انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 892 100 1

معنی اسم فروردین

اسم: فروردین
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: farvardin) در آیین زرتشتی یکی از فرشتگان موکل به روز نوزدهم هر ماه شمسی (فروردین روز) و ماه اول هر سال شمسی (فروردین ماه )، فروردین به معنی فروردهای پاکان و فروهرهای پارسیان - نام ماه اول از سال شمسی، نام روز نوزدهم از هر ماه شمسی در ایران قدیم

معنی فروردین در لغت نامه دهخدا

فروردین. [ ف َرْ وَ ] (اِ) در زبان پهلوی فرورتن ، مأخوذ از پارسی باستان ظاهراً فرورتینام و آن ظاهراً جمع مؤنث کلمه ٔ فرورتی در حالت اضافی است و جمعاً به معنی فروردهای پاکان و فروهرهای پارسایان است. بنابراین «ین » علامت نسبت نیست. (از حاشیه ٔ برهان چ معین ). نام ماه اول سال شمسی باشد و آن بودن آفتاب است در برج حمل و آن برج اول است از بروج دوازده گانه ٔ فلک و باد دبور که باد مغرب است در این ایام میوزد. (برهان ). این ماه برج حمل راست که سرتاسر وی آفتاب در این برج باشد. (نوروزنامه ٔ خیام ) :
گرفت از ماه فروردین جهان فر
چو فردوس برین شد هفت کشور.
عنصری.
وقت آن است که مردم ره صحرا گیرند
خاصه اکنون که بهار آمد و فروردین است.
سعدی.
|| نام فرشته ای هم هست که از خازنان بهشت است و تدبیر امور ومصالحی که در این ماه و در روز فروردین که نوزدهم این ماه است واقع شود، بدو متعلق است. || نام روز نوزدهم باشد از هر ماه شمسی و در این روز از ماه فروردین فارسیان جشن سازند و عید کنند بنابر قاعده ٔ کلیه که پیش ایشان جاری است که هر روز از هر ماهی که نام همان ماه داشته باشد عید باید کرد. نیک است در این روز به اعتقاد ایشان جامه ٔ نو پوشیدن و دیدن گوسفندان و گله و رمه ٔ گاوان و اسبان. (برهان ) :
فروردین است و روز فروردین
شادی و طرب همی کند تلقین.
مسعودسعد.
|| (اِخ ) نام قسمتی از اوستای موجود. رجوع به فروردین یشت شود.

معنی فروردین به فارسی

فروردین
در آیین زردشتی یکی از ایزدان موکل بروز نوزدهم هر ماه شمسی ( فروردین روز ) و ماه اول هر سال شمسی ( فروردین ماه ) .
ماه اول سال خورشیدی، ماه اول بهار، وروزنوزدهم ازهرماه خورشیدی
( اسم ) ۱ - ماه اول سال شمسی و آن مدت توقف آفتابست در برج حمل و مدت آن را اکنون ۳۱ روز گیرند ۲ - نام روز نوزدهم از هر ماه شمسی ( فروردین روز ) .
نام یک یشت از کتاب یشتها که خود بخشی از بخشهای پنجگانه اوستای موجود است .
بمعنی باد برین است

معنی فروردین در فرهنگ معین

فروردین
(فَ وَ) [ په . ] (اِ.) ۱ - اولین ماه از هر سال شمسی که خورشید در حرکت ظاهری خود در برج حَمَل (برّه ) قرار می گیرد. ۲ - نام روز نوزدهم از هر ماه شمسی .

معنی فروردین در فرهنگ فارسی عمید

فروردین
۱. ماه اول سال خورشیدی پس از اسفند و پیش از اردیبهشت، ماه اول بهار.
۲. [قدیمی] روز نوزدهم از هر ماه خورشیدی.

فروردین در دانشنامه اسلامی

فروردین اولین ماه سال خورشیدی (شمسی) است که در تقویم کنونی ایران ۳۱ روز دارد.

فروردین در دانشنامه ویکی پدیا

فروردین
فروردین (در فارسی افغانستان:حمل)، نخستین ماه سال خورشیدی و نخستین ماه فصل بهار است که از نوروز آغاز می شود و ۳۱ روز دارد. برج فلکی مطابق آن برج حَمَل است.
در گاه شماری رسمی ایران نام این ماه از نام ماه نخست گاه شماری اوستایی نو برگرفته شده است. در گاه شماری زرتشتی نوزدهمین روز هر برج نیز فروردین روز نام دارد و در فروردین روز از فروردین ماه، جشن فَروَردینگان یا فرودُگ برگزار می شود.
فروردین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فروردین (روزنامه)
فروردین (سیگار)
فروردین نام یکی از مطبوعات استان فارس در دوران پهلوی اول است.
این روزنامه از سال ۱۳۰۷ خورشیدی به وسیله سید جمال الدین جزایری، در شیراز به چاپ رسیده است.
سیگار فروردین، یکی از سیگارهای تولید ایران است که توسط شرکت دخانیات ایران تولید و توزیع می گردد.
نام محصول: فروردین طول: ۸۴ میلی متر نیکوتین: ۱ میلی گرم قطران: ۱۵ میلی گرم رسته: سیگار بسته بندی: هارد نوع: فیلتر دار
فروردین ۱۳۸۴، اولین ماه سال ۱۳۸۴ هجری خورشیدی است.
آغاز آن دوشنبه: ۱ فروردین ۱۳۸۴ (۲۱ مارس ۲۰۰۵ میلادی)
فروردین ۱۳۸۷، نخستین ماه سال ۱۳۸۷ هجری خورشیدی است.
آغاز آن پنج شنبه، ۱ فروردین ۱۳۸۷ برابر با ۲۰ مارس ۲۰۰۸ میلادی است.
فروردین ماه ۱۳۸۹ اولین ماه از این سال است.
آغاز آن یک شنبه: ‎۲ فروردین ۱۳۸۹ (۲۱ مارس ۲۰۱۰) میلادی
مطابق با ۵ ربیع الثانی ۱۴۳۱ قمری قراردادی می باشد.
فروردین ۱۳۹۰ اولین ماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی است.
آغاز آن دوشنبه: ‎۲ فروردین ۱۳۹۰ (۲۱ مارس ۲۰۱۱) میلادی
مطابق با ۱۵ ربیع الثانی ۱۴۳۲ قمری قرارادی می باشد.
فروردین ۱۳۹۱، اولین ماه سال ۱۳۹۱ هجری خورشیدی است.
آغاز آن سه شنبه: ۱ فروردین ۱۳۹۱ (۲۰ مارس ۲۰۱۲ میلادی)
فروردین ۱۳۹۲، نخستین ماه سال ۱۳۹۲ هجری خورشیدی است.
آغاز آن پنج شنبه، ۱ فروردین ۱۳۹۲ (۲۱ مارس ۲۰۱۳ میلادی) برابر ۹ جمادی الاول ۱۴۳۴ هجری قمری است.
فروردین ۱۳۹۳، نخستین ماه سال ۱۳۹۳ هجری خورشیدی است.
آغاز آن جمعه، ۱ فروردین ۱۳۹۳ (۲۱ مارس ۲۰۱۴ میلادی) برابر با ۱۹ جمادی الاول ۱۴۳۵ هجری قمری است.
فروردین ۱۳۹۶ اولین ماه سال ۱۳۹۶ خورشیدی است.
آغاز آن سه شنبه: ‎۱ فروردین ۱۳۹۶ (۲۱ مارس ۲۰۱۷) میلادی
مطابق با ۲۲ جمادی الثانی ۱۴۳۸ قمری قراردادی می باشد.
فروردین یشت یکی از قسمت های اوستا ست که در ستایش فروهر جوهر حیات یا فروشی هاست.
۲۰ فروردین - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۲۰ روز گذشته و به پایان آن ۳۴۵ روز (در سال عادی) یا ۳۴۶ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۱ فروردین در تقویم رسمی ایران از آغاز سال ۱ روز گذشته و به پایان آن ۳۶۴ روز (در سال عادی) یا ۳۶۵ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۲۱ فروردین - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۲۱ روز گذشته و به پایان آن ۳۴۴ روز (در سال عادی) یا ۳۴۵ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۲۲ فروردین - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۲۲ روز گذشته و به پایان آن ۳۴۳ روز (در سال عادی) یا ۳۴۴ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۱۰ فروردین - در تقویم رسمی ایران از آغاز سال ۱۰ روز گذشته و به پایان آن ۳۵۵ روز (در سال عادی) یا ۳۵۶ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۲۳ فروردین - از آغاز سال در گاه شماری ایران ۲۳ روز گذشته و به پایان آن ۳۴۲ روز (در سال عادی) یا ۳۴۳ روز (در سال کبیسه) مانده است.
روز دندانپزشک
۸ فروردین - در تقویم رسمی ایران از آغاز سال ۸ روز گذشته و به پایان آن ۳۵۷ روز (در سال عادی) یا ۳۵۸ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۲۴ فروردین - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۲۴ روز گذشته و به پایان آن ۳۴۱ روز (در سال عادی) یا ۳۴۲ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۲۵ فروردین - از آغاز سال در گاه شماری ایران ۲۵ روز گذشته و به پایان آن ۳۴۰ روز (در سال عادی) یا ۳۴۱ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۲۶ فروردین - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۲۶ روز گذشته و به پایان آن ۳۳۹ روز (در سال عادی) یا ۳۴۰ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۲۷ فروردین - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۲۷ روز گذشته و به پایان آن ۳۳۸ روز (در سال عادی) یا ۳۳۹ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۱۱ فروردین - در تقویم رسمی ایران از آغاز سال ۱۱ روز گذشته و به پایان آن ۳۵۴ روز (در سال عادی) یا ۳۵۵ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۹ فروردین - در تقویم رسمی ایران از آغاز سال ۹ روز گذشته و به پایان آن ۳۵۶ روز (در سال عادی) یا ۳۵۷ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۲۸ فروردین - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۲۸ روز گذشته و به پایان آن ۳۳۷ روز (در سال عادی) یا ۳۳۸ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۲۹ فروردین - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۲۹ روز گذشته و به پایان آن ۳۳۶ روز (در سال عادی) یا ۳۳۷ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۳ فروردین - در تقویم رسمی ایران از آغاز سال ۳ روز گذشته و به پایان آن ۳۶۲ روز (در سال عادی) یا ۳۶۳ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۳۰ فروردین - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۳۰ روز گذشته و به پایان آن ۳۳۵ روز (در سال عادی) یا ۳۳۶ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۱۲ فروردین - در تقویم رسمی ایران از آغاز سال ۱۲ روز گذشته و به پایان آن ۳۵۳ روز (در سال عادی) یا ۳۵۴ روز (در سال کبیسه) مانده است. این روز برابر با ۱ آوریل در سال میلادی است.
۳۱ فروردین - از آغاز سال در گاه شماری ایران ۳۱ روز گذشته و به پایان آن ۳۳۴ روز (در سال عادی) یا ۳۳۵ روز (در سال کبیسه) مانده است.
۴ فروردین - در گاه شماری ایران از آغاز سال ۴ روز گذشته و به پایان آن ۳۶۱ روز (در سال عادی) یا ۳۶۲ روز (در سال کبیسه) مانده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های فروردین

فروردین/ حمل، اولین ماه سال خورشیدی است که در تقویم رسمی ایران و افغانستان همواره ۳۱ روز دارد و از نوروز آغاز می شود.
• «من فکر می کنم هر آدمی در فروردین ماه بچه می شود و ربطی هم به این موضوع ندارد که متولد فروردین باشد یا نباشد. در فروردین انسان مانند کودکان می شود؛ گویی دوباره انسان وارد زندگی جدیدی شده است و حسی دارد که هر انسانی بسته به شرایط آن را درک می کند... در فروردین بیشتر از هر موقعی این به دنیا آمدن دوباره گیاهان به چشم می آید که حس بسیار خوبی به من می دهد.» -> فریده سپاه منصور

فروردین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی فروردین

امیرمحمد ٠١:١٩ - ١٣٩٦/٠٣/٠٥
یکی از امشاسپندان 12 گانه اوستا
|

واژگا ١٢:٣٦ - ١٣٩٧/٠٥/٠٥
فروردین=فر و ر دین
فر= فرح= فر کاویان= علم کهکشان
و=و
ر=روح روان
دین= آیین
فروردین= علم و روح مذهب/آیین = خداوند روح دانا
|

پیشنهاد شما درباره معنی فروردیننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• متولدین فروردین زن   • فروردین به انگلیسی   • فروردین مرد   • نرم افزار فروردین   • عکس فروردین   • فروردین قائمشهر   • نماد فروردین   • فروردین ماه   • معنی فروردین   • مفهوم فروردین   • تعریف فروردین   • معرفی فروردین   • فروردین چیست   • فروردین یعنی چی   • فروردین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فروردین
کلمه : فروردین
اشتباه تایپی : tv,vndk
آوا : farvardin
نقش : اسم
عکس فروردین : در گوگل


آیا معنی فروردین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )