محمدرضا شاه پهلو"> محمدرضا شاه پهلو" /> محمدرضا شاه پهلو">
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1139 100 1

فریدون جم

فریدون جم در دانشنامه ویکی پدیا

فریدون جم
فریدون جم (زادهٔ ۱۲۹۳ در تبریز، درگذشتهٔ ۴ خرداد ۱۳۸۷ در لندن) فرزند محمود جم، ارتشبد ارتش ایران و از چهره های تحصیل کرده و نزدیک به حکومت رضا شاه و شاه پهلوی">محمدرضا شاه پهلوی بود.
ایرانی نیرو نیروی زمینی شاهنشاهی ایران درجه ارتشبد فرماندهی رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران از ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۰ رئیس سازمان تحقیقات و ارزیابی رزمی همسر شمس پهلوی، فیروزه ساعد فرزندان کامران والدین محمود جم زندگی نامهویرایش فریدون جم در سال ۱۲۹۳ خورشیدی در تبریز به دنیا آمد، پدرش محمود جم (مدیرالملک) از مدیران دوره قاجار و به دلیل زباندانی از اعضای محلی سفارتخانه های اروپایی بود، او بعد از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ وارد دولت شد و بعدها در حکومت رضاشاه پهلوی به ریاست دولت و وزارت دربار رسید. ارتشبد جم تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در تهران و پاریس تکمیل کرد و برخلاف میل و اصرار پدرش به دانشکده افسری سن سیر فرانسه رفت. به گفته خودش، از هشت سالگی عاشق نظام بود، پس از اسم نویسی در دانشکده افسری علاقه ای هم به بازگشت به ایران نداشت و می خواست در ارتش فرانسه خدمت کند. اما رضاشاه پهلوی با مناسب تشخیص دادن وی برای همسری دخترش، به محمود جم (نخست وزیر) دستور داد که پسرش را به تهران احضار کند. فریدون جوان با اکراه مجبور به اطاعت امر شد و تحصیلات خود را در دانشکده افسری تهران تکمیل کرد، در سال ۱۳۱۶ با درجه ستوان دومی فارغ التحصیل شد و یک سال بعد با شاهدخت شمس، خواهر بزرگتر محمدرضا پهلوی ازدواج کرد.
فریدون جم به همراه دیگر اعضا خانواده پهلوی از جمله همراهان رضاشاه در دوران تبعید در جزیره موریس و ژوهانسبورگ بود و در این دوران روابط نزدیکی با وی داشت. با مرگ رضاشاه پهلوی در ژوهانسبورگ در سال ۱۳۲۳ فریدون هم به ایران بازگشت و به ازدواج مصلحتی خود با شمس پهلوی خاتمه داد و خود را وقف زندگی نظامی کرد. فریدون جم دانشگاه جنگ را در انگلستان گذراند و با درجه سرتیپی فرمانده دانشکده افسری شد. او آن دانشکده را بر اساس مدل کشورهای غربی به صورت نهاد آموزش نظامی مدرن و پیشرفته ای درآورد. پس از دانشکده افسری، فریدون جم مدارج فرماندهی را سپری کرد تا با درجه سپهبدی جانشین رئیس (قائم مقام) ستاد بزرگ ارتشتاران شد.
در اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۸، به دنبال بالاگرفتن اختلافات مرزی ایران و عراق ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فریدون جم

فریدون جم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فریدون جم   • مفهوم فریدون جم   • تعریف فریدون جم   • معرفی فریدون جم   • فریدون جم چیست   • فریدون جم یعنی چی   • فریدون جم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فریدون جم
کلمه : فریدون جم
اشتباه تایپی : tvdn,k [l
عکس فریدون جم : در گوگل

آیا معنی فریدون جم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )