انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 928 100 1

معنی اسم فضیلت

اسم: فضیلت
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: fazilat) (عربی) برتری در دانش، هنر و اخلاق، فضل، ارزش و اهمیت، (در قدیم) (در علم اخلاق) ویژگی های ستوده ی اخلاقی در مقابلِ زذیلت - برتری در دانش، هنر و اخلاق، ارزش و اهمیت، شرف

معنی فضیلت در لغت نامه دهخدا

فضیلت. [ ف َ ل َ ] (ع اِمص ) فضیلة. رجحان. برتری. مزیت.فزونی. (از منتهی الارب ) : آدمیان را به فضیلت نطق و مزیت عقل از دیگر حیوانات ممیز گردانید. (کلیله و دمنه ). چه هرکه از خرد بهره دارد فضیلت او بر وی پوشیده نماند. (کلیله و دمنه ). چندانک اندک مایه ٔ وقوف افتاده و فضیلت آن را بشناختم به رغبتی صادق و حرص غالب در تعلم آن می کوشیدم. (کلیله و دمنه ).
در خبری خوانده ام فضیلت آنرا
خاست مرا آرزوش قرب سه سال است.
خاقانی.
صدهزار است این فضیلت گر رسد اندر شمار
تا بچپ کردی حساب این فضیلت ها به راست.
خاقانی.
|| صفت نیکو. مقابل رذیلة. ج ، فضایل. فضیلت های اصلی عبارتند از: شجاعت ، عفت و حکمت. (فرهنگ فارسی معین ). فضایل اصلی را چهار دانسته اند که یکی از آنها هم عدالت است : کدام فضیلت از این فراز که از امت به امت و ملت به ملت رسید و مردود نگشت. (کلیله و دمنه ). طایفه از حکمای هند در فضیلت ابوزرجمهر سخن می گفتند. (گلستان ). || دانش و حکمت. پایه ٔ بلند در فضل. (منتهی الارب ).
- فضیلت گستر ؛ دانش گستر. و رجوع به همین مدخل در ردیف خود شود.

فضیلة. [ ف َ ل َ ](ع اِمص ) فزونی. (منتهی الارب ). مزیت. خلاف نقیصه و رذیله. (از اقرب الموارد). || پایه ٔ بلند در فضل. ج ، فضایل. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد).

معنی فضیلت به فارسی

فضیلت
درجه بلنددرفضل، مزیت، برتری، فزونی، افزونی درعلم ومعرفت، فلاف رذیلت
( اسم ) ۱ - رجحان برتری مزیت ۲ - درجه عالی در فضل فزونی در معرفت و علم ۳ - صفت نیکو مقابل رذیله جمع : فضائل ( فضایل ) توضیح فضیلتهای اصلی عبارتند از : شجاعت عفت و حکمت .
ترجیح دادن . برتری دادن
( صفت ) ۱ - آنکه فضیلت را بسط دهد ۲ - دانشمند .

معنی فضیلت در فرهنگ معین

فضیلت
(فَ لَ) [ ع . فضیلة ] (اِ.) ۱ - رجحان ، برتری . ۲ - برتری در علم و دانش .

معنی فضیلت در فرهنگ فارسی عمید

فضیلت
۱. برتری در علم، هنر، و اخلاق، فضل.
۲. برتری، شرف.
۳. (اسم) [مقابلِ رذیلت] ویژگی های ستودۀ اخلاقی.
آن که علم و معرفت و فضیلت را بسط می دهد.

فضیلت در دانشنامه اسلامی

فضیلت
فضیلت، شرف و برتری ؛ مقابل نقیصه است.
فضیلت گاه صفت شخص قرار می گیرد، گاه صفت مکان و گاهی صفت زمان .
احکام مرتبط
از احکام آن در بابهایی چون اجتهاد و تقلید ، صلات و حج سخن گفته اند.
← در اجتهاد و تقلید
 ۱. ↑ العروة الوثقی، ج۱، ص۲۰.    
...
پاداش و آثار قرائت آیة الکرسی را فضیلت آیة الکرسی گویند.
یکی از آیاتی که احادیث بسیاری در بیان عظمت آنها از رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم و ائمه اطهار وارد شده است، آیة الکرسی (آیه ۲۵۵ سوره بقره) است؛ برخی مفسران با توجه به برخی روایات آیه ۲۵۶ و ۲۵۷ بقره را نیز جزء آیه الکرسی دانسته اند.
پاداش و آثار قرائت آیة الکرسی را فضیلت آیة الکرسی گویند.
یکی از آیاتی که احادیث بسیاری در بیان عظمت آنها از رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم و ائمه اطهار وارد شده است، آیة الکرسی (آیه ۲۵۵ سوره بقره) است؛ برخی مفسران با توجه به برخی روایات آیه ۲۵۶ و ۲۵۷ بقره را نیز جزء آیه الکرسی دانسته اند.
افضل سوره ها
از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم سوال شد: کدام سوره افضل است؟ فرمود: سوره بقره. سوال شد: کدام آیه از این سوره افضل است؟ فرمود: آیة الکرسی.
تأثیر قرائت این آیه
از آن حضرت همچنین نقل کرده اند: هر کس ۴ آیه اول بقره و آیة الکرسی و دو آیه بعد از آن و ۳ آیه آخر بقره را بخواند به جان و مال او چیز مکروهی نرسد و شیطان به او نزدیک نگردد و قرآن را فراموش نکند.
فرمایش امام رضا
...
فضیلت و پاداش گوش دادن به قرآن را فضیلت استماع قرآن گویند.
مستحب است هنگام تلاوت قرآن، دیگران به احترام آن سکوت کرده، به آن گوش جان بسپارند و پیام خدا را بشنوند و در زندگی خود از آن الهام گیرند؛ زیرا قرآن تنها کتاب قرائت نیست؛ بلکه کتاب فهم و درک و سپس عمل است: (واذا قریء القرآن فاستمعوا له وانصتوا لعلکم ترحمون).
استماع در روایات
در روایات برای «استماع» (گوش دادن به قرآن که در آن به معنا و مفهوم کلام الهی هم توجه بشود) و نیز «سماع» (مطلق شنیدن) فضیلت و پاداش ذکر کرده اند.
فرمایش معصومین
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم فرمود: «قارئ القرآن و المستمع، فی الاجر سواء؛ تلاوت کننده و گوش فرادهنده به قرآن، در پاداش مساوی هستند». امام صادق علیه السّلام فرموند: «کسی که حرفی از کتاب خدا را بشنود، بی آن که بخواند، خداوند حسنه ای برای او می نویسد و گناهی را از او می بخشد و یک درجه او را بالا می برد». پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم فرموند: «هر کس آیه ای از کتاب خدا را استماع کند، روز قیامت آن آیه برای او نور است». و در روایتی دیگر فرمودند: «ده نیکی برای وی نوشته می شود».
استماع قرآن پیامبر
...
مستحب است هنگام تلاوت قرآن، دیگران به احترام آن سکوت کرده به آن گوش جان بسپارند و پیام خدا را بشنوند و در زندگی خود از آن الهام گیرند؛ زیرا قرآن تنها کتاب قرائت نیست؛ بلکه کتاب فهم و درک و سپس عمل است: «وَإِذَا قُرِیءَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُواْ لَهُ وَأَنصِتُواْ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ». (سوره اعراف/204)
در روایات برای «استماع» (گوش دادن به قرآن که در آن به معنا و مفهوم کلام الهی هم توجه بشود) و نیز «سماع» (مطلق شنیدن) فضیلت و پاداش ذکر کرده اند.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: قارئ القرآن والمستمع، فی الأجر سواء؛ تلاوت کننده و گوش فرادهنده به قرآن در پاداش مساوی هستند.
امام صادق علیه السلام فرموند: کسی که حرفی از کتاب خدا را بشنود، بی آن که بخواند. خداوند حسنه ای برای او می نویسد و گناهی را از او می بخشد و یک درجه او را بالا می برد.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموند: هر کس آیه ای از کتاب خدا را استماع کند، روز قیامت آن آیه برای او نور است. و در روایتی دیگر فرمودند: ده نیکی برای وی نوشته می شود.
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به ابن مسعود، یکی از اصحاب و شاگردان مکتب قرآن، فرمودند: برایم قرآن بخوان! ابن مسعود عرض کرد: قرآن به شما نازل شده است؛ آن وقت من برای شما بخوانم؟! رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: «من دوست دارم قرآن را از دیگری بشنوم». ابن مسعود قرآن خواند و دیدگان پیامبر صلی الله علیه و آله پر از اشک شد.
منتظران واقعی همانند کسانی شمرده شده اند که در خیمه ی حضرت مهدی (علیه السّلام) یا زیر پرچم او هستند، یا کسی که در راه خدا شمشیر می زند یا به خون آغشته شده یا شهید گشته است. اینها مراحل مختلف و درجات مجاهده در راه حق و عدالت است که متناسب با مقدار آمادگی و درجه ی انتظار افراد می باشد.
کسی از امام صادق (علیه السّلام) پرسید چه می گویید درباره ی کسی که دارای ولایت امامان است؛ و انتظار ظهور حکومت حق را می کشد و در این حال از دنیا می رود؟ امام (علیه السّلام) در پاسخ فرمود: «هو بمنزلة من کان مع القائم فی فسطاطه ـ ثمّ سکت هنیئه ـ ثمّ قال هو کمن کان مع رسول الله (صلّی الله علیه وآله وسلّم)؛ او همانند کسی است که با رهبر این انقلاب در خیمه ی او (ستاد ارتش او) بوده باشد ـ سپس کمی سکوت کرد ـ و فرمود مانند کسی است که با پیامبر اسلام (صلّی الله علیه وآله وسلّم) (در مبارزاتش) همراه بوده است».
تعابیر روایات در فضیلت انتظار
این مضمون در روایات زیادی با تعبیرات مختلفی نقل شده است: در بعضی «بمنزلة الضّارب بسیفه فی سبیل الله؛ همانند شمشیرزنی در راه خدا»؛ و در بعضی دیگر «کمن قارع مع رسول الله بسیفه؛ همانند کسی است که در خدمت پیامبر با شمشیر بر مغز دشمن بکوبد»؛ در بعضی دیگر «بمنزلة من کان قاعداً تحت لواء القائم؛ همانند کسی است که زیر پرچم قائم بوده باشد.»؛ و در بعضی دیگر «بمنزلة من استشهد مع رسول الله (صلّی الله علیه وآله وسلّم)؛ همانند کسی است که با پیامبر شهید شود» .
رابطه میان انتظار و جهاد
این تشبیهات که در مورد انتظار ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه شریف) در این روایات وارد شده بسیار پر معنی و روشنگر این واقعیت است که یک نوع رابطه و تشابه در میان مساله ی «انتظار» و «جهاد» و مبارزه با دشمن، در آخرین شکل خود، وجود دارد. (دقت کنید!)
انتظار بالاترین عبادت
...
در فضیلت بسمله روایات بسیاری وارد شده است.
در برخی از این روایات بسمله با کرامت ترین و بزرگ ترین آیه قرآن و اسمی از اسماء اللّه شمرده شده است که نزدیکی آن به اسم اعظم به سان نزدیکی سفیدی چشم به سیاهی آن و کتابت زیبای آن برای تعظیم خداوند ، موجب غفران و بخشش است.
آزادی از آتش
بر پایه برخی روایات زمانی که معلم به کودکی بگوید: بگو: «بسم اللّه الرحمن الرحیم» و او آن را بگوید، برای معلم و کودک و پدر و مادر وی برائت و آزادی از آتش دوزخ نوشته می شود.
بسمله در آغاز هر کار
گفتن «بسم اللّه الرحمن الرحیم» در ابتدای هر امر کوچک و بزرگ و نوشتن آن در ابتدای هر نوشته ممدوح و پسندیده است، زیرا در فرهنگ اسلامی هر کار با اهمیتی اگر با «بسم اللّه الرحمن الرحیم» آغاز نشود نافرجام و ناقص می ماند.
جایگاه
...
فضیلت و پاداش تامل و تدبر در قرآن را فضیلت تامل در قرآن گویند.
روایات اسلامی برای تدبر و تامل در قرآن فضایل زیادی برشمرده اند. امام صادق علیه السّلام فرمودند: «قرآن مشعل فروزان هدایت و چراغ راه در تاریکی ها است». پس باید برای کسب نور، چشم بصیرت را بگشاییم؛ زیرا تفکر، حیات قلب هر انسان آگاهی است.
فرمایش امام درباره این آیه
آن حضرت درباره آیه (یتلونه حق تلاوته) فرمودند: «حق تلاوت قرآن، تفکر و توقف در هر آیه ای است که بهشت و جهنم را مطرح می کند».
دعای امام صادق
آن حضرت در مقام دعا عرضه می داشت: «پروردگارا! عهدنامه خود را منتشر ساختی، پس نگاه مرا در آن، عبادت و قرائتم را تفکر، و تفکرم را موجب عبرت قرار ده. خدایا! قرائتم را بی تفکر قرار مده و نظرم را در قرآن توام با غفلت مگردان»
فرمایش معصومین در مورد تفکر
...
فضیلت و پاداش قرائت قرآن به صورت ترتیل را فضیلت ترتیل قرآن گویند.
ترتیل قرآن، قرائت قرآن به طور منظم، آرام، شمرده و همراه با تدبر در معانی با رعایت قواعد و اصول تجوید است.
ترتیل در قرآن
خداوند متعال به پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم می فرماید: (ورتل القرآن ترتیلا)؛ «قرآن را شمرده و روشن بخوان! ».
ترتیل در روایات
در روایات نیز ثواب های بی شماری برای قرائت قرآن به شیوه ترتیل، ذکر شده است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم می فرماید: «قرآن را با آوازهای خود زینت دهید! برای هر چیزی زیور و زینتی است و زینت قرآن، آواز خوش است…».
روایتی دیگر
...
فضیلت و اجر آموزش و فراگیری قرآن را فضیلت تعلیم و تعلم قرآن گویند.
یادگیری و یاددهی قرآن، پاداش بزرگی دارد و در اهمیت آن همین بس که خداوند از خود به عنوان «معلم قرآن» یاد می کند: (الرحمن علم القرآن). همچنین یکی از وظایف بسیار مهم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلّم تلاوت و آموزش قرآن به مردم است: (هو الذی بعث فی الامیین رسولا منهم یتلو علیهم آیاته ویزکیهم ویعلمهم الکتاب والحکمة).
تعلیم و تعلم در روایات
در روایات معصومان علیه السّلام نیز درباره تعلیم و تعلم قرآن و فضیلت آن تاکیدها و تشویق های بسیار شده است که برای نمونه به چند روایت اشاره می شود:
← فرمایش پیامبر
 ۱. ↑ رحمن/سوره۵۵، آیه۱-۲.    
...
فضیلت حرز و پناهگاه قراردادن قرآن را فضیلت تعویذ به قرآن گویند.
« تعویذ » به معنای پناه دادن و دعای حفظ برای کسی کردن و حرز آویختن است. مردم در دوران جاهلیت به اموری مثل جن و نوشتن کلماتی که شخص معنای آن را نمی داند و آویختن اشیایی تعویذ می کردند که می پنداشتند رفع شر می کند. آیه ۶ سوره جن از تعویذ بعضی از مردمان به جنیان سخن می گوید. اسلام بر آن خرافات خط بطلان کشید؛ اما بر اساس روایات ، اصل تعویذ نه تنها منع نشده، بلکه فضیلت نیز دارد.
تعویذ در قرآن و احادیث
در احادیث و تفاسیر آمده است جبرئیل با دو سوره فلق و ناس ( معوذتین ) حضرت رسول صلی الله علیه و آله وسلّم را تعویذ کرد و پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم دو نوه گرانقدر خود، حسن علیه السّلام و حسین علیه السّلام را به این دو سوره بسیار تعویذ می کردند؛ تا آن جا که عبدالله بن مسعود و بعضی دیگر از صحابه می پنداشتند این دو سوره از قرآن نیست و تعویذ حسنین علیه السّلام است.
دیگر تعویذ های قرآنی
از دیگر تعویذ های قرآنی می توان به آیه « و ان یکاد » و « آیةالکرسی » اشاره کرد که برای رفع چشم زخم یا محفوظ بودن از بلاها، به صورت کتبی و شفاهی تعویذ می کنند. از همه مهم تر و رایج تر، تمام قرآن است که با خط بسیار ریز نوشته شده و کودکان را به آن تعویذ می کنند.
اهمیت و ارزش تفسیر قرآن را فضیلت تفسیر قرآن گویند.
هدف و نقش تفسیر قرآن ، کشف و پرده برداری از معنای کلام الهی است و فضیلت و شرافت علم تفسیر ، به دلیل متعلق آن یعنی کتاب الهی است. قرآن بهار دل ها، شفای دردها، سرچشمه دانش ها و زایل کننده تیرگی ها است. اگر قرآن کتاب هدایت و درس زندگی و کسب دانش و شریف ترین امور است، شناخت آن و کند وکاو در زوایای آن برای راهیابی به ژرفا و درونمایه آن نیز از پرفضیلت ترین امور است.
جهات شرافت و فضیلت علم تفسیر
سیوطی در الاتقان شرافت و فضیلت علم تفسیر را از سه جهت ثابت و تاکید کرده است:۱. از جهت موضوع؛ زیرا موضوع تفسیر، کلام خداوند متعالی است که سرچشمه هر حکمت و معدن هر فضیلتی است.۲. از جهت غرض ؛ زیرا غرض از علم تفسیر، چنگ زدن به ریسمان الهی و رسیدن به سعادت حقیقی است.۳. از جهت شدت احتیاج به آن؛ زیرا هر کمال دینی و دنیوی، محتاج علوم شرعی و معارف دینی، و شناخت این علوم نیز متوقف بر علم به کتاب الهی است.
اختران فضیلت، مجموعه مقالاتی است که در طول 1372 تا 1386ش در گرامیداشت یاد و نام برخی از عالمان معاصر شیعه، در مجله «آینه پژوهش» به زبان فارسی توسط ناصرالدین انصاری نگاشته شده است .
این اثر مشتمل بر مقدمه نویسنده و متن اثر به ترتیب حروف الفباست. در این کتاب، القاب و عناوین بزرگان، به روش کتاب های رجال و تراجم حذف گردیده و موضوعات برحسب عناوین - به صورت الفبایی - مرتب شده است. اگر مقاله و شرح حال، از کتابی و یا شخصی اخذ شده باشد، به نام مصدر و منبع اشاره شده و اگر بدون نام است، با مراجعات و اطلاعات شخصی نوشته شده است . بسیاری از مقالات کتاب از «گنجینه دانشمندان» محمدشریف رازی، «المنتخب من أعلام الفکر و الأدب» کاظم الفتلاوی و «علماء ثغور الإسلام» عباس علی الموسوی و یا مقالات آقایان عبدالحسین جواهرکلام و سعید نخعی نقل شده است.
در این مقالات، به اجمال، زندگی علمی و اجتماعی و کارنامه پژوهشی علما بررسی شده و از تفصیل و تحلیل و نقد و بررسی آرای علمی و مبانی فکری ایشان دوری شده است. در این نوشتارها، هدف آن بوده است که در صفحات محدود مجله، از مقام علمی بزرگانی که در آن تاریخ وفات یافته اند، تجلیل به عمل آید و یاد و نام ایشان در سینه تاریخ ثبت شود و البته، اکثر آنان در کتاب های تذکره و تراجم مورد غفلت واقع شده و نامی از ایشان در هیچ کتابی نیامده است و اینک، شرح حال آنان برای نخستین بار، انتشار می یابد .
این مقالات، مورد توجه فراوان عالمان و دانشمندان قرار گرفت و با تشویق های مکرر شفاهی و کتبی، نویسنده را مورد تشویق قرار دادند و گردآوری و تدوین و ادامه این مقالات را خواستار شدند. به اعتقاد احمد امین شیرازی (صاحب کتاب آئین بلاغت) اهمیت و ارزش این نگارش از چند جهت است:
این کتاب، دارای ویژگی های ذیل است:


فضیلت در دانشنامه ویکی پدیا

فضیلت
فضیلت (به انگلیسی: virtue) به برتری اخلاقی اشاره دارد. فضیلت خصیصه یا کیفیت مثبتی است که بصورت ذهنی از نظر اخلاقی برتر تلقی شود، و بنابراین بعنوان شالودهٔ قاعده و حضور اخلاقی خوب ارزشگذاری می شود. فضایل شخصی ویژگی هایی هستند که بعنوان ارتقادهندهٔ عظمت جمعی و فردی ارزشگذاری می شوند. متضاد فضیلت رذیلت است.
اخلاق (فضیلت - رذیلت، خوب - بد، اخلاقی - غیراخلاقی، درست - اشتباه)
فضیلت یک الگوی فکری و رفتاری است که بر استانداردهای اخلاقی رفیع استوار است. فضیلت ها را می توان در حوزهٔ گسترده تر ارزش ها قرار داد. هر فرد دارای هسته ای از ارزش های اساسی است که به سیستم اعتقادات، ایده ها و/یا نظراتش مشارکت می رساند. تمامیت در کاربرد یک ارزش متضمن استمرار آن است و این استمرار یک ارزش را از اعتقادات، نظرات و ایده ها جدا می سازد. در این زمینه، یک ارزش (مثلاً راستی یا برابری یا کیش) هسته ای است که ما از آن عمل یا فعالیت می کنیم. جوامع ارزش هایی دارند که در بین بسیاری از شرکت کنندگان در آن فرهنگ به اشتراک گذاشته شده اند. ارزش های یک فرد معمولاً بصورت گسترده، اما نه تماماً، با ارزش های فرهنگ او سازگاری دارند.
زیبایی شناسی (نامتوازن، خوش آیند)
فضایل فردی را می توان در یکی از چهار دستهٔ ارزش ها قرار داد:
تعلیماتی (سیاسی، ایدئولوژیکی، اعتقادات و ارزش های مذهبی یا اجتماعی)
فطری/ذاتی
فضیلت ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فضیلت (فیلم)
فضیلت (فیلم ۲۰۱۴)
«فضیلت» (انگلیسی: Virtuous (2014 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد.
«فضیلت» (انگلیسی: Virtue (film)) یک فیلم در سبک رمانتیک است که در سال ۱۹۳۲ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به کارول لمبارد، پت اوبرایان، وارد باند، و میو مثو اشاره کرد.
از دیدگاه ارسطو :سعادت انسان در عمل به اخلاقیات است. او عقیده دارد همه کارهایی که انسان انجام می دهد، برای سود و خیری است که آن را مطلوب می شمارد. هر کسی به چیزی میل دارد؛ اما اگر درست توجه شود، می بینیم هیچ موضوعی به غایت و خیر اصلی خود نمی رسد، مگر اینکه همواره وظیفه ای را که برای آن به وجود آمده است، به بهترین نحو اجرا کند. فضیلت یا خیر یا نیکویی همان آراستگی ایست که در اثر بدست آوردن چیزی بواسطه عملی در ما بوجود می آید.
از دیدگاه استاد الهی؛ معنویت اصیل به منزله طب روح می باشد. طب روح عبارت از علمی است که موضوع مورد بررسی و مطالعه آن روح است و آن عبارت از مجموعه قوانین و اصولی است که ناظر بر رشد طبیعی روح است. از دیدگاه ایشان انسان وجودی صرفاً مادی نیست و همان طور که بهرام الهی در کتاب طب روح در این باره توضیح می دهند انسان یک ارگانیسم روحی -روانی است که دارای ساختارهای روحی است. هر یک از این ساختارها؛ از مجموعه ای از صفات روحی بوجود می آیند؛ و نیز هریک از این ساختارها با تعامل با یکدیگر صفات مرکب روحی بوجود می آورند. صفات روحی می توانند در اثر اراده و آگاهی تغییر یافته یا خلق شوند و نیز همین صفات هستند که اخلاق را بوجود می آورند. درنتیجه خودشناسی و عمل به اخلاقیات اصیل می توانیم صفات اخلاقی را به فضایل اخلاقی تبدیل کنیم.
فضیلت خودخواهی: مفهوم جدیدی از خودگرایی مجموعه نوشتارها و مقالاتی از آین رند و ناتانیل براندناست. اغلب نوشتارها در اصل در خبرنامه عینیت گرا منتشر شده بودند جز اخلاق عینت گرا که مقاله ای بود که رند در سمپوزیومی در دانشگاه ویسکانسین در خصوص اخلاقیات عصر ما ارائه کرد. کتاب دربرگیرندهٔ شناسایی و اثبات خودگرایی به عنوان مجموعه قواعد اخلاقی بخردانه، مخرب بودن ایثار، و ماهیت یک حکومت مناسب بود.
فضیلت های فراموش شده نام کتابی است نوشته حسینعلی راشد و به مقدمه و توضیحات جلال رفیع که در مورد زندگی ملاعباس تربتی نوشته شده است و انتشارات اطلاعات در سال ۱۳۶۹ آن را چاپ کرده است.
این کتاب پرفروش بارها تجدید چاپ شده است.
این کتاب مورد تمجید چهره هایی با دیدگاه های متفاوت و متضاد قرار گرفته است، افرادی مانند: عبدالکریم سروش، احمد جنتی، احمد مهدوی دامغانی، محمود امجد، حسین انصاریان، سید جعفر شهیدی و ابوالقاسم خزعلی.
ایستگاه فضیلت (انگلیسی: Fazilat Metro Station) از ایستگاه های خط ۱ متروی شیراز است.
حزب فضیلت (ترکی استانبولی: Fazilet Partisi) یک حزب سیاسی با گرایش های اسلامگرایانه در ترکیه بود که توسط دادگاه قانون اساسی ترکیه به علت زیرپا گذاشت اصول سکولار قانون، غیرقانونی تشخیص داده شد و از ادامه کار بازماند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های فضیلت

فضیلت به برتری/مزیّت اخلاقی اشاره دارد. فضیلت، ویژگی یا کیفیتی است که به لحاظ اخلاقی خوب است و بنابراین به عنوان پایه ای از اصل و ارزش اخلاقی خوب ارزشمند شمرده می شود.
• «فضیلت، مزیت: ۱) نیرویی که شخص را به انجام دادن کارهای بهتر و پسندیده و خودداری از اعمال نکوهیده وامی دارد. ۲) امتیاز اخلاقی.» -> علی اکبر شعاری نژاد
• «زیبایی به فضیلت نیاز دارد و آن را کم دارد، اما فضیلت به زیبایی هیچ گاه نیاز ندارد.» -> امین ریحانی
• «کوشش برای کسب دانش، نخستین و یگانه پایه فضیلت است.» -> اسپینوزا
• «شالودهٔ منش شخصیت بالغ و کامل، منش بارور، در تجزیه-تحلیل نهایی، منبع و پایهٔ فضیلت و رذیلت است.» «انسان برای خویشتن (۱۹۴۷)»، فصل ۱؛ مسئله -> اریش فروم
• «ما باید متواضعانه به صداهای فرهنگ های مختلف، صداهایی که شاید بتواند با تکیه بر تجارب عمیق انسانی راه های جدیدی برای زندگی انسان نشان دهد، گوش فرا دهیم. گفت وگو آسان نیست، اما مشکل تر آمادگی برای شنیدن و برای گشودن دریچه های وجودی خود بر دیگری ست. اعتقاد به گفت وگو، موجب نشاط و سرزندگی و امید است؛ امید به این که ما بتوانیم در جهانی زندگی کنیم که فضیلت در تواضع و محبت باشد، نه در شاخص های اقتصادی یا انبارهای سلاح تخریب عمومی.»
• «اراده و شکست ناپذیر بودن و تصمیم و توان درونی است که فضیلت را می سازد، آنچه ما از فضایل می بینیم آثار بیرونی آن است و چون ما محدود هستیم بالضروره نمی توانیم بگوییم انسان های بافضیلتی که تشخیص داده ایم با فضیلت ترین هم هستند.»
• «هنر و فضیلت در کم آزاری و وفاداری و نرم خویی و نرنجیدن و نرنجاندن است. این ویژگی ها در هر کس که باشد ستودنی است.» -> محمد خاتمی
• «فضیلت بیش از رذائل در طبیعت انسان ها مؤثر می باشد زیرا که عصمت اخلاق ازلی است؛ یعنی ممکن است اشخاص طبعاً از شرب و قمار و انواع فحشاء متنفر باشد ولی دیده نشده است کسی دستگیری فقراء، حمایت مظلوم و دلسوزی اطفال خردسال را دشمن داشته باشد.» «تاریخچهٔ مثنوی هذیان»؛ نگاشته شده حدود ۱۹۱۸–۲۰ -> محمود غنی زاده

ارتباط محتوایی با فضیلت

معنی فضیلت به انگلیسی

knowledge (اسم)
سامان ، اگاهی ، اطلاع ، معرفت ، علم ، بصیرت ، فضیلت ، عرفان ، دانش ، دانایی ، وقوف
learning (اسم)
فراگیری ، اطلاع ، معرفت ، فضیلت ، عرفان ، دانش ، یادگیری ، فضل وکمال
scholarship (اسم)
مستمری ، تحقیق ، فضیلت ، دانش ، فضل وکمال ، کمک هزینه دانشجویی
wisdom (اسم)
معرفت ، خرد ، حکمت ، فضیلت ، عقل ، دانش ، دانایی ، فرزانگی
erudition (اسم)
فضل و دانش ، فضیلت ، دانشوری
scholarism (اسم)
فضیلت ، تتبع ، تحقیق علمی

معنی کلمه فضیلت به عربی

فضیلت
انجاز , براعة

فضیلت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی فضیلت

احمد توکلی ١٥:٤٣ - ١٣٩٦/٠٧/٣٠
نیکویی
|

حامد نظری ١٥:٣٩ - ١٣٩٦/١١/٠٨
راهبرد
راهکار
ره آورد
برجستگی
بر آمد
|

حسن ١٩:٣٠ - ١٣٩٧/٠٨/٢٠
دانایی،برتری،فونی
|

پیشنهاد شما درباره معنی فضیلتنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مدرسه فضیلت   • فضیلت سوره کهف   • معنی فضیلت   • رذیلت   • فضیلت چیست   • فضیلت زیارت امام حسین   • فضیلت4   • فضیلت ماه رمضان   • مفهوم فضیلت   • تعریف فضیلت   • معرفی فضیلت   • فضیلت یعنی چی   • فضیلت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فضیلت
کلمه : فضیلت
اشتباه تایپی : tqdgj
آوا : fazilat
نقش : اسم
عکس فضیلت : در گوگل


آیا معنی فضیلت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )