برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1165 100 1

فرهنگ اسلامی

فرهنگ اسلامی در دانشنامه اسلامی

فرهنگ اسلامی
برای فرهنگ تعاریف مختلفی کرده اند، به طور کلی فرهنگ، عبارت است از عقیده، برداشت و تلقی هر انسانی از واقعیات و حقایق عالم و نیز خلقیات فردی و خلقیات اجتماعی و ملی. در مقاله حاضر، اصول و ویژگی های فرهنگ اسلامی برشمرده شده است.
واژه «فرهنگ» در زبان فارسی از واژه های بسیار کهن است که نه تنها در نخستین متن های نثر فارسی دری، بلکه در نوشته های بازمانده از زبان پهلوی نیز یافت می شود.این واژه که در سده های اخیر، کمابیش از یادها رفته بود و فقط نامی برای کتاب های لغت بود، در سال ۱۳۱۴ با بنیان گذاری «فرهنگستان ایران» جانی تازه یافت و با تبدیل نام وزارت معارف به وزارت فرهنگ از فراموش خانه دیوان ها و کتاب های لغت به زندگی روزانه پای گذاشت. چنان که از این نام گذاری پیداست، کلمه فرهنگ با توجه به معنای اصلی آن، که ادب و تربیت باشد، برابر «اِجوکِیشن» (Education) در زبان های اروپایی اختیار شد و «فرهنگی» دیگر بار عنوان کسانی شد که کارشان آموزش بود. اما رواج کلمه «کالچر» (Culture) و مفاهیم مربوط به آن، نیاز به یافتن برابری را برای آن تجویز کرد و لذا کلمه «فرهنگ» در برابر «کالچر» به کار رفت و «آموزش و پرورش» برابر «اِجوکِیشن» نهاده شد.
ریشه واژه فرهنگ
صورت باستانی فرهنگ در اوستای کنونی و نوشته هایی که از فارسی باستان در دست داریم، دیده نشده است. صورت پهلوی آن «فرهنگ» (frahang) است. گمان می رود که این واژه از پیشوند «فر» («فر» علاوه بر پیشوند، اسم نیز هست و به معنی شکوه، درخشندگی و بزرگی در ادبیات به کار رفته است.) به معنی جلو، بالا و پیش، و «هنگ» ساخته شده باشد. «هنگ» از ریشه اوستایی «ثنگ» یا «سنگ» thang) یا (thanga به معنای کشیدن، سنگین و وزن است.این واژه مرکب از نظر لغوی به معنی بالا کشیدن، برکشیدن و بیرون کشیدن است. فرهنگ را از نظر لغوی اغلب به معنی عقل و دانش به کار برده اند، اما به معانی مختلف دیگر نیز آمده است، از جمله: نیکویی، تربیت و پرورش، بزرگی، عظمت، بزرگواری، فضیلت، وقار، شکوهمندی، حکمت، هنر، علم، معرفت، علم فقه، علم شریعت. با توجه به اینکه کلمه «فرهنگ» به جای کلمۀ «کالچر» به کار رفته است، لازم است قبل از بیان تعریف اصطلاحی فرهنگ، به واژه «کالچر» اشاره شود.واژۀ «کالچر» از زبان کلاسیک و شاید پیش از کلاسیک لاتین ...

فرهنگ اسلامی در دانشنامه ویکی پدیا

فرهنگ اسلامی
فرهنگ اسلامی یک اصطلاح برای توصیف شیوه های فرهنگی مشترک به لحاظ تاریخی مسلمانان است. اوایل شکل های فرهنگ اسلامی، عمدتاً عربی بودند. با گسترش سریع امپراتوری های اسلامی، این فرهنگ، فرهنگ های فارسی، قفقازی، بنگلادشی، ترکی، مغولی، هندی، مالایی، مالایی، بربر، مصری، اندونزیایی، و مرو را تحت تأثیر قرار داده است.
فرهنگ اسلامی، عموماً تمامی اعمالی را شامل می شود که در اسلام هستند، شامل اعمال قرآنی از جمله نماز و … است
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مرکز علمی و پژوهشی در مباحث علوم اسلامی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم است. این پژوهشگاه به همراه دانشگاه باقرالعلوم مجموعاً معاونت پژوهش و معاونت آموزش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم هستند. نجف لک زایی استاد علوم سیاسی و معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است.
الف. بنیادهای نظری و نظام متقن علوم اسلامی و انسانی
این پژوهشگاه در سابق با نام معاونت پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بود و در سال ۱۳۸۰ در ساختار جدید دفتر تبلیغات تصمیم بر این شد تا همه مراکز پژوهشی در یک پژوهشگاه ساماندهی شوند. در نهایت با تصویب چهار پژوهشکده در شورای عالی گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۴ مجوز پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اخذ شد.
تبیین معارف ناب اسلامي و پالایش فرهنگ دینی از پیرایه های جمود و التقاط؛
تبیین نظام مند اسلام و ارائه الگوهای كارآمد فردی و اجتماعی متناسب با نیازهای جهان معاصر از طریق توسعه، تعمیق و توانمندسازی علوم اسلامی؛ تأمین پشتوانه های علمی و نظري برای نظام بخشی وكارآمدسازی حكومت دینی و انقلاب اسلامی. رویکرد پژوهشگاهویرایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي جهت پاسخگویی به نیازها و مسائل جامعه هدف، رویکرد مسأله محوري را مورد بازخواني و تأکيد قرارداده است فعاليت هاي علمي پژوهشگاه در اجراي رويکرد مذکور در 4 محور اصلي و 13 ميز تخصصي به شرح ذيل ساماندهي شده است:
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فرهنگ اسلامی

فرهنگ اسلامی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فرهنگ اسلامی   • مفهوم فرهنگ اسلامی   • تعریف فرهنگ اسلامی   • معرفی فرهنگ اسلامی   • فرهنگ اسلامی چیست   • فرهنگ اسلامی یعنی چی   • فرهنگ اسلامی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فرهنگ اسلامی
کلمه : فرهنگ اسلامی
اشتباه تایپی : tvik' hsghld
عکس فرهنگ اسلامی : در گوگل

آیا معنی فرهنگ اسلامی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )