برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1147 100 1

فرهاد سوم

معنی فرهاد سوم در لغت نامه دهخدا

فرهاد سوم.[ ف َ دِ س ِوْ وُ ] (اِخ ) رجوع به اشک یازدهم شود.

فرهاد سوم در دانشنامه ویکی پدیا

فرهاد سوم
فرهاد سوم (اشک یازدهم) یازدهمین شاه ایران از خاندان اشکانی است (۷۰ - ۵۷ پ. م). او فرزند سیناتروک بود و پس از پدرش به شاهی رسید. در زمان او جنگ های دامنه دار ایران و روم آغاز شد. در دوران پادشاهی او اشکانیان سرزمین های زیادی را در غرب و همچنین در شرق از دست دادند.
پیرنیا، حسن (مشیرالدوله)، ایران باستان، دنیای کتاب ۱۳۶۲ ص۲۲۳
رومیان فرهاد را تحریک به لشکرکشی به ارمنستان کردند. در آن زمان پومپه که یکی از سران حکومت سه نفره روم بود، وارد آسیای صغیر شده بود. پومپه نیرومندی ارمنستان و تیگران شاه ارمنستان را جدی تلقی کرد، سفیری به ایران فرستاد و به فرهاد سوم پیشنهاد لشکرکشی به ارمنستان را داد. او تعهد داد که در صورت انجام این کار دو شهر کُرْدُونْ و اَدیابن (این دو ولایت قسمتی از آسور قدیم بودند) از آن ایران خواهند شد.
فرهاد با سپاهی انبوه و به همراه پسر ارشد تیگران و شاهزاده های ارمنی که در دربار ایران بودند، به ارمنستان حمله برد، اَرتاکساتا را محاصره نمود و تیگران به کوهستان های اطراف فرار کرد. شاه ایران پس از فرار تیگران و سپاه او، خود را پیروز دانست و بازگشت. تیگران پس از شنیدن خبر بازگشتن فرهاد، به کشورش ارمنستان بازگشت و سپاه ایران که محاصره ارمنستان را بر عهده داشت، پراکنده شد. این پیشامدها و جنگ و گریزهای بین فرهاد و تیگران به پومپه فرصت داد تا ارمنستان را به تصرف درآورد، ولی او به پیمانی که با فرهاد بسته بود، عمل نکرد و افزون بر این فرهاد را شاهنشاه نیز نخواند. این کارهای او باعث تشدید خطر وقوع جنگ میان ایران و روم شد. پومپه که جنگ با ایرانیان را صلاح نمی دید، تا زمانی که در آسیا بود، با اشکانیان مدارا می کرد، ولی درخواست فرهاد از رومیان که رود فرات را مرز میان ایران و روم بدانند، برآورده نشد. از سوی دیگر پومپه با پارس، خوزستان و آذربایجان ارتباط برقرار کرد و دست به تحریکاتی علیه شاهنشاهی اشکانی زد.
فرهاد سرانجام به دست دو پسر خود به نام های مهرداد و اُرد مسموم شد.
عکس فرهاد سوم


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فرهاد سوم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فرهاد سوم   • مفهوم فرهاد سوم   • تعریف فرهاد سوم   • معرفی فرهاد سوم   • فرهاد سوم چیست   • فرهاد سوم یعنی چی   • فرهاد سوم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فرهاد سوم
کلمه : فرهاد سوم
اشتباه تایپی : tvihn s,l
عکس فرهاد سوم : در گوگل

آیا معنی فرهاد سوم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )