انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 951 100 1

فرهاد

/farhAd/

معنی اسم فرهاد

اسم: فرهاد
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: farhād) (در اعلام) سنگ تراشی معاصر خسرو پرویز که داستان عشق او و شیرین معشوق خسرو معروف است، نامِ پنج تن از شاهنشاهان اشکانی، نام یکی از پهلوانانِ ایران در زمان کاووس، در بعضی منابع فرهاد را ' یاری' معنی کرده اند - از شخصیتهای شاهنامه و از پهلوانان ایرانی جزو سپاه کیکاووس پادشاه کیانی

معنی فرهاد در لغت نامه دهخدا

فرهاد. [ ف َ ] (اِخ ) کوهکن. مردی است که بنابه روایت کتاب خسرو و شیرین نظامی شغل سنگتراشی داشته و رقیب خسروپرویز در عشق شیرین دختر شاه ارمنستان بوده است. وی سرانجام جان خود را بر سر این عشق گذاشت و هنگامی که خبر دروغین مرگ شیرین را به او دادند از فراز کوه درغلطید و جان سپرد :... فرهاد فریفته ٔ این زن [ شیرین ] شد و خسرو او را به کندن کوه بیستون گماشت. فرهاد در آن کوه به بریدن سنگ مشغول شد و هر پاره ای که از کوه می برید چنان عظیم بود که امروز صد مردآن را نتواند برداشت. (ترجمه ٔ تاریخ طبری بلعمی ).
به تندی چنان اوفتد بر برم
که میتین فرهاد بر بیستون.
آغاجی.
تا چند کنی کوهی کو را نبود گوهر
در کندن کوه آخر فرهاد نخواهی شد.
خاقانی.
که هست اینجا مهندس مردی استاد
جوانی نام او فرزانه فرهاد.
نظامی.
هوسکاری آن فرهاد مسکین
نشان جوی شیر و قصر شیرین.
نظامی.
من اول روز دانستم که با شیرین درافتادم
که چون فرهاد باید شست دست از جان شیرینم.
سعدی.
شهره ٔ شهر مشو تا ننهم سر در کوه
شور شیرین منما تا نکنی فرهادم.
حافظ.
ترکیب ها:
- فرهادصفت . فرهادکش. فرهادوار. رجوع به این مدخل ها شود.

فرهاد. [ ف َ ] (اِخ ) نام یکی از نجبای ایران. (ولف ) :
دگر مهر برزین خراد را
سوم مهر برزین فرهاد را.
فردوسی.

فرهاد. [ف َ ] (اِخ ) نام یک پهلوان ایرانی. (ولف ). وی معاصر کیکاوس و در سفر مازندران همراه وی بود :
بخواند آن زمان شاه فرهاد را
گراینده ٔ گرز پولاد را.
فردوسی.

فرهاد. [ ف َ ](اِخ ) نام سردار لشکر انوشروان. (ولف ) :
چپ لشکرش را به فرهاد داد
بسی پندها بر دلش کرد یاد.
فردوسی.

فرهاد. [ ف َ ] (اِخ ) ده کوچکی است از بخش زرند شهرستان ساوه. جدیدالاحداث و دارای 6 تن سکنه است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

فرهاد. [ ف َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان ریوند بخش حومه ٔ شهرستان نیشابور، واقع در 12هزارگزی جنوب نیشابور. جلگه ای است معتدل و دارای 132 تن سکنه. از قنات مشروب می شود. محصول عمده اش غله و شغل مردم آن زراعت و مالداری است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی فرهاد به فارسی

فرهاد
یکی از پهلوانان ایران در زمان کاوس ( داستان ) .
دهی است از دهستان ریوند بخش حومه شهرستان نیشابور .
دهی است از بخش دره شهر شهرستان ایلام .
اشک پنجم
اشک چهاردهم
مانند فرهاد کوهکن دلداده سخت عاشق .
دهی است از دهستان مرکزی بخش فریمان شهرستان مشهد واقع در ۱۴ کیلومتری شمال غربی فریمان سر راه شوسه عمومی مشهد به فریمان جلگه و معتدل ۱۱۹٠ تن سکنه قنات محصول غت بنشن شغل زراعت .
فرهاد مانند . بی پرده و بی باک
آن که فرهاد را از پای در آورد مقاومت ناپذیر .
یکی از آثاری که در دیران پیدا شده و بمادیها نسبت میدهند دخمه ایست در دیران لرستان نزدیک سر پل موسوم به اطاق فرهاد که ناتمام مانده است .
درخت اناریست که در بیستون واقع است گویند چون فرهاد از شنیدن خبر فوت شیرین تیشه بر شر خود زد دسته تیشه خون آلود گردید و از کوه بر زمین افتاد و سر آن بر زمین نشست و چون تیشه از چوب انار بود سبز شد و درخت انار به هم رسید و انار آن را چون باز کنند اندرون آن سوخته و خاکستر شده باشد .

فرهاد در دانشنامه ویکی پدیا

فرهاد
فَرهاد یکی ازنام های ایرانی با کاربردی بسیار کهن است. این نام در میان مردم ایرانی تبار بیشتر به عنوان نام کوچک پسر و گاه به عنوان نام خانوادگی و گاه در ترکیباتی نام مکان های جغرافیایی کاربرد دارد.
فرهاد فَرهاد یکی ازنام های ایرانی ست.
فرهاد (نیشابور)
فرهاد همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فرهاد (مسیحی)
فرهاد یا افراهات قدیس، معروف به دانای پارسی یکی از برجسته ترین چهره های مسیحیتِ قرن چهارم، چه در شرق و چه در غرب، می باشد. او از نخستین پدران سریانی زبان بود. او از دین زرتشت به مسیحیت گروید، اما اینکه آیا او واقعاً ایرانی بوده یا نه، مشخص نیست. او در دوره پادشاهیشاپور دوم مسیحی شد و سوگندِ «پسران عهد» را یاد کرد؛ اما بعد به صومعه ای که احتمالاً در نزدیکی موصل بود، پیوست. از او ۲۳ رساله بجای مانده که بین سال های ۳۳۷ تا ۳۴۵ نوشته شده اند و به اشتباه «موعظه» نامیده می شوند.
فرهاد روستایی از توابع شهرستان نیشابور است.
فرهاد کوهکن از عشاق مشهور و ناکام ادب فارسی و عاشق افسانه ای شیرین و رقیب خسرو پرویز بود. در متون تاریخی و ادبی قدیم اشاره ای به شخصیت او نشده است اما در بعضی از کتاب های قدیم از فرهاد سپهبد و در بعضی دیگر از فرهاد حکیم نام برده شده است که مهندس بود و کار ساختن بعضی از نقوش در بناهای عصر خسرو پرویز به او منسوب است.
فرهاد آئیش (با نام شناسنامه ای: فرهاد حشمتی عقدایی) (زاده ۱۳۳۱ در شمیران) بازیگر، نمایش نامه نویس و کارگردان تئاتر و نیز بازیگر سینما و تلویزیون ایرانی است.
فرهاد احمدوف (روسی: Фархад Тимурович Ахмедов; ترکی آذربایجانی: Fərhad Teymur oğlu Əhmədov، زاده ۱۵ سپتامبر ۱۹۵۵) تاجر روس/آذربایجانی می باشد.
فرهاد احمدی فارغ التحصیل رشته مهندسی معماری و شهرسازی از دانشکده هنرهای زیبای، دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۶ می باشد. شروع کار وی پس از انقلاب اسلامی با ساخت مجموعه مسکونی و خدماتی در مناطق محروم استان خراسان؛ و بعد از وقوع جنگ ایران و عراق نیز در باز سازی مناطق جنگی می باشد.
فرهاد اردلان، استاد بازنشسته فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه دانش های بنیادی است. وی تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه کلمبیا در آمریکا ادامه داد و دکتری را از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا دریافت کرد.
بیشتر تحقیقات وی در زمینهٔ نظریه ریسمان و فیزیک ذرات می باشد. وی از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۳ ریاست پژوهشکده فیزیک پژوهشگاه دانش های بنیادی را به عهده داشت. او همچنین یکی از پیشگامان همکاری ایران با سرن (سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای) در پروژهٔ ال اچ سی بوده است.
او در سال ۲۰۰۹ به عنوان عضو برجستهٔ انجمن فیزیک آمریکا برگزیده شد. این انجمن دلیل این انتخاب را «پژوهش های پیشگام او دربارهٔ کاربرد هندسهٔ نابجایی در نظریهٔ ریسمان و نظریه های پیمانه ای و همچنین گسترش مشارکت دانشمندان ایرانی در سرن و پروژه های خاورمیانه ای» اعلام کرده است.
فرهاد ارژنگی (۱۳۱۷- ۱۳۴۰ خورشیدی) آهنگساز، نوازنده تار و نقاش بود. فرهاد ارژنگی فرزند نقاش رسام ارژنگی، است که از ۵۰۰ سال پیش خانواده وی نقاش و پیکرتراش بوده اند.
فرهاد ارمنستان ژنرال ارتش ساسانیان و فرماندار (مرزبان) ارمنستان بین سالهای ۵۸۲ تا ۵۸۹ میلادی که پس از اسپهبد پهلو به این سمت رسید.
فرهاد اصلانی (زاده ۱۸ خرداد ۱۳۴۵ - بیجار) بازیگرِ تئاتر، سینما و تلویزیون است.
فرهاد بردبار نویسنده معاصر ایرانی.
رمان "رنگ کلاغ" این داستان نویس برنده جایزه گلشیری شد.
فرهاد بشارتی (زادهٔ ۱۳۴۵ در گیلان) است و بازی در عرصه نمایش را از سال ۱۳۶۹ در تئاتر گیلان آغاز کرد. او دانش آموخته کارشناسی ارشد بازیگری و کارگردانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران است و سال ۱۳۷۶ و پس از پایان تحصیلاتش به طور جدی تری وارد عرصه تصویر شد. بشارتی سابقه بازی در حدود ۲۳ تئاتر را دارد و ۲۷ سریال تلویزیونی با کارگردانان خوب و مجموعه سازان داشته، در ۱۳ تله فیلم بازی کرده است و چندین فیلم سینمایی در کارنامه اش دارد.
او یکی از بازیگران فعال در سه عرصه تئاتر، تلویزیون و سینماست که در عرصه های اجتماعی، خانوادگی، پلیسی و طنز کار کرده است. او صرفا یک بازیگر بوده و با فرهاد بشارتی آهنگساز ارتباطی ندارد.
فرهاد بشارتی از نوازندگان با سابقه و چیره دست قانون (ساز) و آهنگساز ایرانی می باشد. وی در حال حاضر مقیم آمریکا است و با هنرمندان و نوازندگان مختلف همکاری دارد.
فرهاد بشیری سیاستمدار اصولگراست. او نماینده شهرستان پاکدشت در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی و دوره نهم مجلس شورای اسلامی بوده است.
فرهاد پاشا (درگذشتهٔ ۱۵۲۴) همسر نخست بیهان سلطان بود که در سال ۱۵۱۸ با او ازدواج و سال ۱۵۲۶ از او صاحب پسری به نام سلطان زاده اورهان شد. فرهاد پاشا در سال ۱۵۲۶، درحالی که فرمانروای سمندریه بود، در استانبول به دستور سلطان سلیمان اعدام شد.
فرهاد پرورش (زاده ۱۳۳۶) سیاست مدار و مدیر ارشد اجرایی ایرانی است، که در حال حاضر به عنوان مدیر عامل شرکت هواپیمایی ایران ایر فعالیت می کند. وی فعالیت در شرکت ایران ایر را از سال ۱۳۶۹ آغاز کرد و در فاصله سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸ بعنوان معاون مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت هواپیمایی ایران ایر فعالیت می کرد. پرورش در مهرماه ۱۳۸۸ با تأیید هیئت وزیران وقت، بنا بر پیشنهاد وزارت راه و ترابری و با حکم محمدرضا رحیمی (معاون اول رئیس جمهور) بعنوان مدیرعامل ایران ایر منصوب شد.
فرهاد پنجم یا فرهادک (اشک پانزدهم) (۲پ. م تا ۴م) پانزدهمین شاه ایران از خاندان اشکانی است. او پس از مسموم کردن پدرش فرهاد چهارم به کمک مادر ایتالیایی خود ملکه موزا بر تخت نشست و به همراه مادرش به رتق و فتق امور پرداخت.
در سکه های فرهاد پنجم صورت وی و مادرش هر دو دیده می شود. از سکه های مزبور چنین استنباط می شود که سلطنت او از ۲ ق. م. تا ۴ م. بود و مورخان هم غالباً همین سال ها را یاد کرده اند. اشکانیان از فرهادک ناراضی بودند و یکی از جهات نارضایتی مزبور این بود که او از ارمنستان صرف نظر کرد، در صورتی که از زمان مهرداد دوم دولت پارت نظر خاصی به این کشور داشت و می خواست آن را مانند سنگری در مقابل روم در تحت نفوذ خود نگاه دارد. به جهات گوناگون وضع فرهادک در ایران مشکل شد و سرانجام شورشی برضد وی روی داد و پس از زدوخورد مختصری، بزرگان و نجبای کشور او را از شاهی برداشتند و سپس کشتند. وی روی هم رفته پادشاهی نالایق و شخصاً عنصری فاسد بود. از لحاظ سیاست هم نخستین شاه این دورهٔ تاریخ بود که در برابر رومیها از ابهت دولت پارت کاست و از مسئلهٔ ارمنستان نیز صرف نظر کرد. واقعهٔ مهم زمان او، تولد عیسی مسیح بود.
در سال ۱ میلادی پیمان نامه فرهاد پنجم با امپراتوری روم منعقد می گردد. به موجب این پیمان قوای اشکانی از ارمنستان دست کشی و عقب نشینی می کنند.
فرهاد پورغلامی (متولد ۱۳ آذر ۱۳۴۱ در بندر انزلی) بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل ایران است. وی از پیشکسوتان باشگاه فوتبال ملوان است و مدت ها در سمت های مختلف با این تیم کار کرده است.پورغلامی هم اکنون دستیار مجید جلالی در باشگاه فوتبال پیکان است.
احمد فرهاد با نام کامل: احمد فرهاد معتمد (زاده ۱۲۸۱ خورشیدی در تهران و درگذشته ۲۰ مهر ۱۳۵۰) پزشک، نویسنده، استاد و رئیس دانشگاه اهل ایران بود.
امیر فرهاد (متولد بهمن ۱۳۵۵) در تهران، هنرمند طراح و نقاش معاصر ایرانی است.
کوه میل فرهاد یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر نکیسان استان کرمان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، مس است.سنگ میزبان این اندیس گرانودیوریت، گرانیت است و دیرینگی آن به دوران الیگومیوسن می رسد. در این اندیس، پاراژنز های آزوریت یافت می شوند.
تگ فرهاد، روستایی از توابع بخش ریگان شهرستان بم در استان کرمان ایران است.
جاوید فرهاد شاعر و نویسنده معاصر افغان است. وی در سال ۱۳۴۸ در شهر کابل دیده به جهان گشود. تحصیلاتش را در رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد به پایان رساند. نخستین تجربه هایش را در حوزهٔ شعر از سال ۱۳۶۸ آغاز کرد. علاوه بر سرایش شعر، جاوید فرهاد در زمینه های نقد شعر، نقد سینما، ترجمه و پژوهش نیز کار کرده است.
دخمه سنگی طاق فرهاد مربوط به دوره مادها است و در شهرستان سر پل ذهاب، روستای شلین دیره واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۳۰۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در ۷ کیلومتری شمال غربی شهر ماکو در نزدیکی روستای سنگر، دخمه ای سنگی تعبیه شده که پیش بینی می شود مربوط به اقوام اورارتو بوده و متعلق به قرن هشتم پیش از میلاد است.
طاق شیرین و فرهاد ساختمانی باستانی مربوط به دوره ساسانیان است و در استان ایلام ،شهرستان ایوان، بخش زرنه، روستای چهل زرعی، تنگ کوشک واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۶۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
عزیزآباد میل فرهاد، روستایی از توابع بخش جازموریان شهرستان رودبار جنوب در استان کرمان ایران است.
غار فرهاد مربوط به سده های میانه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان سراب، بخش مرکزی، دهستان صائین، ۴ کیلومتری جنوب شرقی روستای کلیان واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۴۹۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مدرسه فرهاد (۱۳۳۴-۱۳۵۹) یکی از مدرسه های پیشگام در ایران بود که به دست توران میرهادی، روان شناس ایرانی بنیان گذاشته شد. او پس از تاسیس مدرسه، کودکستان، دبستان و مدرسه راهنمایی فرهاد را به یک واحد جامع تجربی تعلیمات عمومی تبدیل کرد. این مدرسه شخصیتهای شاخص بسیاری را پرورش داده است. این مدرسه غیردولتی و مختلط بود.
میرهادی در زمانی که سنت شکنی بسیار دشوار بود، سیستم آموزشی مدرسه فرهاد را با ساختارشکنی نظام آموزشی «معلم محور» ایجاد کرد. در این مدرسه کتابخانه بسیار مهم انگاشته می شد و کتاب غیردرسی رابط معلم و دانش آموز محسوب می شد. به این ترتیب توران میرهادی سعی داشت تفکر علمی را در نسل کودک و نوجوان و در جامعه تثبیت کند.
برای ایجاد عادت و علاقه به مطالعه در کودکان، هفته ای یک ساعت برنامه کتابخوانی در مدرسه برگزار می شد.
توران میرهادی درباره سیستم آموزشی این مدرسه می گوید:
بزرگترین خطری که امروز آموزش و پرورش کشور ما را تهدید می کند، عامل اسارت بار رقابت است که همه گیر شده است و با وجود این عامل، نمی توانیم انسانهایی سازنده را به جامعه تقدیم کنیم.
ویژگی اصلی مدرسه فرهاد رقابتی نبودن آن بود. در آن مدرسه رقابت، جایزه و رتبه بندی وجود نداشت و هر کسی با توانایی های خودش سنجیده می شد و اگر شاگردان مدرسه فرهاد به درجات والا رسیدند به این دلیل بود که خودشان شدند. رقابت، مدارس ما را از کیفیت می اندازد ولی امروز تمام طرح های آموزش و پرورش به طرحهای رقابتی بدل شده است.
شیرین و فرهاد یا فرهاد و شیرین منظومهٔ عاشقانهٔ ناتمامی ۱۰۷۰ بیتی در قالب مثنوی از وحشی بافقی به تقلید از خسرو و شیرین است. در این منظومه واقعه ای از داستان خسرو و شیرین یعنی عشق فرهاد کوهکن به شیرین به سبکی مؤثر و دلنشین به نظم کشیده شده است. عمر شاعر وفا نکرد تا منظومهٔ خود را به پایان ببرد. پس از وی وصال شیرازی در نیمهٔ دوم سدهٔ سیزدهم آن را پی گرفت و ۱۲۵۱ بر آن افزود، ولی عمر او نیز کفاف نداد و سرانجام صابر شیرازی در نیمهٔ دوم سدهٔ سیزدهم با افزودن ۳۰۴ بیت دیگر آن را ختم کرد. نخستین بار در سال ۱۲۶۳ قمری به طبع رسید و نسخهٔ کامل آن با دنباله ای که وصال شیرازی و صابر شیرازی بر آن افزوده اند، ضمن دیوان وحشی بافقی در سال ۱۳۳۹ شمسی چاپ شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فرهاد

فرهاد در جدول کلمات

از فیلم های سامان مقدم با بازی فرهاد آئیش
مکس
تله فیلمی ساخته کاظم معصومی با بازی شهرام حقیقت دوست و فرهاد آئیش
پریش
تله فیلمی ساخته کاظم معصومی با شرکت شهرام حقیقت دوست | زهره فکور صبور و فرهاد آئیش
پریش
رمانی از فرهاد جعفری
کافه پیانو
ساخته ای از محمدعلی سجادی با بازی نیوشا ضیغمی | لاله اسکندری | فرهاد صفاخو و احمد نجفی
شوریده
ساخته پر حاشیه محمدحسین فرحبخش با بازی فرهاد اصلانی و هانیه توسلی
خصوصی
ساخته چندی پیش اکران شده محمدحسین فرحبخش با بازی سحر دولتشاهی | میلاد ک یمرام | فرهاد اصلانی و باران کوثری
مستانه
ساخته حسن هدایت در سال 74 با بازی احمد نجفی | اسفندیار مهرتاش و مرحوم فرهاد خان محمدی
بیگانه ای در شهر
ساخته خسرو معصومی با بازی پرستویی | مریلا زارعی و فرهاد اصلانی
خرس
ساخته داود توحیدپرست با بازی فرهاد جم | نگار فروزنده و ابوالفضل پورعرب
معصوم

فرهاد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی فرهاد

فرهاد ١٦:٠٦ - ١٣٩٥/١٠/١٢
با شکوه زاده شده
|

فرهاد رضايي ١٦:١٥ - ١٣٩٦/٠٥/١٨
من كه آخر معني اسمم رو متوجه نشدم
ولي فكر ميكنم به بهترين روزها معني ميده
|

مجتبی عیوض صحرا ١٨:٣٢ - ١٣٩٦/٠٥/١٨
این اسم ریشه قدیمی دارد و بی خود نیست که نظامی این اسم(شخصیت داستانش) را فرهاد گذاشت!
فر: فَرّه،خُرّه-مفهومی در اساطیر ایرانی است: فروغیِ ایزدی است که به دل هر که بتابد،از همگان برتری می یابد و از پرتو همین فروغ است که شخص به پادشاهی و بزرگی می رسد و در کمالاتِ نفسانی و روحانی کامل می شود.
شکوه،حِشمت،عظمت-مُجلل،پُر زرق و برق،پُر برکت-برجسته،ممتاز،نامی،سرشناس،سَرآمد،شاخص
هاد: جنبشِ مردمی، حرکتِ خودجوش،پویش!-آوازِ ِخُروشان،غُرّشِ مقتدر،فریادِ مَهیب
معنی: جنبشی با شکوه،حرکتی بزرگ و پُر سر و صدا،پویشی عظیم و مؤثر(کارساز)-آوازِ خُروشانِ دلپذیر(دل انگیز)،غُرّشِ مَهیبِ قشنگ(باحال)-تحوّل،دگرگونی،انقلاب،هزاهز!
|

پویا ١٠:٠٢ - ١٣٩٦/٠٩/١٧
زیبا و باشکوه
|

maryam ١٣:٠٤ - ١٣٩٦/٠٩/٢٤
وقتی اسم فرهاد به گوش میرسه
فکر ادم به سوی
مرد دلیر و شجاع و مغرور
که عشقی پاک داره
میره
|

فرهاد ٢٢:٢٩ - ١٣٩٦/١٠/٠٣
فر و شکوه پادشاهی ماد
فرماد
|

فرهاد ١٣:٤٤ - ١٣٩٦/١٠/٠٧
یعنی یاری دهنده
|

فرهاد ٢٢:١٠ - ١٣٩٦/١٠/٠٨
باشکوه
|

فرهاد یعقوبی ٢١:٤٦ - ١٣٩٦/١٠/١٩
فرهاد یعنی:
پایبند به عشق
فرهاد یعنی یاری رسان به نیاز مندان
|

فرهاد ١٦:٠٧ - ١٣٩٦/١١/١٠
کوه کن و عاشق پاک
|

کلثوم ١٢:١٩ - ١٣٩٦/١١/٢١
فرهاد یعنی باشکوه نیرومند امید بخش. آرامش دهنده..
|

فرهاد ٠١:٣١ - ١٣٩٧/٠١/٠٤
یعنی یاری دهنده کمک رسان . جسور غیور
|

فرهاد ١٥:٥٤ - ١٣٩٧/٠١/٢٩
شجاع وعاشق
|

فرهاد ١٨:١٧ - ١٣٩٧/٠٢/٠٦
عاشق حقیقی
|

فرهاد ١٨:٥٦ - ١٣٩٧/٠٢/٢١
شکوهمند
|

فرهاد شهبازپور ١٥:٢٩ - ١٣٩٧/٠٣/٢١
بی پروا دلیر شجاع یاری دهنده احساسی تکیگاه
فرهاد ینی ایثار و فداکاری فرهاد یعنی من.
از قصه شیرین و فرهاد میتوان دریافت مرد اگر عاشق شود کوهی نمیماند دگر
|

فرهاد ١١:٠٠ - ١٣٩٧/٠٣/٢٢
عاشق پاک
|

فرهاد نائینی ١٢:٢١ - ١٣٩٧/٠٤/١١
فرهاد یعنی مردی ساده و صادق درهمه چیز نه فقط عشق
|

فرهاد ٠٠:٣٦ - ١٣٩٧/٠٤/٢٤
فرهاد یعنی با شکوه و عظمت. اسم های ایرانی خیلی قشنگ هستند از جمله اسم خودم 😉
|

فرهاد ١٣:٢٢ - ١٣٩٧/٠٤/٢٨
معنی فرهاد: فَ.(رها)د
ینی رها و پاک از بدی
ینی نورانی..

|

فرهاد ٢١:٥٧ - ١٣٩٧/٠٦/١٢
(فر) به معنی برتر بودن و (هاد) به عنوان شانس، بخت و اقبال معرفی شده است.
|

فرهاد ١٥:١١ - ١٣٩٧/٠٦/١٧
فرهاد یعنی عاشق
یعنی عشقی که از
چشمه آب هم
زلال تر و پاک تره
|

امین کرد ٠٩:٥٧ - ١٣٩٧/٠٦/٣٠
فر = فره-فرا - پر _زیاد
هاد= هات،هد،آد، امدن
فرهاد =زیادی امدن _به معنی رزق و روزی زیاد یا وفور نعمت در هر چیزی
|

فرهاد امیدوار ١٩:٥٦ - ١٣٩٧/٠٧/٠٦
فرهاد. فر .نیکو خجسته و هاد .. اتفاق مهم ..فرهود بچه شیر به زبان ایران باستان فرهاد پسر داریوش نوه اول کورش هخامنش
|

فرهاد ٢٠:٤٤ - ١٣٩٧/٠٧/١٨
فرهاد یعنی پهلوان ایران که کوه کند بهدافتخاره هرچی فرهاد توی ایران زمین
|

zz ٠٧:١٨ - ١٣٩٧/٠٨/٠٨
پاکی عشق
|

فرهاد ٢١:٢١ - ١٣٩٧/٠٨/١٠
منجی
saviour
|

گلی ٠١:٥٩ - ١٣٩٧/٠٨/٢١
فرهاد یعنی سخت کوش،شجاع،دلیر،عاشق،قوی،یاری دهنده و...
|

ودد ٠٤:١٠ - ١٣٩٧/٠٩/٠٢
فرهاد یعنی بی ریا، یاری رسان،شبیه نورزیباوپاک
|

بابک کیامرثی ١٥:٠٣ - ١٣٩٧/٠٩/٢٩
فرهاد از دو بخش فرح و اد تشکیل شده که به معنای شادی اورنده است من تصور میکنم تغییر کردن فرحاد به فرهاد بعد از وارد شدن الفبای عربی به زبان پارسی باعث گمراه شدن ما نسبت به معنای اسم شده است
|

فرهاد ٢٢:١٣ - ١٣٩٧/٠٩/٣٠
تمام فرهاد ها سخت و سفت هستن
|

Farhad ١٧:٢١ - ١٣٩٧/١٢/٢٤
خیلی باشکو
|

فرهاد ٢٢:٢١ - ١٣٩٧/١٢/٢٥
فرهادیکی از پهلوانان ایران بوده ومعنیش در لغت به معنی شجاع ودلیره
|

فرهاد ٠٩:٤٢ - ١٣٩٧/١٢/٢٦
فرهاد اوج زیبایی و عاشق شیرین باشی همه چی فرهاد شیرین من کجایی
|

فرهاد ٠٨:٤٩ - ١٣٩٨/٠١/٠٣
فر: عظمت و شکوه..... هاد( هات) آمدن و وارد شدن و ...
|

فرهاد ٢٢:٢٧ - ١٣٩٨/٠١/١٠
ارامش دهنده .همراه با عشق.عشقی پاک.
|

فرهاد محمد نسب ١٣:٠٩ - ١٣٩٨/٠١/٢١
باشکوه و عظمت
|

فرهاد نوری ١٢:٥٠ - ١٣٩٨/٠٢/١٤
بمعنای سروش هدایت...
|

فرهاد جوون ١٨:٤٤ - ١٣٩٨/٠٢/١٧
مفنی فارسیش یاری و کمنک رسان و در عربی به معنی النصرة میاد، به هر حال هر معنی داشته باشه برام جالبه، نظریه همه دوستان هم جتلب بود
|

آوا ٢٣:٤٦ - ١٣٩٨/٠٣/٠٣
جوانمردی
|

فرهاد ٠٩:١٧ - ١٣٩٨/٠٣/١٠
میتونم بگم فرهاد به معنی دلیر جسور باهوش عاشق مهربون گاه خشمگین خندون گاه گریون متفکر باوقار در آخر منجی و یاری دهنده پس کم کم باید عاشق خودم شم چون نمیبینم کسی با این خصلت ها :-)
|

farhad_koorga ١٦:٣٦ - ١٣٩٨/٠٣/١٥
فرهاد یعنی خوشحالی
|

Farhad ١٩:٢٢ - ١٣٩٨/٠٣/٢٥
فرهاد یعنی با شکوه باوفا مرد عشق پاک...😉
|

مریم ١٣:٣٤ - ١٣٩٨/٠٣/٢٩
بهترین اسم پسر . باشکوه ترین اسم اسم عاشق
|

فرهاد ٢٠:٠٢ - ١٣٩٨/٠٤/٠٣
فره یعنی شکوه و عظمت و اد حرف ربطه درکل میشه باشکوه باعظمت
|

پیشنهاد شما درباره معنی فرهادنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فرهاد مهراد آهنگها   • فرهاد مهراد بوی عیدی   • فرهاد مهراد مرد تنها   • فرهاد مهراد جمعه   • اسم فرهاد   • فرهاد مهراد کودکانه   • فرهاد شهرزاد   • فرهاد مهراد خواب در بیداری   • معنی فرهاد   • مفهوم فرهاد   • تعریف فرهاد   • معرفی فرهاد   • فرهاد چیست   • فرهاد یعنی چی   • فرهاد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فرهاد
کلمه : فرهاد
اشتباه تایپی : tvihn
آوا : farhAd
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس فرهاد : در گوگل


آیا معنی فرهاد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )