انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 899 100 1

معنی اسم فضه

اسم: فضه
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: fezze) (عربی) (در قدیم) به معنای نقره و سیم، (در اعلام) نام خادم حضرت فاطمه (س) - نقره سیم

معنی فضه در لغت نامه دهخدا

فضة. [ ف ِض ْ ض َ ] (ع اِ) سیم. ج ، فضض. (منتهی الارب ). عنصر معروف سپیدی است که نزدیکترین فلزات به طلاست و از آن انواع سکه و زیورها و ظروف سازند. (از اقرب الموارد). رجوع به نقره شود. || زمین سنگلاخ سوخته ٔ بلند. (منتهی الارب ). ج ، فضض ، فضاض. (از اقرب الموارد). || حقوقی بود که در زمان صفویه در بنادر خلیج فارس از کشتیها گرفته می شد. (یادداشت مؤلف ).

فضة. [ ف َض ْ ض َ ] (ع اِ) زمین سنگلاخ سوخته ٔ بلند. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد).

فضة. [ ف ِض ْ ض َ ] (اِخ ) در افسانه ها، نام خادمه ٔ حضرت فاطمه (س ) دختر پیامبر اسلام (ص ) است.
- امثال :
امروز کار خانه با فضه است ؛ در مورد کسی گویند که گاهگاه کاری غیر از وظیفه ٔ خود را به عهده گیرد. مأخوذ از این روایت است که حضرت فاطمه (س ) یک روز کارهای خانه را خود به عهده می گرفت و یک روز به عهده ٔ فضه می گذاشت. (از یادداشتهای مؤلف ).

معنی فضه به فارسی

فضه
سیم، نقره
( اسم ) نقره سیم .
زمین سنگلاخ سوخته بلند

معنی فضه در فرهنگ معین

فضه
(فِ ضِّ) [ ع . فضة ] (اِ.) نقره ، سیم .

معنی فضه در فرهنگ فارسی عمید

فضه
سیم، نقره.

فضه در دانشنامه اسلامی

فضه
فضة به معنای سیم و نقره است. و جمع آن فِضَض است.
وحُلّوا اساور من فضّة : نیکان در بهشت به دستبندهای سیمین زینت شده اند.
ولولا ان یکون الناس امّةً واحدةً لجعلنا لمن یکفر بالرحمن لبیوتهم سُقُفاً من فضّة ومعارج علیها یظهرون؛ اگر نبود که مردمان همگی به کفر گرایند، همانا آن قدر مال در اختیار منکران خدا قرار می دادیم که سقف خانه هایشان نقره باشد.
عن الباقر (ع): «انّ خاتم رسول الله (ص) کان من فضّة» . همانا انگشتر پیامبر اسلام از نقره بود.
عنه (ع): «لا تاکل فی آنیة ذهب ولا فضّة» . در ظرف طلا و نقره غذا نخور .
عن ابی عبدالله (ع): «قال لقمان لابنه: یا بُنَیّ! ان کنت زعمت انّ الکلام من فضّة، فانّ السکوت من ذهب».
لقمان خطاب به فرزندش گفت : ای فرزندم! اگر گمان کردی سخن گفتن از نقره است، پس همانا سکوت از طلاست .
فضه
معنی فِضَّةٍ: نقره
معنی قَدَّرُوهَا: آن را اندازه گيري کردند (در عبارت "قَوَارِيرَ مِن فِضَّةٍ قَدَّرُوهَا تَقْدِيراً "منظور اين است که آن جامهاي نقره مناسب اهلشان اندازه گيري شده اند )
ریشه کلمه:
فضض‌ (۹ بار)

«فِضَّه» به معنای «نقره» است. بعضی از دانشمندان لغت (طبق نقل «طبرسی» در «مجمع البیان») درباره این لغت تعبیر جالبی کرده اند و گفته اند:
این که به «نقره»، «فضه» گفته می شود به خاطر آن است که به زودی پراکنده و متفرق می گردد («اِنفِضاض» در لغت به معنای پراکندگی است) و برای پی بردن به چگونگی حال این گونه ثروت ها همین نامگذاری آنها کافی است!
فضه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فضه بلاغی، (-م۱۲۸۰) از زنان عالمه و دارای اجازه روایت شیعه است.
ملا فضه دختر احمد بلاغی، همسر حسن بلاغی و مادر محمدجواد بلاغی، است. او، قرآن و عربی را پیش پدرش آموخت و فقه و اصول را از علمای خاندانش فرا گرفت و به او اجازه روایت دادند. فضه، به تدریس اصول و فقه و حدیث اشتغال داشت و بعضی از طلاب در درسهایش حاضر می شدند و برخی از علما کتاب القوانین را به اعتبار اینکه مؤلفش به وی اجازه داده بود، بر او قرائت می کردند. سیدحسن صدر در التکمله گفته: فضه زنی فاضل بود که در مقابل نوشتن کتاب اجرت می گرفت و گذران زندگی او و همسرش از این راه بود. بعضی از کتاب هایی که نوشته موجود است؛ مثل کشف الغطاء که در جمعه ۳ ذی قعده ۱۲۴۹ ق. نوشتن آن را به پایان رسانده است. فضه بلاغی، در سال ١٢٨٠ از دنیا رفت.
فضه بلاغی، (؟-۱۲۸۰) از زنان عالمه و دارای اجازه روایت شیعه. ملا فضه دختر احمد بلاغی، همسر حسن بلاغی و مادر محمدجواد بلاغی، است. او، قرآن و عربی را پیش پدرش آموخت و فقه و اصول را از علمای خاندانش فرا گرفت و به او اجازه روایت دادند. فضه، به تدریس اصول و فقه و حدیث اشتغال داشت و بعضی از طلاب در درس هایش حاضر می شدند و برخی از علما کتاب القوانین را به اعتبار اینکه مؤلفش به وی اجازه داده بود، بر او قرائت می کردند.
سیدحسن صدر در التکمله گفته است:
فضه یکی از بانوانی است که در کربلا حاضر بوده و در زمره اسیران کربلا می باشد.
فضّه فرزند پادشاه هند بود که پس از اسارت به دست مسلمانان ، توسّط پیغمبر(صلی الله علیه وآله) به خدمت فاطمه (سلام الله علیها) در آمد. وی دارای فضائل و ارزشهای والایی است که در کتاب های تاریخی، تفسیری به آنها اشاره شد. در شماری از منابع فضّه نوبیّه ثبت شده است. او همچنین یکی از حافظان قرآن بود که با مردم به وسیله آیات الهی سخن می گفت.
فضه یکی از بانوانی است که در کربلا حاضر بوده و در زمره اسیران کربلا می باشد.
فضّه فرزند پادشاه هند بود که پس از اسارت به دست مسلمانان ، توسّط پیغمبر(صلی الله علیه وآله) به خدمت فاطمه (سلام الله علیها) در آمد. وی دارای فضائل و ارزشهای والایی است که در کتاب های تاریخی، تفسیری به آنها اشاره شد. در شماری از منابع فضّه نوبیّه ثبت شده است. او همچنین یکی از حافظان قرآن بود که با مردم به وسیله آیات الهی سخن می گفت.
حضور در کربلا
فضّه از جمله کسانی است که پس از حضرت زهرا (سلام الله علیها) افتخار خدمتگذاری حضرت زینب (سلام الله علیها) را داشت و در کنار آن حضرت در کربلا حضور داشته است.
← ممانعت از تاختن اسب بربدن امام حسین
فضّه در روز عاشورا این افتخار را داشت که هنگام وداع امام با اهل حرم مورد خطاب محبّت آمیز امام قرار بگیرد.
وفات فضه
...
فضه نوبیه را علامه محمدباقر مجلسی، ابن شهرآشوب مازندرانی، شیخ ذبیح اللّه محلاتی و شیخ مفید خدمتگزار فاطمه زهرا سلام الله علیها و راوی حدیث از آن بانوی بزرگ اسلام دانسته اند.
آنطور که تاریخ گواهی می دهد، فضه در یکی از جنگها به اسارت ارتش اسلام درآمده و علی و فاطمه سلام الله علیها که کارهای خانه را سنگین و فراوان می دیده اند، برای گرفتن خدمتگزاری به حضور رسول خدا صلی الله علیه و آله رسیده اند، اما آن حضرت که معمولاً از راه فروش اسیران، زندگی چهارصد مهاجر مستقر در ایوان مسجد مدینه را که به اصحاب صفه موسوم گردیده بودند، تامین می کرد. از مساعدت و دادن خدمتگزار به فاطمه سلام الله علیها امتناع نمود و برای تقویت جسم و جان فاطمه سلام الله علیها تسبیح های معروف را به دختر ارجمند خویش آموخت.
اما طولی نکشید که آیه ای از قرآن نازل شد و این روحیه پیامبر صلی الله علیه و آله را موجب رضایت پروردگار عالم و پاداش بزرگ الهی اعلام کرد، در عین حال جلب رضایت و مساعدت فاطمه سلام الله علیها را نیز مجاز و سبب خوشنودی خداوند دانست. آنگاه آنطور که ابن حجر عسقلانی هم نوشته است. رسول خدا صلی الله علیه و آله فضه را به استخدام و خدمتگزاری فاطمه سلام الله علیها مامور کرد.
آری داستان زندگی فضه که راوی حدیث فاطمه سلام الله علیها بوده، داستان عجیبی است. او در مقام بلندی از ایمان و تقوی قرار داشته، زهد و پرهیزگاری او داستان کم نظیری دارد. عشق و ارادت او به خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و بخصوص حضرت فاطمه سلام الله علیها ماجرایی است که کمتر آن را می توان توصیف نمود.
در نطق و خطابه قهرمان زبردستی بوده است، در جهت مساعدت و کمک به فاطمه زهرا سلام الله علیها بانوی کم نظیری بوده، در مقام عبادت و ارتباط با خداوند سراسر زندگی او از خلوص و معنویت موج می زده است و آنطور که تاریخ گواهی می دهد، این زن در مدت بیست سال از زندگی خود حتی گفتگو و مکالمات عرفی خود را هم با آیات قرآن کریم به دیگران می فهمانیده است!
خلاصه از زندگی فضه نوبیه خدمتگزار و راوی حدیث از فاطمه سلام الله علیها داستانهای عجیب و فوق العاده ای روایت شده که دو فراز آن را مورد مطالعه قرار می دهیم:
ابن حجر عسقلانی می نویسد: امام صادق علیه السلام از پدران خویش، از علی علیه السلام روایت کرده اند: رسول خدا صلی الله علیه و آله زنی را به استخدام فاطمه سلام الله علیها درآورد که نام او فضه نوبیه بود.
فضه نوبیه، کنیز حضرت زهرا(س) است که پیامبر(ص) او را به این نام خواند. نام او در روایات مرتبط با ولادت حسنین، ماجرای نزول آیه اطعام و شهادت حضرت زهرا (س) آمده است. از ویژگی های وی، سخن گفتن با آیات قرآن و دانستن علم کیمیاست. گفته‎اند در واقعه کربلا نیز حضور داشته است.
فضه، اصالتاُ از اهالی نوبیه بود. نوبیه شهری است در جنوب سودان یا جنوب مصر و شرق نیل. برخی او را هندی و برخی دیگر دختر پادشاه هند معرفی اش کرده اند.
فضه، کنیز حضرت زهرا(س) بود. پس از نزول آیه «فقل لهم قولا میسورا»، پیامبر(ص) وی را به خانه حضرت زهرا(س) فرستاد و او را فضه نامید.

فضه در دانشنامه ویکی پدیا

فضه
فضه نوبیه خدمتگزار فاطمه دختر محمد بود. شهرت فضه به خاطر روایت احادیث منتسب به فاطمه است.
فضه در یکی از جنگ ها به اسارت مسلمانان درآمد. محمد او را به استخدام و خدمتگزاری فاطمه مامور کرد. گفته اند او حافظ قرآن بود و به مدت ۲۰ سال پس از مرگ فاطمه جز آیات قرآن حرف دیگری بر زبانش جاری نشد و با مردم نیز به وسیله آیات قرآن سخن می گفت.
بیر فضه (به عربی: بیر الفضة) یک شهرداری در الجزایر است که در استان مسیله واقع شده است. بیر فضه ۴٬۴۶۳ نفر جمعیت دارد.
سامی فضه (انگلیسی: Sami Fedha؛ زادهٔ ۱۰ مارس ۱۹۸۹(1989-03-10)) یک ورزشکار اهل عربستان سعودی است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال الوحده عربستان سعودی اشاره کرد.
قبر فضه (به عربی: قبر فضة) یک روستا در سوریه است که در ناحیه قلعه المضیق واقع شده است. قبر فضه ۱٬۴۹۰ نفر جمعیت دارد.
وادی فضه (به عربی: وادی الفضة) یک شهرداری در الجزایر است که در استان الشلف واقع شده است. وادی فضه ۴۱٬۷۱۰ نفر جمعیت دارد و ۲۰۰–۲۳۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فضه

فضه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی فضه

معصومه ٠٤:٢٨ - ١٣٩٥/٠٥/١٤
به فارسی نقره و سیم و به ترکی کومش نامند و تکوّن او از گوگرد و زیبق پاک دانسته اند که گوگرد به قدر عرش زیبق باشد به دلیل انکه چون نقره از گوگرد مکلس گردد و یک جزئ کبریت که تکلیس او نموده و مثل خود زیبق را نتعقد می سازد....(تحفته المومنین)
|

پیشنهاد شما درباره معنی فضهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Bahar > of course
محمد > hostile verbal
ℳ.ც > Northen
Qumars > کیومرث
گمشو دیوونه > located
مهسا خسروی > get even
هانا خصم کوب > درپی
آرام > prize possission

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فضه   • دبستان فضه   • معنی اسم فضه   • مجتمع فضه   • فضه کیست؟   • فزه   • معني فضه   • فضه نوبیه   • مفهوم فضه   • تعریف فضه   • معرفی فضه   • فضه چیست   • فضه یعنی چی   • فضه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فضه
کلمه : فضه
اشتباه تایپی : tqi
آوا : fezze
نقش : اسم
عکس فضه : در گوگل


آیا معنی فضه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )