انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 954 100 1

فضا

/fazA/

مترادف فضا: جا، حجم، حیاط، ساحت، صحن، عرصه، محوطه، مکان، میدان، آتمسفر، آسمان، سپهر، فلک، کیهان، هوا، جو، محیط

برابر پارسی: پهنه، هوا، فراخه، اِسپاش، فراسو، فرامون، کیهان، پهنه آسمان

معنی فضا در لغت نامه دهخدا

فضا. [ ف َ ] (ع اِ) مخفف فضاء. میدان و عرصه. (از ناظم الاطباء) :
تنگ بد بر ما فضای عافیت بی هیچ جرم
این چنین باشد اذا جاء القضا ضاق الفضا.
سنائی.
اجزات چون بپای شب و روز سوده شد
تاوان طلب مکن ز قضا در فضای خاک.
خاقانی.
|| جای وسیع و فراخ. بطور کلی مکان :
روح القدس خریطه کش او در آن طریق
روح الامین جنیبه بر او در آن فضا.
خاقانی.
با غبار صیدگاه شاه گر تعظیم هست
ز آهوان مشک ده ، صد تبتش در یک فضا.
خاقانی.
باور از بخت ندارم که تو مهمان منی
خیمه ٔ سلطنت آنگاه فضای درویش.
سعدی.
که ناگه دهل زن فروکوفت کوس
بخواند از فضای برهمن خروس.
سعدی.
قرب صدهزار مرده ٔ کفار بر فضای آن مصاف بر زمین انداختند. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ). || جای تهی :
در تنگ بینم توکل سرا را
ولیک از درون جز فضایی نبینم.
خاقانی.
|| فلک. آسمان. هوا :
فضا به بوالعجبی تا کیت نماید لعب
بهفت مهره ٔ زرین و حقه ٔ مینا؟
خاقانی.
|| گشادی و فراخی هوا. || وسعت. || پیشگاه و صحن. (ناظم الاطباء). رجوع به فضاء شود. || (اصطلاح جغرافیا) مکانی که کره ٔ زمین در منظومه ٔ شمسی اشغال میکند. (فرهنگ فارسی معین ).

فضا. [ ف َ ] (ع اِ)دانه ٔ مویز مانند فصی با صاد. (از اقرب الموارد).

معنی فضا به فارسی

فضا
( اسم ) ۱ - مکان وسیع زمین فراخ ساحت ۲ - مکانی که کره زمین در منظومه شمسی اشغال می کند .
دانه مویز مانند فصی با صاد
[space] [هنرهای تجسمی] جاهای خالی و فاصله های میان عناصر ترکیب در یک اثر هنری
[space-time] [فیزیک] فضای چهاربُعدی در نظریۀ نسبیت که سه بُعد آن مربوط به فضای معمولی و بُعد چهارم آن زمان است متـ . پیوستار فضا ـ زمان space-time continuum
[absolute space-time] [فیزیک] مفهومی در مکانیک نیوتونی که براساس آن چارچوب مرجع ثابتی وجود دارد که در آن می توان تمام اندازه گیری های فضا و زمان را انجام داد
[eigenspace] [ریاضی] در مورد ویژه مقدار λ از عملگر خطی T بر روی فضای بُرداریV، زیرفضایی از V که به وسیلۀ ویژه بُردارهای متناظر با λ تولید می شود
محقر . کم گنجایش
آسمان
[component of a space] [ریاضی] زیرفضای همبند بیشین

معنی فضا در فرهنگ معین

فضا
(فَ) [ ع . فضاء ] (اِ.) ۱ - مکان فراخ ، زمین وسیع . ۲ - کیهان ، آن سوی جوّ.

معنی فضا در فرهنگ فارسی عمید

فضا
۱. (فلسفه، فیزیک) جهان سه بعدی بی کران که اجسام و رویدادها در آن هستند یا اتفاق می افتند.
۲. ناحیۀ آن سوی جو یا منظومۀ شمسی.
۳. محیط: فضای اختناق آور.
۴. ساحت: فضای منزل دَم دارد.

فضا در دانشنامه اسلامی

فضا
فضا، محلی فراخ، باز و بدون سقف می باشد.
فضا،محیط پیرامون موجودات زمینی، آکنده از هوا؛ محلی فراخ، باز و بدون سقف.
احکام مرتبط
از آن به مناسبت در بابهای صلات ، خمس ، حج ، صلح ، احیاء موات و قضاء نام برده اند.
فضا در بحث صلات
بر نمازگزار ، گذاشتن سُتره ( حایل ) در پیش رو مستحب است. ستره در فضای باز با گذاشتن شاخصی بلند از زمین ، از قبیل کوله پشتی و سنگ در جلوِ نمازگزار تحقق می یابد .قبله ساختمان کعبه نیست؛ بلکه فضایی است که کعبه در آن بناشده است و فضای محاذی آن تا آسمان نیز قبله به شمار می رود. برخی فضای محاذی کعبه را به مقداری که عرفا از فضای کعبه محسوب شود، قبله دانسته اند. به تصریح برخی این حکم در مساجد نیز جاری است و آثار مسجد بر فضای محاذی آن تا آسمان مترتب می شود. کسی که بر بام کعبه نماز می گزارد، به قول مشهور باید مقداری از فضای بام را قبله قرار دهد و اگر در نقطه پایانی بام نماز بخواند، نمازش باطل است.
فضا در بحث خمس
...

فضا در دانشنامه ویکی پدیا

فضا
از دیرباز فضا یکی از جستارهای بنیادین در فلسفه و علم به شمار آمده است.
فضا ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فضا (ریاضیات): مفهومی در ریاضیات
فضا (داستان)
فضا (فیلم ۱۹۶۵)
فضا (فیلم ۲۰۰۰)
فضا (معماری)
فضا حال و هوای داستان که به یاری توصیف، شخصیت پردازی و دیگر عناصر داستان به خواننده انتقال می یابد.
در ریاضیات، یک فضا، مجموعهایست (گاهی اوقات تحت عنوان جهان) با ساختاری افزون بر آن.
فضاهای ریاضی اغلب یک سلسله مراتب را تشکیل می دهند؛ یعنی یک فضا ممکن است وارث همه ویژگی های یک فضای مادر باشد. مثلا همه فضاهای ضرب داخلی، فضاهای برداری نرمدار نیز هستند، چرا که ضرب داخلیشان یک نُرم روی فضای ضرب داخلی تولید می کند به طوری که:
∥ x ∥ = ⟨ x , x ⟩ {\displaystyle \left\|x\right\|={\sqrt {\langle x,x\rangle }}} ،
که در آن نرم با محصور شدن در خطوط دوتایی عمودی مشخص می شود، و ضرب داخلی با قرار گرفتن در براکت های زاویه ای مشخص می شود.
ریاضیات مدرن رفتار کاملا متفاوتی با «فضا»، در مقایسه با ریاضیات کلاسیک دارد.
«فضا» (انگلیسی: Space (1965 film)) یک فیلم به کارگردانی اندی وارهول است که در سال ۱۹۶۵ منتشر شد.
'فضا (انگلیسی: Fiza) فیلمی هندی به کارگردانی خالد محمد است که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به هریتک روشن، جایا باچان و کاریسما کاپور اشاره کرد.
فضا در معماری، همان چیزی است که انسان را از عوامل طبیعی محافظت می کند و کلیه فعالیت های فردی و اجتماعی فرد را در بر می گیرد. انسان در فضا نیازهای مادی و معنوی خود را تأمین می کند. جوهر اصلی معماری فضا هست و در فضای معماری انسان حرکت و زندگی می کند. فضا در معماری انواع گوناگون دارد و به طرق متنوعی می توان فضا را در معماری دسته بندی کرد.
برنارد چومی معمار برجسته معاصر می گوید:جوهر فضا بعد توصیفی فضا و موضوعی برای مباحث فلسفی، ریاضی و فیزیک است. فضا جوهر معماری و شهرسازی است. (Madanipour، ۱۹۹۶)
تعریف واضح در مورد فضا را یورگ گروتر چنین ارایه می کند:نزدیکترین تعریف این می باشد که فضا را خلأی در نظر بگیریم که می تواند شیئی را در خود جای دهد و یا از چیزی آکنده شود. فضا موجودیتی نیست که تعریف دقیق و مشخصی داشته باشد، با این حال قابل اندازه گیری است. (گروتر، ۱۳۸۶)
فضا در مفهوم موجود خویش به تنهایی هیچ ویژگی خاصی را مطرح نمی کند ولی به محض آن که یک گروه انسانی فعالیتی را در مکانی مطرح کند، معنای نمادین فضا پدیدار می شود. از این پس فضا بستری برای بیان فعالیت و رفتارهای انسانی می گردد؛ محلی برای تخیل و واقعیت. (حبیبی، ۱۳۸۲)
فضا (Space) واژه ای است که در زمینه های متعدد و رشته های گوناگون از قبیل فلسفه، جامعه شناسی، معماری و شهرسازی بطور وسیع استفاده می شود. لیکن تکثّر کاربرد واژه فضا به معنی برداشت یکسان از این مفهوم در تمام زمینه های فوق نیست، بلکه تعریف فضا از دیدگاه های مختلف قابل بررسی است. مطالعات نشان می دهد با وجود درک مشترکی که به نظر می رسد از این واژه وجود دارد، تقریباً توافق مطلقی در مورد تعریف فضا در مباحث علمی به چشم نمی خورد و این واژه از تعدد معنایی نسبتاً بالایی برخوردار است و تعریف مشخص و جامعی وجود ندارد که دربرگیرنده تمامی جنبه های این مفهوم باشد. از این رو در این یادداشت به ذکر برخی کلیات در مورد مفهوم فضا بسنده می کنیم. فضا یک مقوله بسیار عام است. فضا تمام جهان هستی را پر می کند و ما را در تمام طول زندگی احاطه کرده است. فضا به محیط زیست اطراف ما احساس راحتی و امنیت می بخشد که اهمیت آن در یک زندگی لذت بخش از نور آفتاب و محلی برای آرامش کمتر نیست. هرکاری که انسان انجام می دهد دارای یک جنبه فضایی نیز هست به عبارتی هر عملی که انجام می شود احتیاج به فضا دارد. دلبستگی بشر به فضا از ریشه های عمیقی برخوردار است. این دلبستگی از نیاز انسان به ایجاد ارتباط با سایر انسانها که از طریق زبان های گوناگون صورت می پذیرد، سرچشمه می گیرد.
همچنین بشر خود را با استفاده از فیزیولوژی و تکنولوژی، با اشیاء فیزیکی وفق می دهد و از این طریق یک رابطه و تعادل پویا بین انسان و محیط (اشیاء)، علاوه بر ارتباط میان انسانها بوجود می آید. این اشیاء بر اساس یک سری روابط خاص به، درونی و بیرونی، دور و نزدیک، منفرد و متحد، پیوسته و گسسته تقسیم شده اند. برای اینکه بشر بتواند به تصورات و ذهنیات خود عینیت بخشد، بایستی که این روابط را درک کند و آنها را در قالب یک مفهوم فضایی هماهنگ نماید؛ لذا فضا بیانگر نوع ویژه ای از ایجاد ارتباط نیست، بلکه صورتی است جامع و دربرگیرنده هر نوع ایجاد ارتباط، چه میان انسانها و چه میان انسان و محیط. فضا ماهیتی جیوه مانند دارد که چون نهری سیال، تسخیر و تعریف آن را مشکل می نماید. اگر قفس آن به اندازه کافی محکم نباشد به راحتی به بیرون رسوخ می کند و ناپدید می شود. فضا می تواند چنان نازک و وسیع به نظر آید که احساس وجود بعد، از بین برود (برای مثال در دشتهای وسیع، فضا کاملاً بدون بعد به نظر می رسد) و یا چنان مملو از وجود سه بعدی باشد که به هر چیزی در حیطه خود مفهومی خاص بخشد. با اینکه تعریف دقیق و مشخص فضا دشوار و حتی ناممکن است ولی فضا قابل اندازه گیری است. مثلاً می گوییم هنوز فضای کافی موجود است یا این فضا پر است. نزدیکترین تعریف این است که فضا را خلأی در نظر بگیریم که می تواند شی را در خود جای دهد و یا از چیزی آکنده شود. نکته دیگری که در مورد تعریف فضا باید خاطرنشان کرد، این است که همواره بر اساس یک نسبت که چیزی از پیش تعیین شده و ثابت نیست، ارتباطی میان ناظر و فضا وجود دارد. بطوری که موقعیت مکانی شخص، فضا را تعریف می کند و فضا بنا به نقطه دید وی به صورت های مختلف قابل ادراک می باشد.
همه زندگی انسان در فضا می گذرد و در هیچ یک از فعالیتهای انسانی از جمله هنرها، نمی توان از فضا غفلت کرد. توجه به معنا و مفهوم فضا که در دوران اخیر جانشین واژه مکان شده است، نیازی انکار ناپذیر است. عده ای کمیت و وجوه مادی در ماهیت فضا، غالباً «شکل» را مهمترین مشخصه فضا می دانند؛ ولی در واقع معنایی که آدمی در عناصر کالبدی در می یابد به زمینه فرهنگی و اعتقادی و حتی اقلیمی بستگی دارد. ادوارد تی. هال(Edward T.Hall) در تبیین مختصات فضا بر ادراک فضا توسط حواس (بینایی، شنوایی، بویایی، لامسه) تأکید می کند اما تلویحاً اذعان می کند که ادراک فضا از طریق حواس از اموری چون فرهنگ و زبان و آیین ها متأثر است. بر همین اساس فضای زندگی اسکیموها را فضای صوتی _ بویایی می نامند (در محیط آنان به سبب یکنواختی نسبی مناظر نقش حس بینایی کاهش می یابد) البته باید توجه داشت که فضا صرفاً ذهنی و سوبژکتیو نیست، فضاهای مختلفی را می توان مثال زد که افراد مختلف با شخصیتهای متفاوت از آن برداشت و تأثیر همانندی دارند زیرا انسانها مشترکات روانی با یکدیگر دارند. بعنوان مثال فضای بزرگ و تاریکی را تصور کنید که دیوارهای حجیم و فلزی و تیره رنگ و خشنی داشته باشد، هر که به این فضا وارد شود احساس خشونت و سنگینی می کند. (گفتاری از دکتر مهدی حجت)
حکمای اسلامی به اصالت عوامل کیفی در فضا معتقد بودند. بعنوان مثال ابن سینا معتقد است مکان عبارت از چیزی است که چیزی دیگر در آن نهاده باشد یا بر آن تکیه کند، او می گوید: پس جایگاه جسم نه هیولاست و نه صورت و نه بعد و نه خلاء.
فضا را دست کم در دو وجه و با دو ویژگی می توان بررسی کرد: یکی فضای مادی و کمی، و دیگری فضای معنوی و کیفی. فضا (مکان) در دستگاه های گوناگون فکری معانی متفاوتی دارد، در تفکر بودایی مکان با زمان توأم است. از این رو هنر بودایی متمایل به ترکیب مکان و زمان است، همچنان که تأسیس خانه، معبد یا شهر در محیط طبیعی بر مبنای قواعدی است که آموزشهای چینی وضع کرده است. معنای فضا در دوران جدید غالباً مادی است و گاه واژهٔ فضا بواسطهٔ قرارداد بر آن دلالت می کند. در غالب مکاتب معماری دوران معاصر که بر محسوسات متمرکزند، فضا مکانی سه بعدی است، سه بعدی که در سه جهت ریاضی امکان امتداد دارد.
فضا: ۱۹۹۹ (به انگلیسی: Space: 1999) یک مجموعه تلویزیونی بریتانیایی بود که نخستین بار از ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۷ میلادی، از شبکهٔ آی تی وی پخش شد. در ایران، این سریال در شب های آدینه سال ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ خورشیدی بروی آنتن کانال دو تلویزیون ملی ایران می رفت، این سریال در ژانر دراماتیک علمی_تخیلی دسته بندی شده و ساخت انگلستان بود.
فضا توان یا توان خورشیدی فضایی، طرحی است که در آن توان خورشیدی در فضای خارج از جو زمین جمع آوری می شود و پس از جمع آوری توان خورشیدی آن را به زمین انتقال می دهند، این انرژی عمدتاً به شکل انرژی الکتریکی در زمین استفاده می شود.
تحقیق بر روی این پروژه از اوایل دههٔ ۱۹۷۰ آغاز شد، در زمینه های متعددی بر روی این طرح تحقیق می شود. از جمله خورشید و ویژگی های آن، نور خورشید، انرژی خورشیدی و زمینه هایی که در طراحی و اجرای این طرح طراحان و مجریان این طرح را یاری می کند.
طرح فضا توان در مقایسه با طرح های دیگر جمع آوری انرژی خورشیدی متفاوت است و مزایای قابل توجهی نسبت به آن طرح ها دارد. در این طرح پانل ها در ماهواره های بزرگ نصب می گردند و با اجتناب از این ضرر و زیان و خرابی (و زیان کسینوس، برای جمع آوری در صفحه تخت ثابت) به علت چرخش زمین، آن ها در خارج از جو، در مدار قرار می گیرند. پس از نصب ماهواره ها آن ها نور خورشید را جمع آوری و به ریز موج تبدیل می کنند، سپس انرژی را به ایستگاه های دریافت، بر روی زمین ارسال می کنند؛ و در این ایستگاه ها به محض دریافت، یک جریان الکتریکی در خطوط شبکه ایجاد می شود. دربارهٔ انتقال انرژی از ماهواره ها به زمین چند روش ارائه شده است از جمله امواج مایکروویو و….
از مزایای این روش نسبت به روش های دیگری مانند فتوولتاییک، می توان به این مواردی اشاره کرد، مثلاً بخشی از انرژی خورشیدی در راه از طریق اتمسفر، اثرات انعکاس و جذب از دست می رود. در این روش تجهیزات باعث می شود تا تغییرات جو زمین تأثیری بر انرژی دریافت شده نداشته باشد حتی هنگام شب که نور خورشید به زمین نمی تابد، در فصل زمستان، در هوای برفی و بارانی که نور خورشید به زمین کم تر می تابد، می توان انرژی خورشیدی را بر روی ماهواره ها به میزان چشم گیری دریافت کرد.
برای اجرای چنین طرحی موانعی وجود دارد، در درجه اول مشکل انتقال انرژی از مدار به زمین برای استفاده از انرژی، از آنجا که انتقال انرژی به واسطهٔ سیم از ماهوارهٔ در حال چرخش در مدار، به سطح زمین نه عملی است و نه امکان پذیر است با تکنولوژی های امروزی، انتقال انرژی در طرح توان فضایی به طور کلی عبارت است از: استفاده از برخی از شیوه های انتقال بی سیم انرژی؛ ماهوارهٔ گیرنده، انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریکی بر روی یک تخته تبدیل می کند، تأمین انرژی یک فرستنده مایکروویو یا ساطع کننده لیزر، و تمرکز پرتو خود را به سمت گیرنده (آنتن یکسوساز) در سطح زمین انجام می دهد. همچنین تشعشع و آسیب ریزشهاب وار ها می تواند برای توان فضایی نگرانی ایجاد کند. البته موانع دیگری مانند هزینه های طرح هم بر سر راه است.
اجرای این طرح موجب تحولی عظیم در جهان می شود، چرا که مقدار انرژی تابشی خورشید بر روی کره زمین ۶۰۰۰ برابر کل مصرف انرژی های سالیانه بر روی زمین است. اجرای این طرح، آغازی خواهد بود برای اجرای طرح هایی بزرگ تر و گسترده تر در زمینهٔ جمع آوری انرژی های موجود در فضا و گیتی، خورشید یکی از ستارگان فضا است که دمای سطح آن ۵۵۰۵ درجه سانتیگراد است. ستارگانی در فضا وجود دارند که ‍‍دمای آنها تا ۳۳ هزار کلوین تخمین زده می شود. این میزان دما یعنی گرمای فراوان و از آنجایی که گرما صورتی از انرژی است. پس در فضا مقدار بسیار زیادی از انرژی وجود دارد، با توجه به فعل و انفعالاتی که در فضا رخ می دهد و انرژیی که این فعل و انفعالات آزاد می کنند. دستیابی به انرژی های موجود در فضا تأثیر مؤثری بر بحران های انرژی جهان خواهد گذاشت. یقیناً بشر تلاش می کند تا این انرژی ها را به دست آورد و هزینه های تمام شدهٔ انرژی را کاهش دهد.
این پروژه را (به انگلیسی: Space-based solar power) و به اختصار SBSP می نامند. (" SPS "، مخفف " توان خورشیدی ماهواره ای (به انگلیسی: solar-power satellite) " یا " سیستم توان ماهواره ای (به انگلیسی: satellite power system) " است)
فضا مکان ماست (به انگلیسی: Space Is the Place) فیلمی ۱۷۲ دقیقه ای به کارگردانی جان کانی با بازی سون را است.
پرستاری فضا (به انگلیسی: Space nursing) مطالعات چگونگی سفر به فضا تحت الگوهای پاسخ انسان به آن می باشد.
در نگره پیچیدگی رایانشی، پیچیدگی فضا یا DSPACE یک منبع رایانشی است که مقدار فضای حافظه ای لازم برای یک ماشین تورینگ قطعی را بیان می کند. در واقع میزان فضای حافظه ای که یک کامپیوتر معمولی برای حل یک مسئله رایانشی با یک الگوریتم مشخص، لازم دارد را مشخص می کند. پیچیدگی فضا یکی از معیارهایی است که پژوهش های خوبی روی آن انجام شده چرا که به یکی از منابع مهم دنیای واقعی مرتبط است: یعنی حافظه مورد نیاز رایانه برای اجرای یک برنامه داده شده.
پیشتازان فضا (به انگلیسی: Star Trek)، نام مجموعهٔ علمی-تخیلی تلویزیونی آمریکایی است که نخستین فصل آن بین سال های ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۹ ساخته شده است. این سریال در آمریکا و بسیاری کشورهای دیگر، از جمله ایران، به نمایش درآمد و لقب موفق ترین مجموعهٔ تلویزیونی تمام دوران ها را به خود اختصاص داد. پیشتازان فضا در ابتدا بر اساس داستانهایی از جین رودنبری ساخته می شد. بعدها چندین سریال دیگر، کتاب، بازی کامپیوتری و فیلم سینمایی نیز، بر اساس سری اولیه این مجموعه ساخته شد و نام آن به یک اسطوره در ژانر علمی تخیلی بدل گشت.
پیمان ثبت جزئیات اجسام پرتاب شده به فضا (به انگلیسی: Convention on Registration of Objects Launched into Outer Space) (به نام معمول پیمان ثبت (به انگلیسی: Registration Convention)) که توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۱۲ نوامبر ۱۹۷۴ تصویب و در ۱۵ سپتامبر ۱۹۷۶ به اجرا در آمد. تا سال ۲۰۱۴، ۶۲ کشور این معاهده را تصویب کرده اند. دو سازمان دولتی بین المللی آژانس فضایی اروپا و سازمان اروپایی بهره برداری از ماهواره های هواشناسی اعلام کرده اند که کلیه حقوق و الزامات این پیمان را پذیرفته اند.
این پیمان، کشورهای عضو را به تهیه جزئیات مربوط به مدار هر جسم فضایی که به فضا پرتاب می شود و ارائه آن به سازمان ملل ملزم می کند. پیش از این پیمان، در سال ۱۹۶۲ معاهده دیگری در سازمان ملل تصویب شده بود که کشورها را به ارائه جزئیات پرتاب کاوشگرهای فضایی خود ملزم می کرد.
نظارت بر اجرای این پیمان بر عهده کمیته سازمان ملل در امور استفاده صلح آمیز از فضا است.
دیده بان فضا (به انگلیسی: Spacewatch) پروژه ای در دانشگاه آریزونا است که از سال ۲۰۱۱ توسط رابرت اس.مک میلان که متخصص مطالعهٔ ریزسیارهها است هدایت می شود. این پروژه که شامل مطالعه انواع مختلف سیارکها و دنباله دارها است در سال ۱۹۸۰ توسط تام گهرلز و مک میلان تأسیس شد.
رو به فضا (به انگلیسی: Space Bound) عنوان ترانه ای از امینم، خواننده رپ آمریکایی است که در سال ۲۰۱۱ میلادی در ایالات متحده منتشر شد.
شگفتی فضا، عنوان ترانه ای نوشته و اجرا شده توسط دیوید بویی، خوانندهٔ بریتانیایی است. این آهنگ در ۱۱ ژوئیه ۱۹۶۹ منتشر شد و آهنگ آغازین آلبوم دیوید بویی بود.
این ترانه دربارهٔ ارسال فضانوردی به نام سرگرد تام به فضا است و در زمانی نوشته شده است که علاقهٔ فراوانی در جامعه دربارهٔ فضانوردی وجود داشت. این آهنگ پنج روز پیش از پرتاب آپولو ۱۱ منتشر شد. بووی در سرایش این ترانه از فیلم ۲۰۰۱: اودیسه ای فضایی نیز تأثیر گرفته یود.
عصر فضا (به انگلیسی: Space Age) اشاره به زمان حال و زمانی که تازه سفرهای فضایی از سوی دولت های ایالات متحده و شوروی شروع شده بود و رقابت شدیدی در این مسئله بود.
طرح شماره ۹ بیرون از فضا فیلمی است سیاه و سفید با ژانر ترستناک و تخیلی ساخته اد وود. این فیلم ساخته سال ۱۹۵۹ میلادی می باشد. همچنین نام سیستم عامل پلان ۹ از آزمایشگاه های بل نیز از این فیلم گرفته شده است
فراتر از پیشتازان فضا (به انگلیسی: Star Trek Beyond) یک فیلم اکشن علمی–تخیلی ماجراجویی آمریکایی، به نویسندگی سایمون پگ و داگ جونگ و کارگردانی جاستین لین است. این سیزدهمین قسمت از مجموعه فیلم های پیشتازان فضا و دنبالهٔ فیلم پیشتازان فضا به سوی تاریکی در سال ۲۰۱۳ است، که بر اساس مجموعه تلویزیونی به همین نام اثر جین رادنبری ساخته شده است. کریس پاین و زکری کینتو یکبار دیگر به ایفای نقش کاپیتان جیمز کِرک و فرمانده اسپاک می پردازند و همچنین بازیگران قبلی همچون کارل اوربان، سایمون پگ، زویی سالدانا، جان چو و آنتون یلچین در این قسمت نیز حضور دارند. استار ترک بیاند به مناسبت جشن پنجاهمین سالگرد این مجموعه، در ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۶ توسط پارامونت پیکچرز اکران شد.
فیزیک فضا یا فیزیک پلاسمای فضا شاخه ای از علم فیزیک است که به مطالعه پلاسماهایی که بطور طبیعی در فضا اتفاق می افتند می پردازد. مواردی که در این علم بررسی می شوند شامل خورشید، بادهای خورشیدی، مگنتوسفیر (مغناط کره) و یونوسفر سیاره ای، شفق قطبی و تابش سینکروترونی می باشد. این علم نه تنها برای شناخت جهان مفید است، بلکه در بهبود عملکرد ماهواره های مخابراتی و ماهواره های هواشناسی نیز مؤثر است.
کابوی های فضا (انگلیسی: Space Cowboys) فیلمی در سبک علمی–تخیلی، ماجرایی، و کمدی-درام به کارگردانی کلینت ایستوود است که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد.
گمشده در فضا (انگلیسی: Lost in Space) نام یک مجموعهٔ تلویزیونی علمی-تخیلی آمریکایی است که در ۸۳ قسمت، از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۶۸ میلادی، از شبکهٔ «سی بی اس» به روی آنتن رفت.
این مجموعه دربارهٔ ماجراهای یک خانوادهٔ آمریکایی است که جزء نخستین ساکنانِ فضا (در ستارهٔ ظُلمان) هستند و سعی دارند بر مشکلات فراوانی که بر سر راهشان قرار می گیرد، غلبه کنند.
این مجموعه تلویزیونی با همین عنوان، در سال های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۳ خورشیدی، با دوبلهٔ فارسی از تلویزیون ملی ایران پخش شد.
لپرکان ۴: در فضا (انگلیسی: Leprechaun 4: In Space) فیلمی در سبک ترسناک، ماجراجویی، و علمی–تخیلی است که در سال ۱۹۹۷ منتشر شد.
معلق نمایی در فضا (انگلیسی: Illusionistic ceiling painting) یا نقاشی سقف شامل تکنیک های چشم نواز از طراحی های روی سقف ها به ویژه سقف های گنبدی است که به دلیل فرم مقعر اینگونه سقف ها، اثر هنری در پایان حالت معلق گونه پیدا می کند. این شیوه از نقاشی متعلق به دوران هنر رنسانس، باروک و روکوکو می باشد، این شیوه هنری با ایجاد توهم و خطای دید حالت و فضایی سه بعدی به اثر طراحی شده بر روی دیوار می بخشد. در اغلب موارد زمینه اینگونه نقاشی نشانگر یک آسمان باز و نامتناهی است و این عمل با ایجاد منفذی در سقف ایجاد می گردد همانند اوکولوس، و یا اینکه نشانگر یک فضای خیالی می باشد همانند فرسکو، یکی از نقاشی های دیواری آندریا پوزو در کلیسای سانتا ایگنازیو روم
در سال ۱۹۹۹، مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه ای را تصویب کرد که به موجب آن، چهارم تا دهم اکتبر هر سال (۱۳ الی ۱۹ مهر)، به عنوان هفته جهانی فضا، انتخاب شد. هدف از این کار هم، ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان ها روی زمین اعلام شد. این هفته حد فاصل دو رویداد تاریخی است. ۴ اکتبر ۱۹۵۷، اسپتونیک - ۱، نخستین ماهواره جهان توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا پرتاب شد. در ۱۰ اکتبر ۱۹۶۷، نخستین معاهده استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو در سازمان ملل به امضاء رسید.
هیولایی از فضا کتابی علمی-تخیلی اثر رابرت هاین لاین است که در سال ۱۹۵۴ میلادی نوشته شده است.
این اثر یکی از معدود کارهای هاین لاین است که چندان ردی از دل مشغولی وی به نظامی گری در آن دیده نمی شود. مانند بسیاری از آثار دیگر هاین لاین، زنان در این کتاب هم نقش بنیادی در هر فعالیت و تصمیم گیری مهم دارند.
هیولایی از فضا را عبدالله نورایی ترجمه کرده و به سال ۱۳۷۶ خورشیدی در انتشارات پاسارگاد به طبع رسیده است.
کمیته سازمان ملل در امور استفاده صلح آمیز از فضا (به انگلیسی: United Nations Committee on the Peaceful Uses of Outer Space) (کوتاه:CUPUOS) شورایی ویژه در سازمان ملل متحد است که در سال ۱۹۵۹، به مدت کوتاهی پس از پرتاب اسپوتنیک-۱ تشکیل شد. این پیمان، از بزرگترین پیمان های مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.
وظیفه این شورا، ایجاد همکاری بین المللی در جهت استفاده صلح آمیز از فضای بیرونی جو زمین زیر نظر سازمان ملل متحد است تا فعالیت های تحقیقاتی را تشویق کند، دانش فضای بیرونی جو را گسترش دهد و مشکلات پیش آمده در هنگام اکتشافات فضایی را حل نماید.
مدیریت این شورا بر عهده دفتر امور فضایی ملل متحد است. تمام مستندات مربوط به شورا و زیرمجموعه های آن شامل مسائل علمی و فنی و همچنین قانونی در UNOOSA website قابل دسترسی هستند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فضا در جدول کلمات

فضا و آسمان
کیهان
دستگاهی جهنده که به فضا پرتاب می شود
موشک
سگ فضا نورد
لایکا
نخستین زن فضا نورد
ترشکووا
نخستین زن فضانورد جهان که در سال 1963 به مدت 71 ساعت در فضا بود
والنتینا ترشکووا
نخستین فضا نورد آمریکایی
الن شپارد
کم بودن فضا یا گنجایش
تنگی

معنی فضا به انگلیسی

region (اسم)
طرف ، سامان ، فضا ، ناحیه ، منطقه ، بخش ، قلمرو ، سرزمین ، دیار ، بوم ، محوطه بسیار وسیع و بی انتها
place (اسم)
جا ، فضا ، میدان ، موقعیت ، صندلی ، مکان ، وهله ، جایگاه ، محل
room (اسم)
جا ، فضا ، خانه ، اتاق ، محل
space (اسم)
جا ، دوره ، فضا ، وسعت ، مساحت ، فاصله ، مدت معین ، زمان کوتاه ، حیز
air (اسم)
هوا ، باد ، جریان هوا ، فضا ، نسیم ، استنشاق ، هر چیز شبیه هوا ، نفس ، شهیق ، سیما ، اوازه ، اواز ، اهنگ ، نما
area (اسم)
طرف ، فضا ، حوزه ، ناحیه ، منطقه ، مساحت ، سطح ، پهنه

معنی کلمه فضا به عربی

فضا
غرفة , فضاء , منطقة

فضا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی فضا

ثنا ٠٢:٣١ - ١٣٩٥/١٠/٠٨
این واژه عربی است و پارسی آن این واژه هاست: سارایو (سنسکریت: سَرَیو)، ویها (سنسکریت: ویهَ)، هاماج (کردی)، ویهایاس (سنسکریت: ویهایَس)
|

فرزان توانگر ١٧:٠٩ - ١٣٩٦/٠٦/١١
کیهان
|

فریبرز باغشمالی ٠٩:٠١ - ١٣٩٧/٠٣/٠٩
فضا (Outer Space): این واژه در زبان فارسی مترادف است با ’کیهان‘، ’سپهر‘، و ’گيتي‘. گستره یا پهنه ای است که فراسوی کره زمین و میان اجرام آسمانی وجود دارد.
|

ارام ١٦:٠٤ - ١٣٩٧/١١/١٣
میدان و عرصه
|

ابوالفضل عسکری ١٩:٥٧ - ١٣٩٨/٠١/١٧
کیهان
|

The one ١٩:٤١ - ١٣٩٨/٠٣/٠١
فضا به پارسی می شود اسپاش(espaš). این واژه از پارسی میانه به لاتینی رفت و شد Spatium (اسپاشیوم). سپس از لاتینی به فرانسوی رفت و شد Spacieaux یا espace، از فرانسوی به انگلیسی راه پیدا کرد و شد space.
فضایی: اسپاشیک
فضاپیما: اسپاشه
فضای آزاد: اسپاش آزاد

بن مایه(منبع): فرهنگ کوچک پهلوی، د.ن.مکنزی، برگردان بانو میر فخائی
فرهنگ برابر پارسی واژگان بیگانه، ابوالقاسم پرتو
|

پیشنهاد شما درباره معنی فضانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فضا و کهکشان ها   • معنی فضا   • فضا چیست   • فضا نوردان   • فضا عکس   • تعریف فضا   • تحقیق در مورد فضا   • فضا در معماری   • مفهوم فضا   • معرفی فضا   • فضا یعنی چی   • فضا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فضا
کلمه : فضا
اشتباه تایپی : tqh
آوا : fazA
نقش : اسم
عکس فضا : در گوگل


آیا معنی فضا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )