انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1086 100 1

فروشنده

/foruSande/

معنی فروشنده در لغت نامه دهخدا

فروشنده. [ ف ُ ش َ دَ / دِ ] (نف ) بایع. کسی که چیزی را فروخته یا میفروشد. (ناظم الاطباء). بایع. مقابل خریدار. (یادداشت بخط مؤلف ) :
نبینید کایدر فروشنده ام ؟
ز بهر خور خویش کوشنده ام ؟
فردوسی.
فروشنده ام هم خریدار جوی
فزاید مرا نزد کس آبروی.
فردوسی.
فروشنده ام هم خریدار نیز
فروشم ، بخرم ز هر گونه چیز.
فردوسی.
فروشنده ٔ گوهر آمد پدید
متاع ازفروشنده باید خرید.
نظامی.
رجوع به فروش شود.

معنی فروشنده به فارسی

فروشنده
آنکه چیزی رابفروشد فروختار بایع .
زهد فروش زاهد نما
[vendor-managed inventory, VMI, supplier-managed inventory, co-managed inventory] [مهندسی مخابرات] فرایندی که در آن کمبود موجودی انبار را فروشندۀ کالا رفع می کند بی آنکه نیازی به سفارش مشتری باشد

معنی فروشنده در فرهنگ معین

فروشنده
(فُ شَ دِ) (ص فا.) کسی که چیزی را بفروشد.

معنی فروشنده در فرهنگ فارسی عمید

فروشنده
کسی که چیزی را می فروشد.

فروشنده در دانشنامه ویکی پدیا

فروشنده
فروشنده یا عرضه کننده شخصی است که خریدار (متقاضی) می تواند در صورت نیاز در هر موقعی، بلافاصله با مراجعه به او نیاز خود را به موقع برطرف کند، و او نیز به کمک برآوردهای اقتصادی خود، نیاز بازار را شناسایی کرده و سپس با تهیه کالاهای مورد نیاز بازار و با در نظر گرفتن میزان تقاضا و عرضه، کالای خود را به خریداران عرضه می کند؛ و سپس با انجام معامله با خریدار، ارزش افزوده ای را فراهم می سازد.
رقابت (علم اقتصاد)
اقتصاد
کارآفرینی
اقتصاد دستوری
خودسازمان دهی
کسب وکار «فروشنده» یکی از چهار رکن اساسی تشکیل یک بازار اقتصادی است چراکه برای تشکیل یک بازار باید چهار عامل وجود داشته باشد، «مصرف کننده یا تقاضاکننده»، «نیاز یا احتیاج»، «قدرت خرید»، «عرضه کننده یا تولیدکننده». چنانچه در هر بازار میان عناصر چهارگانه ذکرشده ارتباط منطقی یا نظم در مبادله و دادوستد وجود داشته باشد اصطلاحاً می گویند بازار دارای نظم است یا تنظیم شده است.
هدف نهایی فروشندگان رقابت تجاری به معنی «فرایند مجادله و برتری جویی میان هرکدام از فروشندگان به منظور به دست آوردن هدف تجاری خاص همانند جلب مشتری بیشتر برای محصولات خود و کسب سود و سهم بیشتر از بازار» می باشد. در علم اقتصاد در سودمندی رقابت در حوزه فعالیت های تجاری در صورتی که فضای بازار، آزاد و به دور از هرگونه تبعیض و موانع ناروا باشد تردیدی وجود ندارد. بر این اساس نتیجه رقابت پیروزی فروشنده و بنگاهی خواهد بود که از رقیبان خود کارآمدتر و لایق تر باشد. چنین بنگاهی در جذب مشتریان و فروش محصولات خود در نتیجه، کسب سود بیشتر موفق تر خواهد بود و سایرین که توان رقابت با وی را ندارند مجبور به ترک بازار می شوند و این از عادلانه ترین قوانین طبیعت است. به طور خلاصه، به دلیل وجود فروشندگان و در نتیجه قوانین رقابت، که تنظیم کننده بازار است و از جمله مقررات اقتصادی است، تنها هدف فروشندگان باید افزایش کارایی باشند که خودبه خود به ارتقای رفاه مصرف کنندگان می انجامد.
فروشنده شخصی است که خریدار می تواند با مراجعه به او نیاز خود را برطرف کند.
فروشنده (فیلم ۱۳۹۴)
فروشنده (فیلم ۱۹۶۸)
فروشنده همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فروشنده فیلمی به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی است. این هفتمین فیلم بلند اصغر فرهادی است که ابتدا «برسد بدست آهو» نام داشت اما در اواسط فیلمبرداری نامش تغییر کرد و با عنوان فروشنده اکران شد. در مراسم اختتامیه جشنواره کن، جایزه بهترین فیلم نامه به اصغر فرهادی داده شد و شهاب حسینی هم برندهٔ جایزه بهترین بازیگر مرد شد. فروشنده به عنوان نماینده ایران در اسکار ۲۰۱۷ به آکادمی اسکار معرفی شد و سرانجام در تاریخ نهم اسفند ماه سال ۱۳۹۵ موفق شد جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را بدست آورد.
شهاب حسینی در نقش عماد
ترانه علیدوستی در نقش رعنا
مهدی کوشکی در نقش سیاوش
بابک کریمی در نقش بابک
مینا ساداتی در نقش صنم
فرید سجادی حسینی در نقش پیرمرد
احترام برومند در نقش خانم شاه نظری
شیرین آقارضاکاشی در نقش عصمت
مارال بنی آدم در نقش کتی
صحرا اسداللهی در نقش مژگان
مجتبی پیرزاده در نقش مجید
سام ولی پور در نقش صدرا
عماد امامی در نقش علی
محمد فرهادی پور در نقش شاگرد عماد
رعنا و عماد زن و شوهری جوان هستند که در حال اجرای تئاتری بر اساس نمایشنامه مرگ فروشنده نوشته آرتور میلر می باشند. آن ها به علت نشست زمین مجبور می شوند به اجبار خانه خود را ترک کنند و به اصرار یکی از دوستانشان به نام بابک به خانه ای اسباب کشی می کنند که پیش تر زنی بدنام به نام «آهو» در آن ساکن بوده است. ابتدا همه چیز خوب پیش می رود ولی وقایع بعدی به بحرانی غیرقابل کنترل ختم می شود...
به نوشته پایگاه اینترنتی-سینمائی سینماژورنال، داستانِ فیلم با دو داستان سینمایی دیگر یعنی فیلم مستأجر اثر رومن پولانسکی و فیلمنامهٔ حقایق دربارهٔ لیلا دختر ادریس اثر بهرام بیضایی همانند است. شهلا لاهیجی فیلم فروشنده و سازنده اش را به خاطر تأثیرپذیری از کار بیضایی و نیز به خاطر جایزهٔ اسکارش ستوده است.
اصغر فرهادی که قرار بود پروژهٔ جدید خود را در اسپانیا آغاز کند و تا شروع پیش تولید فیلم، یک سال زمان داشت که تصمیم به ساخت فیلم فروشنده در ایران گرفت. فرهادی پروانه ساخت این فیلم را در ۱۸ مهرماه ۱۳۹۴ از سازمان سینمایی دریافت کرد. نام پیشین این فیلم «برسد به دست آهو» بود که به علت این که نام «فروشنده» تناسب بیشتری با داستان نهایی فیلم داشت، تغییر نام پیدا کرد. درگذشت یدالله نجفی، صدابردار با سابقه فیلم، باعث ایجاد وقفه ای یک هفته ای در فیلمبرداری شد و سرانجام فیلمبرداری فیلم فروشنده، به کارگردانی اصغر فرهادی ۷ اسفند به پایان رسید.
فروشنده ها (به انگلیسی: Clerks) فیلمی ۹۲ دقیقه ای به کارگردانی کوین اسمیت با بازی بریان او هالوران محصول کشور بریتانیا است.
وقتی «دانته هیکس» (اوهالوران) مجبور می شود در روز استراحتش، شیفت فروشندگی را در «کوییک استاپ» به عهده بگیرد، سعی می کند - اگرچه با اکراه - وظیفه ی فروشندگی کم اجر خود را با قابلیت هر چه تمام تر انجام دهد. در همین حال «رندال» (آندرسن)، دوست صمیمی اش در مغازه ی نوار ویدئو فروشی کناری مشغول به کار است. نگرش تحقیرآلود «رندال» به کار درست در نقطه ی مقابل تلاش «دانته» است.
دربارهٔ فروشنده یک فیلم مستند به کارگردانی و تهیه کنندگی وحید صداقت و تهمینه منزوی محصول سال ۱۳۹۷ است. پیتر بردشاو منتقد ارشد روزنامه گاردین، هوشنگ گلمکانی منتقد ماهنامه فیلم نیز در این مستند حضور دارند.
اصغر فرهادی
هوشنگ گلمکانی
پیتر بردشاو
ترانه علیدوستی
شهاب حسینی
کاوه سجادی حسینی
فرید سجادی حسینی
بابک کریمی
حسین جعفریان
حسین بشاش
کیوان مقدم
پیمان شادمان فر
مهرزاد دانش
فابیو فرزتتی
مینا ساداتی
احترام برومند
شیرین آقاکاشی
مارال بنی آدم
صحرا اسداللهی
مجتبی پیرزاده
مهدی کوشکی
سام ولی پور
عماد امامی
سارا سمیعی
شیرین آقارضاکاشی
فیلیپ رویر
پریسا گرگین
سميه ميرشمسی
محمد فرهادی پور
فیلم مستند دربارهٔ فروشنده پشت صحنه فیلم سینمایی فروشنده نقد و بررسی و شکل گیری ایده و فیلمنامه، تا آخرین مراحل ساخت فیلم فروشنده هفتمین اثر اصغر فرهادی می باشد .
مرگ فروشنده یا مرگ پیله ور (به انگلیسی: Death of a Salesman)، شناخته ترین نمایش نامهٔ آرتور میلر است که در ۱۹۴۹ منتشر شد و جایزه پولیتزر نمایش نامه و جایزه تونی بهترین نمایش نامه را برای او به ارمغان آورد. این نمایش نامه اگرچه در شش هفته در بهار ۱۹۴۸ نوشته شد، اما ده سال ذهن میلر را سرگرم خود کرده بود. «مرگ فروشنده»، اولین بار در فوریه ۱۹۴۹ در تئاتر برادوی شهر نیویورک اجرا شد و ۷۴۲ اجرا از آن به روی صحنه رفت و سه بار جایزه تونی بهترین اجرای دوباره را بدست آورد. از روی این نمایش نامه، فیلم هایی نیز ساخته شده است.
ویلی لومان: فروشنده، ۶۳ ساله
لیندا لومان: همسر ویلی
بیف لومان: پسر بزرگ خانواده، ۳۴ ساله
هپی لومان: ۳۱ ساله
بن لومان: برادر بزرگتر ویلی
چارلی: مرد همسایه
برنارد: پسر همسایه
زن: زنی که سال ها پیش ویلی او را در بوستون می دیده
هوارد: پسر صاحب شرکت واگنر
ویلیِ شصت و سه ساله از یک سفر کاری ناموفق به خانه اش در نیویورک بازگشته. ویلی با همسرش لیندا مشغول صحبت می شود و مشخص می شود که زندگی مشقت باری دارد. به نظر می رسد که حافظه ویلی دچار مشکل شده، گاهی خود را در گذشته و در خاطراتش تصور می کند و بدتر از همه اینکه با خودش صحبت می کند. ویلی از اینکه پسر بزرگش بیف در کارش موفق نیست ناراضی است. بیف و هپی با هم مشغول صحبت می شوند و ناراحتی خود را از زوال عقلی پدرشان ابراز می کنند. هر دو از وضعیت شغلیشان ناراضی هستند و ایده خرید یک مزرعه در غرب را در ذهنشان می پرورانند. ویلی به روزگار خوش گذشته اش می اندیشد که پسرانش در بوستون به دیدارش می آمدند. زمانی که چارلی به ویلی گفته بود که بیف در امتحان ریاضی رد شده اما پسر خودش برنارد بسیار باهوش و موفق است. اما ویلی به این فکر می کند که پسرانش خوش قیافه تر هستند و به نظرش همین باعث موفقیتشان خواهد شد. ویلی خاطرات زیادی را به یاد می آورد، از جمله خانم فرانسیس که در بوستون با او رابطه داشته. به نظر می رسد که ویلی زمان حال و گذشته را با هم قاطی می کند و وقتی که چارلی در زمان حال به خانه ویلی می آید تا با او ورق بازی کند، ویلی با برادرش بن مشغول صحبت می شود. بن سال ها پیش به دنبال زندگی خودش رفته و حسابی ثروتمند شده و ویلی آرزو می کند که ای کاش او هم با بن رفته بود. ویلی از رییسش هاوارد درخواست می کند که بازاریابی مناطق نزدیک را به او بدهد و او را به جاهای دور دست نفرستد اما در نهایت ویلی اخراج می شود. بیف هم که به دنبال شغل و کاسبی جدیدی است با شکست مواجه می شود و بدتر از همه اینکه با برنارد که ظاهراً آدم موفقی است ملاقات می کند. بیف و هپی با هم به رستوران می روند و در آن جا ویلی هم به آن ها می پیوندد. در این میان مشخص می شود که زمانی که بیف به ملاقات پدرش در بوستون رفته است از رابطه نامشروع پدرش مطلع شده. ویلی در نظر بیف دیگر یک قهرمان نیست بلکه یک بازنده تمام عیار است. در خانه، ویلی به برادرش دربارهٔ نقشه اش برای خودکشی می گوید و اینکه با یک تصادف ساختگی با مرگ خودش بیمه عمر او به خانواده اش برسد. بیف به خانه می آید و ویلی را یک آدم عادی و حقیر خطاب می کند و از پدرش می خواهد او را همانگونه که هست بپذیرد. در پایان ویلی تصمیم می گیرد که دست به خودکشی بزند.
علی اصغر بهرام بیگی این نمایشنامه را با نام مرگ پیشه ور به فارسی درآورده است. عطاءالله نوریان این نمایشنامه را با نام مرگ فروشنده ترجمه کرده است.
این داستان فاجعهٔ زندگی مردی است که به گفتهٔ نویسنده «بر نیروهای زندگی، نظارت و اختیاری ندارد». تأملی است بر زندگی انسان هایی که تنها هنگامی مطرح هستند که سودی می رسانند و سپس در خلأ رها می شوند. خانهٔ او شبیه به زندانی است که او در آن با تکیه بر خاطراتش سعی می کند ثابت کند که هنوز زنده است و وجود دارد. اما این خاطرات، تنها او را بیشتر و بیشتر در گذشته فرو برده و باعث می شوند تا در رؤیا فرورود و بیهوده به دیگران دل ببندد. شخصیت محوری این نمایشنامه "ویلی لومان" یک "بازاریاب" است که تصور می کند تنها راه داشتن یک زندگی شرافتمندانه برای خود و خانواده اش تلاش برای کسب ثروت از درون چهارچوب های خردکننده و بی احساس سرمایه داری است. او که در پایان توفیقی حاصل نمی کند با تصادفی ساختگی دست به خودکشی می زند تا از این طریق "بیف" پسر بزرگترش که سرسختانه مخالف عقاید پدرش هم می باشد بتواند با استفاده از پول بیمه عمر او کسب و کار خود را آغاز کند. "مرگ بازاریاب" شاید بهترین معادل برای نام این اثر باشد. مشکل اینجاست که هنگامی که این کتاب در ایران ترجمه شده، هنوز بازاریابی وارد جامعه ایران نشده بوده و اصطلاح " بازاریابی " در فارسی معادل سازی نشده بود. مترجم این اثر علی اصغر بهرام بیگی در ترجمه اش با عنوان "مرگ پیله ور" به این موضوع اشاره می کند. ضمن اینکه میلر هوشمندانه یک بازاریاب را برای نمایاندن چهره کریه سرمایه داری انتخاب کرده. بازاریابانی که روزها و شب ها آواره خیابان ها می شوند تا با فروش محصولات اربابانشان درصدی ناچیز از سود حاصله را سهیم شوند.
موجودی اداره شده توسط فروشنده (VMI) خانواده ای از انواع تجارت است که در آن خریدارِ یک محصول، اطلاعات دقیق آن محصول را در اختیار فروشنده قرار می دهد و فروشنده باید در قبال فروش و موجودی قابل قبول مواد در انبار که معمولاً در مکانِ مصرفِ خریداران (معمولاً مغازه) است، کاملاً مسئول باشد.
شخص ثالثی که مسئول اقدامات مربوط به تهیه و توزیع است می تواند در اموری دخیل باشد، مثل اطمینان دهی به خریدار در مورد اینکه مقدار نیاز آن با موجودی انبارش متناسب است یا خیر؟! یا اینکه گپ و فاصلهٔ بین عرضه و تقاضا مناسب است یا خیر؟!
به عنوان یک رابطهٔ دو جانبه، VMI احتمال اینکه تولیدات یک تجارت بخوابد و اجناس در انبار بماند و تولید کم شود را در فرایند تولید کاهش می دهد.
علاوه بر این، نمایندگی های تولیدکنندگان در فروشگاه ها، با تضمین کردن اینکه محصول به طور مناسب در معرض دید، به نمایش گذاشته می شود، به تولیدکننده سود می رسانند؛ و اینکه کارمندان فروشگاه ها، با ویژگی های خط تولید آشنا هستند، که باعث می شود در امر تمیزی و طبقه بندی خط تولید کمک حاصل شود.
وابستگی به فروشنده یا گیرکردگی به فروشنده (به انگلیسی: Vendor lock-in) یا انحصارطلبی توسط فروشنده، شرایطی است که در آن خریدار به فروشنده وابسته است و قادر نیست کالا یا خدمات مورد نیاز خویش را از فروشندهٔ دیگری تهیه کند، زیرا فروشنده اول با روش هایی معمولاً ناسالم خریدار را مجبور به خرید کالا یا خدمات خود می کند.
سیم لاکینگ (sim locking) فروشنده با فروش کالایی که فقط با استفاده از سرویس او قابل استفاده می باشد یا به تعبیر بهتری با استفاده از سیم کارت خود فروشنده است که گوشی خاصی کار می کند. این گوشی ها معمولاً به صورت محدود به یک سیم کارت خاص ساخته شده و با جایگزینی سیم کارت شرکت دیگری از کار می افتند. به این روش که مشتری را با قفل سیم کارتی به فروشنده ای خاص وصل می کند سیم لاکینگ گفته می شود. مثلاً سیم کارتهای وودافون در انواع گوشی های ارائه شده هنگام خرید از وودافون با هم کار می کنند و با جایگزینی سیم کارت گوشی با سیم مثلاً شرکت اورنج گوشی آنتن دهی خود را از دست می دهد.
اتومبیل (automobiles) در مورد اتومبیل ها ممکن است سازنده بخشی از رادیو پخش و سیستم استریو خودرو را طوری طراحی کند که مثلاً با تعویض بخشی از رادیو پخش یا سیستم استریو شما نمی توانید کل پخش اتومبیل خود را بهبود ببخشید یا ممکن است با تعویض بخشی از آن کل مجموعه استریو از کار بیفتد پس خریدار مجبور است یا از استریو خودرو خود استفاده کند یا بدلایل فنی برای بهبود صدای پخش اتومبیل به فروشنده اصلی مراجعه و سیستم را تعویض نمایند. با این کار مشتری شما به شما قفل شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فروشنده

فروشنده در جدول کلمات

فروشنده احشام
چوبدار
فروشنده سنگهای قیمتی
گوهری
فروشنده محل
کاسب
برگه ای که نشان می دهد فروشنده آمادگی فروش کالایی را به بهای اعلام شده دارد
پرفرما
صورت خرید کالا از فروشنده بازار
فاکتور
میزی که فروشنده در پشت آن کالا به خریدار می فروشد
پیشخوان

معنی فروشنده به انگلیسی

vendor (اسم)
دستفروش ، فروشنده ، طواف ، بایع
monger (اسم)
دلال ، تاجر ، بازرگان ، فروشنده
candy man (اسم)
فروشنده
seller (اسم)
فروشنده
salesman (اسم)
فروشنده ، فروشنده سیار ، ویزیتور
salesperson (اسم)
فروشنده ، بایع
pusher (اسم)
فروشنده ، زوردهنده
marketeer (اسم)
فروشنده
marketer (اسم)
فروشنده
shop assistant (اسم)
فروشنده
shopman (اسم)
فروشنده

معنی کلمه فروشنده به عربی

فروشنده
بائع , تاجر
کباسة
عداء
بائع لوازم الخياطة
کاتب
بائعة

فروشنده را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

لتتات ١٥:٠٣ - ١٣٩٥/١١/١١
Shop keeper
|

حمیدرضا داعی ٢٣:٤٧ - ١٣٩٦/١٢/٠١
بیاع
|

zahra ١٩:٥٣ - ١٣٩٧/٠٦/٣٠
salesperson
|

چوس داداش گوز ٠٧:٥٨ - ١٣٩٨/٠٤/١٩
چوس, داداش
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیلم فروشنده دانلود   • زمان اکران فیلم فروشنده   • دانلود فروشنده اصغر فرهادی   • عکس های فیلم فروشنده   • داستان کامل فیلم فروشنده   • بازیگران فیلم فروشنده   • نقد فروشنده   • نقد فیلم فروشنده   • معنی فروشنده   • مفهوم فروشنده   • تعریف فروشنده   • معرفی فروشنده   • فروشنده چیست   • فروشنده یعنی چی   • فروشنده یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فروشنده
کلمه : فروشنده
اشتباه تایپی : tv,akni
آوا : foruSande
نقش : اسم
عکس فروشنده : در گوگل


آیا معنی فروشنده مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )