انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 834 100 1

معنی اسم فریبرز

اسم: فریبرز
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: faryborz) دارنده ی فر بزرگ، بزرگ فره، شکوه فره، (در اعلام) پسر کیکاووس و برادر سیاوش - از شخصیتهای شاهنامه، نام پهلوانی ایرانی فرزند کیکاووس پادشاه کیانی

معنی فریبرز در لغت نامه دهخدا

فریبرز. [ ف َ ب ُ ] (اِخ ) نام پسر کیکاوس. (ولف ). نام پسر کیکاوس است که در جنگ دوازده رخ ، کلباد پسرپیران ویسه او را به قتل آورد. (برهان ) :
چو طوس و فریبرز و گودرز و گیو
چو رهام و گرگین و بهرام نیو.
فردوسی.
میوه ٔ شاخ فریبرز ملک
هم به باغ ملک آبا دیده ام.
خاقانی.
جان فریبرز از این شرف طرب افزود
ذات منوچهر از این خبر بطر آورد.
خاقانی.

معنی فریبرز به فارسی

فریبرز
پسر کیکاوس وی باوجود ورود کیخسرو بایران ادعای جانشنینی کیکاوس را داشت و طوس و گودرزیان نیز طرفدار سلطنت وی بودند. اما کیکاوس تسخیر دژ بهمن را در نزدیکی اردبیل شرط جانشینی خود قرار داد . چون فریبرز بگشودن دژ توفیق نیافت و کیخسرو طلسم را شکست و دژ را بگشود ولیعهد کیکاوس گردید. فرنگیس مادر کیخسرو را بزنی به فریبرز دادند. پس از آنکه طوس بسبب قتل فرود و شکست از تورانیان فریبرز را بجای وی بسپهداری لشکریان ایران گماشت .فریبرز با پیران ویسه پیمان نهاد که یک ماه دو سپاه دست از جنگ بردارند تا خستگان بهبود یابند . پس از سی روز جنگی سخت در پیوست و ایرانیان را توان نماند و فریبرز بدشمن پشت کرد و بکوه پناه برد . در این هنگام میدان کارزار برای گودرزیان باقی مانده بود و گودرز بادامه جنگ تصمیم گرفت و فرمان داد که بیژن نزد فریبرز رود یااو را بکارزار برگرداند و یا درفش کاویانی را از او بگیرد تا در میدان برافراشته ماند ولی فریبرز بهیچ یک ازین دو پیشنهاد تن در نداد. بیژن خشمگین گشت و درفش کاویانی را بدونیم کرد و نیمی را که بچنگ آورده بود برافراشت . تورانیان برای گرفتن درفش حمله کردند و رزمی سخت درگرفت و ریو پسر کیکاوس کشته شد. چون تورانیان خواستند تاج او را بربایند آتش جنگ تیزتر شد. سرانجام بهرام تاج ریو را با نیزه از میدان برداشت و چون شب فرا رسید گودرزیان خسته و فرسوده بکوه برشدند و به فریبرز پیوستند . فریبرز درهمه جنگهای ایران و توران بخونخواهی سیاوش شرکت داشت و سپهدار لشکریان ایران بود . پایان کار فریبرز و پایان کار کیخسرو یکی است . چون کیخسرو در خواب پیام ایزدی را مبنی بر زنده رفتن بجهان دیگر شنید و با پهلوانان مشایعت کننده براه افتاد درریگزاری بی آب وگیاه از مشایعان درخواست کرد که بر گردند . گروه بسیاری ازگشتند ولی فریبرز و گیو و طوس و بیژن و گستهم با شاه براه خود ادامه دادند . کیخسرو شب هنگام که پهلوانان دیگر از خواب بیدار شدند او را نیافتند و مدتی بجستجو پرداختند تا شب فرارسید . در هنگام شب تند بادی برخاست و برفی سخت فرونشست : [ یکایک ببرف اندرون ماندند ندانم بدانجای چون ماندند ] [ نماندایچ کس را ازیشان توان بر آمد بفرجام شیرین روان . ] رستم و گودرز مدت یک هفته بانتظار آنان در کوه ماندند و چون تباهی آنان را دانستند بارنج و اندوه فراوان بازگشتند ( داستان )
خوش قدوقامت، بلندقد، ونام شخص
نام پسر کیکاوس

فریبرز در دانشنامه ویکی پدیا

فریبرز
فَریبُرز پسر کیکاوس و برادر سیاوش، از پهلوانان ایرانی در شاهنامهٔ فردوسی است. طبری و بلعمی نام او را به گونهٔ برزافره نوشته اند و ابن بلخی او را زرافه خوانده است. نویسندهٔ گمنام مجمل التواریخ نام او را برزافری نوشته است و گفته است که فردوسی نام او را به فریبرز دگرگون کرده تا در بحر متقارب که شاهنامه سروده شده بگنجد. نام برزافره شاید با نام Barzapharnes سردار اشکانی در پیوند باشد که در دوران پاکور اشکانی زندگی می کرد .
فریبرز افسر نظامی ایران از خاندان مهران در قرن شش میلادی بود که در زمان خسرو انوشه روان (پادشاهی از ۵۳۱-۵۷۹) خدمت کرد.
فریبرز اسماعیلی (زاده ۱۰ تیر ۱۳۱۹) بازیکن سابق فوتبال ایران است. وی سابقه بازی در تیم های تاج تهران و عقاب تهران را دارد.
وی سابقه ۱۴ بازی و ۴ گل ملی در کارنامه دارد.از جمله مهمترین بازی های اسماعیلی در قالب تیم ملی می توان به ۲ بازی وی در المپیک تابستانی ۱۹۶۴ اشاره کرد.
فریبرز سمندرپور (زاده ۱۳۲۸ تهران- درگذشت ۱۳۸۸) بازیگر سینما اهل ایران است.
فریبرز شمشیری وبلاگنویس ایرانی و نویسندهٔ وبلاگ انگلیسی زبان خداهای پوسیده است.خداهای پوسیده پربازدیدترین وبلاگ انگلیسی زبان ایرانی بود که اخبار اعتراضات مردم ایران به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ را به صورت لحظه به لحظه گزارش می داد.
فریبرز صالح (زاده ۱۳۲۳ تهران - درگذشته ۱ بهمن ۱۳۹۴ تهران) کارگردان و فیلمنامه نویس اهل ایران بود.
فریبرز عرب نیا (زاده ۲۵ فروردین ۱۳۴۳، تهران) بازیگر ایرانی است که شهرت وی به خاطر ایفای نقش مختار ثقفی در سریال تلویزیونی مختارنامه است.
فریبرز لاچینی (زادهٔ ۲۵ اوت ۱۹۴۹ در تهران، ایران) موسیقی دان، آهنگساز، نوازنده پیانو و از چهره های موسیقی فیلم اهل ایران است.
فریبرز مرادی (زادهٔ ۲۲ فروردین ۱۳۴۳ و درگذشتهٔ ۸ اردیبهشت ۱۳۸۷) بازیکن ایرانی فوتبال بود. وی در تیم های پرسپولیس و کشاورز عضویت داشت و نیز مدتی عضو تیم ملی فوتبال ایران بود.
فریبرز مسیح (زادهٔ ۱۳۳۸، در تهران) یک مهندس سازه،پژوهشگر سیستم های میکرو الکترومکانیکی، نیکوکار و سرمایه گذار ایرانی مقیم آمریکا می باشد. وی مالک اصلی و مدیرعامل فعلی شرکت سرمایه گذاری Picoco LLC و نیز بنیانگذار بنیاد خیریه مسیحاست. مسیح بیشتر بخاطر کمک های نقدی خود به دانشگاهایی مانند دانشگاه ایالتی پورتلند،مؤسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه جنوب کالیفرنیا به عنوان یک نیکوکار و کارآفرین سرشناس معرفی می شود. در پی همین اقدامات دانشگاه ایالتی پورتلند به افتخار او دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر خود را تحت عنوان کالج مهندسی و علوم کامپیوتر فریبرز مسیح (به انگلیسی: The Fariborz Maseeh College of Engineering and Computer Science) بنام وی کرده است. با کمک بنیاد مسیحا در دانشگاه MIT در سال ۲۰۱۰ یک مجتمع خوابگاهی با کمک ۲۴ میلیون دلاری او مخصوص دانشجویان دوره کارشناسی با نام مسیح هال (به انگلیسی: The Fariborz Maseeh Hall) تأسیس گردید که بزرگترین در نوع خود بوده و همچنین نزدیک ترین خوابگاه از لحاظ دسترسی به پردیس اصلی دانشگاه MIT است.
شرکتی که وی با نام «اینتلی سنس» (به انگلیسی: IntelliSense) بنیان نهاد، دوبار توسط نشریه «نیو انگلند تکنولوژی» و نشریه فوربز در فهرست برترین شرکت های پیشروی صنعت «MEMS» قرار گرفت. وی هم اکنون از اعضای پیوستهٔ «MIT Corporation» است.
مسیح پس از شرکت در آزمون کنکور در ایران، در رشته مهندسی عمران در دانشگاه تهران پذیرفته شده بود، که به دلیل نا آرامی های زمان انقلاب ایران، و بسته شدن مکرر کلاس ها تصمیم به رها کردن آنجا گرفت. وی سرانجام به تنهایی در مارس ۱۹۷۷، زمانی که تنها ۱۸ سال داشت، ایران را به مقصد ایالت اورگان آمریکا ترک گفت. خانواده اش مدتی پس از وقوع انقلاب اسلامی ۵۷ به او پیوستند.
فریبرز کامکاری، نویسنده و کارگردان مقیم ایتالیا. وی سازنده فیلم های سینمایی نوار خالی(روایت مخدوش) ۲۰۰۲ و فصل ممنوعه (سیف الله) ۲۰۰۵ می باشد.
مختصات: ۳۵°۲۴′۵۴″ شمالی ۵۱°۱۴′۴۵″ شرقی / ۳۵.۴۱۵۱° شمالی ۵۱.۲۴۵۸° شرقی / 35.4151; 51.2458
خانه شهریار فریبرز، یک از بناهای تاریخی شهر تهران است که در دوره پهلوی اول ساخته شده است. مالک این بنا شهریار فریبرز یکی از زرتشتیان قدیمی ساکن تهران است. این خانه در یکی از محله های زرتشتی نشین قدیمی تهران قرار دارد. این خانه تاریخی در ۲۲ امرداد ۱۳۸۴ با شماره ۱۳۰۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این بنا در خیابان نوفل لوشاتو، کوچه گوهرشاد پلاک ۸۵ قرار دارد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فریبرز در جدول کلمات

از فیلم های بهروز افخمی با بازی فریبرز عرب نیا و هدیه تهرانی
شوکران
از فیلم های فرزاد موتمن با بازی نیکی کریمی | فریبرز عرب نیا | مهدی احمدی و شاهد احمدلو
باج خور
تله فیلمی پلیسی ساخته مهدی صباغ زاده با شرکت فریبرز عرب نیا
مانگرو
ساخته حسین فرحبخش با بازی فریبرز عرب نیا | بهرام رادان | شهرام حقیقت دوست و شبنم قلی خانی
عطش
ساخته خسرو معصومی با بازی فریبرز عرب نیا و آنا نعمتی
دلباخته
ساخته دیگری از الوند با بازی فریبرز عرب نیا و باران کوثری
برگ برنده
ساخته دیگری از رضا کریمی در سال 79 با بازی نیکی کریمی | فریبرز عرب نیا | فرامرز صدیقی | یاسمین ملک نصر و زنده یاد نیکو خردمند
هزاران زن مثل من
ساخته زنده یاد ایرج قادری با بازی فریبرز عرب نیا | شقایق فراهانی و افسانه بایگان
طوطیا
ساخته سینمایی مشترک سیروس مقدم و فریبرز صالح در سال 74 با حضور امین تارخ | داریوش ارجمند | علی دهکردی | مهدی فتحی و آتیلا پسیانی
شیخ مفید
ساخته علی غفاری با شرکت فریبرز عرب نیا
شاهرگ

فریبرز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی فریبرز

فریبرز رسولی ٢٠:٢٩ - ١٣٩٧/٠٥/٢٧
به معنی بزرگ زاده. و فرا تر از برگ برز یعنی بزرگ فر به معنای فرا =فریبرز
|

فریبرز ١٨:٤٤ - ١٣٩٧/٠٨/٠٩
به معنی خوش اندام و خوش قد و قامت
|

شهریار آریابد ٠٧:٣٩ - ١٣٩٧/١١/١٨
در پهلوی : پری بزر " به چم دارای بلندی و قامت چون پریان، پری قامت ، خوش اندام .
|

فریبرز ٢٢:٤٩ - ١٣٩٧/١٢/٢٣
نام یکی از شاهان شیروان آذربایجان.
|

پیشنهاد شما درباره معنی فریبرزنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فریبرز   • فریبرز عرب نیا و همسرش   • اسم فریبرز   • همسر فعلی فریبرز عرب نیا   • فریبرز خواننده   • فریبرز عرب نیا سرطان   • فریبرز پور عرب   • فریبرز عرب نیا و همسرش جدیدش   • مفهوم فریبرز   • تعریف فریبرز   • معرفی فریبرز   • فریبرز چیست   • فریبرز یعنی چی   • فریبرز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فریبرز
کلمه : فریبرز
اشتباه تایپی : tvdfvc
آوا : fariborz
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس فریبرز : در گوگل


آیا معنی فریبرز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )