انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 940 100 1

فری بی اس دی

فری بی اس دی در دانشنامه ویکی پدیا

فری بی اس دی
فری بی اس دی (به انگلیسی: FreeBSD) یک سیستم عامل همه منظوره و شبه یونیکس است که پروژهٔ FreeBSD آن را توسعه می دهد. FreeBSD یکی از نخستین سیستم عامل های متن باز است و یکراست از بی اس دی یونیکس مشتق شده است. بی اس دی یونیکس سیستم عاملی بود که مابین سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۳ در دانشگاه برکلی توسعه می یافت. سیستم عامل FreeBSD به گونهٔ یک نرم افزار آزاد توسعه می یابد، این گفته به این معنی است که کدهای منبع FreeBSD در دسترس همگان است و هر کسی می تواند آن را دریافت کرده و برای نیازهای گوناگون خود بکار بَرَد، همچنین می تواند آن را تغییر داده و سپس دوباره آن را منتشر کند. این ویژگی دست مایه ای شده برای افراد و شرکت های گوناگون، تا محصول تجاری و غیرتجاری گوناگونی را بر پایهٔ FreeBSD بوجود آورند. هرچند که FreeBSD یکراست از بی اس دی یونیکس مشتق شده است، اما از دید قانونی، FreeBSD نمی تواند یک «یونیکس» نامیده شود، چرا که هم اکنون، «یونیکس» یک نشان تجاری ثبت شده برای اوپن گروپ است. نخستین نسخهٔ FreeBSD در سال ۱۹۹۳ منتشر شد.
FreeBSD سیستم عاملی سازگارپذیر است و از سخت افزارها و معماری های زیادی پشتیبانی می کند. همانند دیگر سیستم عامل های خانوادهٔ BSD، هسته سیستم عامل FreeBSD و همهٔ برنامه های فضای کاربر آن، همانند پوسته یونیکس و فرمان هایی مانند cat و ps، همگی در یک مخزن کد منبع نگهداری می شوند. همچنین FreeBSD می تواند فایل های باینری دیگر سیستم عامل ها همانند لینوکس را هم اجرا کند. به کمک پورت ها و بسته های FreeBSD می توان برنامه های جانبی گوناگونی را بر روی آن نصب کرد. بر پایهٔ یک آمارگیری در سال ۲۰۰۵، ۷۷ درصد از کاربران سیستم عامل های خانوادهٔ BSD، از FreeBSD استفاده می کنند، بنابراین FreeBSD بزرگترین جامعهٔ کاربری را در بین سیستم عامل های خانوادهٔ BSD دارد.
امروزه افراد و شرکت های تجاری زیادی FreeBSD را برای اهداف گوناگون خود بکار می برند که از این میان می توان یاهو!، اپل، ژونیپر نتورکس، نوکیا، آی بی ام، یاندکس، بنیاد نرم افزار آپاچی، هات میل، سونی و بسیاری دیگر را نام برد.
بنیاد فری بی اس دی(به انگلیسی: FreeBSD Foundation) یک سازمان غیر انتفاعی تخصصی در ایالات متحده برای حمایت از پروژه فری بی اس دی، توسعه آن و جامعه کاربری اش می باشد. جمع آوری اعانه از افراد و شرکت ها و مصرف آن برای حمایت از توسعه دهندگان برای غعالیت های مشخص، خرید سخت افزار و زیرساخت های شبکه ای و تهیه کمک هزینه برای نشست های توسعه دهندگان از کارهای بنیاد فری بی اس دی می باشد. بنیاد فری بی اس دی به علاوه مسئول تدارک اسناد قانونی برای امضای قرارداد و توافقنامه از طرف پروژه فری بی اس دی و همچنین نگهداری علامت تجاری فری بی اس دی و دامنه های اینترنتی مرتبط با آن می باشد.
بنیاد فری بی اس دی در ۷ دسامبر ۲۰۰۰ به صورت اولیه به عنوان یکه موسسه خیریه ۵۰1(c)(۳) شناخته شد، و به صورت رسمی در ۲۷ جون ۲۰۰۱ به دنیا معرفی شد.
جاستین تی گیبس Justin T. Gibbs، رییس.
هیئت مدیره بنیاد فری بی اس دی
اعطای فعلی هیئت مدیره عبارتند از:
رابرت ان ام واتسون Robert N. M. Watson، معاون رییس.
دب گودکین Deb Goodkin، منشی و صندوقدار.
سم لفلر Sam Leffler، مدیر.
هیروکی ساتو Hiroki Sato، مدیر.
اد ماسته Ed Maste، مدیر.
درو لاوین Dru Lavigne، مدیر.
اروین لانسینگ Erwin Lansing، مدیر.
پروانه مستندات فری بی اس دی (به انگلیسی: FreeBSD Documentation License) پروانه ای است که عمده مستندات سیستم عامل فری بی اس دی تحت آن منتشر می شود. این پروانه، یک پروانه سهل گیر است و شباهت زیادی به پروانه ساده شده بی اس دی دارد که دیگر قسمت های فری بی اس دی تحت آن منتشر می شوند. اصطلاح «کد منبع» در این پروانه به شکل دقیق تری تعریف شده و عبارتست از نسخه SGML DocBook مستندات. همچنین اصطلاح «نسخه کامپایل شده» هم برابر است با نسخه اس جی ام ال, HTML, PDF, پست اسکریپت, RTF و ... از مستندات. برخی از صفحات راهنمایی که توسط پروژه مستندات فری بی اس دی منتشر می شود، حاوی متونی از IEEE و اوپن گروپ هستند که یک گواهی رفع ادعا مخصوص این متون در پروانه قرار داده شده است.
بنیاد نرم افزارهای آزاد این پروانه را به عنوان یک «پروانه مستندات آزاد» دسته بندی کرده است و در این باره اظهار داشته است که: «این پروانه، یک پروانه مستندات آزاد سهل گیر و غیر-کپی لفت است که با پروانه گنو اف دی ال هم سازگاری دارد».
پورت های فری بی اس دی (به انگلیسی: FreeBSD Ports) یک سیستم مدیریت بسته های نرم افزاری برای سیستم عامل فری بی اس دی است که روشی ساده را جهت نصب و حذف نرم افزارهای کاربردی و همچنین بروزرسانی آنها ارائه می دهد. تا آوریل ۲۰۱۳ بیش از ۲۴۳۰۰ نرم افزار در پورت های فری بی اس دی موجود می باشد. همچنین نت بی اس دی هم از این سیستم به عنوان پایه ای برای پکیج سورس استفاده کرده است. جایگاه سنتی درخت پورتها در سیستم فری بی اس دی شاخه ‎/usr/ports است.
پورت های فری بی اس دی روشی جهت نصب نرم افزار از طریق کد مبدأ نرم افزارها می باشد که کلیه فرآیندهای دانلود و وصله کردن و ساخت نرم افزارها را با استفاده از میک فایل فراهم می کند. علاوه بر نصب مستقیم نرم افزارها از طریق پورت ها می توان بیشتر نرم افزارهای موجود را با استفاده از بسته ها که روشی برای نصب نرم افزارها به صورت باینری است نیز امکان پذیر است. هر دو روش پورت ها و بسته ها معادل یکدیگر بوده و بیشتر برنامه های موجود در پورت های فری بی اس دی را می توان با هر دو روش یاد شده نصب و یا حذف نمود. البته معادل باینری همه پورتها وجود ندارد. مثلا ممکن است اجازه نامه یک نرم افزار مانع از توزیع آن به صورت باینری شود.
به طور کلی پروژه فری بی اس دی در توسعه نرم افزارهای موجود در پورت ها نقشی ندارد. تنها چارچوبی را آماده می کند که این نرم افزارها بتوانند بر روی فری بی اس دی اجرا شوند. هر پورت یک نگه دارنده دارد. وظیفه نگهدارنده این است که اشکالات آن پورت را در صورت وجود پیدا و برطرف کرده و در صورتی که نسخه جدیدی از آن پورت منتشر شد، آن پورت را به نسخه جدید بروزرسانی کند. نگه دارنده یک فرد داوطلب است. به طور کلی هیچ کس به غیر از نگه دارنده حق تغییر دادن فایل های مربوط به آن پورت را ندارد. حتی توسعه دهندگان فری بی اس دی.
جدول زیر تاریخچه انتشار نسخه های مختلف سیستم عامل فری بی اس دی را نشان می دهد.
تیم مرکزی فری بی اس دی (به انگلیسی: FreeBSD Core Team) هم ارز هیئت مدیره در پروژه فری بی اس دی می باشد. پروژه فری بی اس دی توسط کامیترها که توسعه دهندگانی هستند که به ساب ورژن/CVS دسترسی دارند، اداره می شود. تیم مرکزی جهت ارائه و سمت دهی اهداف پروژه فری بی اس دی می باشد. همچنین مسئولیت میانجی گری در اختلافات، و تصمیم گیری نهایی در موارد اختلاف بین افراد و تیم های مشارکت کننده در پروژه را دارند. تیم مرکزی همچنین مسئول انتخاب افراد برای تیم های دیگر در ارتباط با طراحی و نگهداری مداوم فری بی اس دی مانند مسئولان امنیت نرم افزاری، تیم Release engineering و مدیران پورت ها می باشد. در نهایت تیم مرکزی به افراد نامزد کمیتر بودن ورای می دهد. در مواردی مثل نقض قوانین امور داخلی پروژه، اعضای تیم مرکزی در مورد تحریم ها تصمیم گیری می کنند. تیم مرکزی فری بی اس دی هم ارز با ساختار مشابهی در پروژه نت بی اس دی با نام گروه مرکزی می باشد.
دبیان گنو/کی فری بی اس دی (به انگلیسی: Debian GNU/kFreeBSD) نام سیستم عاملی است که توسط پروژه دبیان منتشر می شود. این سیستم عامل از هسته سیستم عامل فری بی اس دی به همراه برنامه های فضای کاربری پروژه گنو استفاده می کند. اکثریت نرم افزارهای موجود در دبیان گنو/کی فری بی اس دی از همان منابع دبیان گنو/لینوکس ساخته می شوند. حرف k در kFreeBSD مخفف کلمه kernel به معنی هسته است و اشاره به این دارد که تنها هسته سیستم عامل فری بی اس دی مورد استفاده قرار گرفته است. پروژه دبیان دو پورت مختلف از این سیستم عامل را نگه داری می کند: یکی برای معماری i386 و دیگری برای معماری amd64.
توسعه دهندگان پروژه دبیان بیان داشته اند که اواس اس، پی اف، زندان ها، ان دی آی اس، زی اف اس و مدیریت مرکزی پروانه های کد منبع از جمله دلایل علاقه نشان دادن به فری بی اس دی هستند.
زندان های فری بی اس دی یک پیاده سازی از تکنولوژی مجازی سازی در سطح سیستم عامل برای سیستم عامل فری بی اس دی است. این تکنولوژی به کاربر اجازه می دهد که چندین سیستم عامل فری بی اس دی را به صورت همزمان و بر روی یک سیستم عامل فری بی اس دی اجرا کند. به سیستم عامل اصلی که بقیه سیستم عامل ها بر روی آن اجرا می شوند سیستم میزبان و به هر یک از سیستم عامل های مجازی سیستم مهمان گفته می شود. هر کدام از این مهمان ها به عنوان یک ماشین مجازی مجزا شناخته می شوند و دارای کاربران، فایل های پیکربندی، پروسه ها و ... مختص به خود هستند. اما هسته سیستم عامل در بین تمام آنها مشترک است و تمام مهمان ها به صورت مشترک از هسته سیستم عامل میزبان استفاده می کنند. هر فرآیندی که در داخل یک زندان اجرا می شود، محدود به محیط همان زندان است و نمی تواند به منابع بیرون از آن محیط دسترسی داشته باشد. زندان های فری بی اس دی بیشتر برای اهداف امنیتی استفاده می شوند.
تعداد زیادی محصول تجاری و غیرتجاری مختلف بر اساس فری بی اس دی وجود دارد. تحقیق درباره این محصولات و اینکه آنها مبتنی بر کدام نسخه از فری بی اس دی هستند مشکل است، چرا که معمولاً این مسائل به طور عمومی اعلان نمی شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فری بی اس دی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی فری بی اس دینام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فری بی اس دی   • مفهوم فری بی اس دی   • تعریف فری بی اس دی   • معرفی فری بی اس دی   • فری بی اس دی چیست   • فری بی اس دی یعنی چی   • فری بی اس دی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فری بی اس دی
کلمه : فری بی اس دی
اشتباه تایپی : tvd fd hs nd
عکس فری بی اس دی : در گوگل


آیا معنی فری بی اس دی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )