انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1042 100 1

فلزکاری

/felezkAri/

معنی فلزکاری در لغت نامه دهخدا

فلزکاری. [ ف ِ ل ِ ] (حامص مرکب ) اشتغال به کارهایی که با فلز سروکار دارد، چون ساختن ظروف و ابزار. || (اِ مرکب ) جایی که در آن اشیاء فلزی سازند، مانند آهنگری و مسگری.

معنی فلزکاری به فارسی

فلزکاری
اشتغال به کارهایی که با فلز سر و کار دارد چون ساختن ظروف و ابزار . یا جایی که در آن اشیائ فلزی سازند مانند آهنگری .
[palaeometallurgy] [باستان شناسی] مطالعۀ تاریخ فلزکاری از آغاز تا انقلاب صنعتی که به تجزیه وتحلیل ابزارها و محوطه های مربوط به این فنّاوری می پردازد
[metalworking fluids] [خوردگی] روغن های معدنی ساده یا ترکیبی که برای جلوگیری از خوردگی به کار می روند و در عملیات روان سازی یا خنک سازی از آن استفاده می کنند

فلزکاری در دانشنامه ویکی پدیا

فلزکاری
فلزکاری فرایند کار کردن با فلز برای ساخت یا مونتاژ محصولات فلزی است. فلزکاری بخش بزرگ از علوم و تمدن امروزهٔ بشریت است. این علم مطالعه خاصیت های تمامی فلزات را دربر می گیرد. این صنعت به دو بخش تقسیم گردیده است. اول جدا و خالص ساختن از سایر عناصر و دوم شکل دادن پس از ذوب. هم اکنون بیش از (۷۰)درصد فلزات مورد نیاز از سنگ های فلزخیز استخراج شده و پس از پروسه جداسازی در صنایع گوناگون به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر فلزات به شکل ترکیب شیمیایی یا مخلوط می باشند. مثلاً مس در ۲۵۰ نوع سنگ پیدا می شود، از این میان شماری از کانی ها از اهمیتی ویزه برخوردارند، زیرا فراوانترین کانی اصلی مس می باشند. همانند کالکوپیریت، کالکوسیت، کولین، بورنیت، مس طبیعی، مالاکیت، آزرویت. اغلب فلزات با حرارت دادن و گروهی با واکنش شیمیایی از هم جدا می شوند.
فلزکاری یا میتالورژی؛ ویکی پدیای انگلیسی
آرچی میتالورگی یا مطالهٔ تاریخ ذوب؛ ویکی پدیای انگلیسی
هنر فلزکاری اسلامی، فلزکاری ایران در دوران هخامنشی اشکانی، ساسانی. نویسنده: سی. گانتر، پل جت. مترجم: شهرام حیدرآبادیان
هنر اسلامی. نویسنده: سی. گانتر، پل جت. مترجم: شهرام حیدرآبادیان
دسته بندی صنعتی فلزات متفاوت بوده و می توانند بر مبنای اصول و قواعد زیادی دسته بندی شوند. برای مثال:
در صنعت فلزکاری، علاوه بر شکل دادن، استحکام بخشی به فلزات نیز خیلی مهم است. بدین لحاظ، برای افزایش مقاومت یک فلز، از فلزات مستحکم تر استفاده می کنند.
تحقیقات باستان شناسی نشان داده که در عصر باستان سفال هنوز برتری خود را بر فلز نشان می دهد ولی به تدریج انسان ها به قابلیت های گوناگون و خواص متعدد فلزات از قبیل قابلیت گداز، سختی، استحکام و دوام پی برده اند. به طوری که در ساخت برخی از آلات و ادوات شکار و جنگ و کشاورزی فلز را جانشین استخوان و سنگ و چوب و سفال نموده اند؛ بنابراین از آغاز کاربرد فلز در هزاره هشتم پیش از میلاد، اشیاء فلزی در ترکیب بندی و شکل گیری تمدن بشری سهم عمده ای داشته و نقش خاصی را ایفا کرده و به عنوان جزئی از لوازم ضروری زندگی انسان ها همواره با او بوده است. فلز به علت ثبات، دوام، مقاومت، عدم ضربه پذیری و شکستن و باقی ماندن به صورت اولیه خود می تواند به عنوان مهم ترین مدرک در پژوهش های علمی، تاریخی، و باستان شناسی مورد استفاده قرار گیرد.
عکس فلزکاری
فلزکاری در دورهٔ صفوی دارای ارزش بالایی در تاریخ این هنر است. هنر فلزکاری در این دوره به شکوفایی می رسد آثار زیبایی از فلزکاری های دورهٔ صفوی به جای مانده است. فلزکاری یکی از شاخه های مهم هنر دوره صفوی است.
غفاری فرد، عباسقلی، تاریخ تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایران در دوران صفویه، سازمان سمت، ۱۳۸۱. (ص ۳-۳۶۲)
فلزکاری دورهٔ صفوی سه ویژگی مهم دارد: نخست اینکه فلزکاری این دوره، دنبالهٔ هنر فلزکاری در دورهٔ تیموریان به ویژه مکتب خراسانی است؛ دوم در زمان شاه عباس یکم دو مکتب فلزکاری در ایران وجود داشت: یکی در خراسان و دیگری در آذربایجان؛ سوم آنکه مکتب خراسانی تأثیر زیادی بر مکتب سنتی ایران گذاشت، بدون اینکه این تأثیر آشکار باشد.
از نوآوری های دورهٔ صفوی، مجموعهٔ ظروفی است که ظاهراً برای درباریان ساخته شده است و در نهایت زیبایی و ظرافت است. نمونه ای باقیمانده از این ظروف در موزه توپقاپی ترکیه وجود دارد که پس از جنگ چالدران و در حین غارت تبریز به یغما رفته است.
ا. س. ملکیان شیروانی طی بررسی اش تا زمان حاضر، به سه نتیجه گیری عمده در مورد فلزکاری صفویه رسیده است: «نخست آن که فلزکاری صفویه دنبالهٔ میراث عصر تیموری به ویژه خراسانی است؛ دوم آن که در زمان شاه عباس اول دو مکتب مشخص فلزکاری در ایران وجود داشت، یکی در خراسان و دیگری در آذربایجان؛ سوم آن که می توان هم تمایلات صفویانه و هم تمایلات شیعی را در کارهای دورهٔ صفویه پیدا کرد و مکتب خراسان بی آن که آشکار کند تأثیر عظیمی بر مکتب کلاسیک غرب ایران گذاشت.
تفنگ نظافت فلزکاری دستگاهی است که به منظور تمیزکردن و زدودن تکه های فلزی یا زنگ زده مورد استفاده قرار می گیرد. نوک تفنگ از سوزن هایی تشکیل شده است.
ویکی پدیای انگلیسی نوشتار (Needlegun scaler)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فلزکاری در دانشنامه آزاد پارسی

فلزکاری (metalwork)
استخراج و جداسازی فلزات و تبدیل آن ها به اشیای مفید، از طریق آهنگری یا ریخته گری. یافته های باستان شناختی و روایات مکتوب نشان می دهند که قبل از هزارۀ سوم پیش از میلاد کار با مس در شمال شرقی ایران رایج بوده است. کار با طلا، که یگانه کاربرد آن ساخت زیورآلات و آفرینش آثار هنری بود، احتمالاً حتی پیش از کشف مس شناخته بوده است. سازندگان ابزار و سلاح و اشیای تزیینی و آیینی از ویژگی های کاربردی فلزات، مثلاً دوام و قابلیت حفظ لبه های تیز، استفاده می کردند و ویژگی های تزیینی فلزات نیز نظر آن ها را جلب می کرد. فلزاتی که با صیقل خوردن جلا می یابند، رنگ های متنوعی دارند، و شکل دهی آن ها به سادگی صورت می گیرد، در خلق آثار هنری به کار می روند. با فلزکاری اشیایی چون سلاح، زره، سکه، مدال، جواهرات، اشیای تزیینی خانگی، و مجسمه می سازند. مجسمه های فلزی، معمولاً برنزی، در زمرۀ مهم ترین و ارزشمندترین آثار هنری باستانی و مدرن به شمار می روند.

ارتباط محتوایی با فلزکاری

فلزکاری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جزوه فلزکاری   • به دانش کار با فلزات چه میگویند   • ابزار فلزکاری   • کارگردان فیلم شارلاتان   • فلزکاری چیست   • تحقیق کار با فلز   • دانش کار با فلزات چه نام دارد   • نام دیگر دانش کار با فلزات   • معنی فلزکاری   • مفهوم فلزکاری   • تعریف فلزکاری   • معرفی فلزکاری   • فلزکاری یعنی چی   • فلزکاری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فلزکاری
کلمه : فلزکاری
اشتباه تایپی : tgc;hvd
آوا : felezkAri
نقش : اسم
عکس فلزکاری : در گوگل


آیا معنی فلزکاری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )