهارِ وَ زُلَفا مِنَ اللَّیْلِ. . . » و در جواز اسیرکردن زنان ( مسلمان ) و قتل کودکان کفار ، به دلیل قول نوح «لا تَذَر عَلَی الاْ َرضِ مِنَ الْکافِرینَ دَیّاراً» (بر روی زمین هیچ یک از کافران را مگذار) با ازارقه موافق اند. نَشْوان حِمْیَری (متوفی ۵۷۳) همان سخن بدعیّه درباره نماز و استدلالشان به آیه مذکور را می آورد و می گوید که بر خودشان و موافقانشان (در اصل به جای «موافقیهم»، «موافقتهم») بقطع گواهی می دهند که از اهل بهشت اند، بدون شرط و استثنا.ابوالمعالی محمدحسینی علوی از رجال قرن پنجم گوید: «بدعیّه: اصحاب یحیی بن اَصْرَم و بر خویشتن تقطیع بهشت گواهی دهند» که درستِ آن، مطابق گفته نشوان، باید «بقطع به بهشت» باشد.بدعیه ابداع کردند این قول را که ما بر نفس خود قطع و مسلم داریم هر که بر اعتقاد من اعتقاد کند، او از اهل بهشت است و نگوئیم: اگر خدا بخواهد، زیرا این چنین گفتنی شک در اعتقاد است، و کسی که بگوید: من مؤمن هستم ان شاء اللّه او شک کننده است پس ما قطعا از مردم بهشت هستیم، بی شک. ایشان می گفتند که نماز جز دو رکعت در صبح و دو رکعت در شب نباشد.
رئیس بدعیه
آنچه در بیان الادیان تازگی دارد نام رئیس بدعیّه است که به قول مؤلف آن، «یحیی بن اصرم» بوده است.از این یحیی بن اصرم اطلاعی به دست نیامد، جز آن که تقی الدّین مقریزی (متوفی ۸۴۵) گوید: «والاصْوَمیّه أتباع یحیی بن اَصوَم» که قطعاً اَصْرَم و اَصْرَمیّه است؛ و شاید غلط چاپی طبع بولاق (۱۲۷۰) باشد که در دسترس نگارنده است.بنابراین، باید گفت که بدعیّه را اصرمیّه نیز می خوانده اند.
احکام بدعیه
احمد بن یحیی مهدی لِدین الله (متوفی ۸۴۰) می گوید که بدعیّه نماز را سه رکعتی می دانند و می گویند در نماز یک رکعت یا دو رکعت وجود ندارد و حج را در هر سال جایز می شمارند (ظاهراً در هر ماه از سال) و به زن حائض امر می کنند که روزه بگیرد.
پیروان ابواسماعیل
...

فرقه بدعیه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی فرقه بدعیهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مبین مردانه > TADAKATSU HONDA
آیلین > فیک
مبین مردانه > goldrush
حسام الدین > Pioneering
دکتر آرش وجود > london
zahra > کومیر
Mehrdad Sayehban > Tinned
سوسا دانیال > کنتاکت

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فرقه بدعیه   • مفهوم فرقه بدعیه   • تعریف فرقه بدعیه   • معرفی فرقه بدعیه   • فرقه بدعیه چیست   • فرقه بدعیه یعنی چی   • فرقه بدعیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فرقه بدعیه
کلمه : فرقه بدعیه
اشتباه تایپی : tvri fnudi
عکس فرقه بدعیه : در گوگل


آیا معنی فرقه بدعیه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )