انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1028 100 1

فلاح السائل

فلاح السائل در دانشنامه اسلامی

فلاح السائل
فی عمل الیوم واللیلة، فی مجلدین، الاول فی اعمال الزوال إلی ان نیام، والثانی فی اعمال ما بعد الاستیقاظ من النوم إلی الزوال. للسید الاجل علی بن طاووس الحلی 664 ینقل عنه فی (البحار) والموجود عند (الطهرانی بسامراء) و (سپهسالار) و غیره، المجلد الاول محتویا علی ثلاین فصلا، و فی اوله فهرس الفصول المذکورة، و فهرس فصول المجلد الثانی ایضا، و مجموع فصول ثلاث و اربعون فصلا.
اوله: احمد الله جل جلاله بلسان و جنات وجودهما من جود المولی المعبود و موادهما من کرم ذلک المالک المحمود... و ذکر فی اوله ثلاثة من طرق روایته، اولها ما رواه عن الشیخ حسین بن احمد السوراوی، اجازة فی جمادی الثانی 609 عن محمد بن ابی القاسم الطبری، عن ابی علی بن الشیخ الطوسی، ثانیها ما رواه عن الشیخ علی بن یحیی الحناط الحلی، اجازة فی ربیع الاول 609 عن عربی بن مسافر عن محمد بن ابی القاسم الطبری عن ابی علی، و ثالثها ما رواه عن الشیخ اسعد بن عبدالقاهر الاصفهانی فی صفر 635 روایة عامة للکتب والاصول والمصنفات، عن ابی الفرج علی بن السعید ابی الحسن الراوندی، عن الشیخ ابی جعفر محمد بن علی بن الحسن الحلبی، عن الشیخ الطوسی.
و فی فصل مقدمات الطهارة و بیان الغسل، ذکر غسل المیت، ثم ذکر احکام الاموات مفصلا، إلی صلاة لیلة الدفن و زیارة القبور، و ذکر فی اوله (مصباح المتهجد) لشیخ الطائفة الطوسی و انه عزم علی الزیادة علیه، بما یختاره مما یأذن الله جل جلاله، فی اظهاره من اسراره، و ان یسمیه ب‍ (کتاب المهمات فی صلاح المتعبد والتتمات) ل‍ (مصباح المتهجد) و ان یجعله فی عشر مجلدات، الاول والثانی منها هذا یعنی (فلاح السائل) والثالث (زهرة الربیع) والرابع (جمال الاسبوع) والخامس (الدروع الواقیة) والسادس (مضمار السباق واللحاق) والسابع (مسالک المحتاج) والثامن والتاسع (الاقبال بالاعمال) والعاشر (السعادات بالعبادات). و مر للمؤلف فی هذا الجزء (غیاث السلطان الوری) و (الفتن والملاحم).
این کتاب، مشتمل بر دو جزء و شامل 43 فصل است. اولین جزء مشتمل بر سی فصل و شامل ادعیه ای است که باید میان ظهر و شب خوانده شود؛ جزء دوم مشتمل بر ادعیه ای است که از وقت بیدار شدن برای نماز شب تا قبل از ظهر باید خوانده شود.
روش تألیف این کتاب از زبان مولف
اینک می گویم: باید توجه داشت که پیش از شروع به تألیف این کتاب، سیاهه و پیش نویسی که از قبل آماده و مهیا کرده باشم نداشتم، بلکه ناسخ را در نزد خود حاضر می ساختم و شروع به نوشتن برگی از کتاب می نمودم، سپس آن را به او می دادم و وی از روی آن می نوشت، و به همین صورت ورقه به ورقه می نوشتم و به او می دادم، و وی یکی بعد از دیگری از روی آن ها می نوشت.
البته من کارهای دیگری غیر از نوشتن این کتاب داشتم، که مانع از تصنیف آن می شد، و علت آن بود که تألیف آن را در ماه رجب و شعبان و ماه رمضان شروع کردم، و در این ماه ها وظایف و اعمال عبادی بسیاری است که بیشتر اوقات انسان را فرامی گیرد، لذا وقت نمی کردم که کتاب را کُرّاس به کرّاس(18) بنگارم، زیرا در این صورت نسخه برداری از آن ممکن نمی شد.
فلاح السائل
فلاح السائل و نجاح المسائل، به زبان عربی، نوشته سید رضی الدین، علی بن موسی بن طاووس حلی، متوفای 664ق، در موضوع ادعیه و اعمال شبانه روزی است.
مؤلف محترم، پیرامون علت تألیف این کتاب، جملاتی با این مضمون نوشته است: «من در کتاب «المصباح الکبیر» شیخ طوسی خیر فراوانی دیدم و پس از آن به مطالب مهمی دست یافتم که تتمه ای بر کتاب مذکور قلمداد می شد... لذا تصمیم گرفتم گزیده ای از آنچه را که برایم روایت شده یا بر آن واقف گردیده ام... در کتابی گرد آورم...»
کتاب، مشتمل بر یک مقدمه و 30 فصل است.
سید بن طاوس، در هر فصل، متن روایات را ذکر کرده و در مواردی که نیاز به توضیح بوده، توضیحی مفصل یا خلاصه ذکر کرده و اعمال و اوراد را خیلی واضح بیان کرده است.
وی، در پاره ای موارد، سلسله اسناد روایات و مأخذ نقل آنها را دقیقا ذکر کرده و در جایی که سند نیاورده، ولی روایت، سند داشته، گفته است: «بحذف الأسناد» تا معلوم شود روایت، مرسله و مقطوعه نیست و در بسیاری از موارد هم آغاز سند و طریق خود را برای پرهیز از اطاله کلام، ذکر نمی کند و به ذکر طریق خود به آنچه جدش، شیخ طوسی روایت کرده، اکتفا می نماید.
فلاح السائل (سائل رستگار)، ترجمه فارسی «فلاح السائل» اثر عربی سید بن طاووس می باشد که به قلم محمدرضا جباران، ترجمه شده است.
این اثر، از جمله کتب ادعیه و آداب است که وسعت و تنوع مستحبات را منعکس کرده و نشان می دهد که هیچ نیازی در هیچ ساعتی از ساعات شبانه روز، بی پاسخ نیست
به هنگام ترجمه کتاب، سه نسخه زیر در اختیار مترجم بوده است:
از آنجا که بیشتر ادعیه این اثر، از کتاب «مصباح المتهجد» شیخ طوسی روایت شده و مرحوم مجلسی در «بحار الأنوار» همه «فلاح السائل» را در چند بخش روایت کرده است، در تصحیح متون ادعیه از آن دو کتاب نیز بهره برده شده است
مترجم، تلاش نموده است ضمن مراعات روان نویسی، تمام مفاد هر عبارت را بدون هیچ تغییری به فارسی ترجمه کند. به همین دلیل، اگر واژه یا مطلبی به ترجمه افزوده شده، با علامت مشخص شده است تا چیزی بر متن کتاب افزوده نشده و اصل حفظ امانت در ترجمه، به خوبی مراعات گردیده باشد. بااین حال به اقتضای ضرورت، سه جای کتاب به شرح زیر تغییر کرده است:
فهرست مطالب در ابتدای کتاب آمده است.
«فلاح السائل و نجاح المسائل » نوشته سید رضی الدین، علی بن موسی بن طاوس حلی ، متوفای ۶۶۴ هجری است.
موضوع کتاب ادعیه و اعمال مربوط به شبانه روز است.
انگیزه نگارش
مؤلف محترم پس از بیاناتی در مورد ارزش خلوت و تنهایی و این که بسیاری از عنایات الهی در خلوت به انسان می رسد، پیرامون علت تالیف این کتاب می فرماید:من در کتاب « مصباح کبیر » شیخ طوسی خیر فراوانی دیدم و پس از آن به مطالب مهمی دست یافتم که تتمه ای بر کتاب مذکور قلمداد می شد و هر کس بخواهد به نهایت درجات کمال برسد می تواند از آنها کمک بگیرد...لذا تصمیم گرفتم آنچه از روایات به دست آورده ام و آن اسراری که اجازه نشر آنها را دارم در کتابی گرد آورم و نام آن را «تتمات مصباح المتهجد و مهمات فی صلاح المتعبد» گذاشتم. این تتمات هم در چند جلد تنظیم شده است.
اسامی تتمات
۱ و ۲- فلاح السائل، در اعمال شبانه روز در ۲ جلد (کتاب حاضر) ۳- زهرة الربیع، در ادعیه هفتگی ۴- جمال الاسبوع بکمال العمل المشروع ۵- الدروع الواقیة من الاخطار ، در اعمالی که هر ماه تکرار می شود ۶- المضمار للسباق و اللحاق بصوم شهر اطلاق الارزاق و عتاق الاعناق، شامل اعمال ماه مبارک رمضان .۷- السالک المحتاج الی معرفة مناسک الحجاج ۸ و ۹- الاقبال بالاعمال الحسنة، در اعمالی که هر سال یک بار انجام می شود. این کتاب شامل اعمال سال، غیر از ماه مبارک رمضان است که در المضمار ذکر شده.۱۰- السعادات بالعبادات، در اعمالی که وقت مشخصی برای آنها ذکر نشده است.البته برای این ده جلد ترتیب دیگری نیز ذکر شده است.
انگیزه الهی
...
فَلاحُ السّائل وَ نَجاحُ الْمَسائِل فی عَمَلِ الْیَوم و اللَّیْل، کتابی در دعا، نماز و اعمال مستحب نوشته سید رضی الدین علی بن موسی بن طاوس حلی (درگذشته ۶۶۴ ق)، عالم دینی شیعی. این کتاب از نماز، ادعیه و اعمال مربوط به شبانه روز سخن می گوید و مشتمل بر دو جزء است؛ اولین جزء، شامل ادعیه ای است که میان ظهر و شب و دومین جزء، دعاهایی است که از وقت بیدار شدن تا برای نماز شب تا قبل از ظهر خوانده می شود.
سید رضی الدین علی بن موسی بن جعفر بن طاووس مشهور به سید بن طاووس، از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) و امام سجاد (ع)، از بزرگترین عالمان شیعه و نویسنده کتاب هایی همچون المهمات و التتمات، کشف المحجة لثمرة المهجة، مصباح الزائر و جناح المسافر، الملهوف علی قتلی الطفوف و مهج الدعوات و منهج العبادات. وی استاد بزرگانی همچون علامه حلی و پدر او (شیخ یوسف سدیدالدین) است. او به سبب سجایای اخلاقی بسیار، تقوا و مراقبه فراوان، حالات عرفانی و کراماتش، به جمال العارفین معروف و مشهور است.
سید بن طاوس، در مقدمه تأکید دارد که قصدش از تألیف این کتاب، تنها رضای خداوند است و می گوید: اگر در این کتاب نقصی دیدی مرا عفو کن و اگر کتاب را کامل و نافع یافتی خدا را شکر کن که عنایت اوست. اگر به وسیله این کتاب هدایت یافتی هم آن را از خدا بدان و او را شکر کن و مبادا شروع به تعریف و تشکر از من کنی و از شکر الهی باز بمانی.

فلاح السائل در دانشنامه ویکی پدیا

فلاح السائل
فلاح السائل یا ف‍لاح ال‍س‍ائ‍ل و ن‍ج‍اح ال‍م‍س‍ائ‍ل ف‍ی ع‍م‍ل ال‍ی‍وم و ال‍ل‍ی‍ل‍ه یا ف‍لاح ال‍س‍ائ‍ل و ن‍ج‍اح ال‍م‍س‍ائ‍ل ، عنوان کتابی است نوشته سید بن طاووس که موضوع آن دع‍اه‍ا، عبادات شیعه، ن‍م‍از و اح‍ادی‍ث است.
ج‍ل‍د اول مشتمل بر سی فصل در دع‍اه‍ای آغ‍از روز ت‍ا ه‍ن‍گ‍ام خ‍واب (میان ظهر و شب)
ج‍ل‍د دوم در اع‍م‍ال پ‍س از آن (از وقت بیدارشدن برای نماز شب تا قبل از ظهر)
این ک‍ت‍اب به زبان ع‍رب‍ی در م‍وض‍وع دع‍ا، اع‍م‍ال و ع‍ب‍ادات ای‍ام و ل‍ی‍ال‍ی (روزها و شبها) اس‍ت. ای‍ن ک‍ت‍اب در واق‍ع ب‍خ‍ش اول از پ‍ن‍ج ب‍خ‍ش ک‍ت‍اب ب‍زرگ ای‍ش‍ان ش‍ام‍ل المهمات و التتمات اس‍ت ک‍ه ت‍ک‍م‍ی‍ل ک‍ن‍ن‍ده «مصباح المتهجد» شیخ طوسی م‍ح‍س‍وب م‍ی ش‍ود.
ای‍ن ک‍ت‍اب در دو ج‍ل‍د شامل ۴۳ ف‍ص‍ل ت‍ن‍ظی‍م و ت‍ب‍وی‍ب (در بابش نشاندن، لغت نامه دهخدا) ت‍ن‍ظی‍م ش‍ده ک‍ه م‍طال‍ب آن‍ه‍ا ع‍ب‍ارت‍ن‍د از:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فلاح السائل

فلاح السائل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فلاح السائل   • مفهوم فلاح السائل   • تعریف فلاح السائل   • معرفی فلاح السائل   • فلاح السائل چیست   • فلاح السائل یعنی چی   • فلاح السائل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فلاح السائل
کلمه : فلاح السائل
اشتباه تایپی : tghp hgshmg
عکس فلاح السائل : در گوگل


آیا معنی فلاح السائل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )