انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 895 100 1

معنی اسم فروهر

اسم: فروهر
نوع: پسرانه
ریشه اسم: اوستایی-پهلوی
معنی: (تلفظ: foruhar) (در ادیان) در دین زرتشت، صورت غیر مادی هر یک از مخلوقات که برای محافظت از آسمان فرود می آید، به معنی نگهداری کردن، پناه بخشیدن - در دین زرتشت نام صورت غیرمادی مخلوقاتی که برای محافظت از آسمان فرود می آیند

معنی فروهر در لغت نامه دهخدا

فروهر. [ ف ُ هََ ] (اِ) در پهلوی فروهر ، فارسی باستان ظاهراً فرورتی و در اوستا فره وشی . در اصل مرکب از دو جزء فره یافرا به معنی پیش و «ور» به معنی پوشاندن ، نگهداری کردن و پناه بخشیدن. طبق مندرجات اوستا فروهر نیرویی است که اهورمزدا برای نگهداری آفریدگان نیک ایزدی ازآسمان فروفرستاده و نیرویی است که سراسر آفرینش نیک از پرتو آن پایدار است. پیش از آنکه اهورمزدا جهان خاکی را بیافریند، فروهر هر یک از آفریدگان نیک این گیتی را، در جهان مینوی زبرین بیافرید و هر یک را بنوبه ٔ خود برای نگهداری آن آفریده ٔ جهان خاکی فرومی فرستد و پس از مرگ آن آفریده ، فروهر او دیگر باره بسوی آسمان گراید و به همان پاکی ازلی بماند. اما هیچگاه کسی را که به وی تعلق داشت فراموش نمیکند و هر سال یک بار به دیدن وی می آید و آن هنگام جشن فروردین است ، یعنی روزهایی که برای فرودآمدن فروهرهای نیاکان و پاکان اختصاص دارد. (از حاشیه ٔ برهان چ معین ). || به معنی جوهر که در مقابل عرض باشد. (برهان ). از فرهنگ دساتیر است. رجوع به دساتیر ص 258 شود.

معنی فروهر به فارسی

فروهر
( اسم ) ( دین زردشتی ) نیرویی است که اهورمزدا برای نگاهداری آفریدگان نیک ایزدی از آسمان فرو فرستاده و نیرویی است که سراسر آفریشن نیک از پرتو آن پایدار است . پیش از آن که اهورمزدا جهان خاکی را بیافریند فروهر هر یک از آفریدگان نیک این گیتی را در جهان مینوی زبرین بیافرید و هر یک را به نوبه خود برای نگهداری آن آفریده جهان خاکی فرو می فرستد و پس از مرگ آن آفریده . فروهر او دیگر باره بسوی آسمان گراید و به همان پاکی ازلی بماند اما هیچگاه کسی را که بوی تعلق داشت فراموش نمی کند و هر سال یکبار به دیدن وی می آید و آن هنگام جشن فروردین است یعنی روزهایی که برای فرود آمدن فروهرهای نیاکان و پاکان اختصاص دارد. در هر آیین زردشت همه ایزدان و فرشتگان و حتی اهورمزدا فروهری دارد .

معنی فروهر در فرهنگ معین

فروهر
(فَ رْ وَ هَ) [ په . ] (اِ.) در اوستا فَروَشی و در پارسی باستان فرورتی ، به موجب اوستا پنجمین نیروی مینوی از نیروهای پنجگانة تشکیل دهنده انسان است به معنای پشتیبان و محافظ انسان و همة آفرینش نیک اهورامزدا. فروهر هر موجودی پیش از خلقت مادی آن ، در جهان می

معنی فروهر در فرهنگ فارسی عمید

فروهر
در آیین زردشتی، ذره ای از ذرات نور اهورامزدا که در وجود هرکس به ودیعه نهاده شده و کار او نورافشانی و نشان دادن راه راست به روان است و پس از مردن شخص، راه بالا را می پیماید و به منبع اصلی خود می پیوندد و فقط روان است که از جهت کارهای نیک یا بد که مرتکب شده پاداش می بیند.

فروهر در دانشنامه ویکی پدیا

فروهر
فَروهَر یا صورت اوستائی آن فَروَشی یا در فارسی باستان فَرورتی و در پهلوی فَروَهر و در فارسی فروهر یکی از نیروهای مینویی (در برابر گیتی ای) است که به عقیدهٔ مزدیسنان پیش از پدید آمدن موجودات، وجود داشته و پس از مرگ و نابودی آنها، به عالم بالا رفته و پایدار می ماند. این نیروی معنوی (مینویی) که می توان جوهر حیاتش نامید، فناناپذیر است و هرگز دچار زوال نمی شود. «فَرَوَشی» یا «فروهر» در قامت یک آموزه بطور جدی در متون زرتشتی نمود یافته و پرورانده شده است؛ در وندیداد اهورامزدا به زرتشت می گوید: فروهر من را که بسیار بلندپایه، نیکو، زیبا، ثابت قدم و در پارسائی تمام است، ستایش کن. . در بُندهشن آمده، اهورامزدا پیش از آنکه فروهرها از صورت مینوی به حالت مادی درآیند، با آنها مشورت نمود و آنها را آزاد گذاشت که جاویدان در عالم مینوی بمانند یا به صورت جسمانی درآمده و بر ضد سپاه اهریمن ستیز کنند، فروهرها پذیرفتند که در جهان مادی ستیز کنند چون می دانستند که دیوها را شکست خواهند داد و بدی از جهان نابود خواهد گشت. در اوستا از پنج نیروی باطنی بدین ترتیب سخن رفته است.
آهو (جان)
دربارهٔ هر یک از این نیروها در بخش های اوستا و نوشته های پهلوی سخنانی آمده است.
دئنا (وجدان)
بئوذ (قوهٔ ادراکه)
اورون (روان)
فروشی (فروهر)
واژه فروهر در معانی زیر کاربرد دارد:
فروَهَر از مفاهیم دینی زرتشتی
نام خانوادگی:
نماد فروهر
داریوش فروهر از سیاسیون ایرانی
پروانه فروهر (اسکندری) مبارز سیاسی و همسر داریوش فروهر
جهانگیر فروهر بازیگر سینما و تلویزیون ایران
فرنگیس فروهر (فرحزادی) بازیگر سینما و همسر جهانگیر فروهر
لیلا فروهر خوانندهٔ ایرانی و دختر جهانگیر فروهر
این مقاله به ترانه شناسی آلبوم ها و تک آهنگ های، لیلا فروهر خوانندهٔ ایرانی می پردازد.
جهانگیر فروهر (زاده ۱۲۹۵ اصفهان – درگذشته ۱۵ آبان ۱۳۷۶ تهران) یکی از بازیگران سینما و تلویزیون ایران بود. دختر وی لیلا فروهر خواننده پاپ مقیم لس آنجلس است.
از کارهای مهم او بازی در فیلم سوته دلان و همچنین هزاردستان بود. لیلا فروهر، خوانندهٔ ایرانی مقیم لس آنجلس، دختر اوست که در برخی فیلمهای با او همبازی بوده است. این فیلمها عبارتند از: «گل خشخاش»، «رابطه جوانی» و «شب آفتابی»
رعنا فروهر روزنامه نگار ایرانی الاصل آمریکایی است. وی هم اکنون دستیار مدیر مسئول مجله تایم است. وی سابقاً در نیوزویک، فوربس کار کرده است و هم اکنون با دیلی بیست و ام اس ان بی سی و سی ان ان نیز همکاری دارد.
غلامحسین فروهر زاده ۱۲۸۲ و مرگ ۱۳۴۶ در تهران. وی بعد از انجام تحصیلات مقدماتی و متوسطه به مدرسه سیاسی مشیرالدوله وارد شد و دوره مدرسه عالی مزبور را پایان داد. آنگاه برای ادامه تحصیل به اروپا رفت و در دانشگاه برلین اقتصاد و امور مالی تحصیل نمود. پس از ورود به ایران، به سمت های مهمی دست یافت.
فرنگیس فرحزادی (فروهر) (زادهٔ ۱۳۱۹، اصفهان) بازیگر ایرانی ست. او همسر سابق جهانگیر فروهر (بازیگر) و مادر لیلا فروهر (خواننده) و فریبا فروهر است.
گیتی فروهر (زاده ۱۳۰۵ در اصفهان) بازیگر سینما اهل ایران است.
لیلا فروهر (زادهٔ ۴ اسفند ۱۳۳۷ در اصفهان)، خواننده مشهور ایرانی سبک موسیقی پاپ و بازیگر سابق سینمای ایران است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی فروهر به انگلیسی

angel (اسم)
فرشته ، فرشتگان ، سروش ، فروهر
essence (اسم)
خلاصه ، معنی ، فروهر ، وجود ، هستی ، عمده ، خمیره ، اسانس ، ذات ، ماهیت ، گوهر ، عین

معنی کلمه فروهر به عربی

فروهر
جوهر

فروهر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی فروهر

واژگا ١٢:٤١ - ١٣٩٧/٠٥/٠٥
فَرَ و هَر = فر هر
فر=فرح= علم
هر= خدا =آقا=بزرگ والا
فروهر= خداوند دانا
|

فروهر ٠٠:١٣ - ١٣٩٧/٠٦/١٦
فرشته
|

علی سیریزی ١٧:٥١ - ١٣٩٨/٠٣/٠٢
فَرَوَهر به باور زرتشتیان، به بخشی از حقیقت اهورامزدا یا نعمتی از سوی پروردگار است . (به اعتقاد زرتشت و به باور زرتستیان، هر انسان غیر از روان ، یک همراه و همزاد دیگر دارد، تا انسان را از بدهی پرهیز داده وبه راه راستی هدایت می کند.)
|

پیشنهاد شما درباره معنی فروهرنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Bahar > of course
محمد > hostile verbal
ℳ.ც > Northen
Qumars > کیومرث
گمشو دیوونه > located
مهسا خسروی > get even
هانا خصم کوب > درپی
آرام > prize possission

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فروهر لیلا   • داریوش فروهر   • نماد فروهر   • معنی فروهر   • فروهر بازیگر   • عکس فروهر   • فروهر چیست   • فروهر تاتو   • مفهوم فروهر   • تعریف فروهر   • معرفی فروهر   • فروهر یعنی چی   • فروهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فروهر
کلمه : فروهر
اشتباه تایپی : tv,iv
آوا : foruhar
نقش : اسم
عکس فروهر : در گوگل


آیا معنی فروهر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )