انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1095 100 1

فشار

/feSAr/

مترادف فشار: تنگی، سختی، ضیق، اختناق، تضییق، جبر، حرج، زور، عقده

معنی فشار در لغت نامه دهخدا

فشار. [ ف ِ ] (اِمص ، اِ) به معنی فشردن باشد. (برهان ). افشار. (فرهنگ فارسی معین ). || پاشیدن و ریختن. (برهان ). فشردن. فشاندن. افشاندن. || سنگینی که بر روی چیز فرودآورند. (فرهنگ فارسی معین ). || (اصطلاح فیزیک ) نیرویی که بر یک سانتیمتر مربع سطح اثر نماید فشار نامیده می شود. برای محاسبه ٔ فشار باید وزن جسم و یا نیروی وارده را بر سطح اتکاء تقسیم نماییم. هرچه سطح اتکاء کمتر باشد فشار بر آن سطح زیادتر است و برعکس. و نیز هرچه نیرو زیادتر باشد، فشار بر سطح بیشتر است. همچنین هرچه وزن جسم زیادتر فشار حاصل بیشتر خواهد بود. فشار یک نقطه درداخل مایع با ارتفاع آن نقطه از سطح مایع متناسب است. در فشار دو قانون از ارشمیدس و پاسکال وجود دارد.(از کتب درسی فیزیک ). || (نف مرخم ) فشارنده. (برهان ). بصورت پسوند در ترکیب آید :
شیر علم را حیات تحفه دهی تا شود
پنجه ٔ شیران شکن حلق پلنگان فشار.
خاقانی.

فشار. [ ف ُ ] (ع اِمص ) بیهوده گویی. (منتهی الارب ). هذیان و این لغت از کلام عرب نیست و از استعمالات عامه است و از آن فعل نیز سازند. (از اقرب الموارد) :
این چه ژاژ است این چه کفر است و فشار
پنبه ای اندر دهان خود فشار.
مولوی.
هیچ زندانی نگوید این فشار
جز کسی کز حبس آرندش به دار.
مولوی.

فشار. [ ف ِ ] (اِخ ) دهی است از بخش زرقان شهرستان شیراز، دارای 281 تن سکنه. آب آن از قنات و محصول عمده اش غله و چغندر است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

معنی فشار به فارسی

فشار
زوروسنگینی که برروی چیزی فرود آید
۱ - فشردن ۲ - سنگینی که روی چیزی فرود آورند ۳ - اعمال زور و قدرت یا فشار خون . عبارت از نیرویی است که در موقع انقباض و انبساط قلب از طرف خون برجدار شریانها وارد می شود حالت اولی را فشار ماکزیما و حالت دومی را فشار مینیما گویند فشار خون شریانی . یا فشار خون سنج . اسبابی که به وسیله آن ماکزیما و می نیمای خون را در شریان ها اندازه می گیرند اسباب اندازه گیری فشار خون .
دهی است از دهستان زرقان بخش شهرستان شیراز .
[tension] [زیست شناسی] نیرویی که براثر متورم شدن محتویات یاخته به دیوارۀ یاخته های گیاهی وارد می شود
[high hydrostatic pressure, HHP] [علوم و فنّاوری غذا] فشار وارد بر مواد غذایی غوطه ور در مایع برابر با چندصد مگاپاسکال
سخت گرفتن برای انجام کاری
[combustion pressure] [قطعات و مجموعه های خودرو] فشار تولیدشده براثر احتراق مخلوط سوخت و هوا در سیلندر
[شیمی، فیزیک] ← فشار گذرندگی
[adiabatic saturation pressure] [علوم جَوّ] فشاری که در آن بسته هوای مرطوب با انبساط به صورت بی دَررو خشک، به سیری می رسد متـ . فشار میعان condensation pressure فشار میعان بی دَررو adiabatic condensation pressure
[wind pressure, velocity pressure] [علوم جَوّ] نیروی کلی اعمال شدۀ باد بر روی یک ساختار
[acoustic radiation pressure] [فیزیک] فشار حالت پایایی که موج آکوستیکی بر سطحی که بر آن فرود می آید، وارد می کند
[compressor discharge pressure] [حمل ونقل هوایی، علوم نظامی] فشار هوای تخلیه شده ای که در حالت روشن در قسمت پخش کن جریان دارد
[atmospheric pressure, barometric pressure] [علوم جَوّ، ژئوفیزیک] فشار وارده از جو، ناشی از جاذبۀ گرانشی ستون هوایی که در بالای نقطۀ مورد نظر قرار دارد
عبارت از نیرویی است که در موقع انقباض و انبساط قلب از طرف خون بر جدار شریانها وارد می شود .
[stress] [روان شناسی] حالتی از پاسخ روان شناختی یا کاراندام شناختی به عوامل فشارزای درونی یا بیرونی که به تغییراتی در حالات هیجانی و رفتاری منجر می شود
[combat and operational stress] [علوم نظامی] فشار روانی ناشی از رخدادهای تنش زا در هنگام عملیات نظامی جنگی یا غیرجنگی که باعث واکنش های عاطفی و فکری و جسمی و رفتاری قابل پیش بینی در نیروهای نظامی می شود
[eustress] [روان شناسی] حالت هیجانی خوشایندی که تحت فشارهای نشاط انگیز به وجود می آید
[distress] [روان شناسی] حالت هیجانی ناگواری که تحت فشارهای ناگوار به وجود می آید
[minimum audible pressure] [شنوایی شناسی] فشار صوت در آستانۀ شنیدپذیری تک گوشی که برای اندازه گیری آن صدا ازطریق گوشی پخش می شود اختـ . فشینه MAP 2
[osmotic pressure] [شیمی، فیزیک] 1- فشار وارد بر غشای نیمه تراوایی که بین یک حلاّل خالص و یک محلول، یا بین دو محلول با غلظت های متفاوت، قرار گرفته باشد 2- مقدار فشار اضافی که باید اعمال شود تا مانع عبور سیال از غشای نیمه تراوا شود متـ . فشار اُسمزی
[abnormal pore pressure] [زمین شناسی] فشار سیال در پوستۀ زمین که با فشار ایستایی تفاوت قابل ملاحظه ای دارد
[capillary pressure] [شیمی، فیزیک] فشار ناشی از مویینگی که در مایعات تحت تأثیر کشش سطحی به وجود می آید
[condensation pressure] [علوم جَوّ] ← فشار اشباع بی دَررو

معنی فشار در فرهنگ معین

فشار
(فَ یا فِ) (اِ.) ۱ - زور، سنگینی . ۲ - اذیت ، ایذا. ۳ - رنج ، درد.

معنی فشار در فرهنگ فارسی عمید

فشار
۱. نیرویی که همراه با شدت بر کسی یا چیزی وارد شود.
۲. [مجاز] رنج روحی یا جسمی.
۳. (اسم مصدر) (سیاسی) اعمال خشونت در فعالیت های سیاسی: گروه فشار.
۴. (اسم مصدر) [مجاز] اصرار، پافشاری.
* فشار اسمزی: (فیزیک) فشاری که بعضی مواد مانند قند، نمک، اوره با آن آب را از لای غشایی که آن ها را از آب جدا کرده به سوی خود می کشند.

فشار در دانشنامه اسلامی

فشار
فشار:نیروی وارد شده بر چیزی یا کسی با شدت است.
فشار، نیروی وارد شده بر چیزی یا کسی با شدت است.
احکام مرتبط
از احکام آن به مناسبت در باب طهارت سخن گفته اند.
پاک کردن لباس نجس با آب قلیل
چنانچه لباس ، فرش و مانند آن که آب در آن نفوذ می کند با آب قلیل شسته شود، به قول مشهور ، فشردن آن برای خروج غساله لازم است. از این حکم، ادرار پسر بچه شیرخوار استثنا شده است که فشردن فرش یا لباس نجس شده به ادرار او لازم نیست.
پاک کردن لباس نجس با آب کثیر
...فشار در دانشنامه ویکی پدیا

فشار
فشار یک کمیت نرده ای است که به صورت نیرو بر واحد سطح تعریف می شود. یکای فشار در دستگاه بین المللی یکاها پاسکال است. یک پاسکال برابر یک نیوتون بر مترمربع (N/m²) است. فشار گِیج، فشاری است که معمولاً در فشارسنج ها نشان داده می شود و مقدار آن نسبت به فشار محیط سنجیده می شود.
اتمسفر: یکایی است که معمولاً برای اندازه گیری فشار هوا و سیالات به کار می رود. یک اتمسفر برابر با فشار ناشی از ستون آب به ارتفاع ده متر است.
میلی متر جیوه: این یکا نشان دهندهٔ فشار ناشی از ستون جیوه به ارتفاع یک میلی متر است. در فشارسنج جیوه ای میزان فشار با اندازه گیری ارتفاع ستون جیوه در لوله یا اختلاف دو ستون جیوه در دو لولهٔ مرتبط به دست می آید.
برای بیان فشار از واحدهای متنوعی استفاده می شود. پاسکال، پوند بر اینچ مربع، میلیمتر ستون آب، اینچ جیوه، بار و اتمسفر برخی از واحدهای استفاده شده برای بیان فشار است.
هنگامی که نیروی F به یک سطح مشخص A اعمال می شود، تنش در اجزای آن سطح به وجود می آید که باعث فشرده شدن اجزای تحت تنش می شود. هرچه نیرو به سطح کوچکتری وارد شود، فشار بیشتری ایجاد می شود. اگر نیروی وارد به یک سطح مشخص افزایش یابد نیز، فشار وارد به سطح بیشتر می شود. میزان نیروی وارد بر یک سطح را به عنوان فشار تعریف می کنند که با نماد p نمایش داده می شود:
P = F A {\displaystyle P={\frac {F}{A}}}
فشار ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فشار (ترانه انریکه ایگلسیاس)
فشار (فیلم ۲۰۰۹)
فشار (فیلم ۱۹۷۵)
«فشار» تک آهنگی از هنرمند اهل اسپانیا انریکه ایگلسیاس، لیل وین است که در سال ۲۰۰۸ میلادی منتشر شد. این تک آهنگ در آلبوم بی خواب (آلبوم انریکه) قرار داشت.
«فشار» (انگلیسی: Pressure (1975 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۷۶ منتشر شد.
۱۹ اکتبر ۱۹۷۶ (۱۹۷۶-10-۱۹) (TIFF)
نوامبر ۱۹۷۶ (۱۹۷۶-11) (United States)
فشار (به انگلیسی: Push) نام یک فیلم آمریکایی حادثه ای و علمی تخیلی است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد.
کریس ایوانز...... نیک گنت
داکوتا فنینگ..... کیسی هولمز
کامیلا بل......... کیرا هادسون
دیجیمون هانسون.... اگنت هنری کارور
مینگ نه......... امیلی-هو
یک فشار می تونه همه چیز رو تغییر بده، این شعار تبلیغاتی فیلم فشاراست. داستان یک گروه از جوانان آمریکا که به وسیلهٔ یک کمپانی مخفی وابسته به دولت بنام اکس ویژن، با دستکاری دی ان ای و تغییرات ژنتیکی در آنها، آن ها را با قدرت های خاصی همچون جابجایی سریع اجسام و قدرت دید ماورائی برای رسیدن به اهداف خودشان مورد استفاده قرار می دهند و اکنون نیک (کریس ایوانز) پسری با همین توانایی ها، که پدرش توسط همین گروه به قتل رسیده، در هنگ کنگ در پناهگاه خودش زندگی می کند تا اینکه دختری به نام کیسی به سراغش می آید و برای نابودی این گروه از او درخواست کمک می کند ولی...
فشار (به انگلیسی: Push) نام یک فیلم آمریکایی حادثه ای و علمی تخیلی است که در سال ۲۰۰۹ اکران شده است.
فشار اسمزی یا فشار تورگور نیرویی است که باید بر مایع وارد شود تا مانع حرکت آن مایع از بین یک غشای نیمه تراوا (دارای تراوایی نسبی) شود.
خواص کولیگاتیو
اسمز
اسمز مستقیم
اسمز معکوس
توان اسمزی
واژه اسمز ریشه یونانی داشته و به معنای فشار دادن است و غشای نیمه تراوا به غشائی گفته می شود که نسبت به برخی از مولکول ها نفوذ پذیر و نسبت به بعضی دیگر نفوذ ناپذیر است.
مولکول های آب (حلال) در فرایند اسمز همواره از نواحی رقیق تر (حل شونده کمتر) به نواحی که غلظت بیشتری دارند نفوذ می کنند جاکوب وانت هوف رابطه زیر را کشف کرد که به احترام او به رابطه وانت هوف معروف است:
Π = i M R T {\displaystyle \Pi =iMRT}
به سهمی از فشار کلی در بالای سطح مایع که توسط مولکول های بخار مایع تأمین می شود، فشار جزئی بخار مایع یا به اختصار فشارْ بخارِ مایع گفته می شود. در صورتی که هوای اطراف مایع از بخار اشباع شود، به فشار بخار در آن حالت، فشار بخار اشباع گفته میشود.
دما: برای مایعی معین، هر چه دما بالاتر باشد، فشار بخار اکثر مایع بیشتر خواهد بود.
ساختار مولکولی: برای چند مایع در دماهای یکسان، هر چه نیروهای جاذبهٔ بین مولکولی قوی تر باشد، فشار بخار مایع کمتر خواهد بود.
عوامل زیر در فشار بخار مایع خالص مؤثر است:
در مورد محلول ها، فشار بخار محلولی که حل شوندهٔ غیرفرّار دارد، از فشار بخار حلّال خالص کمتر است.
در دمای معین، هر چه فشار بخار مایعی بیشتر باشد، نقطهٔ جوش آن پایین تر خواهد بود؛ زیرا یک مایع زمانی به جوش می آید که فشار بخار آن با فشار هوای محیط برابر شود، و همان طور که گفته شد، فشار بخار مایع با دمای جوشش رابطهٔ غیرمستقیم دارد؛ پس هر چه فشار بخار مایعی بیشتر باشد، در دمای پایین تری به جوش می آید.
زمانی که سیال در یک محفظه سربسته قرار داده می شود، فشار نسبی اولیه بالای مایع (قسمت خالی محفظه) تقریبا برابر با صفر است. دلیل این موضوع این است که هنوز هیچ مولکول اضافی در فاز بخار مجود نیست. در این حالت، تعدای از مولکول ها در سطح این مایع حضور دارند که دارای انرژی جنبشی کافی برای فرار از سطح و تبدیل شدن به بخار هستند. بنابراین فشار نسبی قسمت خالی محفظه آرام آرام افزایش می یابد. تحت این شرایط و به محض اینکه بخار تشکیل شود، بخشی از مولکول هایی که در فاز بخار هستند، با سطح مایع برخورد می کنند و دوباره به فاز مایع باز می گردند. این فرایند تحت عنوان میعان یا چگالش شناخته می شود. به فشار قسمت خالی محفظه در این حالت، فشار بخار اشباع گفته میشود.
P فشار بخار اشباع آب بر حسب (mmHg) و T بر حسب کلوین می باشد.
با استفاده از معادله آنتوان:
علاوه بر تغییر دما، با تغییر فشار هم می توان، فرآیند تغییر فاز را انجام داد. در دمای مشخص، فشاری که در آن فرآیند تغییر فاز رخ می دهد فشار اشباع نامیده می شود. به عنوان نمونه آب در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد، با فشار محیط 3.17 کیلوپاسکال شروع به تغییر فاز می کند. همانند مواد دیگر، فشار بخار اشباع تابعی از دما است و می تواند با رابطه کلازیوس – کلاپیرون آن را اندازه گیری کرد. با افزایش فشار، حجم مخصوص مایع اشباع و بخار اشباع به هم نزدیک می شوند تا جایی که در فشار بحرانی، حجم مخصوص بخار اشباع و مایع اشباع با یکدیگر برابر خواهند شد. در فشارهای بیش از فشار بحرانی فرآیند تغییر فاز دیگر رخ نخواهد داد و در هر لحظه فقط یک فاز مشاهده خواهد شد: یا مایع متراکم یا بخار مافوق گرم .
فشار بخار اشباع آب با رابطهٔ زیر تقریب زده می شود (بر اساس دستور افزایش دقت):
<< منابع اطلاعاتی عناصر شیمیایی
Values are given in terms of temperature necessary to reach the specified pressure.
Valid results within the quoted ranges from most equations are included in the table for comparison.
A conversion factor is included into the original first coefficients of the equations to provide the pressure in pascals (CR۲: ۵.۰۰۶، SMI: -۰.۸۷۵).
Ref. SMI uses temperature scale ITS-۴۸. No conversion was done، which should be of little consequence however.
The temperature at standard pressure should be equal to the نقطه جوش، but due to the considerable spread does not necessarily have to match values reported elsewhere.
David R. Lide (ed)، CRC Handbook of Chemistry and Physics، ۸۴th Edition. CRC Press. Boca Raton، Florida، ۲۰۰۳; Section ۶، Fluid Properties; Vapor Pressure
David R. Lide (ed)، CRC Handbook of Chemistry and Physics، ۸۴th Edition، online version. CRC Press. Boca Raton، Florida، ۲۰۰۳; Section ۴، Properties of the Elements and Inorganic Compounds; Vapor Pressure of the Metallic Elements
National Physical Laboratory، Kaye and Laby Tables of Physical and Chemical Constants; Section ۳.۴.۴، D. Ambrose، Vapour pressures from ۰.۲ to ۱۰۱.۳۲۵ kPa. Retrieved Jan ۲۰۰۶.
فشار تابش (به انگلیسی: Radiation pressure)، فشاری است بر روی هر سطح در معرض تابش الکترومغناطیسی اعمال می شود. فشار تابش منجر به تعامل بین تابش الکترومغناطیسی و بدنه های مختلف؛ از جمله پیکرابرهایی از ذره ها یا گازها، می شود. این تعاملات می توانند جذب، انعکاس یا در برخی موارد هر دو باشد؛ (مورد معمول). بدنه ها نیز به نوبه ی خود تابش را منتشر می کنند و در نتیجه فشار ناشی از آن را تجربه می کنند.
اثر کامپتون
موج مادی
تابش الکترومغناطیسی
چگالی تابش
اثر فوتوالکتریک
فوتون
بردار پوئینتینگ
مکانیک کوانتومی
نیروهای تولید شده توسط فشار تابش عموماً بسیار کوچک تر از آنی هستند تا بتوانند در شرایط روزمره شناسایی شوند؛ با این حال، آن ها نقش مهمی در برخی از تنظیمات، مانند اخترشناسی و اخترپویاشناسی بازی می کنند. به عنوان مثال، اگر تأثیر فشار تابشِ خورشید بر روی فضاپیماهای وایکینگ نادیده گرفته می شد، فضاپیما می توانست حدود ۱۵٬۰۰۰ کیلومتر از مدار مریخ منحرف شود.
این مقاله به جنبه های ماکروسکپیک فشار پرتو اشاره دارد. جنبه های مکانیکی مکانیک کوانتومی این تعاملات در مقاله های تخصصی موضوع مورد بحث قرار گرفته است. جزئیات مربوط به؛ چگونگی تعامل فوتون ها با اتم ها در طول موج های مختلف را می توان از طریق لینک هایی که در بخش «جستارهای وابسته» آمده اند مطالعه کرد.
افت فشار در فیزیک و علوم مهندسی به اختلاف فشار بین دو نقطه از مسیر حرکت سیال گفته می شود که در اثر نیروهای مقاوم مانند اصطکاک ایجاد می شود.
اندازه گیری فشار
رابطه دارسی ویسباخ
برای اندازه گیری فشار بسته به نوع سیال مورد نظر که قصد اندازه گیری فشار آن را داریم، دامنه و میزان فشار و شرایط محیطی محل می بایست نوع فشار سنج را انتخاب نمود. فشارسنج ها با توجه به مکانیزم عملکرد و نوع ساختارشان به سه گروه کلی تقسیم می شوند: مانومترها، فشارسنجهای ارتجاعی، فشارسنج ها الکتریکیمانومترها که بر اساس فشار ناشی از ستون مایع کار می کنند و برای اندازه گیری فشارهای پایین استفاده می شوندو شامل 4 نوع زیر می باشند:بارومتر که به جوسنج توریچلی یا مانومتر مخزنی نیز معروف است، برای اندازه گیری فشار جو استفاده می شود. مانومتر ساده یاPiezometer مانومتر U شکل مانومتر موربفشارسنج های ارتجاعی: فشارسنجهای دیافراگمی فشارسنج های کپسولی بلوزها بوردن تیوب هافشارسنج های الکتریکی: استرین گیج ها فشارسنج های پیزوالکتریک
از نخستین روزهایی که بشر توانست با استفاده از تنفس هوای فشرده شده، مدت زمان بیشتری را در عمق سپری نماید، به این موضوع مهم پی برد، که داشتن هوای تنفسی کافی، تنها شرط بقا در عمق نبوده و موانع دیگری نیز در کوتاه نمودن مدت توقف بشر در عمق دخیل می باشند. از جمله مهم ترین این عوامل جذب سریع نیتروژن را توسط خون می توان نام برد. دانشمندان و محققین دریافتند، نیتروژن که از اجزاء اصلی خون می باشد، در صورت قرار گرفتن بدن انسان در محیطی پر فشار، نظیر اعماق دریا با سرعتی معادل 200 برابر سریع تر از اکسیژن با خون ممزوج گشته و باعث بروز بیماری هایی می گردد که انسان را از باقی ماندن در عمق ناتوان می سازد.
ماهیت مایع حلال و گاز حل شده
دما (گازهای در آب سرد بیشتر در درجه حرارت بالاتر حل می شوند، اما ممکن است در حلال های آلی محلولیت بیشتر باشد)
فشار (حلالیت گاز در مایع، متناسب با فشار نسبی گاز در مایع است - قانون هنری)
وجود املاح دیگر در حلال
دانشمندان به این موضوع پی بردند که کار در محیط پرفشار میزان جذب نیتروژتن در خون را افزایش می دهد و نیز دفع نیتروژن پس از بازگشت به سطح آب، معادل 200 برابر کندتر از اکسیژن انجام پذیرفته و به همین دلیل ابتلا به بیماری های غواصی افزایش میابد.
برداشت فشار شامل تداخل پیچیده ای از حلالیت گاز، فشار نسبی و میزان غلظت، حجم حمل و نقل و مکانیک حباب ها در بافت های بدن است. برخی از عوامل مؤثر در جذب گازهای بی اثر و حذف آن ها از بافت ها عبارتند از:
قابلیت حل شدن (حلالیت) یک گاز در مایع یا ماده جامد (املاح) هنگامی اتفاق می افتد که مولکول ها یا یون های گازی به صورتی همگن در یک محیط جامد یا مایع (حلال) پراکنده شوند.
اگر برای عنوان فعلی این مقاله (یا عنوانی دیگر)، معادلی مناسب از منبعی معتبر یافتید، با ذکر آن منبع و با شیوهٔ صحیح ارجاع، آن را در متن مقاله قرار دهید و سپس مقاله را انتقال دهید. اگر نمی دانید چطور انتقال را انجام یا به درستی به منابع ارجاع دهید، در صفحهٔ بحث این مقاله درخواست خود را با قراردادن این متن بیان کنید:
چربی – این بافت نگهدارنده مقدار زیادی نیتروژن برای مدتی طولانی بعد از یک غوص می باشد.
سن – نارسائی در گردش خون و دستگاه تنفسی نیز می توانند سیستم حمل و نقل نیتروژن و دفع آن از بدن را مختل نماید.
کم آبی—کمی آب بدن باعث غلظت خون شده و می تواند حمل نیتروژن را با مشکل مواجه سازد.
جراحات و بیماری – روند طبیعی گردش خون ممکن است تغییر کرده باشد
الکل—قبل یا بعد از غوص روند طبیعی گردش خون را تغییر می دهد.
خستگی
تمارین و ورزش شدید در طول یا پس از غوص.
بیماری ناشی از کاهش ناگهانی فشار یا بیماری رفع فشار (به انگلیسی: Decompression Sicknes) یا بیماری غواصان عارضه ایست که بدن انسان پس از قرار گرفتن در فضائی پرفشار و سپس ورود سریع به فضای کم فشار، دچار آن گردیده و با اختلالاتی روبرو می گردد.
بیماری رفع فشار یا فشارکاهی (DCS) هنگامی رخ می دهد که نیتروژن به شکل حباب های موجود در جریان خون درآمده که به دلیل توقف بیش از حد طولانی زیر آب یا به سطح آمدن با سرعتی بیش از حد رخ دهد. معمولاً علایم DCS با تأخیر پس از غوص بروز می کند.
طبق قانون هنری میزان حلالیت هر گاز در مایع در تماس با ان وابسته به فشار ان گاز است لذا وقتی غواص در معرض فشاری چندین برابر فشار جو قرار می گیرد، مقدار قابل توجهی هوا و ازجمله نیتروژن که گازی خنثی است، بشکل محلول وارد خون می گردنند. حال با کاهش سریع فشار مثل وقتی که فرد از عمق بیش از ده متری خیلی سریع به سطح اب برگردد، نیتروژن محلول در خون به شکل گازی درآمده و حبابهایی را در درون جریان خون تشکیل می دهد که به ان آمبولی گاز می گویند. این حباب ها می توانند در عروق ریز نقاط مختلف بدن بدام افتاده و موجب انسداد ان عروق گردنند و لذا این بیماری دارای انواع زیادی است که وابسته به محل انسداد رگ می باشد و علایم ان بسیار متنوع است.
سنسور فشار عموماً فشار گاز یا مایع را اندازه می گیرد. فشار به اصطلاح نیروی لازم برای جلوگیری از پخش شدن مایع است و معمولاً به صورت نیرو بر سطح تعریف می شود. سنسور فشار معمولاً به صورت مبدل کار می کند و سیگنالی تابع اثر فشار تولید می کند. برای این منظور می توان سیگنال الکتریکی در نظر گرفت. سنسورهای فشار روزانه برای کنترل و مانیتورینگ هزاران کاربرد استفاده می شوند. سنسورهای فشار می توانند به طور غیرمستقیم برای اندازه گیری سایر متغیرها استفاده شوند. برای مثال: دبی سیال/ گاز، سرعت، سطح مایع و ارتفاع از این متغیرها هستند. به سنسورهای فشار، مبدل های فشار، ترنسمیتر فشار، فرستنده فشار، نشاندهنده فشار، پیزومتر و مانومتر و … نیز گفته می شود. سنسورهای فشار از نظر تکنولوژی، طراحی، عملکرد، کاربرد و قیمت باهم متفاوت هستند. با یک تخمین محافظه کارانه می توان گفت بیش از ۵۰ تکنولوژی و حداقل ۳۰۰ شرکت در سراسر جهان سازنده سنسور فشار هستند. هم چنین طبقه ای از سنسورهای فشار وجود دارند که برای اندازه گیری حالت پویای تغییرات سریع در فشار طراحی شده اند. مثالی از کاربرد این نوع سنسور را می توان در اندازه گیری فشار احتراق سیلندر موتور یا گاز توربین مشاهده کرد. این سنسورها به طور عمده از مواد پیزوالکتریک مانند کوارتز ساخته شده اند. بعضی از سنسورهای فشار مانند آنچه در دوربین های کنترل ترافیک دیده می شود، به صورت باینری (دودویی) و خاموش/ روشن کار می کنند. برای مثال وقتی فشاری به سنسور فشار اعمال می شود، سنسور یک مدار الکتریکی را قطع یا وصل می کند. این سنسورها به سوئیچ فشار معروف هستند.
سنسور فشار مطلق
سنسورهای فشار می توانند براساس بازه اندازه گیری، بازه دمای عملکرد و از همه مهمتر نوع فشار اندازه گیری طبقه بندی شوند. با توجه به نوع فشار، فشارسنج ها، به ۵ دسته طبقه بندی می شوند:
این سنسور فشار یک نقطه نسبت به خلأ کامل (۰ psi) را اندازه می گیرد. فشار اتمسفریک ۱۰۱٫۳۲۵ KPa (یا ۱۴٫۷psi) در سطح دریا نسبت به خلأ است.
این سنسور در کاربردهای متفاوتی استفاده می شود زیرا می تواند برای اندازه گیری فشار یک نقطه نسبت به فشار اتمسفریک در نقطه دیگر کالیبره شود. گیج فشار تایر مثالی از نشانگر فشار گیج است. هنگامی که گیج فشار تایر مقدار ۰ psi را می خواند فشار داخل تایر ۱۴٫۷ psi است. یعنی برابر با فشار اتمسفر.
ریخته گری تحت فشار یا دایکاست (به انگلیسی: Die casting) نوعی ریخته گری است که مواد مذاب تحت فشار به داخل قالب تزریق می شود. در این سیستم بر خلاف روش های دیگر ریخته گری که مذاب تحت نیروی وزن خود به داخل قالب می رود، مواد مذاب با فشار داخل قالب تزریق می شود و در همان حالت یعنی تحت فشار مواد مذاب منجمد می شود و امکان تولید قطعات با استحکام بالا را می دهد. ریخته گری تحت فشار کوتاه ترین راه تولید یک محصول از فلز می باشد. یکی از مزایای این روش، تولید قطعات بسیار نازک و همچنین با استحکام بسیار زیاد می باشد که ساخت آن توسط روش های دیگر ریخته گری تقریباً غیرممکن می باشد.
تنظیم ماشین اشعه x به طور دقیق ممکن است خطوط بین جریان را در داخل قطعه نشان دهد.
آزمایش سطح دارای تخلخل جریان، خاصیت ساختار دندریتی مانند تخلخل انقباضی را از خود نشان نمی دهد.
آزمایش کردن تخلخل، برش دادن قطعه در جهت جریان مشاهده شده و استفاده از جوهر قالب در ناحیه تخلخل. چنانچه مسیر جریان جوهر قالب تقریباً به صورت مستقیم از محل تخلخل عبور کند، احتمالاً این امر نشان دهنده خطوط مابین جریان می باشد و همین امر باعث تشخیص عیب جریان خواهد شد.
از روش ریخته گری تحت فشار زمانی استفاده می کنیم که سه هدف کلی را مد نظر داشته باشیم که در ذیل به شرح آن می پردازیم:
دراین روش از قالب های فلزی استفاده می شود. تفاوت اساسی روش های تحت فشار در روش پُر شدن قالب است. در این روش پر شدن قالب براساس نیروی ثقل مذاب می باشد در حالی که در ریخته گری تحت فشار، پر شدن قالب در اثر فشار وارد بر مذاب بوده و انجماد نیز تحت فشار انجام می گیرد. به همین دلیل در روش ریخته گری تحت فشار امکان تولید قطعات پیچیده تر وجود داشته و از لحاظ مک و حفره های گازی و نیز خواص مکانیکی شرایط بهتری نسبت به ریخته گری در قالب های ریژه دارد
ریخته گری تحت فشار بر اساس نیروی فشار اعمال شده به دو دسته تقسیم می شود:
«زیبایی تحت فشار» (به انگلیسی: Grace Under Pressure) آلبومی از راش است که در سال ۱۹۸۴ میلادی منتشر شد.
استاندارد دما و فشار یا STP در شیمی و سایر دانش ها، مجموعهٔ استانداردی از شرایط برای اندازه گیری های تجربی است که مقایسه بین مجموعه ای از داده ها را امکان پذیر می سازد. در حال حاضر، در میان همهٔ ملت ها شرایط STP تعیین شده توسط آیوپاک (اتحادیهٔ بین المللی شیمی محض و کاربردی)، فشار مطلق ۱۰۰ کیلو پاسکال (معادل ۱ اتمسفر) و دمای ۲۷۳٫۱۵ کلوین (معادل صفر درجه سیلسیوس) است. برخی از سازمان ها گونه های دیگری از تعاریف معادل را برای «شرایط استاندارد از نظر دما و فشار» پذیرفته اند که از جملهٔ آنها شرایط استاندارد دما و فشار است. در شرایط استاندارد دما و فشار حجم یک مول از هر گاز ایده آل برابر با ۲۲/۴ لیتر است.
ویکی پدیا انگلیسی : STP بازبینی ۱۴ ژانویه ۲۰۱۲
فرایند شکل دهی حرارتی با فشار هوا (به انگلیسی: Pressure Thermoforming) یکی از زیر شاخه های شکل دهی حرارتی است. این روش یک فرایند پیشرفته برای شکل دهی ورق های پلاستیکی است که از فشار مثبت هوا برای اعمال نیرو بر ورق گرم شده جهت قالب گیری استفاده می شود. بسیاری از قطعات پلاستیکی از ظروف یک بار مصرف گرفته تا طلق های بسته بندی محصولات یا حتی داشبورد خودروها، جداره داخلی و روی در یخچال، حباب های پلاستیکی، جای تخم مرغ و امثال آن ها از این روش تولید می شوند.نبو
ترمو فرمینگ یا شکل دهی حرارتی، یکی از روشهای پرکاربرد شکل دهی پلاستیک هاست. در این فرایند ابتدا ورق پلاستیکی گرما نرم (ترمو پلاست) آنقدر حرارت می بیند تا نرم و انعطاف پذیر شود. سپس این ورق نرم شده روی قالب گذاشته شده و روی قالب کشیده می شود و شکل قالب را به خود می گیرد. ورق ماده اولیه به روش اکستروژن تولید می شود. بسته به ضخامت، ورق اولیه می تواند به شکل ورقه های مجزا یا ورق توپ پیوسته باشد. فرایند شکل دهی حرارتی از دو مرحله اصلی تشکیل شده است:
الف) گرمادهی:در این مرحله ورق پلاستیکی گرمانرم (ترمو پلاست) آنقدر حرارت می بیند تا نرم و انعطاف پذیر شود. عمل گرمادهی معمولاً با استفاده از المنت های حرارتی که یک یا هر دو طرف ورق پلاستیکی و با فاصله ای معین از آن قرار می گیرند، انجام می شود. با توجه به جنس پلیمر و ضخامت ورق میزان گرمادهی می بایست کاملاً مشخص و تنظیم شده باشد. ب) شکل دهی:روش هایی که برای انجام مرحلهٔ شکل دهی در فرایند شکل دهی حرارتی به کار می روند را می توان به سه دسته تقسیم کرد:
۱- شکل دهی با خلأ (Vacuum Forming) ۲- شکل دهی با فشار هوا (Pressure Forming) ۳- شکل دهی مکانیکی (Mechanical Thermoforming) شکل دهی با فشار هوا که دومبن روش شکل دهی حرارتی استدر دو مرحله انجام می شود. مرحله اول، ابتدا ورق پلاستیکی که از قبل گرم شده را روی حفره های قالب بگذاریم در مرحله دوم، اعمال نیرو توسط فشار هوا از سمت بالا روی ورق قالب می باشد در این حالت ورق به درون حفره قالب کشیده می شود و لازم به توضیح است که برای بیرون راندن هوایی که در بین ورق و قالب به دام افتاده است منافذی در قالب باید تعبیه شود.
فرآیند هم فشار یا فرآیند ایزوباریک فرآیندی ترمودینامیکی است که در فشار ثابت انجام می گیرد و فشار در مراحل مختلف وقوع فرآیند تغییری نمی کند.
فرآیند بی دررو
فرآیند هم حجم
فرآیند هم دما
فرایند هم آنتروپی
کار از رابطهٔ زیر بدست می آید:
و از آنجا که فشار ثابت است داریم:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فشار در دانشنامه آزاد پارسی

فشار (pressure)
در هر شاره، نیروی عمودی اعمال شده بر واحد سطح جسم غوطه ور در شاره. یکای فشار در دستگاه بین المللی، پاسکال (Pa) و برابر با فشار یک نیوتون بر مترمربع است. در جَوّ زمین، فشار با افزایش ارتفاع کاهش می یابد و از حدود ۱۰۰ کیلو پاسکال (در سطح دریا) به صفر (در فضای تهی) کاهش می یابد. فشار را معمولاً با بارومتر (فشار سنج هوا)، فشارسنج، یا پیمانۀ بوردون اندازه گیری می کنند. دیگر یکاهای متداول فشار عبارت اند از بار و تور. فشار مطلق را نسبت به خلأ می سنجند. فشار پیمانه ای عبارت است از اختلاف بین فشار مطلق و فشار جوّ در محل اندازه گیری. در داخل مایع، فشار عمقh از عبارتpgh به دست می آید که در آن p چگالی مایع، وg شتاب سقوط آزاد است. با بالارفتن مایع در لوله، فشارسنج فشار گاز را نشان می دهد.

فشار در جدول کلمات

فشار از طرفی به طرفی دیگر
هل
فشار روانی
استرس
فشار سنج
بارومتر
اقتصاددانی که معتقد است | توسعه اقتصادی کشورها با تغییرات آهسته امکان پذیر نیست | بلکه باید در یک حرکت عظیم یا فشار بزرگ قرار گیرند
رودن
دستگاه فشار در صنعت
پرس
دستگاه فشار صنعتی
پرس
دستگاهی برای اندازه گیری فشار بخار و گازها
مانومتر
زیر فشار قرار گرفتن
پرس شدن
غرب با استراتژی فشار اقتصادی بر ایران به دنبال این مقوله اقتصادی است
بیکاری
غرب با استراتژی فشار اقتصادی در ایران به دنبال این مقوله اقتصادی است
بیکاری

معنی فشار به انگلیسی

compression (اسم)
اختصار ، تراکم ، ضغطه ، فشردگی ، فشرده سازی ، فشار ، متراکم سازی ، هم فشارش ، بهم فشردگی
rush (اسم)
تعجیل ، حمله ، جویبار ، یورش ، جوی ، خیز ، بوریا ، فشار ، یک پر کاه ، ازدحام مردم ، نی بوریا ، انواع گیاهان خانواده سمار ، حرکت شدید
stress (اسم)
تاکید ، قوت ، ضربه ، تقلا ، اهمیت ، فشار
tension (اسم)
بحران ، کشش ، تیرگی ، کشمکش ، فشار ، تشنج ، سفتی ، تنش ، تمدد ، قوه انبساط
violence (اسم)
تندی ، شدت ، سختی ، ستیز ، بی حرمتی ، جبر ، خشونت ، چیرگی ، فشار ، ستم ، زور ، بیدادگری ، اشتلم
hustle (اسم)
شتاب ، فشار ، تکان ، زور
constraint (اسم)
گرفتاری ، توقیف ، قید ، محدودیت ، اجبار ، اضطرار ، فشار
pressure (اسم)
سنگینی ، ضغطه ، فشار ، مضیقه ، زور ، پرس ، بار سنگین مصائب و سختیا
oppression (اسم)
تعدی ، جور ، حیف ، فشار ، افسردگی ، ظلم ، ستم ، بیداد
thrust (اسم)
نیرو ، فشار ، زور ، سخمه ، نیروی پرتاب ، فشار موتور
push (اسم)
تنه ، هل ، فشار ، زور ، فشار با سر ، فشاربجلو
press (اسم)
جمعیت ، فشار ، ماشین فشار ، ازدحام ، چاپ ، دستگاه پرس ، مطبوعات ، پرس ، جراید ، ماشین چاپ ، مطبعه ، منگنه
pressing (اسم)
فشار
squeeze (اسم)
فشار
discharge head (اسم)
فشار
vim (اسم)
توانایی ، قدرت ، نیرو ، توان ، فشار ، زور ، انرژی
enforcement (اسم)
انجام ، فشار ، اجراء
impressure (اسم)
فشار ، اعمال نیرو بر روی چیزی ، فشار و زور در امری
inrush (اسم)
فشار ، حمله به درون ، هجوم بداخل
squeeze play (اسم)
فشار

معنی کلمه فشار به عربی

فشار
اجهاد , تاثير , تاکيد , توتر , حمل , دفع , زحام , صحافة , ضغط , ظلم , عثرة , وطاة
الو
وکزة
ارتفاع ضغط الدم
دفع , زحام , عثرة
موشر
باروميتر
دفع
تحت
جماعات الضغط

فشار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مازیار ایرانی ١٨:٤٩ - ١٣٩٨/٠٨/٠١
تا انجا ک میدانم واژه فشار تازی هست و برابر پارسی ان واژه پرچ پرچیدن و پرچار میباشد ک هم اکنون در بسیاری از جاهای ایران بجای واژه تازی فشار از پرچیدن و پرچار بهره برده میشود
پارسی را پاس بداریم بهر اینکه زبان کشور و ایین و فرهنگ و نیاکان پاک نهاد ما میباشد زبان ما کنون برجسته ترین نماد و یادمان و یادگار ما از گذشته ایران زمین هست
|

عباس محترمی ٠٣:١٩ - ١٣٩٨/٠٨/٠٨
سیوز sivaz
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فشار در فیزیک   • فشار خون چیست   • فشار خون پایین   • تعریف فشار خون   • درمان فشار خون   • اندازه گیری فشار خون   • فشار خون نرمال   • فشار خون دیاستولی بالا   • معنی فشار   • مفهوم فشار   • معرفی فشار   • فشار چیست   • فشار یعنی چی   • فشار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فشار
کلمه : فشار
اشتباه تایپی : tahv
آوا : feSAr
نقش : اسم
عکس فشار : در گوگل


آیا معنی فشار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )