انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1071 100 1

فقیه

/faqih/

مترادف فقیه: دانشمند، شریعتمدار، عالم، مجتهد، مرجع

برابر پارسی: دین شناس

معنی فقیه در لغت نامه دهخدا

فقیه. [ ف َ ] (ع ص ) دانا. (منتهی الارب ). دانشمند. (غیاث ) (از اقرب الموارد). || دریابنده. رجوع به فَقِه شود. || فحل فقیه ؛ گشن ماهر و زیرک در گشنی کردن. (منتهی الارب ). || دانای علم دین. ج ، فقهاء. (منتهی الارب ) (غیاث ). عالم علم فقه. (از اقرب الموارد) : عجب است از روزگار که میان خواجه احمد و آن فقیه همیشه بد بود. (تاریخ بیهقی ). بخط بوحنیفه چند کتاب دیده بود. (تاریخ بیهقی ). من در مطالعت این کتاب تاریخ ، از فقیه بوحنیفه ٔ اسکافی درخواستم تا قصیده ای گفت. (تاریخ بیهقی ).
آنکه فقیه است از املاک او
پاکتر آن است که از رشوت است.
ناصرخسرو.
آن را بدو بهل که همی گوید
من دیده ام فقیه بخارا را.
ناصرخسرو.
از شاه زی فقیه چنان بود رفتنم
کز بیم مور در دهن اژدها شوم.
ناصرخسرو
مؤدب شوم یا فقیه و محدث
کاحادیث مسند کنم استماعی.
خاقانی.
در ناف دو علم بوی طیب است
وآن هر دو فقیه یا طبیب است.
نظامی.
پس فقیهش بانگ برزد کای پسر
باز کن دستار را، آنگه ببر.
مولوی.
راستی کردند و فرمودند مردان خدای
ای فقیه اول نصیحت گوی نفس خویش را.
سعدی.
سرهنگ لطیف خوی دلدار
بهتر ز فقیه مردم آزار.
سعدی.
هرکه هست از فقیه و پیر و مرید
وز زبان آوران پاک نفس.
سعدی.
آنکه نداند رقمی بهر نام
به ز فقیهی که بود ناتمام.
امیرخسرو.

معنی فقیه به فارسی

فقیه
دانا، دانشمند، عالم به احکام شرع، متخصص درعلم فقه
۱ - دانا عالم ۲ - آنکه باحکام شرع عالم است دانشمند جمع : فقها (ئ ) .
[ گویش مازنی ] /faghih aabaad/ از توابع دهستان نشتای عباس آباد
دهی است از دهستان چغاپور بخش خورموج شهرستان بوشهر در۳٠ کیلومتری جنوب خورموج دامنه کوه مند معتدل ۴۹۳ تن سکنه آب از چاه محصول غلات خرما شغل زراعت.
دهی است از دهستان حومه بخش خورموج شهرستان بوشهر در ۱۸ کیلومتری مغرب خور- موج دامنه شرقی کوه مند و کلات بوربال جلگه و معتدل ۹۳۸ تن سکنه آب از چاه محصول غلات خرما شغل زراعت عبابافی.
ابوبکر شهاب الدین احمد بن محمد بن اسحاق همدانی از جغرافی دانان مشهور بود ٠ وی درسال ۲۹٠ ه . ق ٠ کتاب البلدان را تالیف کرد ٠ این کتاب به گفته ابن الندیم نزدیک هزار ورق است که بیشتر آن را ابن فقیه از جیهانی گرفته است ٠
( خواجه ) عمادالدین کرمانی متخلص به عماد فقیه و زاهد و شاعر معروف ( ف. ۷۷۳ ه.ق .). وی در عهد امیر مبارزالدین و شاه شجاع در کرمان محترم میزیست و هر دو پادشاه نسبت باو اخحلاص وارادت داشتند . عماد درکرمان خانقاهی داشت و بسرودن شعر نیز می پرداخت . از آثار او دیوان غزل وی و پنج مثنوی ( صحبت نامه مونس الابرار صفانامه محبت نامه صاحبدلان طریقت نامه ) را باید نام برد. بعضی نوشته اند که وی گربه ای تربیت کرده بود بطوری که چون وی نماز میگزارد گربه بدو اقتدا میکرد و همین مورد توجه خلق و از جمله شاه شجاع بود و حافظ بتعریض اوست که میگوید : [ صوفی نهاد دام و سر حقه باز کرد آغاز مکر با فلک حقه باز کرد ] [ بازی چرخ بشکندش بیضه در کلاه زیرا که عرض شعبده با اهل راز کرد ] [ ای کبک خوشخرام کجا میروی ? بایست غره مشو که گربه عابد نماز کرد ]. ولی صحت این داستان مورد تردید فاضلانست چه در مدارک قدیم و معتبر این روایت نیامده و از سوی دیگر [ گربه عابد ] و [ گربه روزه دار ] ( یا گرله صائم ) مثل بوده است . بعضی غزلیات حافظ و عماد نزدیک بیکدیگرست .
علی کرمانی ملقب به عماد الدین و متخلص به عماد و مشهور به عماد فقیه و خواجه عماد فقیه از عرفای قرن هشتم هجری

معنی فقیه در فرهنگ معین

فقیه
(فَ) [ ع . ] (ص .) عالم به احکام شرع .

معنی فقیه در فرهنگ فارسی عمید

فقیه
عالِم به احکام شرع، متخصص در علم فقه.

فقیه در دانشنامه اسلامی

فقیه
فقیه به معنای دارنده ملکه استنباط حکم فرعی شرعی از منابع معتبر می باشد.
فقه در لغت به معنای فهم، فطانت و درک عمیق و دقیق آمده است و اساس و ریشه آن به گشودن و شکافتن باز می گردد و فقیه به کسی اطلاق می شود که دارای فهم عمیق و دقیق است، احکام را می کاود و گره ها و معضلات آن را می گشاید و حل می کند.در کلمات متأخران، واژه مجتهد نیز به معنای فقیه به کار رفته است.
از نگاه قرآن و روایات
واژه فقه و فقیه در آیات و روایات در همان معنای لغوی به کار رفته و همه معارف و آموزه های دینی؛ اعم از اصول و فروع را دربر می گیرد و اختصاص به حوزه خاصی ندارد؛ لیکن به تدریج در اصطلاح فقها محدود به حوزه خاصی شده است و امروزه فقیه به کسی اطلاق می گردد که در رشته ای خاص از علوم اسلامی؛ یعنی احکام فرعی شرعی دارای ملکه استنباط است و می تواند حکم شرعی هر مسئله ای را با بحث و بررسی از ادله معتبر شرعی به دست آورد.
احکام مرتبط
از احکام مربوط به آن، ذیل عناوین اجتهاد ، تقلید و فقه سخن رفته است؛ چنان که قلمرو ولایت فقیه در عنوان ولایت فقیه مطرح خواهد شد.
فقیه
کلید واژه: فقیه، فقه، دین اسلام؛
«فَقیه» از ریشه «فقه» و جمع آن «فقهاء» است، و به معنی دانشمند، دانشمند دینی، عالم به احکام دین اسلام از روی دلیل می باشد. اما در اصطلاح کنونی آن فقیه به معنای دارنده ملکه استنباط احکام شرعی از منابع معتبر می باشد.
مراد از «فقیه» در روایات، بصیر در امر دین است.
در حدیث حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) آمده: «من حفظ علی امتی اربعین حدیثاً بعثه الله «فقیهاً» عالماً».(هر کس چهل حدیث بر امت من حفظ کند خداوند او را فقیه و عالم محشور کند).
«فقه» و بصیرت دینی، گاه به موهبت پروردگار حاصل شود، مانند این دعای پیغمبر (صلی الله علیه و آله) در باره امام علی (علیه السلام)، هنگامی که وی را به یمن اعزام داشت و فرمود: «اللهم فقّههُ فی الدین» (خدایا او را در دین فقیه و دانا گردان).
و گاه به کسب و تحصیل بدست آید، چنان امیرالمؤمنین (علیه السلام) به فرزندش امام حسن (علیه السلام) فرمود: «و تفقَّه یا بنیّ فی الدین».
بزرگان متفقند که فقیه ترین پیشینیان شش تن بودند که آنها از اصحاب امام باقر (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام) می باشند و آنها عبارتند از: زرارة بن اعین و معروف بن خرّبوذ مکی و ابوبصیر اسدی و فضیل بن یسار و محمد بن مسلم و برید معاویه عجلی.
مهدی فقیه ایمانی (متولد 1308ش، اصفهان) از اساتید حوزه علمیه اصفهان، محقق، عضو هیئت موسسین و بنیانگذاران رادیولوژی مرکز تشخیصی مهدیه اصفهان
او در سال 1308 ش در اصفهان متولد شد. پدرش آیت الله میرزا محمدباقر فقیه ایمانی با تألیف 70 جلد کتاب عربی و فارسی بخش زیادی از عمر خود را صرف خدمت به خاندان عصمت و طهارت نمود که تعداد 27 جلد از آن ها مختص به حضرت بقیة الله(عج) است. جد مادریش آیت الله حاج آقا منیرالدین بروجردی متوفای سال 1342ق، در تحریم تنباکو بسیار فعال بود.
مهدی فقیه ایمانی در قم در کلاس فقه و اصول مرحوم آیت الله حاج سید محمدباقر سلطانی و مرحوم آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری و مدت کوتاهی در محضر مرحوم آیت الله بروجردی حاضر می شد. در فلسفه از درس مرحوم آیت الله علامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان استفاده می کرد.
وی پس از وفات پدر به اصفهان مراجعت کرد و مراحل عالیه فقه و اصول را با شرکت در درس حاج آقا حسین خادمی که از شاگردان مرحوم آقای نائینی بودند، ادامه داد.
ایمانی پس از شرکت در درس مرحوم آیت الله خادمی به تدریس سطح عالی فقه و اصول پرداخت و بعد از حدود ده سال در اوایل انقلاب بر اثر حادثه ترور و معلول شدن از ناحیة دهان و زبان از تدریس ناتوان و معذور شد و به کار تألیف و تحقیق بیش ازپیش ادامه داد. مقدمه ای بر «عبقات الأنوار فی إمامة الأئمة الأطهار» میر حامد حسین هندی، مقدمه هایی بر کتاب های مطبوع مرحوم والد و بیش از بیست جلد کتاب نوشته که از آن جمله است:
http://www.hawzah.net/fa/Magazine/View/4227/5766/57823
فقیه جامع شرایط، یعنی فقیه ، دارای همه شرایط لازم برای مرجعیت می باشد.
بر فقیهی که دارای ملکه استنباط احکام از ادلّه است و شرایط لازم، همچون ایمان ، عدالت ، زهد ، و پارسایی را برای تصدی منصب مرجعیت دارد، فقیه جامع شرایط اطلاق می شود
این صفحه مدخلی از اثر آفرینان است
عالم دینی و فقیه. در سامرا به دنیا آمد و در خانواده ای اهل علم پرورش یافت. در 1318 ق به همراه پدرش به نجف رهسپار شد و مدت چهار سال در آنجا، تحت نظر پدرش مقدمات و ادبیات را خواند و در 1322 ق به همراه پدر به سبزوار رفت و چهار سال در آنجا به تحصیل پرداخت.
در هفده سالگی با اجازه و امر پدر به مشهد رفت و از محضر ادیب بزرگ نیشابوری و شیخ حسن برسی و سید محمدباقر مدرس استفاده نمود. پس از چندی به خواست پدرش به سبزوار بازگشت و ضمن استفاده از درس خارج پدر و بهره گیری از افتخار الحکماء در زمینه ی معقول، خود به تدریس سطوح پرداخت.
در 1337 ق پس از درگذشت پدر به نجف مهاجرت نمود و دو سال از محضر آیت الله میرزا محمدتقی شیرازی و آیت الله شریعت اصفهانی و آیت الله سید محمد فیروزآبادی و آیت الله میرزا حسین نایینی و آیت الله آقا ضیاءالدین عراقی و آیت الله اصفهانی استفاده نمود و به مدارج عالی فقه و اجتهاد رسید و با دریافت اجازات اجتهاد مطلق از اساتیدش، در 1347 ق به ایران بازگشت و در مشهد مقیم شد و به تدریس خارج فقه و اصول و امامت جماعت در جامع گوهرشاد پرداخت.
او در مشهد درگذشت و در مقبره ی باغ رضوان به خاک سپرده شد. از آثار خیرش: بنای کوی طلاب؛ مدرسه ی محمدیه؛ تکیه سیدها؛ گورستان و غسالخانه و دیگر آثار خیر او در کتاب «خاطرات زندگانی» وی با شرح آثار آمده است.
مرحوم حضرت آیة الله سید جواد فقیه سبزواری (ره) فرزند حضرت آیة الله العظمی حاج سید میـرزا حسین فقیه سبزواری متولد روز جمعه بیست و هفتم ربـیع الاول سال هـزار و سیـصد و چهل و نه هجری قمری برابر با جمعه ۳۱ مرداد سال ۱۳۰۹ هجری شمسی در مشهد مقدس می باشد.
ایشـان پس از گذراندن دوره خردسالی ، دروس قـران را فرا گرفته و پس از سن شـش سالگی وارد یکی از مدارس آن زمان به نام مدرسه محمّدیّـه سعادت شدند و مـدت شش سال تمام به تحصیل دروس متداول آن زمان پرداختند .
خفقان بسیار شدیدی بر کشور حاکم بود و علمای آن زمان ، منتظر فرصتی برای احیای حوزه های علمیه و بازسازی مدارس علمیه متروکه و مخروبه بودند .
سال هزار و سیصد و شصت و یک هجری قمری با وارد شدن قوای متفقین به خاک ایران ، این فرصت مناسب ایجاد شد و علما ، تمامی مدارس علمیه را بازسازی کرده و طلاب علوم دینیه را از اطراف مشهد مقدس فرا خوانده و حوزه را بازگشایی کردند . مرحوم حضرت آیة الله حاج سیـد جواد فقیه سبزواری نیز در ردیف طلاب علوم دینی قرار گرفت و مدت پنج سال در مدرسه نواب آن زمان ، به تحصیل ادبیات عرب پرداخته و جامع المـقدمات و سیوطی و مغنی و مطـوّل و دروس سایر کتب ادبیّـات را به خوبی آموختند .
به این دلیل که شلوغی مدرسه نواب ، مانع درس خواندن مرحوم فقیه سبزواری می شد ، به مدرسه مبارکه بالا سر حضرت رضا علیه السلام به اتاقی مجـاور حرم حضرت که در حال حاضـر به صورت رواقی در آمـده است نقل مـکان کردند و به همان مـکان خلوتـی که مـدتها آرزوی آن را داشتنـد رسیدند و به توفیق تحصیل علوم و عبادت خدا و زیارت پیوسته حضرت ثامن الحجج ( ع ) ، در نزدیک ترین فاصله حجره با مضجع شریف حضرت رضا علیه السلام دست یافتند .
مرحوم آیة الله حاج سید جواد فقیه سبزواری ،اساتید شهیر و بزرگواری را شاگردی کردند . ادبیات عرب را نزد مرحوم شیخ محمد تقـی ادیب نیشـابوری ( ادیب دوم )، شرح لمعه ، قوانیـن و معالم الأصول را نزد حضـرت آیة الله حـاج میرزا احمـد مدرس ، علوم معـقول از علم کـلام و اخلاق را نزد مرحـوم آیة الله حاج شیـخ کاظم دامغـانی و حضرت آیة الله حاج شیخ مهدی آشتیانی ، حاشیه ملا عبدالله را نزد مرحـوم حـاج شیخ محمد استاد و حاج محمد رئیسی قوچانی و منظومه حاج ملا هادی سبزواری را نزد پدر بزرگوارشان مرحوم آیة الله العظمی حاج میرزا حسین فقیه سبزواری فرا گرفتند.
رویّه مرحوم آیة الله حاج سید جواد فقیه سبزواری این بود که هر درسی از دروس ادبیات را دوبار در محضر استاد حاضر می شدند و فرا می گرفتند تا هیچ نکته مبهمی از ادبیات عرب که زیربنا و پایه دروس فقه و اصول و تفسیر و کلام و حکمت است باقی نماند ضمن این که تمام دروس را تقریر و تحریر می کردند تا برای استفاده دیگران و انتقال اندوخته های بزرگان گذشته به آیندگان ، چاپ و منتشر کنند .
این رویه تا سال هزارو سیصدو شصت ونه هجری قمری ادامه داشت تا اینکه از آن تاریخ به بعد ، صبح به دروس جلدین کفایه و مکاسب ؛ و طرف بعد از ظهر ، به درس رسائل مرحوم حاج شیخ هاشم قزوینــی و شب ها بعد از نماز مغرب و عشا ، به درس کفایه والد محترمشان مرحوم حضرت آیة الله حـاج سید میرزا حسین فقیه سبـزواری می رفتند .
آیت الله حاج سید محمدجواد فقیه سبزواری (1309-1384ش)، از مجتهدان، مدرسّان و فقیهان پر تلاش و اثر گذار حوزه علمیه مشهد در اواخر قرن چهاردهم و اوائل قرن پانزدهم هجری قمری؛ و سومین فرزند روحانی آیت الله حاج میرزا حسین فقیه سبزواری(1309-1386ق) و نوه آیت الله میرزا موسی حسینی معروف به مجتهد سبزواری (1265 – 1337ق) است.
او متولد روز جمعه بیست و هفتم ربـیع الاول 1349قمری در مشهد مقدس می باشد.
دوره ابتدایی را در مدرسه محمدیه سعادت؛ و دروس مقدماتی حوزوی شامل جامع المقدمات، سیوطی، مغنی، مطوّل و سایر کتب ادبیّات عرب را در طول پنج سال اقامت در مدرسه نوّاب فرا گرفتند.
پس از پایان دوره مقدماتی دروس حوزوی، و با توجه به افزایش قیل و قال های درس و بحث در مدرسه نواب، به مدرسه بالاسر نقل مکان کرده؛ در حجره ای مجاور حرم رضوی (که اکنون بصورت رواقی درآمده)، سکنی گزیدند و از این خلوت و فرصت روحانی، برای تحصیل و مطالعه، ضمن بهره گیری از تشعشع انوار عنایت حضرت ثامن الحجج علیه السلام، نهایت استفاده را کردند؛ و برای رفع هر نوع ابهام، هر درس را دو بار خواندند و تقریر کردند.
ادبیات عرب را نزد استاد محمدتقی ادیب نیشابوری (مشهور به ادیب دوم متخلّص به راموز)، شرح لمعه،  قوانیـن و معالم الأصول را نزد آیت الله میرزا احمد مدرس یزدی، رسائل و مکاسب و کفایه را نزد آیت الله هاشم قزوینی و فلسفه را نزد شیخ محمدرضا کلباسی از اساتید بلند پایه حوزه علمیه مشهد مقدس آموخت.
هم چنین، در محضر بزرگان دیگری، نظیر آیت الله حاج شیـخ کاظم دامغـانی، آیت الله حاج شیخ مهدی آشتیانی، حـاج شیخ محمد استاد و حاج محمد رئیسی قوچانی، زانو زد، گوش جان سپرد تا خود به مرتبه استادی رسید.
اِبْن ِ فَقیه ، ابومنصور فخرالدین عبدالواحد بن ابراهیم (۵۶۱ - ۶۳۶ق / ۱۱۶۶-۱۲۳۹م )، محدث و شاعر بغدادی است.
اصل او از دَسْکَرَه ، قریه ای در راه خراسان بود و در مُحَوَّل بغداد درگذشت ، از این رو وی را دَسکری و مُحولی نیز گفته اند. پدرش در بغداد ساکن بود، اما چندی هم در موصل زیست ، و همان جا بود که ابن فقیه چشم به جهان گشود.پس از درگذشت ابن فقیه در مُحّول ، جنازه اش را در مقبره احمد بن حنبل (باب حرب ) به خاک سپردند.
موقعیت علمی
خاندانش به علم و ادب شهرت داشتند و او از کودکی همراه پدر به مجالس و محافل علمی راه یافت. دوران جوانی و پرورش علمی ِ او در موصل گذشت و از ۴ سالگی در درس ابوالفضل طوسی حضور یافت و از او استماع حدیث کرد.
مقام ادبی
با این همه او به شعر و ادب تمایل بسیار داشت و خود نیز به سرودن شعر پرداخت و در این فن دستی توانا یافت. ابن نجار و منذری او را به متانت الفاظ و ملاحت معانی اشعار و خطی خوش ستوده اند. ابن فوطی خط نویسی او را به شیوه ابن بواب دانسته است .
تدریس و تألیف
...
احکام ولی فقیه به احکام جزئی صادر از فقیه جامع الشرایط در عصر غیبت اطلاق می شود.
احکام ولی فقیه، به آن دسته از احکام جزئی اطلاق می شود که فقیه جامع الشرایط در زمان غیبت معصوم (علیه السلام) به منظور اجرای احکام کلی الهی و تطبیق آن ها بر مصادیق شان جعل می نماید، مانند: نصب کارگزاران اجرایی کشور، گرفتن مالیات ، اجرای حدود و تعزیرات و حل دعاوی. برای اجرای احکام کلی الهی، تشکیل حکومت لازم است؛ در زمان غیبت، این وظیفه بر عهده فقیه جامع الشرایط قرار داده شده است. تمام احکامی را که ولی فقیه در این چارچوب صادر می کند، احکام ولایی (حکومتی) یا احکام ولی فقیه می نامند.
وظیفه تشکیل حکومت دینی و مدیریت جامعه و اختیارات لازم در جهت استقرار حکومت و اجرای قوانین الهی رسول خدا (ص) و ائمه معصومین (ع) بر عهده دارد و در عصر غیبت این وظیفه بر عهده مجریان صالح می باشد.
با توجه به این که دین اسلام خاتم ادیان الهی است و رسول خدا (ص) و ائمه معصومین (ع) افزون بر ابلاغ و تبیین احکام الهی، وظیفه تشکیل حکومت دینی و مدیریت جامعه و اختیارات لازم در جهت استقرار حکومت و اجرای قوانین الهی را نیز برعهده دارند، و با توجه به این که رسول خدا (ص) عامل محوری و اساسی بقاء، استمرار و خاتمیت دین اسلام را در حدیث ثقلین ، قرآن (قانون ایده آل) و عترت (مجری صالح) می داند، این دو عامل در عصر غیبت نیز همانند عصر حضور باید وجود داشته باشد.بنابراین همان وظیفه و اختیارات مجریان صالح (ائمه علیهم السلام) در عصر حضور، برای مجریان صالح ( ولی فقیه ) در عصر غیبت نیز باید وجود داشته باشد.
اصول مسلّم
پیش از ورود به اصل بحث، شایسته است برخی از مطالبی که به منزله پیش نیاز بحث است، تحت عنوان اصول مسلّم که در جای خودش با ادله مختلف ثابت شده است، مورد توجه قرار گیرد.هریک از این اصول در حکم مقدمه ای است برای اثبات مدعای اصلی که عبارت است از وجود تمام اختیاراتی که امام معصوم (ع) در راستای مدیریت جامعه و تشکیل حکومت دارد، برای ولی فقیه.
اسلام خاتم ادیان و دین کامل
اسلام در میان ادیان الهی ، دین کامل و خاتم به شمار می آید؛ از این رو یکی از القاب رسول خدا (ص) خاتم النبیین است.دین کامل باید پاسخگوی همه نیازهای بشر در عصر ماشین و تکنیک باشد، اعم از شبهات عقیدتی، فرهنگی، اقتصادی، و مهم تر از همه نیاز به معرفی الگوی مطلوب و برتر در جهت مدیریت و اداره جامعه به گونه ای که موجب رفاه، توسعه و سعادت دنیا و آخرت انسان ها باشد.
تشکیل حکومت برای مدیریت جامعه
...
من لایحضره الفقیه، یکی از کتب اربعه است. برخی ادعا کرده اند، تمام روایات این کتاب صحیح می باشند.
برخی ادعا کرده اند: همه روایات کتاب من لایحضره الفقیه صحیحه هستند در این خصوص به نوشته مرحوم صدوق در اوّل کتاب ایشان استدلال کرده اند که می فرمایند: "منظور من در تالیف کتاب ذکر همه روایات وارده نبوده است بلکه منظور ذکر روایاتی بوده که بر اساس آن ها فتوا داده ام و حکم به صحت آن ها کرده ام و معتقد هستم که آن ها بینی و بین الله حجت هستند و همه آن ها از کتب مشهور و قابل اعتماد استخراج شده اند"
پاسخ استدلال
از این استدلال جواب داده شده است: این کلام دلالت دارد که همه روایات کتاب "من لا یحضره الفقیه " صحیحه هستند ولی ما قبلا بیان داشتیم اگر روایتی را یکی از اعلام متقدم حکم به صحت آن کند برای کسی که حجیت روایت را مشروط به وثاقت و یا حسن راوی آن می داند سودمند نیست. مضافاً مرحوم صدوق تصریح کرده است که در تضعیف و تصحیح حدیث از شیخ خود محمد بن حسن بن ولید پیروی می کند که ایشان نیز به حال راوی توجه ندارد که ثقه است یا ثقه نیست. به علاوه از کلام پیشین ایشان فهمیده می شود که ایشان روایتی را که در کتاب شیخ خودش محمد بن حسن بن ولید و یا در کتاب مشایخ عظام و دانشمندان بزرگ دیگر باشد آن روایت را صحیح و حجت می داند. روی این اساس احادیث مرسل در کتاب آورده است با این فرض می توان حکم به صحت روایت کتاب "من لایحضره الفقیه "کرد؟
مستندات مقاله
در تنظیم این مقاله از منابع زیر استفاده شده است:• سبحانی، جعفر، کلیات فی علم الرجال. • خوئی، سیدابوالقاسم، معجم رجال الحدیث.


فقیه در دانشنامه ویکی پدیا

فقیه
فقیه از واژه "فقه" مشتق شده است. و فقه در لغت، به معنای دانستن و فهمیدن، است. اما فقیه در اصطلاح علوم اسلامی، به معنای مجتهد و متخصص در علم فقه به کار رفته است. بنا براین، فقیه به کسی می گویند که قادر به استنباط احکام شرعی فرعی از منابع فقه اسلامی که عبارتند از قرآن، سنت، اجماع و عقل باشد.
فقه
اصول فقه
قواعد فقهیه
علم حدیث
علم رجال
علم درایه
دستور زبان عربی
منطق
تفسیر آیات الاحکام در قرآن
فقه اللغة
در متن های فارسی کهن تا قرن های هفتم و هشتم هجری، معمولاً واژۀ دانشمند در زبان فارسی به معنای فقیه در زبان عربی استعمال می شده است. مجتهد کسی است که حداقل دوره های سه گانه حوزوی را گذرانده و قادر به استنباط احکام فقهی باشد. اما فقیه مجتهدی است که علاوه بر این در علم فقه تسلط دارد و صاحب نظر و نوآوراست و مرادف با دانشمند است.
فقیه باید علوم یادشده در زیر، آشنایی کافی داشته باشد:
به مجتهد و فقیهی که علاوه بر بعد فقاهت و تسلط بر علوم مذکور، حائز شرایط دیگری مانند عدالت، مدیریت، آشنایی به وضعیت جهان اسلام و تقوا باشد، فقیه جامع الشرایط می گویند.
عکس فقیه
فقیه می تواند به افراد زیر اشاره کند:
مهدی فقیه (متولد ۱۳۲۴)، بازیگر ایرانی
ابوالحسن فقیه (زاده ۱۳۵۱) رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در دولت دهم
مختصات: ۳۶°۴۳′۳۱″ شمالی ۵۱°۲′۱″ شرقی / ۳۶٫۷۲۵۲۸°شمالی ۵۱٫۰۳۳۶۱°شرقی / 36.72528; 51.03361
فقیه آباد، روستایی است از توابع بخش نشتا شهرستان تنکابن در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان تمشکل قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۴۳ نفر (۲۷۹خانوار) بوده است.
مختصات: ۲۸°۲۴′۸″ شمالی ۵۱°۲۰′۲۷″ شرقی / ۲۸٫۴۰۲۲۲°شمالی ۵۱٫۳۴۰۸۳°شرقی / 28.40222; 51.34083
درگاه ملی آمار
آمار جمعیت روستایی استان بوشهر سایت اطلاع رسانی استان بوشهر (معاونت برنامه ریزی استانداری بوشهر)
دهستان ها و روستاهای شهرستان دشتی سایت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی (مصوبه ۱۸آبان ۱۳۶۵ خورشیدی).
تاریخ تحولات سیاسی - اجتماعی دشتی، حبیب الله سعیدی نیا، نشر موعود اسلام، بوشهر (۱۳۸۳)، ص ۳۸۶-۳۸۸.
فقیه احمدان، روستایی است از توابع بخش کاکی در شهرستان دشتی استان بوشهر ایران.
این روستا در دهستان چغاپور قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲۷ نفر (۸ خانوار) بوده است. این روستا دارای یک امامزاده به نام بی بی حور می باشد.که از راه های دور و نزدیک برای زیارت آن به این روستا می آیند.مکان این امامزاده در دامنه کوه و واقع در جنوب غربی آن روستا می باشد.
فقیه بن صالح (به فرانسوی: Fkih Ben Salah) یک شهر در مراکش است که در استان فقیه بن صالح واقع شده است. فقیه بن صالح ۱۰۲٬۰۱۹ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای مراکش
فقیه بیگلو، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی ایران.
این روستا در دهستان باراندوزچای شمالی قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیّت آن ۳۹۱ نفر (۹۹ خانوار) بوده است.
مختصات: ۲۸°۲۹′۱۹″ شمالی ۵۱°۱۷′۱۹″ شرقی / ۲۸٫۴۸۸۶۱°شمالی ۵۱٫۲۸۸۶۱°شرقی / 28.48861; 51.28861
درگاه ملی آمار
آمار جمعیت روستایی استان بوشهر سایت اطلاع رسانی استان بوشهر (معاونت برنامه ریزی استانداری بوشهر)
دهستان ها و روستاهای شهرستان دشتی سایت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی (مصوبه ۱۸آبان ۱۳۶۵ خورشیدی).
تاریخ تحولات سیاسی - اجتماعی دشتی، حبیب الله سعیدی نیا، نشر موعود اسلام، بوشهر (۱۳۸۳)، ص ۳۸۶-۳۸۸.
فقیه حسنان، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتی استان بوشهر ایران.
این روستا در دهستان خورموج قرار دارد و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ آمار رسمی جمعیت آن (۳۰ خانوار) ۱۴۷ نفر می باشد.
میرزا موسی فقیه سبزواری (۱۳۳۶–۱۲۶۲ ه‍. ق)، فقیه، مدرس، از علمای برجسته قرن سیزدهم سبزوار؛ و پدر میرزا حسین فقیه سبزواری (۱۳۰۹–۱۳۸۶ ه‍. ق) از مراجع تقلید قرن چهاردهم ه‍. ق؛ و میرزا مهدی فقاهتی (۱۳۶۲ – ۱۳۰۵ ه‍. ق) از علمای برجسته سبزوار در قرن چهاردهم هجری قمری؛ می باشد.
موقوفات عباسقلی خان شاملو
دانشنامه اسلامی
ویکی نور
صدا و سیمای خراسان رضوی
farspage
پرتال انهار
اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری سبزوار
پایگاه اطلاع رسانی لبّیک
میرزا موسی، از شاگردان مبرّز میرزا حسن شیرازی (۱۳۱۲ – ۱۲۳۰ق)؛ و نخستین مدرّس و مجتهدی است که کتاب کفایةالأصول آخوند خراسانی را در حوزه علمیه سبزوار، معرفی؛ و خود شروع به تدریس کرد.
میرزا موسی فقیه سبزواری، معروف به علامه میرزا موسی فقیه سبزواری ، میرزا موسی حسینی سبزواری، میرزا موسی مجتهد سبزواری و میرزا موسی سبزواری، فرزند میرزا محمدعلی در سال ۱۲۶۲ قمری برابر با ۱۲۲۴ شمسی، در روستای ایزی در ۶ کیلومتری سبزوار زاده شد.
شاه سلطان حسین صفوی، هنگام عزیمت به مشهد، در حضرت عبدالعظیم، با دونفر از سادات عالم، به نام های میرزا محمد و میرزا عبدالحسین آشنا شد و آن دو را همراه خود آورد. میرزا عبدالحسین به درخواست مردم در سبزوار ماند. وی جد پنجم میرزا موسی است. نسبت میرزا موسی با بیست و نه واسطه، به شاهزاده حسین اصغر یکی از فرزندان علی بن الحسین امام چهارم شیعیان منتهی می شود.
فقیه سلیمان، روستایی از توابع بخش موچش شهرستان کامیاران در استان کردستان ایران است.روستای فقیه سلیمان یکی از قدیمیترین روستاهای حاشیه گاورود است شغل اصلی این روستا دامداری وکشت گندم است این روستا درسالهای 1347حدود50خانوار بود ولی بامهاجرت آنها به سنندج و کامیاران این روستا رونق خودرا از دست داده است.
این روستا در دهستان عوالان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۱ نفر (۸خانوار) بوده است.
]
فقیه در گرسیک، شرق جاوا، هند شرقی هلند, در ۲ مارچ ۱۹۰۴. پدرش عثمان اسکندر، بازرگان چوب، و مادرش خانه دار، و دختر یکی از علما بود. این زوج که زندگی متوسطی داشتند ۴ فرزند دیگر داشتند. بچه ها به دلیل شرایط مدرسهٔ هلندی نتوانستند در آن تحصیل کنند. . در عوض فقیه از سن کم آموزش را نزد پدر آغاز کرد. در سن ده سالگی تحصیل را در مدرسه ای شبانه روزی اسلامی در گرسیک به مدت ۴ سال ادامه داد. در ۱۹۱۹ او تحصیل را در مدارس شبانه روزی متعدد ادامه داد.
در ۲۱ سپتامبر۱۹۳۷, محمدیه، نهضت العلمای(NU) سنتی، شرکت تعاونی بازرگانی شرکت اسلام و چندین گروه اسلامی دیگر که در طول دههٔ گذشته با یکدیگر دشمن بودند، متحد شند تا یک گروه چتری تشکیل دهند: مجلس شورای اسلامی در اندونزی (مجلس اعلای اسلامی اندونزی، یا MIAI), واقع در سورابایا. فقیه سرپرست خزانه داری شد. در ۱۹۳۸ او به جای مسعود منصور رئیس شاخهٔ سورابایای محمدیه شد. دو سال بعد او همکاری اش با MIAI را تمام وقت کرد، در اواسط سپتامبر ۱۹۴۰ رئیس دبیرخانه شد.
فقیه در وزارت و با محمدیه کار می کرد، او اولین معاون سازمان در زمان احمد رشید منصور بود. در ۱۹۵۶ او یکی از سه عضو محمدیه بود که برداشت خود را از جامعهٔ صحیح اسلامی ارئه دادند که بر آموزش اجتماعی تاکید داشت. در همین مدت با مسیومی همکاری می کرد، و پس از انتخابات مجلس موسسان اندونزی در ۱۹۵۵ به عضویت مجلس قانون اساسی اندونزی درآمد.
مختصات: ۳۶°۴۹′۸″ شمالی ۵۰°۴۸′۱۸″ شرقی / ۳۶٫۸۱۸۸۹°شمالی ۵۰٫۸۰۵۰۰°شرقی / 36.81889; 50.80500
فقیه محله، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان تنکابن در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۴۰ نفر (۷۵خانوار) بوده است.
ابوالحسن فقیه (زاده ۱۳۵۱ در قائنات، خراسان جنوبی) رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در دولت دهم (محمود احمدی نژاد)، رئیس سازمان بهزیستی کشور در دولت نهم، مشاور محمود احمدی نژاد در شهرداری تهران، مسئول روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور و عضو نهاد رهبر در دانشگاه ها بوده است.نبو
آشنایی وی با محمود احمدی نژاد به اولین انتخابات شورای شهر تهران بازمی گردد. او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴، قائم مقام ستاد حمایت از احمدی نژاد شد. وی تا مرداد ۱۳۹۰ رئیس ستاد انتخاباتی کاندیداهای نمایندگی مجلس نهم حامی دولت بود و در آن زمان از این سمت کنار گذاشته شد.
خبر انتصاب ابوالحسن فقیه به ریاست جمعیت هلال احمر، ابتدا توسط روابط عمومی این سازمان تکذیب شد؛ ولی مدت کوتاهی پس از آن، وی در این سمت مشغول به کار شد. وی در حالی با حکم مستقیم محمود احمدی نژاد به این سمت دست یافت که در جلسه نهایی شورای عالی جمعیت هلال احمر، سید مسعود خاتمی (رئیس سابق این سازمان) حائز بیشترین آرا شده بود.
علیرضا زاکانی، نماینده مجلس شورای اسلامی، ابوالحسن فقیه را به جعل مدرک و سوءاستفاده از سهمیه رزمندگان بدون رفتن به جبهه متهم کرد. او بعدها جبهه رفتن خود را تکذیب کرد.
علیه ولایت فقیه به عنوان یک اصل و مقام در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعتراض هایی شکل گرفته است.
تپه و محوطه بابا فقیه مربوط به دوره ساسانیان - دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان بیجار، بخش مرکزی، روستای بابا فقیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۹۳۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
خلود فقیه قاضی فلسطینی و اولین زن فلسطینی است که به منصب قضاوت رسیده است. وی در سالهای۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ جز ۱۰۰ زن جهان عرب انتخاب شده است.
در سال ۲۰۱۲ مجلهٔ عربین بیزینس وی را به عنوان یکی از ۱۰۰ زنی که در جهان دارای بیشترین تأثیر هستند انتخاب کرد. وی دارای مقام دهم در بین این زنان است و تنها زن فلسطینی است که این مجله وی را انتخاب کرده است. در سال ۲۰۱۴خلود برای دومین سال متوالی توسط مجله CEO به عنوان یکی از ۱۰۰ زنی که در جهان عرب دارای بیشترین تأثیر است انتخاب شد.
خلود در سال ۱۹۹۹ با نمرات عالی از دانشگاه قدس لیسانس حقوق و در سال ۲۰۰۷ از همان دانشگاه فوق لیسانس گرفت. او در سال ۲۰۰۱ اجازه وکالت قانونی از دیوان عالی قضات دریافت کرد. وی قبل از این که به عنوان اولین قاضی انتخاب شود بیش از ۸ سال به عنوان مشاور قانونی مرکز هدایت قانونی و اجتماعی زنان خدمت کرد. خلود بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه قدس در زمینه حقوقی و قانونی در مرکز هدایت قانونی و اجتماعی زنان در دفاع از منافع زنان و تجاوز به حقوق آن ها کار کرد و تجارب گسترده ای در زمینه قضاوت کسب نمود.
خلود به قدرت و عظمت زن فلسطینی در کسب مقامات مختلف ایمان داشت و اولین کسی بود که در سال ۲۰۰۱ خواستار حق زن فلسطینی برای منصب قضاوت گردید و در این زمینه به مبارزه اش ادامه داد و توانست این فکر خودش را به اثبات برساند و سرانجام نیز در سال ۲۰۰۸ در مسابقه قضاوت در فلسطین برنده شد.
ریما فقیه(به انگلیسی: Rima Fakih) (زاده ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۵) بازیگر و مدل آمریکایی لبنانی تبار است. او در سال ۲۰۱۰ دختر شایسته آمریکا شد و نخستین دختر مسلمانی بود که به این عنوان دست یافت. پیشتر نیز او عنوان ملکه زیبایی میشیگان را به دست آورده بود.
Miss Lebanon Emigrant 2008(2nd Runner-Up)ملکه میشیگان ۲۰۱۰ آمریکا(برنده)ملکه ۲۰۱۰ آمریکا(برنده)Miss Universe 2010(Unplaced)
ریما فقیه از یک خانواده شیعه و متولد روستای صریفا در استان نبطیه در جنوب لبنان است. پدرش حسین و مادرش نادیا نام دارند. خانواده فقیه در سال ۱۳۷۲ به دلیل ناامنی های لبنان در نتیجه جنگ های داخلی این کشور، از صریفا به جامایکا و سپس در کودکی به همراه خانواده اش به نیویورک در ایالات متحده آمریکا مهاجرت کردند و در یک دبیرستان مسیحی مشغول به تحصیل شد. پدرش یک ابتدا یک رستوان لبنانی تأسیس کرد. اما ۱۰ سال بعد و در پی حوادث ۱۱ سپتامبر، رستوران را فروخت و به شهر دیربورن در ایالت میشیگان رفت.
در ۲۰۱۶ اعلام کرد که به دین مسیحیت گرویده و قرار است توسط پطر مارونی های لبنان، به ازدواج نامزدش در آید. او در مصاحبه با روزنامه هافینگتن پست گفت: «این تصمیم را پس از نامزدی با وسیم صلیبی، تهیه کننده آمریکایی لبنانی الاصل گرفته است.» تغییر دین ریما فقیه، بازتاب زیادی در رسانه های عربی داشت.
سعید رضوی فقیه (متولد الیگودرز) فعال دانشجویی و روزنامه نگار اصلاح طلب ایرانی است.
از ایران برو، به ایران نیا روزآنلاین، ۰ بهمن ۱۳۸۷
سخنرانی سعید رضوی فقیه روزنوشتها
وی سابقه فعالیت در روزنامه های اصلاح طلب صبح امروز، بهار، دوران امروز، بنیان، نوروز، و وقایع اتفاقیه را داشته است.
وی دو دور طی سال های ابتدایی دهه هشتاد دو بار بعنوان عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت انتخاب شد.
رضوی فقیه که دارای مدرک دکتری فلسفه از دانشگاه تربیت مدرس تهران است برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در رشته ای دیگر به فرانسه عازم شد و در آنجا نیز در مهر ۱۳۸۵ بعنوان دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا انتخاب شد.
سید محمد فقیه (زاده ۲۱ فروردین ۱۳۲۱ در نی ریز فارس) نمایندهٔ دورهٔ پنجم از حوزهٔ انتخابیهٔ استان فارس است. وی با کسب ۵۶۰ هزار و ۲۳۷ رای به مجلس خبرگان رهبری راه پیدا کرد.نبو
لاور فقیه منطقه ای است و از توابع بخش جناح شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده است.
محمدیان، کوخردی، محمد، «شهرستان بستک و بخش کوخرد» ، ج۱. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۵ میلادی.
عباسی، قلی، مصطفی، «بستک وجهانگیریه»، چاپ اول، تهران: ناشر: شرکت انتشارات جهان معاصر، سال ۱۳۷۲ خورشیدی.
سلامی، بستکی، احمد. (بستک در گذرگاه تاریخ) ج۲ چاپ اول، ۱۳۷۲ خورشیدی.
بالود، محمد. (فرهنگ عامه در منطقه بستک) ناشر همسایه، چاپ زیتون، انتشار سال ۱۳۸۴ خورشیدی.
بنی عباسیان، بستکی، محمد اعظم، «تاریخ جهانگیریه» چاپ تهران، سال ۱۳۳۹ خورشیدی.
الکوخردی، محمد، بن یوسف، (کُوخِرد حَاضِرَة اِسلامِیةَ عَلی ضِفافِ نَهر مِهران Kookherd, an Islamic District on the bank of Mehran River) الطبعةالثالثة، دبی: سنة ۱۹۹۷ للمیلاد.
بختیاری، سعید، «اتواطلس ایران» ، “ مؤسسه جغرافیایی وکارتگرافی گیتاشناسی، بهار ۱۳۸۴ خورشیدی.
محمد، صدیق «تارخ فارس» صفحه های (۵۰ ـ ۵۱ ـ ۵۲ ـ ۵۳)، چاپ سال ۱۹۹۳ میلادی.
لاور به جائی اطلاق می شود که زمینی مسطح باشد و از سمتهای مختلف آب باران به سویش سرازیر شده و از یک گوشه خارج گردد. لاور فقیه در حدود ۳۰۰ من کشته زمین دیم است. ودر جنوب غربی کمشک واقع است. دارای یک باب آب انبار برکه است.
از شمال داربست، از جنوب گچویه، از مغرب کمشک، و از مشرق به رودخانه مهران محدود می گردد.
مهدی فقیه (متولد ۱۳۲۴، شیراز) یک بازیگر ایرانی است.
ماهی و برکه علی براتی (۱۳۹۷)
تا آمدن احمد (۱۳۹۳)
در مدت معلوم (۱۳۹۳)
ناخواسته (۱۳۹۲)
آقای الف (۱۳۹۱)
آینه شمعدون (۱۳۹۱)
مروارید (۱۳۹۱)
ضد گلوله (۱۳۹۰)
آسمان هشتم (۱۳۸۹)
اخلاقتو خوب کن (۱۳۸۹)
ایستگاه آخر (اپیزود ملاقات) (۱۳۸۹)
پایان دوم (۱۳۸۹)
چسب زخم (اپیزود ملاقات) (۱۳۸۹)
ملاقات (۱۳۸۹)
شکارچی شنبه (۱۳۸۸)
تاکسی نارنجی (۱۳۸۷)
ملک سلیمان (۱۳۸۷) برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر
گیس بریده (۱۳۸۵)
روایت سه گانه (اپیزود اول، یک آرزوی کوچک) (۱۳۸۲)
صبحانه ای برای دو نفر (۱۳۸۲)
غوغا (۱۳۸۱)
مریم مقدس (۱۳۷۹)
ایران سرای من است (۱۳۷۷)
تولد یک پروانه (۱۳۷۶)
حماسه قهرمانان (۱۳۷۶)
دنیای وارونه (۱۳۷۶)
یاغی (۱۳۷۶)
آخرین مرحله (۱۳۷۴)
سفر به چزابه (۱۳۷۴)
غزال (۱۳۷۴)
قله دنیا (۱۳۷۴)
لیلی با من است (۱۳۷۴)
به خاطر هانیه (۱۳۷۳)
ستارگان خاک (۱۳۷۳)
تونل (۱۳۷۱)
هور در آتش (۱۳۷۰)
تابستان ۵۸ (۱۳۶۸)
مستند ملکوتیان (۱۳۹۷) به کارگردانی امیر محمد اطمینان
].
].
فقیه به عنوان رتبه دوم کشور بورس دانشگاه شد و به فرانسه رفتم و در دانشگاه ونسن تئاتر خواند. وی دربارهٔ نگاه خانواده مذهبی اش به این اتفاق می گوید:پدرم خیلی مذهبی بود، در شیراز به او می گفتند رئیس القرا، در تفسیر قرآن بسیار شناخته شده بود، ایشان به من فرمودند: «بابا برو درس بخوان! و حواست باشد کاری کن که عاقبت به خیری در آن باشد» و من هم سعی کردم در کار هنری همین رو مد نظر قرار دهم یعنی مفاهیم انسانی باشد و به درد مردم بخورد.
مزرعه فقیه، روستایی از توابع بخش رونیز شهرستان استهبان در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان خیر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فقیه

فقیه در جدول کلمات

آخرین قیلم زنده یاد ساموئل خاچیکیان با بازی مرحوم خسرو شکیبایی | رضا رویگری | حسین یار یار | مهشید افشارزاده و آتنه فقیه نصیری
بلوف
ساخته ساموئل خاکیچیان با بازی مرحوم خسرو شکیبایی | رضا رویگری | مهشید افشارزاده و آتنه فقیه نصیری
بلوف
ساخته علی قوی تن در سال 76 با بازی آتنه فقیه نصیری
تنها
ساخته علی قوی تن با بازی امیر ماستری و آتنه فقیه نصیری در سال 76
تنها
ساخته علیرضا داودنژاد با بازی مهتاب کرامتی | آتنه فقیه نصیری | ماهایا پطروسیان
هشت پا
ساخته محمدعلی سجادی در سال 77 با شرکت آتنه فقیه نصیری | بهزاد فراهانی و مرحومان فیروز بهجت محمدی و احمد آقالو
مهره
ساخته محمدعلی سجادی | آتنه فقیه نصیری | بهزاد فراهانی | محمود جعفری
مهره
سریال در حال ساخت سروش صحت با بازی حسن معجونی | آتنه فقیه نصیری و•••
شمعدونی
سریال طنز در حال تصویربرداری سروش صحت با بازی حسن معجونی و آتنه فقیه نصیری
شمعدونی
سریالی از اصغر فرهادی با بازی فرامرز صدیقی | آتنه فقیه نصیری | امیرحسین صدیق | علی قربان زاده | رامبد شکرابی | علی سلیمانی و •••
داستان یک شهر

معنی فقیه به انگلیسی

lawyer (اسم)
مدافع ، فقیه ، قانون دان ، حقوق دان ، مشاور حقوقی ، شارع ، وکیل دادگستری
jurisconsult (اسم)
فقیه ، قانون دان ، حقوق دان ، مشاور حقوقی ، مشاور قضایی

معنی کلمه فقیه به عربی

فقیه
محامي

فقیه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فقیه کیست   • حکم فقیه در جدول   • شرايط مرجع تقليد   • شرایط ولی فقیه چیست   • شرایط ولی فقیه در قانون اساسی   • معنی فقید   • معنی کلمه فقیه   • شرایط مجتهد   • معنی فقیه   • مفهوم فقیه   • تعریف فقیه   • معرفی فقیه   • فقیه یعنی چی   • فقیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فقیه
کلمه : فقیه
اشتباه تایپی : trdi
آوا : faqih
نقش : اسم
عکس فقیه : در گوگل


آیا معنی فقیه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )