انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 919 100 1

معنی اسم فریمان

اسم: فریمان
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: farimān) (فری = خجسته، مبارک، دارای خجستگی و شکوه، شکوهمند و خجسته + مان/ من = اندیشه و فکر )، به معنی دارای اندیشه ی خجسته، مبارک و با شکوه، (به مجاز) خیراندیش و نیک اندیش، نام شهری در خراسان - نام بخشی از استان خراسان

معنی فریمان در لغت نامه دهخدا

فریمان. [ ف َ ] (اِخ ) نام یکی از بخش های تابع شهرستان مشهد که در جنوب بخش طرقبه واقع است. از چشمه سار و قنوات مشروب میشود. محصول عمده اش غله ، بنشن ، انواع میوه ، زیره ٔ سبز و پنبه است. دارای چهار دهستان به نامهای بیوه زن ، احمدآباد، سرجام و پائین ولایت است که مجموعاً 373 آبادی و 89870 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

فریمان. [ ف َ ] (اِخ ) شهر کوچکی است در مرکز بخش فریمان مشهد که تا پیش از 1313 هَ. ش. قریه ٔ بی اهمیتی بیش نبود و طوایف بربری و تیموری در آن ساکن بودند. رضاشاه از نظر موقعیت طبیعی این ناحیه بدان توجه کرد و موجبات آبادانی و شهرسازی درست را در آن فراهم ساخت و اکنون دارای ادارات و بناهای نوساز و خیابانهای متعدد است و در آن بندی ساخته شده که از طریق لوله کشی آب مشروب اهالی را تأمین میکند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

فریمان. [ ف َ ] (اِخ ) دهستان مرکزی بخش فریمان که دارای 121 آبادی و 5323 تن سکنه است و بند فریمان در این ده بنا شده است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

فریمان. [ ف َ ] (اِخ ) نام یکی از دهات استرآبادرستاق از بخش زیارت خواسته رود بوده است. (ازمازندران و استرآباد رابینو ترجمه ٔ فارسی ص 171).

فریمان. [ ف َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان میان آباد بخش اسفراین شهرستان بجنورد که دارای 196 تن سکنه است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی فریمان به فارسی

فریمان
۱ - بخشی است تابع شهرستان مشهد که محدود است : از مشرق به بخش تربت جام و بخش سرخس از مغرب بکوههای جلگه رخ ( بخش کدکن و بخش حومه شهرستان تربت حیدریه ) از جنوب بکوههای بیزکی و با خرزو کوه طرقی از شمال بدهستان ارومه ( بخش طرقبه ) کوهستانی و معتدل محصول غلات بنشن انواع میوه زیره سبز پنبه شغل زراعت مالداری قالیچه بافی و کرباس بافی . آب از چشمه- سار و قنوات تامین میشود . بخش مزبور از چهار دهستان بنام پیوه زن احمد آباد سرجام پایین ولایت دهستان مرکزی که شامل ۳۷۳ آبادی بزرگ و کوچک است تشکیل میشود و جمع نفوس آن حدود ۸۹۸۷٠ تن است . ۲ - دهستانی است از بخش مزبود مرکب از ۱۲۱ آبادی بزرگ و کوچک که جمع نفوس آن حدود ۴۵/۳۲۳ تن است . ۳ - مرکز بخش شهر کوچک فریمان است که در ۷۱ کیلومتری جنوب غربی مشهد و ۲۱۶ کیلومتری مرز ایران و افغانستان است . جمعیت آن ۱۲۳۸۵ تن است. قسمت اعظم این بخش موقوفه آستان قدس رضوی و قسمت دیگر جزو موقوفات بنیاد پهلوی سابق میباشد و آن یکی از ییلاقها و گردشگاههای مشهد است.توضیح این شهر قبل از ۱۳۱۳ه.ش. قریه ای بی اهمیت بود و ۲٠٠ خانوار از طوایف بربری و تیموری در آن سکونت داشتند و زندگی را بصورت ایلاتی و چادرنشینی میگذرانیدند . در سال مزبور ساختمان شهر را با اسلوب جدید شروع کردند و بتدریج تا سال ۱۳۲٠ بصورت کنونی در آمد .
شهر کوچکی است در مرکز بخش فریمان مشهد .
دهی است از دهستان مرکزی بخش فریمان شهرستان مشهد . در ۱۸ هزار گزی جنوب شرقی فریمان در جلگ. معتدل هوائی واقع است و آبش از قنات محصولش غلات شغل اهالی زراعت است .
دهی از دهستان مرکزی بخش فریمان شهرستان مشهد واقع در ۱٠ هزار گزی خاور فریمان و سر راه شوسه فریمان به تربت جام - موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن معتدل است .
ده از دهستان مرکزی بخش فریمان شهرستان مشهد
دهی از دهستان مرکزی بخش فریمان شهرستان مشهد .

فریمان در دانشنامه ویکی پدیا

فریمان
فَریمان شهری است در استان خراسان رضوی در شرق ایران. این شهر در بخش مرکزی شهرستان فریمان قرار دارد.
جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۳٫۲۵۴ نفر بوده است.
فریمان درگذشته همواره در سایه رویدادهای تاریخی نیشابور قرار داشته گفته شده که این منطقه اسفنج یا اشبند نامیده می شده است که از وابسته های نیشابور کهن بوده است. مرکز آن فرهادگرد یا ده فرهاد بود که اکنون در ۱۵ کیلومتری غرب شهر فریمان قرار دارد.
در این شهرستان رشته های مختلف ورزشی طرفداران فراوانی دارد. شهید بابانظر یکی از پهلوانان فریمان و یکی از بزرگترین سرداران جنگ با عراق است. علی مردانی سردار تنگه چزابه اهل فریمان است.
فریمان (اسفراین)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی ایران است.
اسکار دیوید فریمان (به فنلاندی: Oskar David Friman) (زاده ۲۷ ژانویه ۱۸۹۳ - درگذشته ۱۹ اکتبر ۱۹۳۳) کشتی گیر کشور فنلاند است.
الکساندر آرنولدویچ فریمان (به انگلیسی: Alexander Arnoldovich Freiman) (متولد ۲۳ اوت ۱۸۷۹ در ورشو؛ درگذشت ۱۹ ژانویه ۱۹۶۸ در سنت پترزبورگ) بنیانگذار و رئیس مدرسه شوروی متود تاریخی-معاصر در زبان شناسی ایرانی است. او در ۱۹۰۳ از دانشگاه سنت پترزبورگ فارغ التحصیل گشت. او مطالعاتش با زبان های ایرانی را با کریستین بارتولومه در دانشگاه گیسن در آلمان پی گرفت. بعد از ۱۹۱۷ او زبان اوستایی و فارسی باستان، میانه و نو را تدریس کرد و بر دپارتمان زبان های ایرانی در دانشگاه سنت پترزبورگ تا سال ۱۹۵۰ میلادی ریاست داشت.
برای ۶۰ سال، فریمان بر ناحیه های متفاوتی در زبان های ایرانی کار کرد. او بر زبان های سغدی، خوارزمی و آسی به طور ویژه کار کرده بود. در ۱۹۳۳ میلادی او بر سفر تحقیقاتی در خرابه های کوه مغ (Mount Mug) در تاجیکستان که توسط آکادمی علوم روسیه حمایت مالی شد، رهبری کرد. در این سفر، به آرشیوی از اسناد سغدی از قرن هشتم میلادی از ناحیه Dēwāštīč بدست آمد.
بخش مرکزی شهرستان فریمان یکی از بخش های شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی ایران است.
بند فریمان مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان فریمان، روستای تقی آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۵۲۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پر فریمان (انگلیسی: Per Frimann؛ زادهٔ ۴ ژوئن ۱۹۶۲(1962-06-04)) یک بازیکن فوتبال اهل دانمارک است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال اندرلشت و باشگاه ورزشی آرهوس اشاره کرد.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال دانمارک بازی کرده است.
تپه فریمان مربوط به سده های اولیه و میانه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان اسفراین، بخش مرکزی، دهستان روئین، ۶ کیلومتری شمال غرب شهر اسفراین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۳۱۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
دروازه ورودی فریمان مربوط به دوره پهلوی است و در فریمان، ابتدای خیابان طالقانی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۹۲۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فریمان، دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی.
رباط فریمان مربوط به دوره صفوی - دوره قاجار است و در فریمان، خیابان امام موسی، صدر۷ واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
ساختمان بانک ملی فریمان مربوط به دوره پهلوی است و در فریمان، بافت قدیم شهر، خیابان طالقانی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۹۱۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
سد فریمان سدی تاریخی در شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی ایران است. این سد بر روی رودخانه فریمان در یازده کیلومتری فریمان و هفتاد کیلومتری جنوب شرقی مشهد احداث شده و احتمالاً از آثار دوره ایلخانی یا تیموری است. اما در دوره قاجار و نیز در دهه های اخیر، تعمیرات اساسی در آن صورت گرفته است.
با توجه به وضع موجود سد می توان آن را از انواع سدهای پایه ای یا پشت بنددار دانست. طول تاج سد حدود ۱۰۰ متر، ارتفاع دیواره ۲۰ متر و مصالح مورد استفاده، سنگ و ملات ساروج است. آبگیری از سد به وسیله دو برج آبگیر که هر کدام مستقلاً کار می کند، انجام می گیرد. بدین طریق، آب از مجراهای تعبیه شده در عمق های مختلف بند به داخل چاه ها وارد و از کف چاه در جانب دیگر سد خارج می شود. برای باز کردن مجراهای فوق، همانند سد اخلمد و بر خلاف آن چه در مورد سدهای دیگر دیده شده، الوارهایی در داخل چاه، در ارتفاعات مساوی و در جهات مختلف نصب کرده اند. این الوارها به جای پلکان مارپیچی و برای پایین رفتن و باز و بسته کردن مجراها و هم چنین از بین بردن و برای پایین بردن انرژی سقوط آزاد آب و ممانعت از تخریب بدنه چاه تعبیه شده است. ساختمان ساده برج آبگیر می رساند که طول عمر سد بیش از دوره صفویه است.
در دوره قاجاریه، عین الدوله پس از عزل از صدارت، چند ماه در فریمان متوقف بود که در این مدت برای افزایش استحکام بنای سد، توسط مجدالسلطان – پیشکار خود – در جلو دیوار سد، پایه هرمی شکل بسیار قوی ساخت تا فشار وارد از طرف آب مخزن به دیواره سد را هار کند. ضمن تعمیرات اوایل قرن حاضر، در ارتفاع ۵/۱ متری از روی تاج سد، دریچه ها بسته است؛ ولی در صورت طغیان های شدید، آن ها را باز می کنند تا آب از روی سد عبور نکند. در بخشی از آب های طغیانی رودخانه، از دو کناره سد و از روی سنگ های کوه جاری می شد که بدین ترتیب، بدنه سد از خرابی مصون می ماند. طول دریاچه پشت سد در حدود ۲ کیلومتری و عرض متوسط آن حدود ۵۰۰ متر است. قسمتی از حجم سد با گل و لای انباشته شده است. به طور تقریبی، ظرفیت مخزن سد در حدود یک میلیون مترمکعب است. از آب این سد مجموعاً سه دهکده سه دهکده تقی آباد، قلعه نو و لوشاب و کارخانه قند فریمان و شهر فریمان استفاده می کنند
شهرستان فریمان از شهرستان های استان خراسان رضوی می باشد. مرکز این شهرستان شهر فریمان است. قلندرآباد، سفیدسنگ و فرهادگرد دیگر شهرهای آن هستند.
جدول زیر براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی را نشان می دهد.
قلعه نو فریمان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی ایران است.
الغور قناتی است که در روستای الغور پائین از توابع بخش قلندر آباد، شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی قرار دارد.
النگ پایین قناتی است که در روستای النگ پشه از توابع بخش قلندر آباد، شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی قرار دارد.
امیرآباد قناتی است که در روستای امیرآباد از توابع بخش مرکزی، شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی قرار دارد.
اولنگ قناتی است که در روستای اولنگ حسین قلی از توابع بخش قلندر آباد، شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی قرار دارد.
باغ قناتی است که در روستای صومعه بزرگ از توابع بخش قلندرآباد، شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی قرار دارد.
باغک قناتی است که در روستای باغک از توابع بخش قلندر آباد، شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی قرار دارد.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فریمان در جدول کلمات

از شهرهای استان خراسان که همسایه سبزوار | فریمان | کاشمر و کوههای بینالود است
نیشابور

فریمان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی فریمان

شهریار آریابد ١٥:٤٦ - ١٣٩٧/١١/٠٢
در پار سی " پریمان " به چم خانه پریان
|

پیشنهاد شما درباره معنی فریماننام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فاصله فریمان تا مشهد   • معنی فریمان   • جاهای دیدنی فریمان   • اهنگ فریمان   • نقشه فریمان   • شهر فریمان کجاست   • فریمان خواننده   • نقشه روستاهای فریمان   • مفهوم فریمان   • تعریف فریمان   • معرفی فریمان   • فریمان چیست   • فریمان یعنی چی   • فریمان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فریمان
کلمه : فریمان
اشتباه تایپی : tvdlhk
عکس فریمان : در گوگل


آیا معنی فریمان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )