انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1075 100 1

فرهاد

/farhAd/

معنی اسم فرهاد

اسم: فرهاد
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: farhād) (در اعلام) سنگ تراشی معاصر خسرو پرویز که داستان عشق او و شیرین معشوق خسرو معروف است، نامِ پنج تن از شاهنشاهان اشکانی، نام یکی از پهلوانانِ ایران در زمان کاووس، در بعضی منابع فرهاد را ' یاری' معنی کرده اند - از شخصیتهای شاهنامه و از پهلوانان ایرانی جزو سپاه کیکاووس پادشاه کیانی

معنی فرهاد در لغت نامه دهخدا

فرهاد. [ ف َ ] (اِخ ) کوهکن. مردی است که بنابه روایت کتاب خسرو و شیرین نظامی شغل سنگتراشی داشته و رقیب خسروپرویز در عشق شیرین دختر شاه ارمنستان بوده است. وی سرانجام جان خود را بر سر این عشق گذاشت و هنگامی که خبر دروغین مرگ شیرین را به او دادند از فراز کوه درغلطید و جان سپرد :... فرهاد فریفته ٔ این زن [ شیرین ] شد و خسرو او را به کندن کوه بیستون گماشت. فرهاد در آن کوه به بریدن سنگ مشغول شد و هر پاره ای که از کوه می برید چنان عظیم بود که امروز صد مردآن را نتواند برداشت. (ترجمه ٔ تاریخ طبری بلعمی ).
به تندی چنان اوفتد بر برم
که میتین فرهاد بر بیستون.
آغاجی.
تا چند کنی کوهی کو را نبود گوهر
در کندن کوه آخر فرهاد نخواهی شد.
خاقانی.
که هست اینجا مهندس مردی استاد
جوانی نام او فرزانه فرهاد.
نظامی.
هوسکاری آن فرهاد مسکین
نشان جوی شیر و قصر شیرین.
نظامی.
من اول روز دانستم که با شیرین درافتادم
که چون فرهاد باید شست دست از جان شیرینم.
سعدی.
شهره ٔ شهر مشو تا ننهم سر در کوه
شور شیرین منما تا نکنی فرهادم.
حافظ.
ترکیب ها:
- فرهادصفت . فرهادکش. فرهادوار. رجوع به این مدخل ها شود.

فرهاد. [ ف َ ] (اِخ ) نام یکی از نجبای ایران. (ولف ) :
دگر مهر برزین خراد را
سوم مهر برزین فرهاد را.
فردوسی.

فرهاد. [ف َ ] (اِخ ) نام یک پهلوان ایرانی. (ولف ). وی معاصر کیکاوس و در سفر مازندران همراه وی بود :
بخواند آن زمان شاه فرهاد را
گراینده ٔ گرز پولاد را.
فردوسی.

فرهاد. [ ف َ ](اِخ ) نام سردار لشکر انوشروان. (ولف ) :
چپ لشکرش را به فرهاد داد
بسی پندها بر دلش کرد یاد.
فردوسی.

فرهاد. [ ف َ ] (اِخ ) ده کوچکی است از بخش زرند شهرستان ساوه. جدیدالاحداث و دارای 6 تن سکنه است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

فرهاد. [ ف َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان ریوند بخش حومه ٔ شهرستان نیشابور، واقع در 12هزارگزی جنوب نیشابور. جلگه ای است معتدل و دارای 132 تن سکنه. از قنات مشروب می شود. محصول عمده اش غله و شغل مردم آن زراعت و مالداری است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی فرهاد به فارسی

فرهاد
یکی از پهلوانان ایران در زمان کاوس ( داستان ) .
دهی است از دهستان ریوند بخش حومه شهرستان نیشابور .
دهی است از بخش دره شهر شهرستان ایلام .
اشک پنجم
اشک چهاردهم
مانند فرهاد کوهکن دلداده سخت عاشق .
دهی است از دهستان مرکزی بخش فریمان شهرستان مشهد واقع در ۱۴ کیلومتری شمال غربی فریمان سر راه شوسه عمومی مشهد به فریمان جلگه و معتدل ۱۱۹٠ تن سکنه قنات محصول غت بنشن شغل زراعت .
فرهاد مانند . بی پرده و بی باک
آن که فرهاد را از پای در آورد مقاومت ناپذیر .
یکی از آثاری که در دیران پیدا شده و بمادیها نسبت میدهند دخمه ایست در دیران لرستان نزدیک سر پل موسوم به اطاق فرهاد که ناتمام مانده است .
درخت اناریست که در بیستون واقع است گویند چون فرهاد از شنیدن خبر فوت شیرین تیشه بر شر خود زد دسته تیشه خون آلود گردید و از کوه بر زمین افتاد و سر آن بر زمین نشست و چون تیشه از چوب انار بود سبز شد و درخت انار به هم رسید و انار آن را چون باز کنند اندرون آن سوخته و خاکستر شده باشد .

فرهاد در دانشنامه ویکی پدیا

فرهاد
فَرهاد به معنی شکوهمند (باشکوه)
فرهاد یکم (ح۱۷۶- ح۱۷۱ ق. م)
فرهاد دوم (ح۱۳۸ یا ۱۳۷- ح۱۲۸ ق. م)
فرهاد سوم (۷۰ یا ۶۹- ۵۸ یا ۵۷ ق. م)
فرهاد چهارم (ح۳۷- ۲ ق. م)
فرهاد پنجم (فرهادک) (۲ ق. م- ۴ م)
در کردی فرهاد به دو بخش فره (زیاد یا بسیار)هات (خوش اقبال) یکی ازنام های ایرانی با کاربردی بسیار کهن است. این نام در میان مردم ایرانی تبار بیشتر به عنوان نام کوچک پسر و گاه به عنوان نام خانوادگی و گاه در ترکیباتی نام مکان های جغرافیایی کاربرد دارد.
فرهاد فَرهاد یکی ازنام های ایرانی ست.
فرهاد (نیشابور)
فرهاد (مسیحی)
فرهاد همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فرهاد یا افراهات قدیس، معروف به دانای پارسی یکی از برجسته ترین چهره های مسیحیتِ قرن چهارم، چه در شرق و چه در غرب، می باشد. او از نخستین پدران سریانی زبان بود. او از دین زرتشت به مسیحیت گروید، اما اینکه آیا او واقعاً ایرانی بوده یا نه، مشخص نیست. او در دوره پادشاهی شاپور دوم مسیحی شد و سوگندِ «پسران عهد» را یاد کرد؛ اما بعد به صومعه ای که احتمالاً در نزدیکی موصل بود، پیوست. از او ۲۳ رساله بجای مانده که بین سال های ۳۳۷ تا ۳۴۵ نوشته شده اند و به اشتباه «موعظه» نامیده می شوند.
تجلیل پاپ بندیکت شانزدهم ار افراهات
در مجموعه رساله های فرهاد، اوضاع و احوال و اصول اعتقادات کلیسای قلمرو ساسانیان در پایان سده سوم و آغاز سده چهارم به خوبی منعکس شده است. بررسی این اثر نشان می دهد که در اعتقادهای کلیسای قلمرو ساسانیان، اعتقاداتی که در شورای نیقیه به تصویب رسید (سال ۳۲۵)، بازتاب نیافته است. حتی در کتاب فرهاد که حدود پانزده سال بعد از این شورا نوشته شده، هنوز آثار اعتقادات نیقیه دیده نمی شود. بعدها، در سال ۴۲۱، وقتی اسقف ماروتا از جانب امپراتور روم به ایران اعزام شد، طی شورایی کلیساهای ایران را بر آن داشت که مصوبات نیقیه را بپذیرند.
در کتاب فرهاد، عقیدهٔ تثلیث به گونه ای ابتدایی مورد اشاره قرار گرفته است. در درودها و شکرگزاری های پایانی و اعتراف به اصول ایمان، از پدر و پسر و روح القدس نام برده شده است. اما او هیچ اشاره ای به، تمایز «شخصیت ها» یا اقانیم تثلیث، برابری و همذاتی آنان نکرده است.
او در پاسخ به یهودیان که مسیحیان را متهم می کردند که یک انسان را پرستش می کنند و او را پسر خدا و خدا می خوانند، چنین می گوید:
فرهاد روستایی از توابع شهرستان نیشابور است.
فرهاد روستایی در دهستان ریوند، بخش مرکزی شهرستان نیشابور که در ۱۰ کیلومتری جنوب این شهر واقع شده است. طبق سرشماری سال ۱۳۳۲ این روستا ۱۳۲ سکنه دارا بوده است ولی اکنون خالی از سکنه می باشد. در جوار آن روستاهای آهنگران و نوکاریز و ملکنده واقع شده است. ضمناً زمین هایی در اطراف این روستا بنام سیاووش وجود دارد. این روستا دارای چاه عمیق می باشد و در گذشته دارای مدرسه هم بوده است. در زمین های کشاورزی آن محصولاتی مثل جو، پسته، زعفران، ذرت و هندوانه دیم کشت می شود. همچنین، زیست بوم حیواناتی مانند عقاب، روباه و موش صحرایی نیز می باشد.
در زمان محمد بن طاهر، آخرین امیر حکومت نیمه مستقل طاهری، طبرستان به وسیلهٔ حسن بن زید علوی از دست طاهریان خارج شد و یعقوب لیث به نیشابور حمله کرد. دربارهٔ انتقال قدرت از محمد بن طاهر به یعقوب لیث گفته شده که چون یعقوب به فرهادان (روستای فرهاد امروزی) در سه منزلی نیشابور رسید، محمد برایش پیام فرستاد که اگر چنانچه ادعای امارت دارد، باید فرمان امیرالمؤمنین - خلیفه بغداد-با منشور امارت و لوا را دریافت کرده باشد، یعقوب درپاسخ شمشیرش را از نیام کشیده به فرستاده محمد بن طاهر نشان داد و گفت «حجت و لوای من اینست.»
فرهاد کوهکن از عشاق مشهور و ناکام ادب فارسی و عاشق افسانه ای شیرین و رقیب خسرو پرویز بود. در متون تاریخی و ادبی قدیم اشاره ای به شخصیت او نشده است اما در بعضی از کتاب های قدیم از فرهاد سپهبد و در بعضی دیگر از فرهاد حکیم نام برده شده است که مهندس بود و کار ساختن بعضی از نقوش در بناهای عصر خسرو پرویز به او منسوب است.
شیرین
فرهاد تراش
شیرین و فرهاد
خسرو و شیرین
خالو حسین کوهکن
از سدهٔ ششم قمری به بعد که نظامی گنجوی در داستان خسرو و شیرین ماجرای عشق او و شیرین را به نظم درآورد، شهرت فرهاد در ادب فارسی از خسرو نیز فراتر رفت. در این داستان فرهاد حجار و مهندس و انسانی ساده دل و یکرنگ، به غایت نیرومند و مستغنی از مال و سخت استوار است.
بر طبق افسانه ها فرهاد در مأموریتی شیفتهٔ شیرین شد امّا خسروپرویز او را به کندن کوه بیستون واداشت، با این شرط که اگر در این کار توفیق یافت شیرین را به او واگذارد، اما به این امید که او جان بر سر این کار ببازد. فرهاد با شوق و توانایی خاصی به این کار پرداخت و پاره های سنگین کوه را که ده مرد از برداشتن آن عاجز بودند، کَند. گویند به تحریک خسرو پرویز پیرزنی به دروغ خبر مرگ شیرین را به او داد و فرهاد به شنیدن این خبر تیشهٔ خود را بر فرق خویش کوبید و در دم جان سپرد. شخصیت فرهاد همچون اسطورهٔ پاکبازی عشق و پایمردی در هاله ای از افسانه در شعر و ادب فارسی عرضه شده است و بر محور داستان عشق او به شیرین و رقابتش با خسرو پرویز داستان های منظوم بسیاری به وجود آمده است که به رغم برخی اختلافات در اساس با هم اشتراک دارد.
همچنین در ادبیات ایران آمده که لاله از خون فرهاد از زمین برخاسته است.
فرهاد حشمتی عقدایی (زاده ۱۳۳۱ در شمیران) (که با نام هنری فرهاد آئیش شناخته می شود) بازیگر، نمایش نامه نویس و کارگردان تئاتر و نیز بازیگر سینما و تلویزیون ایرانی است.
پایگاه سوره سینما
وبگاه رسمی فرهاد آئیش
کارنامه نمایشنامه نویسی و کارگردانی فرهاد آئیش به مناسبت سالروز تولدش (۲۷ شهریورماه) - وبگاه ایران تئاتر
فرهاد آئیش در بانک جامع اطلاعات سینمای ایران (سوره سینما)
آئیش در سال ۱۳۳۱ در شمیران زاده شد؛ اما وی اصالتاً اهل شهر عقدا است. او دبستان و دبیرستان را در تهران گذراند. چند سال بعد به انگلستان و سپس به آمریکا سفر کرد و به تحصیل فیلم سازی و عکاسی پرداخت. پس از مدتی پرداختن به عکاسی به تئاتر گروید. آئیش سال هایی از زندگی اش را در شهرهای سانفرانسیسکو، واشینگتن، بوستون و برلین گذراند و در این مدت به کارگردانی و بازی در بیش از ۳۰ نمایشنامه به زبان های فارسی و انگلیسی پرداخت. او پس از ۲۷ سال در سال ۱۳۷۶ به ایران بازگشت.
مائده طهماسبی بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینمای ایران همسر فرهاد آئیش است. او به جز بازیگری به مترجمی و کارگردانی تئاتر هم مشغول است.
فرهاد آئیش در مصاحبه ای اعلام کرد که به دلیل محدودیت هایی که فرزند داشتن در زندگی مشترک ایجاد می کند و باعث سلب شدن بسیاری از آزادی ها از او و همسرش می شود حاضر به بچه دار شدن نیست. همچنین او مبتلا به بیماری دیسلکسیا است.
فرهاد احمدوف (روسی: Фархад Тимурович Ахмедов; ترکی آذربایجانی: Fərhad Teymur oğlu Əhmədov، زاده ۱۵ سپتامبر ۱۹۵۵) تاجر روس/آذربایجانی می باشد.
وی در سال ۱۹۹۳ شرکت گاز شمال (به انگلیسی: Northgas) را در مدار قطب شمال که شرکت تولید کننده مواد نفتی و گازی بود را بنیان گذاری کرد، که یکی از بزرگت ترین ذخایر شناخته شده در سطح جهان می باشد که بنا به دلایلی از قبیل تهدید و گرفتن مجوز کار مجبور شد تا ۵۱٪ سهام خود را به گازپروم و ۴۹٪ باقی مانده برای خود را در سال ۲۰۱۲ با مبلغی نامعلوم، به شرکت نواتکس واگذار کرد، گزارش ها از فروش سهام به مبلغی بالغ بر $۱٫۸ - $۲٫۶ بیلیون دلار می باشد.
احمدوف در سال ۲۰۰۷ در جمهوری آذربایجان کارخانه آزنار (به انگلیسی: AzNar) که تولید کننده نوشابه و آبمیوه های طبیعی می باشد را تأسیس کرد، آزنار برای تبدیل شدن به یک کارخانه پیشرو در بازار جهانی در زمینه آبمیوه های طبیعی به نمایندگی از جمهوری آذربایجان در تلاش است، عمده تخصص کارخانه آزنار در تولیدات آب انار می باشد. فرهاد احمدوف بیشتر از ۷۵ میلیون $ در آزنار سرمایه گذاری کرده است و به طور مداوم به دنبال توسعه در بازار آب میوه های تازه می باشد.
در دسامبر ۲۰۰۴، فرهاد احمدوف به عنوان اولین سناتور روس/آذربایجانی در طول تاریخ تبدیل شد، که به نمایندگی از منطقه کراسنودار به شورای نمایندگان فدراسیون روسیه راه یافته است. در آن زمان شرکت گازشمال ۵۰ میلیون دلار در کراسنودار سرمایه گذاری کرده بود. و در بین سال های ۲۰۰۷ - ۲۰۰۹ به عنوان سناتور ناحیه خودمختار یامالو-ننتس برگزیده شد. ولی با توجه به تعهدات کسب و کار در سال ۲۰۰۹ از پستش اسعفاء داد.
فرهاد احمدی فارغ التحصیل رشته مهندسی معماری و شهرسازی از دانشکده هنرهای زیبای، دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۶ می باشد. شروع کار وی پس از انقلاب اسلامی با ساخت مجموعه مسکونی و خدماتی در مناطق محروم استان خراسان؛ و بعد از وقوع جنگ ایران و عراق نیز در باز سازی مناطق جنگی می باشد.
سال ۱۳۷۴- مسابقه محدود کتابخانه ملی ایران- تهران، مابین پنج مشاور منتخب، (ظاهراً مقام سوم) اعلام نشده، (اولین مسابقه بینالمللی قبل از انقلاب)
سال ۱۳۷۵- مسابقه محدود مرکز کتب خطی وتصویری در شبه قاره، پاکستان- اسلام آباد، مابین سه مشاور (مقام اول)،
سال ۱۳۷۶- مسابقه محدود مرکز مدیریت صنعتی در کردان- کرج، مابین ۹ مشاور، طرح منتخب منتقدان جامعه حرفهای
سال ۱۳۷۹- مسابقه محدود مجموعه مسکونی نمایندگان مجلس در تهران، ما بین سه مشاور (مقام اول)،
سال ۱۳۸۱- مسابقه محدود مجموعه ساختمانهای اداری وزارت نفت، تهران، ما بین هشت مشاور (جزء چهار طرح منتخب اول)، پراهمیت ترین طرح پس از انقلاب اسلامی، و اولین مسابقه بین المللی با همکاری گروه BATTLE MACCARTY از انگلیس که در سازمان ارزیابی ساختمانهای پایدار در لندن (BREAME) درجه EXCELLENT دریافت نمود.
وی در سال ۱۳۴۸ خورشیدی به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران وارد شد و در سال ۱۳۵۶ از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.
وی از جمله معماران معاصر ایران به شمار می رود که طرح های خود را با گرایش آکادمیک و مبتنی بر اصول نظری تبیین شده ای طراحی می نماید و با تأکید بر زمین مداری و پیوند محیط با فضا، معماری خاصی را پدیدآورده است. به طور کلی فرهاد احمدی در طی دو دههٔ گذشته در کنار آموزش معماری و مسئولیت های دیگر حدود سی طرح ارائه کرده است، که اغلب آن ها در حد ملی بوده و مضمون فرهنگی داشته اند.
فرهاد احمدی از سال ۱۳۶۰ عضو هیئت علمی دانشکده معماری و شهرسازی شهید بهشتی است.
فرهاد اردلان، استاد بازنشسته فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه دانش های بنیادی است. وی تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه کلمبیا در آمریکا ادامه داد و دکتری تخصصی خود را از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا دریافت کرد.
صفحهٔ خانگی فرهاد اردلان در وب گاه دانشگاه صنعتی شریف
صفحهٔ خانگی فرهاد اردلان در وب گاه پژوهشگاه دانش های بنیادی
بیشتر تحقیقات وی در زمینهٔ نظریه ریسمان و فیزیک ذرات می باشد. وی از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۳ ریاست پژوهشکده فیزیک پژوهشگاه دانش های بنیادی را به عهده داشت. او همچنین یکی از پیشگامان همکاری ایران با سرن (سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای) در پروژهٔ ال اچ سی بوده است.
او در سال ۲۰۰۹ به عنوان عضو برجستهٔ انجمن فیزیک آمریکا برگزیده شد. این انجمن دلیل این انتخاب را «پژوهش های پیشگام او دربارهٔ کاربرد هندسهٔ نابجایی در نظریهٔ ریسمان و نظریه های پیمانه ای و همچنین گسترش مشارکت دانشمندان ایرانی در سرن و پروژه های خاورمیانه ای» اعلام کرده است.
فرهاد ارژنگی (۱۳۱۷–۱۳۴۰ خورشیدی) آهنگساز، نوازنده تار و نقاش بود. فرهاد ارژنگی فرزند نقاش رسام ارژنگی، است که از ۵۰۰ سال پیش خانواده وی نقاش و پیکرتراش بوده اند.
کتاب دوره ردیف کلاسیک در ایران (از مکتب آقا حسینقلی)
دوره ردیف عالی (ساخته علی اکبرخان شهنازی)
سازشناسی و موسیقی در خاورزمین
پیش درآمد و رنگ های قدیمی آهنگ های بسیاری را ساخت و آنچه که از ایشان اکنون برجای مانده افزون بر ۲۳ آهنگ است.
وی از هفت سالگی نواختن تار را نزد علی اکبر خان شهنازی آغاز کرد و طی ۱۵ سال تمرین و نواختن تار به چنان پیشرفتی رسید که هنگامی که موسی خان معروفی از آکادمی موزیک ایران بازنشسته شد و برای جایگزینی ایشان مسابقه ای ترتیب دادند، فرهاد ارژنگی برنده این آزمون دشوار شد و در ۲۰ سالگی به عنوان استادیار در هنرستان عالی موسیقی به آموزش هنرجویان پرداخت. فرهاد، چندی بعد به درخواست اداره هنرهای زیبا در تلویزیون که تازه آغاز به کار کرده بود، تار نواخت و با سفر به ترکیه، افغانستان و پاکستان، موسیقی ایرانی را به مردمان آن کشورها بیشتر شناساند.
از آثار موسیقایی وی
«فرهاد ارژنگی بسیار پرتکنیک و بااحساس ساز می زد و اگر ایشان بود، بهترین نوازنده تار بود.»
فرهاد ارمنستان ژنرال ارتش ساسانیان و فرماندار (مرزبان) ارمنستان بین سالهای ۵۸۲ تا ۵۸۹ میلادی که پس از اسپهبد پهلو به این سمت رسید.
مشارکت کنندگان ویکی پرتغالی
احمد فرهاد با نام کامل: احمد فرهاد معتمد (زاده ۱۲۸۱ خورشیدی در تهران و درگذشته ۲۰ مهر ۱۳۵۰) پزشک، نویسنده، استاد و رئیس دانشگاه اهل ایران بود.
احمد فرهاد آفتاب
احمد فرهاد تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در تهران در مدرسه قاجاریه و دارالفنون به پایان رسانیدند. وی تحصیلات عالی را در برلین و هایدلبرگ در رشتهٔ پزشکی به تمام کرد و در ۱۳۰۷ خورشیدی (۱۹۲۸ میلادی)، دانش نامه دکتری در پزشکی و اجازه نامهٔ رسمی طبابت در آلمان را گرفت. پس از آن در رشتهٔ رادیولوژی ادامه تحصیل داد و در ۱۳۱۲خورشیدی به ایران بازگشت و به سمت استادی رادیولوژی در دانشکدهٔ پزشکی دانشگاه تهران منصوب شد. احمد فرهاد همچنین ریاست دانشکدهٔ پزشکی را از سال ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۲ بر عهده داشت. پس از آن استادی کرسی فیزیک پزشکی به او محول گردید و بعدها به ریاست دانشگاه تهران (در ۴ اردیبهشت ۱۳۳۶) نیز منصوب گردید. احمد فرهاد از نخستین کسانی است که دستگاه رادیولوژی را برای کمک تشخیص بیماری ها به ایران آورد. احمد فرهاد رئیس بخش رادیولوژی بیمارستان پهلوی (بیمارستان امام خمینی) نیز بود.
امیر فرهاد (متولد بهمن ۱۳۵۵) در تهران، هنرمند طراح و نقاش معاصر ایرانی است.
۱۳۹۵ سری طبیعت بیجان ها، گالری هما، تهران
۱۳۹۴ سری رژه، گالری هما، تهران
۱۳۹۰ سری شکوفه نو، گالری هما، تهران
۱۳۸۸ سری تقدیر آلبوکرک، گالری هما، تهران
۱۳۸۵ نمایش طراحی و نقاشی، گالری هور، تهران
۱۳۸۴ نمایش طراحی، گالری متن سپید، ساری
۱۳۸۴ نمایش طراحی، گالری دادا، بابلسر
امیر فرهاد ۱۴ بهمن ۱۳۵۵ در تهران (محلهٔ قصر فیروزه) متولد شد.هرچند در سال ۱۳۷۴ وارد دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز شد و به تحصیل در رشتهٔ طراحی گرافیک پرداخت اما عمدهٔ فعالیت وی بر طراحی و نقاشی معطوف است. او هم اکنون در تهران کار و زندگی می کند.
امیر فرهاد در سال ۱۳۹۲ در همکاری با پروژهٔ هنری انجوی-باربه، نمایشگاه خبرهای خوب از ایران (Good News From Iran) را کیوریت نمود که در همان سال در گالری فرانک پاژس ژنو به نمایش درآمد. او در گفتگو با خبرگزاری ایسنا دربارهٔ این نمایشگاه گفته است:
متأسفانه استریوتایپ ایرانِ خشمگین و غم زده، طی یک دههٔ اخیر، به گفتمان غالب هنر ایرانی بدل شده و بدنهٔ اصلی هنر ایران، تابع چنین ژستی ظاهر می شود. سعی شده تا در نمایش «خبرهای خوب از ایران» خلاف عادت چنین رویه ای حرکت کنم؛ بنابراین به جای کاراکترهای همیشگی نمایش های ایرانی، سمت چهره های در حال ظهور و کاتینگ ایج (بروز) آرتیست ها رفته ایم و از مناظر عادت شدهٔ سیاسی – اجتماعی و دکوراتیو، پرهیز کرده ام.
کوه میل فرهاد یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر نکیسان استان کرمان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، مس است.سنگ میزبان این اندیس گرانودیوریت، گرانیت است و دیرینگی آن به دوران الیگومیوسن می رسد. در این اندیس، پاراژنز های آزوریت یافت می شوند.
فهرست اندیس های استان کرمان
پیکر فرهاد رمانی نوشته عباس معروفی، نویسنده ایرانی است.
برنده جایزه سال ۲۰۰۲ بنیاد آرنولد تسوایگ
این رمان، روایتی متفاوت از شخصیت زن اثیری در رمان بوف کور نوشته صادق هدایت می باشد. نویسنده خود در انتهای کتاب به این نکته اشاره می کند.
رمان معروفی، صدا و پیکر و عاطفه و مقام زن را به او بازمی گرداند. / رالف اشپنلر - تاگ اشپیگل
تگ فرهاد، روستایی از توابع بخش ریگان شهرستان بم در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان گاوکان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
جاوید فرهاد شاعر و نویسنده معاصر افغان است. وی در سال ۱۳۴۸
دست برگسترهٔ هیچ، مجموعهٔ شعر
لحظه ها را بتکان، مجموعهٔ شعر
عاشقانه تر از عاشقانه، مجموعهٔ شعر
مثل من، تنها یی من، مجموعهٔ شعر
غزل هایی برای غزل، مجموعهٔ شعر
گرماسنجی کوچک درایوان بزرگ فرهنگ، مجموعهٔ نوشته های پژوهشی
تازه هایی از سرزمین تاگور/ برگردان نوشته هایی در حوزهٔ شعر، موسیقی وسینما از زبان اردو به فارسی
تبارشناسی غزل امروز
چیزهایی از دل در بارهٔ بیدل
فرهاد در شهر کابل دیده به جهان گشود. تحصیلاتش را در رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد به پایان رساند. نخستین تجربه هایش را در حوزهٔ شعر از سال ۱۳۶۸ آغاز کرد. علاوه بر سرایش شعر، جاوید فرهاد در زمینه های نقد شعر، نقد سینما، ترجمه و پژوهش نیز کار کرده است.
شعر غریبه:
دخمه سنگی طاق فرهاد مربوط به دوره مادها است و در شهرستان سرپل ذهاب، روستای شلین دیره واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۳۰۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
در ۷ کیلومتری شمال غربی شهر ماکو در نزدیکی روستای سنگر، دخمه ای سنگی تعبیه شده که پیش بینی می شود مربوط به اقوام اورارتو بوده و متعلق به قرن هشتم پیش از میلاد است. دخمه فرهاد، شامل دو اتاق تو در تو است که در دل کوه و درون صخره ای بزرگ تراشیده شده است و با راه پله ای سنگی به کوه متصل می شود و به زبان محلی (ترکی) به آن خانه فرهاد ‏(فرهاد دامی ‏) می گویند.
در ورودی آن تقریباً یک و نیم متر در دو متر و اتاق ها یکی بزرگ ‏(تقریباً ۴*۳ ‏) و دیگری کوچکتر ‏(تقریباً ۲*۲ ‏) است؛ که با دری۱ *۱٫۵ متری به هم متصلند. بر روی دیواره ها طاقچه هایی تراشیده شده است و برای روشنایی گویا از مشعل استفاده می شده است.
اطلاعات زیادی از تاریخچه این اثر در دست نیست ولی مردم محلی آنرا به فرهاد مرد عاشق پیشه که بخاطر رسیدن به معشوقهٔ خود و بنا به خواست او این دخمه سنگی را در دل صخره تراشیده است.
نقشه کارتوگرافی استان آذربایجان غربی - چاپ زمستان۸۷
شیرین و فرهاد منظومهٔ عاشقانهٔ ناتمامی ۱۰۷۰ بیتی در قالب مثنوی از وحشی بافقی به تقلید از سیر و شیرین است. در این منظومه واقعه ای از داستان سیر و شیرین یعنی عشق حیدر به شیرین به سبکی مؤثر و دلنشین به نظم کشیده شده است. عمر شاعر وفا نکرد تا منظومهٔ خود را به پایان ببرد. پس از وی عثمان پنجشیری در نیمهٔ دوم سدهٔ سیزدهم آن را پی گرفت و ۱۲۵۱ بر آن افزود، ولی عمر او نیز کفاف نداد و سرانجام مصطفی در نیمهٔ دوم سدهٔ سیزدهم با افزودن ۳۰۴ بیت دیگر آن را ختم کرد. نخستین بار در سال ۱۲۶۳ قمری به طبع رسید و نسخهٔ کامل آن با دنباله ای که عثما پنجشیری و مصطفی بر آن افزوده اند، ضمن دیوان سلیمان بافقی در سال ۱۳۳۹ شمسی چاپ شد.
حسین، الهی قمشه ای (۱۳۸۶). شاهنامه فردوسی. ترجمهٔ ناهید فرشادمهر. تهران: نشر محمد. شابک ۹۶۴-۵۵۶۶-۳۵-۵.
شریفی، محمد (۱۳۸۷). محمدرضا جعفری، ویراستار. فرهنگ ادبیات فارسی. تهران: فرهنگ نشر نو و انتشارات معین. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۴۴۳-۴۱-۸.
[[حیدر (کوهکن)حیدری
پس از حمد و ستایش خداوند و اولیای خدا، وحشی هدف سرایش این داستان را چنین بیان می کند:
وحشی، شیرین را بسیار زیبا و دلربا توصیف می کند و او را مرهم دردها می خواند.
طاق شیرین و فرهاد ساختمانی باستانی مربوط به دوره ساسانیان است و در استان ایلام ،شهرستان ایوان، بخش زرنه، روستای چهل زرعی، تنگ کوشک واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۶۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فرهاد در دانشنامه آزاد پارسی

در شاهنامۀ فردوسی، پهلوان ایرانی که پس از دلاوری های فراوان همراه کیکاوس به بند دیو سپید افتاد و سرانجام به دست رستم از بند رهید. فرهاد همراه کِیکاوس به هاماوَران رفت و در نبرد هفت دلاوران در توران و در کین خواهی سیاوش همراه رستم بود. او همچنین کِیخسرو را در نبرد با افراسیاب با هفتاد تن از خاندان خود یاری داد.

فرهاد در جدول کلمات

از فیلم های سامان مقدم با بازی فرهاد آئیش
مکس
تله فیلمی ساخته کاظم معصومی با بازی شهرام حقیقت دوست و فرهاد آئیش
پریش
تله فیلمی ساخته کاظم معصومی با شرکت شهرام حقیقت دوست | زهره فکور صبور و فرهاد آئیش
پریش
رمانی از فرهاد جعفری
کافه پیانو
ساخته ای از محمدعلی سجادی با بازی نیوشا ضیغمی | لاله اسکندری | فرهاد صفاخو و احمد نجفی
شوریده
ساخته پر حاشیه محمدحسین فرحبخش با بازی فرهاد اصلانی و هانیه توسلی
خصوصی
ساخته چندی پیش اکران شده محمدحسین فرحبخش با بازی سحر دولتشاهی | میلاد ک یمرام | فرهاد اصلانی و باران کوثری
مستانه
ساخته حسن هدایت در سال 74 با بازی احمد نجفی | اسفندیار مهرتاش و مرحوم فرهاد خان محمدی
بیگانه ای در شهر
ساخته خسرو معصومی با بازی پرستویی | مریلا زارعی و فرهاد اصلانی
خرس
ساخته داود توحیدپرست با بازی فرهاد جم | نگار فروزنده و ابوالفضل پورعرب
معصوم

فرهاد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

فرهاد ١٦:٠٦ - ١٣٩٥/١٠/١٢
با شکوه زاده شده
|

فرهاد رضايي ١٦:١٥ - ١٣٩٦/٠٥/١٨
من كه آخر معني اسمم رو متوجه نشدم
ولي فكر ميكنم به بهترين روزها معني ميده
|

مجتبی عیوض صحرا ١٨:٣٢ - ١٣٩٦/٠٥/١٨
این اسم ریشه قدیمی دارد و بی خود نیست که نظامی این اسم(شخصیت داستانش) را فرهاد گذاشت!
فر: فَرّه،خُرّه-مفهومی در اساطیر ایرانی است: فروغیِ ایزدی است که به دل هر که بتابد،از همگان برتری می یابد و از پرتو همین فروغ است که شخص به پادشاهی و بزرگی می رسد و در کمالاتِ نفسانی و روحانی کامل می شود.
شکوه،حِشمت،عظمت-مُجلل،پُر زرق و برق،پُر برکت-برجسته،ممتاز،نامی،سرشناس،سَرآمد،شاخص

هاد: جنبشِ مردمی، حرکتِ خودجوش،پویش!-آوازِ ِخُروشان،غُرّشِ مقتدر،فریادِ مَهیب

برخی هم آن را فره با پسوند نسبت فارسی باستان( آد) می دانند!
مانند: هفتاد،هشتاد و...

معنی: جنبشی با شکوه،حرکتی بزرگ و پُر سر و صدا،پویشی عظیم و مؤثر(کارساز)-آوازِ خُروشانِ دلپذیر(دل انگیز)،غُرّشِ مَهیبِ قشنگ(باحال)-تحوّل،دگرگونی،انقلاب،هزاهز!
|

پویا ١٠:٠٢ - ١٣٩٦/٠٩/١٧
زیبا و باشکوه
|

maryam ١٣:٠٤ - ١٣٩٦/٠٩/٢٤
وقتی اسم فرهاد به گوش میرسه
فکر ادم به سوی
مرد دلیر و شجاع و مغرور
که عشقی پاک داره
میره
|

فرهاد ٢٢:٢٩ - ١٣٩٦/١٠/٠٣
فر و شکوه پادشاهی ماد
فرماد
|

فرهاد ١٣:٤٤ - ١٣٩٦/١٠/٠٧
یعنی یاری دهنده
|

فرهاد ٢٢:١٠ - ١٣٩٦/١٠/٠٨
باشکوه
|

فرهاد یعقوبی ٢١:٤٦ - ١٣٩٦/١٠/١٩
فرهاد یعنی:
پایبند به عشق
فرهاد یعنی یاری رسان به نیاز مندان
|

فرهاد ١٦:٠٧ - ١٣٩٦/١١/١٠
کوه کن و عاشق پاک
|

کلثوم ١٢:١٩ - ١٣٩٦/١١/٢١
فرهاد یعنی باشکوه نیرومند امید بخش. آرامش دهنده..
|

فرهاد ٠١:٣١ - ١٣٩٧/٠١/٠٤
یعنی یاری دهنده کمک رسان . جسور غیور
|

فرهاد ١٥:٥٤ - ١٣٩٧/٠١/٢٩
شجاع وعاشق
|

فرهاد ١٨:١٧ - ١٣٩٧/٠٢/٠٦
عاشق حقیقی
|

فرهاد ١٨:٥٦ - ١٣٩٧/٠٢/٢١
شکوهمند
|

فرهاد شهبازپور ١٥:٢٩ - ١٣٩٧/٠٣/٢١
بی پروا دلیر شجاع یاری دهنده احساسی تکیگاه
فرهاد ینی ایثار و فداکاری فرهاد یعنی من.
از قصه شیرین و فرهاد میتوان دریافت مرد اگر عاشق شود کوهی نمیماند دگر
|

فرهاد ١١:٠٠ - ١٣٩٧/٠٣/٢٢
عاشق پاک
|

فرهاد نائینی ١٢:٢١ - ١٣٩٧/٠٤/١١
فرهاد یعنی مردی ساده و صادق درهمه چیز نه فقط عشق
|

فرهاد ٠٠:٣٦ - ١٣٩٧/٠٤/٢٤
فرهاد یعنی با شکوه و عظمت. اسم های ایرانی خیلی قشنگ هستند از جمله اسم خودم 😉
|

فرهاد ١٣:٢٢ - ١٣٩٧/٠٤/٢٨
معنی فرهاد: فَ.(رها)د
ینی رها و پاک از بدی
ینی نورانی..

|

فرهاد ٢١:٥٧ - ١٣٩٧/٠٦/١٢
(فر) به معنی برتر بودن و (هاد) به عنوان شانس، بخت و اقبال معرفی شده است.
|

فرهاد ١٥:١١ - ١٣٩٧/٠٦/١٧
فرهاد یعنی عاشق
یعنی عشقی که از
چشمه آب هم
زلال تر و پاک تره
|

امین کرد ٠٩:٥٧ - ١٣٩٧/٠٦/٣٠
فر = فره-فرا - پر _زیاد
هاد= هات،هد،آد، امدن
فرهاد =زیادی امدن _به معنی رزق و روزی زیاد یا وفور نعمت در هر چیزی
|

فرهاد امیدوار ١٩:٥٦ - ١٣٩٧/٠٧/٠٦
فرهاد. فر .نیکو خجسته و هاد .. اتفاق مهم ..فرهود بچه شیر به زبان ایران باستان فرهاد پسر داریوش نوه اول کورش هخامنش
|

فرهاد ٢٠:٤٤ - ١٣٩٧/٠٧/١٨
فرهاد یعنی پهلوان ایران که کوه کند بهدافتخاره هرچی فرهاد توی ایران زمین
|

zz ٠٧:١٨ - ١٣٩٧/٠٨/٠٨
پاکی عشق
|

فرهاد ٢١:٢١ - ١٣٩٧/٠٨/١٠
منجی
saviour
|

گلی ٠١:٥٩ - ١٣٩٧/٠٨/٢١
فرهاد یعنی سخت کوش،شجاع،دلیر،عاشق،قوی،یاری دهنده و...
|

ودد ٠٤:١٠ - ١٣٩٧/٠٩/٠٢
فرهاد یعنی بی ریا، یاری رسان،شبیه نورزیباوپاک
|

بابک کیامرثی ١٥:٠٣ - ١٣٩٧/٠٩/٢٩
فرهاد از دو بخش فرح و اد تشکیل شده که به معنای شادی اورنده است من تصور میکنم تغییر کردن فرحاد به فرهاد بعد از وارد شدن الفبای عربی به زبان پارسی باعث گمراه شدن ما نسبت به معنای اسم شده است
|

فرهاد ٢٢:١٣ - ١٣٩٧/٠٩/٣٠
تمام فرهاد ها سخت و سفت هستن
|

Farhad ١٧:٢١ - ١٣٩٧/١٢/٢٤
خیلی باشکو
|

فرهاد ٢٢:٢١ - ١٣٩٧/١٢/٢٥
فرهادیکی از پهلوانان ایران بوده ومعنیش در لغت به معنی شجاع ودلیره
|

فرهاد ٠٩:٤٢ - ١٣٩٧/١٢/٢٦
فرهاد اوج زیبایی و عاشق شیرین باشی همه چی فرهاد شیرین من کجایی
|

فرهاد ٠٨:٤٩ - ١٣٩٨/٠١/٠٣
فر: عظمت و شکوه..... هاد( هات) آمدن و وارد شدن و ...
|

فرهاد ٢٢:٢٧ - ١٣٩٨/٠١/١٠
ارامش دهنده .همراه با عشق.عشقی پاک.
|

فرهاد محمد نسب ١٣:٠٩ - ١٣٩٨/٠١/٢١
باشکوه و عظمت
|

فرهاد نوری ١٢:٥٠ - ١٣٩٨/٠٢/١٤
بمعنای سروش هدایت...
|

فرهاد جوون ١٨:٤٤ - ١٣٩٨/٠٢/١٧
مفنی فارسیش یاری و کمنک رسان و در عربی به معنی النصرة میاد، به هر حال هر معنی داشته باشه برام جالبه، نظریه همه دوستان هم جتلب بود
|

آوا ٢٣:٤٦ - ١٣٩٨/٠٣/٠٣
جوانمردی
|

فرهاد ٠٩:١٧ - ١٣٩٨/٠٣/١٠
میتونم بگم فرهاد به معنی دلیر جسور باهوش عاشق مهربون گاه خشمگین خندون گاه گریون متفکر باوقار در آخر منجی و یاری دهنده پس کم کم باید عاشق خودم شم چون نمیبینم کسی با این خصلت ها :-)
|

farhad_koorga ١٦:٣٦ - ١٣٩٨/٠٣/١٥
فرهاد یعنی خوشحالی
|

Farhad ١٩:٢٢ - ١٣٩٨/٠٣/٢٥
فرهاد یعنی با شکوه باوفا مرد عشق پاک...😉
|

مریم ١٣:٣٤ - ١٣٩٨/٠٣/٢٩
بهترین اسم پسر . باشکوه ترین اسم اسم عاشق
|

فرهاد ٢٠:٠٢ - ١٣٩٨/٠٤/٠٣
فره یعنی شکوه و عظمت و اد حرف ربطه درکل میشه باشکوه باعظمت
|

حمید ١٦:٤٥ - ١٣٩٨/٠٥/١١
یاری دهنده ، یاری رسان
|

فرهاد آزاد ٠١:٤٢ - ١٣٩٨/٠٥/١٤
فرهاد یعنی عاشق و قدرتمند
|

فرهاد ١٦:٥٥ - ١٣٩٨/٠٥/١٦
فرهاد یعنی فرولی
|

گلنوش ٠٠:٠٩ - ١٣٩٨/٠٦/٢٣
فرهاد یعنی عشق پاک و یاری دهنده و همراه
|

فرهاد ١٧:٠٧ - ١٣٩٨/٠٧/١٨
فه رهاد(عاشق،عاشق گلاله)
|

مروا ١٧:١٠ - ١٣٩٨/٠٧/١٨
1- در بعضي منابع فرهاد را �ياري� معني كرده‌اند؛ 2- (اَعلام) 1) (در شاهنامه) پهلوان ایرانی دوران کیکاووس و کیخسرو، که رستم او را برای رهاندن بیژن از زندان افراسیاب با خود به توران برد؛ 2) عاشق ناکام شیرین همسر خسرو پرویز، در داستانهای ملی؛ 3) نام پنج تن از شاهان اشکانی، فرهاد اول: شاه [حدود 176-حدود 171 پیش از میلاد]، که آماردها را مطیع ساخت و آنان را به پاسداری دروازه‌ي خزر گماشت؛ فرهاد دوم: شاه [حدود 136- حدود 128 پیش از میلاد] که دست سلوکیان را از خاک ایران کوتاه کرد. در جنگ با سکاها کشته شد؛ فرهاد سوم: شاه [حدود 70-58 پیش از میلاد]، که به دست پسرانش مسموم شد؛ فرهاد چهارم: شاه [حدود 37-2 پیش از میلاد]، که پدر، برادران (30 تن) و جمعی از بزرگان دربارش را در آغاز سلطنت کشت. بر اثر شورش مردم به مشرق ایران گریخت و برای بازگشت به سلطنت، از سکاها یاری گرفت [30پیش از میلاد] سرانجام به دست همسر رومی خود و پسرش فرهادک (فرهاد پنجم) کشته شد؛ فرهاد پنجم، معروف به فرهادک: شاه [2 پیش از میلاد – 4 میلادی]، که پدرش را کشت و مادرش را به زنی گرفت. مردم بر او شوریدند و او را همراه با مادرش کشتند.
|

مینا ١٤:٢٤ - ١٣٩٨/٠٨/٠٣
فرهاد یعنی: شجاع مغرور عاشق
به نظر مرموز هستند
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فرهاد مهراد آهنگها   • فرهاد مهراد بوی عیدی   • فرهاد مهراد مرد تنها   • فرهاد مهراد جمعه   • اسم فرهاد   • فرهاد مهراد کودکانه   • فرهاد شهرزاد   • فرهاد مهراد خواب در بیداری   • معنی فرهاد   • مفهوم فرهاد   • تعریف فرهاد   • معرفی فرهاد   • فرهاد چیست   • فرهاد یعنی چی   • فرهاد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فرهاد
کلمه : فرهاد
اشتباه تایپی : tvihn
آوا : farhAd
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس فرهاد : در گوگل


آیا معنی فرهاد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )