انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1043 100 1

فلورانس

/felorAns/

معنی فلورانس در لغت نامه دهخدا

فلورانس. [ فْل ُ / ف ُ / ف ِ ل ُ ] (اِخ ) نام پایتخت قدیم توسکانی که در فاصله ٔ 145میلی رم در ایتالیاواقع است. جمعیت آن مطابق آمار 1951 م. 342300 تن است. این شهر در کنار رود آرنو قرار دارد و از شهرهای جالب و زیبای ایتالیاست.در این شهر بناهای تاریخی دیدنی وجود دارد که قدیمترین آنها تعمیدگاه جیووانی مقدس است. کلیساهای دیگری نیز دارد که دارای ارزش تاریخی است و ازجمله ٔ آنها کلیسای سنتاماریا، و کلیسای سنت دومینگ است. کتابخانه ٔ ملی این شهر نیز از کتابخانه های مشهور جهان است.

معنی فلورانس به فارسی

فلورانس
شهری است در ایتالیا که سابقا مرکز ناحیه تسکان بود . در کنار رود آرنو واقع است و ۴۶۵٠٠٠ تن سکنه دارد . مرکز بزرگ صنعتی ادبی و هنری میباشد و بواسطه مدارس نقاشی و حجاری شهرت فراوان دارد . کاخها کتابخانه ها کلیسا ها و موزه های آن معروف است .

فلورانس در دانشنامه ویکی پدیا

فلورانس
فلورانس (به ایتالیایی: Firenze)، یکی از شهرهای تاریخی در ایتالیا و هم اکنون پایتخت ناحیه توسکانی ایتالیا است. فلورانس در حدود ۳۸۲ هزار نفر جمعیت دارد و پرجمعیت ترین شهر توسکانی به شمار می آید. شهر فلورانس با حومه، بیش از یک میلیون و ۵۲۰ هزار نفر جمعیت دارد.
اصفهان، ایران
اسمره، اریتره
آرکیپا، پرو
بیت لحم، فلسطین
بوداپست، مجارستان
کمبریج، ماساچوست، ایالات متحده
درسدن، آلمان
ادینبورگ، اسکاتلند، پادشاهی متحده
فاس، مراکش
غازی عینتاب، ترکیه
استانبول، ترکیه
فلورانس از کانون های مالی و بازرگانی اروپای سده های میانه و از ثروتمندترین شهرهای دوران خود بود. فلورانس را خاستگاه رنسانس ایتالیایی به شمار آورده و به آن لقب «آتن سده های میانه» داده اند.
فلورانس در سال ۸۰ میلادی توسط ژنرال رومی، لوسیوس کورنلیوس سولا، بنیاد شد. او این محل را به عنوان سکونتگاهی برای سربازان بازنشسته خود بنیاد گذاشت و آن را فلوئنتیا (Fluentia) نامید که به معنای «جریان آب» است و به محل قرارگیری این شهر بین دو رودخانه اشاره دارد. نام فلوئنتیا بعدها به شکل فلورنتیا (Florentia) و فیرنتزه درآمد. نام فلورانس که در فارسی رواج دارد شکل فرانسوی این نام است.
شهر فلورانس از سال ۱۸۶۵ تا ۱۸۷۰ پایتخت پادشاهی ایتالیا بوده است. در سده های میانه فلورانس کانون بازرگانی و امور مالی اروپا بوده و بعدها رنسانس ایتالیا از این شهر آغاز شد. خاندان مدیچی سال های طولانی در شهر فلورانس فرمان روایی داشتند.
عکس فلورانس
فلورانس ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فلورانس، اورگن
فلورانس، تگزاس
فلورنس اند د مشین
فلورانس مرکز استان توسکانی در ایتالیا
فلورانس آئر (انگلیسی: Florence Auer؛ ۳ مارس ۱۸۸۰ – ۱۴ مه ۱۹۶۲(1962-05-14)) یک هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا بود.
وضعیت کشور (فیلم) (1948)
مبارزه برای آزادی (1908)
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به آثار زیر اشاره کرد.
فلورانس آرتو (فرانسوی: Florence Arthaud) یک قایقران آب های آزاد اهل فرانسه بود
کامی موفا
الکسی واستین
فلورانس آرتو در فرانسه به نام «نامزد اطلس» شهرت داشت. وی تا کنون افتخارات متعددی را در مسابقات قایقرانی در آب های آزاد کسب کرده بود.
در ۹ مارس ۲۰۱۵ در اثر سقوط بالگرد در آرژانتین که هنگام فیلمبرداری یک نمایش تلویزیونی روی داد کشته شد.
فلورانس اسکاول شین (به انگلیسی: Florence Scovel Shinn)‏ (۲۴ سپتامبر ۱۸۷۱–۱۷ اکتبر ۱۹۴۰) تصویرگر کتاب و هنرمند آمریکایی بود که از میانه عمرش به فرقه اندیشه نو پیوست و به عنوان نویسنده ای متافیزیکی کتبی در ترویج دیدگاه های این فرقه نوشت.
بازی زندگی و شیوه آن (۱۹۲۵)
گفتار تو چوب جادوی توست (۱۹۲۸)
راهی نهان به سوی پیروزی (۱۹۴۰)
او در یک خانوادهٔ کهن «فیلادلفیایی» به دنیا آمد و سالیان بسیار در مقام نقاش و متافیزیسین و سخنران، نامی پرآوازه داشت و با خدمت بزرگِ شفا بخشیدن، هزاران تن از مردمان را در گشودن گره ها و از بین بردن دشواری های زندگی شان، یاری نمود. وی سال ها در نیویورک، دانش الهی را تدریس می کرد. افراد بی شماری در کلاس هایش شرکت می کردند و از این راه، پیام معنویت را به بخش گسترده ای از مردم می رساند. بزرگ ترین راز موفقیتش این بود که همواره خودش بود، ساده و صمیمی و بی تکلف و شوخ طبع. هرگز نخواست قراردادی و ادیب مآب یا دارای نفوذی تحمیلی باشد. از این رو هزاران تن که نتوانسته بودند از طریق سنت های قدیمی تر یا حتی شامخ تر، پیام معنویت را دریابند _یا دست کم در آغاز راه، کتاب های متعارف مابعدالطبیعه برایشان چندان جذابیتی نداشت_ به او پناه می آوردند. هرچند بسیار معنوی و روحانی بود، معمولاً معنویت و روحانیتش در پس برخورد ساده و راحت با موضوع موردبحث پنهان می شد. گرایش فنی و فرهنگستانی نداشت و با مثال های آشنا، عملی و روزمره آموزش می داد. پیش از آن که آموزگار حقیقت شود برای کتاب ها نقاشی می کرد.
کتاب های اسکاول شین در آمریکا، و برخی کشورهای اروپایی و ایران چاپ شده است. انتشارات کتابسرا از سال ۱۳۷۳ و همچنین نشر پیکان از سال ۱۳۸۱ به نشر این کتاب به زبان فارسی پرداخته اند.
آثار منتشرشده پس از مرگ:
فلورانس (به انگلیسی: Florence) شهری در شهرستان لین ایالت اورگن است و در سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی، ۸٬۴۶۶ نفر جمعیت داشته که نسبت به سال ۲۰۱۰، ۰٫۰۵ درصد رشد جمعیت داشته است.
فهرست شهرهای اورگن
موقعیت جغرافیایی شهرها و مناطق اطراف به شرح زیر است:
فلورانس اونز تامسون(به انگلیسی: Florence Owens Thompson) (۱سپتامبر، ۱۹۰۳ – ۱۶ سپتامبر ۱۹۸۳), متولد شده با نام فلورانس لنا کریستی (به انگلیسی: Florence Leona Christie)، شخصی بود که در عکاسی مشهور دوروتا لنگ یعنی «مادر مهاجر»(به انگلیسی: Migrant Mother) قرار گرفت و به یک نماد فرهنگی دوران رکود بزرگ تبدیل شد.کتابخانه کنگره تصویر مادر مهاجر را اینگونه تشریح می کند: «نخود جمع کنی بی بضاعت در کالیفرنیا، مادر هفت فرزند، سی و دو ساله، نیمپو، کالیفرنیا»
فلورانس بسکام (انگلیسی: Florence Bascom؛ ۱۴ ژوئیهٔ ۱۸۶۲ – ۱۸ ژوئن ۱۹۴۵(1945-06-18)) یک دانشمند در زمینه زمین شناسی اهل ایالات متحده آمریکا بود.
دانشگاه ویسکانسین-مدیسن
دانشگاه جانز هاپکینز
فلورانس آخرین فرزند خانواده ای 8 نفره بود.مادرش تدریس می کرد و پدرش رئیس دانشگاه ویسکانسین بود. در 15 سالگی وارد دانشگاه شد. او نخستین زن زمین شناس آمریکا بود.1
1.پروکوس، آنا. سنگ ها و کانی ها. ترجمه حسین دانشفر. ویرایش علی آل محمد. تهران: فاطمی، 1378.
فلورانس پرنل (فرانسوی: Florence Pernel؛ زادهٔ ۳۰ ژوئن ۱۹۶۶) یک هنرپیشه، کارگردان فیلم، فیلم نامه نویس اهل فرانسه است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به سه رنگ: آبی، سه رنگ: سفید، پیروزی و دختران اشاره کرد.
مختصات: ۳۰°۵۰′۳۴″شمالی ۹۷°۴۷′۳۲″غربی / ۳۰٫۸۴۲۶۵۰°شمالی ۹۷٫۷۹۲۲۱۴°غربی / 30.842650; -97.792214
فلورانس، تگزاس(به انگلیسی: Florence, Texas) شهری در ایالت تگزاس از ایالات جنوبی ایالات متحده آمریکا است. در سرشماری سال ۲۰۰۰، جمعیت این شهر ۱۰۵۴ نفر اعلام شد.
۳۱۲۲ فلورانس (به انگلیسی: 3122 Florence، نامگذاری:1981ET3) سه هزار و صد و بیست و دومین سیارک کشف شده است که در ۲ مارس ۱۹۸۱ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۴٫۲۰ است.
این سیارک در ۳۱ اوت تا ۵ سپتامبر ۲۰۱۷ (۹ شهریور - ۱۴ شهریور ۱۳۹۶) به نزدیکی زمین (فاصله حدود هفت میلیون کیلومتری یا ۱۸ برابر فاصله ماه تا زمین) خواهد رسید که با قدر روشن تر از ۱۰ مابین صورت فلکی دلو تا دجاجه با وسایل اپتیکی رویت خواهد شد. قطر این سیارک ۴٫۴ کیلومتر برآورد شده است.
اچ ام سی اس فلورانس (به انگلیسی: HMCS Florence) یک کشتی بود که طول آن ۱۴۴ فوت (۴۴ متر) بود. این کشتی در سال ۱۹۱۵ ساخته شد.
مختصات: ۴۳°۴۶′۱۷″ شمالی ۱۱°۱۵′۱۵″ شرقی / ۴۳٫۷۷۱۳۹°شمالی ۱۱٫۲۵۴۱۷°شرقی / 43.77139; 11.25417
استان فلورانس استانی در ناحیه توسکانی در کشور ایتالیا است. و دارای وسعتی برابر با ۳٫۵۱۴ کیلومتر مربع و جمیعتی بالغ بر ۹۳۳٫۸۶۰ نفر در سال ۲۰۱۱ بوده است. شهر فلورانس مرکز این استان و هم چنین ناحیه توسکانی می باشد.
جمهوری فلورانس (به ایتالیایی: Repubblica Fiorentina) دولت شهری بود که مرکز آن شهر فلورانس واقع در ایالت توسکانی ایتالیای کنونی بود. این جمهوری در سال ۱۱۱۵ در زمانی که مردم فلورانس برضد مارک توسکانی (به ایتالیایی: Marca di Tuscia) پس از مرگ ماتیلدای توسکانی شورش کردند، پایه گذاری شد. فلورانسی ها کمونه را در کاخ ماتیلدا بنا نهادند. جمهوری توسط شورایی موسوم به سینیوریه اداره می شد. این شورا هر دو ماه یک بار توسط فلورانسی ها انتخاب می شد.
ویکی پدیای انگلیسی
Strathern, Paul: Medici: "Godfathers of the Renaissance" (Vintage Publishers) ISBN 978-0-099-52297-3
در سده های 14 و 15 میلادی جمهوری فلورانس از مراکز بانکداری اروپا و خاستگاه نوزایی بود. چهره های برجسته ادبی و هنری متعددی در این جمهوری ظهور کردند نظیر دانته آلیگیری، فرانچسکو پترارک و لئوناردو دا وینچی.
جمهوری فلورانس در سده های دوزادهم و سیزدهم به تدریج قوی تر و پرجمعیت تر شد. اما صلح و آرامشی که در صد سال نخست ایجاد جمهوری برقرار بود، در سال ۱۲۱۶ با بروز جنگ بین دسته اشراف (گیبلین ها) و توده گرایان (گوئلف ها) برهم خورد. در حالی که در نیمهٔ نخست سدهٔ سیزدهم قدرت بیشتر در اختیار گیبلین ها بود، در ابتدای نیمه دوم گوئلف ها آن را تصاحب کردند. این گروه در راستای سیاست تجاری خود، از سال ۱۲۵۲ سکه فلورین را ضرب کردند که در تمام اروپا و خاور نزدیک رواج یافت. اما آنها در سال ۱۲۶۰ در نبرد مونتاپرتی از گوبلین ها شکست خوردند و قدرت را از دست داند و گوبلین ها بسیاری از اقدامات گوئلف ها را از بین بردند. به هر حال اقتصاد جمهوری فلورانس در نیمه دوم سده سیزدهم به اوج خود رسید و طبقه تجاری شکل گرفت و بانکداری قدرت گرفت.
از دهه آخر سده سیزدهم فلورانس به جایگاه مرکز بانکداری اروپا بدل شد و در نتیجه در سده چهاردهم فلورین تبدیل به پول رایج اروپای غربی شد. در سده چهاردهم نبرد و رقابت خصمانه گوئلف ها و گوبلین ها ادامه یافت و به علت رکود اقتصادی در اروپا، بانکداران در ۱۳۴۰ ورشکست شدند. اما در همین سده ادبیات فلورانس اوج گرفت و دانته، فرانچسکو پترارک و جووانی بوکاچیو ظهور کردند. آنها لهجه توسکانی را که بعداً تبدیل به زبان ایتالیایی رایج شد در آثار خود مورد استفاده قرار دادند.
مختصات: ۴۳°۴۶′۴۰″ شمالی ۱۱°۱۵′۳۱″ شرقی / ۴۳٫۷۷۷۷۸°شمالی ۱۱٫۲۵۸۶۱°شرقی / 43.77778; 11.25861
میکائیل ژان، فرماندار سابق کانادا
نیکلاس پنجم، پاپ اسبق کلیسای کاتولیک رم
پیوس دوم، پاپ اسبق کلیسای کاتولیک رم
ماتئو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا در سال ۲۰۱۴
آلساندرو پرتینی، رئیس جمهور ایتالیا
ژنرال فرماندار سابق کانادا و دبیر کل کنفرانس فرانکفونیک میشل ژان
لامردو دینی، نخست وزیر ایتالیا
جورجیو لا پیرا، لئوناردو دانمیچی، رهبران سیاسی ایتالیایی
پیک کارلو بونتمپی، معمار
حمید گابای، معمار
مارگارتا هک، متخصص فیزیک نجومی
رادولفو بوتانیک امیلیو جوزپه
جیاکومرومئو، فیلسوف
دکتر فرانچسکو آنتو مارچی، دکتر شخصی ناپلئون
قاضی عبدالقاوی احمد یوسف از دادگاه بین المللی
فیلسوف گیووانی جنتیل
شیلی کیهان، بازیکن لیگ هند
فرانسیسکو میللی - مدیر عامل لوکستیو
محسن شاه ابراهیمی، طراح صحنه و لباس ایرانی
دانشگاه فلورانس (به ایتالیایی: Università degli Studi di Firenze) یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین دانشگاه ها در کشور ایتالیا در شهر فلورانس است. این دانشگاه حدود ۶۰٬۰۰۰ دانشجو دارد.
دانشگاه فلورانس دارای ۱۲ دانشکده است. رشته های اصلی این دانشگاه معماری، مهندسی و طراحی صنعتی است.
۱۲ دانشکده این دانشگاه عبارتند از: کشاورزی، معماری، هنر، اقتصاد، آموزش و پرورش، مهندسی، حقوق، ریاضیات، فیزیک و علوم طبیعی، پزشکی و جراحی، داروشناسی، علوم سیاسی و روانشناسی.
دانشکده هنرهای زیبای فلورانس (Accademia di Belle Arti di Firenze) یک آموزشگاه هنر در فلورانس در توسکانی، مرکز ایتالیا است. این آموزشگاه را کوزیمو د مدیچی اول در ۱۵۶۳ تحت تأثیر جورجو وازاری بنا کرد. میکل آنژ، بن ونوتو چلینی و دیگر هنرمندان نامی با این آموزشگاه در ارتباط اند. این دانشکده زیر نظر وزارت آموزش و پژوهش ایتالیا است.
دوک نشین فلورانس (به ایتالیایی: Duchy of Florence) یک منطقهٔ دوک نشین در ایتالیا بود.
فهرست شهرهای ایتالیا
شاهنامهٔ فلورانس
نسخه فلورانس کتابخانه دیجیتال
کهن ترین نسخهٔ دست نویس شاهنامه، حماسهٔ ملی ایران است. تاریخ نوشتن این نسخه از شاهنامه به سال ۶۱۴ هـ. ق/ ۱۲۱۷ م، بیش از ۲۰۰ سال پس از پایانِ سرایش شاهنامه است. با این حال، این شاهنامه نقشی پایه ای در تصحیح شاهنامه دارد. جلال خالقی مطلق، در تصحیح خود از شاهنامه، از این دست نویس فراوان سود جسته است. آنجلو پیه مونتِزه، پژوهشگر ایران شناس ایتالیایی، این دست نویس را در سال ۱۹۷۸ میلادی، شناسایی کرد. تا پیش از پیداکردن این دست نویس، دست نویس شاهنامه لندن، که تاریخ نوشتن آن ۶۷۵ هـ. ق بود، کهن ترین نسخهٔ شاهنامه شناخته می شد. چون این دست نویس نسبت به دیگر دست نویس ها تازه تر یافت شده است، تصحیح های قدیمی شاهنامه، همچون تصحیح مسکو، امکان بهره وری از آن را نداشته اند. برخی از ویژگی های این دست نویس، حفظ کردن ضبط کهنِ بسیاری از واژه ها، کمتر بودنِ شمار بیت های الحاقی، و رعایت کردن قاعدهٔ ذال معجم اشاره کرد.
عزیزالله جوینی شاهنامه فلورانس، نسخه خطی موزه فلورانس را دکترعزیزالله جوینی در هشت جلد تصحیح نموده که توسط انتشارات دانشگاه تهران تاکنون ۷ جلد آن چند بار چاپ شده و جلد هشتم در دست چاپ می باشد. این نسخه از شاهنامه ناتمام است و تقریباً شامل نیمی از متن اثر است.
شهرستان فلورانس (به انگلیسی: Florence County) ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
شهرستان فلورانس، کارولینای جنوبی
شهرستان فلورانس، ویسکانسین
یک فلاسک فلورانس نوعی فلاسک است که به عنوان یک قطه از ظروف شیشه ای آزمایشگاهی استفاده می شود. از فلاسک فلورانس به عنوان یک ظرف برای نگهداری مایعات استفاده می شود. یک فلاسک فلورانس بدنه ای گرد، دهانه ای دراز و اغلب ته صاف دارد. ته صاف برای حرارت یکنواخت، نقطه جوش، تقطیر و سهولت چرخش طراحی شده است. ته این فلاسک از شیشه هایی با ضخامت متفاوت ساخته می شود. آنها اغلب از شیشه بوروسیلیکات برای حرارت و مقاومت شیمیایی ساخته می شوند. فلاسک های سنتی فلورانس به طور معمول یک شیشه مات بر دهانه خود ندارند؛ اما معمولاً دارای لب خفیف یا فلنج در اطراف نوک گردن خود هستند. حجم معمول برای یک فلاسک فلورانس ۱ لیتر است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فلورانس در دانشنامه آزاد پارسی

فِلورانس (Florence)
نمایی از شهر فلورانس و کلیسای جامع آن
نمایی از شهر فلورانس و کلیسای جامع آن
(به ایتالیایی فیرِنْتْسه؛ به رومی فلورِنتیا) مرکز توسکان، در شمال ایتالیا، واقع در کرانۀ رود آرنو، به فاصلۀ ۸۸کیلومتری مصب رود مزبور. ۳۵۱,۶۰۰ نفر جمعیت دارد (۲۰۰۳). دارای صنایع چاپ، علوم مهندسی و تولید تجهیزات اپتیکی است؛ صنایع دستی آن عبارت اند از وسایل چرمی، طلا، نقره جات، و برودْری دوزی. آثار هنری و معماری آن جهانگرد بسیاری را به سوی خود جذب می کند. نوابغ سرشناس قرون وسطا و رنسانس ازجمله دانته و بوکاتچو، نویسندگان ایتالیایی، و جوتو، لئوناردو داوینچی، و میکلانژ، نقاشان ایتالیایی، در این شهر زندگی می کردند. گنجینه های معماری فلورانس عبارت اند از پونته وکیو (۱۳۴۵م )؛ کاخ های پیتّی و وکیو؛ کلیساهای سانتا کروچه و سانتا ماریا نوولا؛ کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره (۱۳۱۴م)؛ و نگارخانۀ اوفیتسی که یکی از زیباترین مجموعه های هنری اروپا را در خود دارد. یولیوس سزار در قرن ۱پ م فلورانس را در محل شهر اتروریایی فایسولای بنا کرد .گت ها در ۴۰۵م آن را محاصره کردند و شارلمانی در ۷۸۶م از آن دیدن کرد. در ۱۰۵۲م، به کنتس ماتیلدا، از توسکان، (۱۰۴۶-۱۱۱۵م )؛ واگذار شد و از قرن ۱۱م به بعد خودمختار بود. در ۱۱۹۸م جمهوری مستقلی شد که دوازده نفر از شهروندان آن را اداره می کردند و دیوارهای جدیدی به دور آن کشیده شد. در قرون ۱۳ و ۱۴ صحنۀ رویارویی گوئلف ها و گیبلین ها شد. به رغم آن، فلورانس در قرون ۱۴ تا ۱۶ به اوج عظمت خود رسید. در قرن ۱۵ـ ۱۸، خانوادۀ مدیچی که در اصل بانکدار بودند، قدرت برتر به شمار می رفتند. در ۱۷۳۷، فلورانس به ملکۀ اتریش، ماری ترز، واگذار شد، که سلطۀ امپراتوری هابسبورگ ـ لورن برآن تا ۱۸۶۱ ادامه یافت و سپس پایتخت ایتالیا شد (۱۸۶۵-۱۸۷۰) فلورانس در جنگ جهانی دوم و سیل های ۱۹۶۶ آسیب جدی دید. زادگاه نویسندگانی چون دانته و ماکیاولی، پیکرتراشانی چون دوناتلو و گیبرتی، و بنیادگذار پرستاری، فلورانس نایتینگل است.

نقل قول های فلورانس

فلورانس از شهرهای ایتالیا.
• «در قرن پانزدهم غیر از فلورانس تمام دولت شهرهای ایتالیا به حکومت های جبار تبدیل شدند یا حکومت های جبار داشتند. این روند باعث شد که ارگان های دموکراتیک در دولت شهرها از بین بروند. فقط در فلورانس ارگان های دمکراتیک حفظ شده بود، حتی در ونیز با موروثی شدن عضویت در شورای شهر، غیر از خانواده های تجار و ثروتمند کسی نمی توانست وارد آن شورا شود.»

ارتباط محتوایی با فلورانس

فلورانس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مائده ٠٠:٣٣ - ١٣٩٥/١٢/٠٢
فلورانس (ایالت توسکانا)

شهر فلورانس با جمعیتی بیش از 000/400نفر مرکز استان توسکا نا Toscana است این شهر از لحاظ مراکز سیاحتی و تفریحی یکی از غنی ترین و زیبا ترین شهرهای ایتالیا می باشد فلورانس نه فقط یک شهر پر اهمیت و سمبلیک برای ایتالیا محسوب می شود بلکه بیش از سه قرن مرکز فرهنگی ، تجاری ، سیاحتی اروپا به شمار می رفت .
اکثر مراکز دیدنی شهر در قسمت مرکزی آن واقع شده است.این شهر زادگاه برزگانی در عرصه هنر و ادبیات برای ایتالیا بوده است که آئازه آنان سالیان سال هنوز در دنیای هنر زنده است از جمله این ادیبان و هنرمندان می توان به نامهایی چون دانته آلیگیریDante Alighieri ، شاعر و ساستمدار ، جوتوGiotto شاعر، معمار و نقاش میکل آنجلوMichelangello هنرمند نقاش، مجسمه ساز و معمار چیره دست و ........نام برد . به سبب وجود آثار هنری متعدد بایداین شهررا پایتخت هنری اروپا نامید .
گذشته از موارد ذکر شده شهر فلورانس دارای طبیعت بسیار زیبا و دیدنی است که اگر انسان به هماهنگی و نظم رنگها و ترکیب بندی آنان و زیبایی طبیعی اطراف شهر نگاهی بیافکند گمان می کند که در مقابل یک تابلوی بسیار زیبا ی نقاشی قرار گرفته است که این هماهنگی طبیعی سبب الهام هنرمندان آین شهر در طول تاریخ بوده است . قدمت این شهر به قرن دهم قبل از میلاد مسیح بر می گردد در آن زمان این مستعمره رومی بنام فلورینتیا نامیده می شده است اما در سالهای بعد به فلورانس تغییر نام داده است . در قرن دواردهم صنعت نساجی بخصوص ابریشم بافی در این شهر رونق زیادی یافت که علت آن مساعدت بانکداران و بازرگانان بود و همین امر شهرت فلورانس را در اروپای آن زمان تثبیت نمود .
مناطق هنری و دیدنی شهر در مرکز آن واقع شده است . که عبارتند از:
کلیسای دومو دی سانتا ماریا دل فیوره Doumo di Santa Maria del Fiore– سمبل قدرت و ثروت شهر فلورانس در قرن سیزدهم و چهاردهم می باشد . کلنگ این بنا در سال 1296 توسط آرنولفو Arnolfoبزمین زده شد ،

نمای بیرونی این کلیسا بسیار زیبا طراحی شده است گنبد بسیار بلند آن دارای دو پوشش داخلی و بیرو نی است این گنبد بسیار زیبا حاصل چهارده سال کار مداوم و طاقت فرسای خالق آن برونلسکیBrunelleschi می باشد لازم بذکر است که نمای بیرونی آن در اواخر قرن نوزدهم اصلاح و بازسازی شده است . ناقوس کلیسا بالای برجی به ارتفاع 82 متر قرار گرفته است که توسط جوتو Giotto طراحی و ساخته شده است .یکی از خصوصیات منحصر بفرد این برج طراحی بیرونی آن بصورت اشکال هندسی افقی است که چشم هر بیننده ای را خیره می سازد .
در گوشه ای از کلیسا محلی بنام باتیسترو Battisteroوجود دارد که محل غسل تعمید می باشد این محل بصورت بسیار جالبی با سنگهای مرمر سفید و سبز تزئین شده است دو درب برنزی بسیار زیبای موجود در این قسمت شهرت جهانی دارد .


یکی از آنها که در قسمت جنوبی کلیسا واقع شده اثر آندرا پیزانو Andrea Pisano می باشد که در سال 1330 به سبک گوتیک ساخته شده است در قسمت بالائی درب تصویری از زندگانی سن جوانی باتیستا San Giovanni Battista و در قسمت پایین آن فلسفه فضیلت انسان بتصویر کشیده شده است .
درب شمالی آن شاهکار گیبرتی Ghibertiاست او 21 سال برای ساخت این در 21 سال وقت صرف نموده و نمایی از زندگی حضرت مسیح را در آن بتصویر کشیده است . در مقابل این کلیسادری وجوددارد که کار همان هنرمند است و میکل انژ آن را در بهشت نامیده است . این کلیسا در واقع اثری است که هنرمندان مختلفی در اجرای آن ایفای نقش کردند .
میدان سینوریا Signoria piazza: در مرکز شهر میدانی وجود دارد که سینیورا نامیده می شود این میدان که مرکزفعالیتهای سیاسی شهر نیز محسوب میشد همانند موزه ای روباز و بسیار زیبا و جذاب در قلب شهر خود نمایی می کند.

از جمله دیدنی های این میدان می توان به ساختمان قدیمی Palazzo Vecchio ایوان دولت (ساختمان دولت )Loggia della Signoria ، ساختمان ادارات Palazzo degli uffizi و مجسمه های مخلتفی که در نقاط مختلف میدان به چشم می خورد اشاره کرد

ساختمان قدیمی Palazzo Vecchio : این ساختمان دارای برج بلند و زیبایی است که بر تمام میدان تسلط دارد و به دستور آرنولفودیوکامبیو Arnolfo di Cambio ساخته شده است. قدمت این ساختمان به 680 سال پیش بر می گردد و زمانی از آن به عنوان مکان تشکیل جلسات دولت استفاده می شده است اما در قرن پانزدهم به محل زندگی کوزیمو اولCosimo-I تبدیل شده بود .در داخل ساختمان ازتعدادی زیادی آثار هنری( تابلوها و مجسمه های هنری) برای تزئین استفاده شده است . در جلوی در وردی این ساختمان مجسمه یک شیر وجود دارد که سمبل شهر فلورانس می باشد .
گالری ادارات Palazzo degli uffizi : این گالری یکی از غنی ترین موزه های تابلوی نقاشی در دنیا محسوب می شود.


که با نظم و ترتیب خاصی سیر هنر نقاشی را در ایتالیا به بیننده نشان می دهد . این موزه به فرمان فرانچسکو اول تاسیس شد و بعد از او کلکسیونهای با ارزش دیگری مانند کلکسیونهای کوزیموی سومCOSIMO-III ، فردیناندو اول و دوم FERDINANDO-I-II به این مجموعه افزوده شد. از هنمرمندان معروفی که آثار آنان در این مجموعه به نمایش در آمده است می توان به مارتینی Martini، دوچو Duccio، جوتو Giotto، بو تیچلی Buttecelliوروکیو verocchio ، لئوناردو داوینچی leonardo da vinci و.... اشاره داشت .

این موزه دارای 45 سالن می باشد که سالن شماره هفت آن با آثار بوتیچلی Butticelli بعنوان نگین این موزه محسوب می شود.بین ساختمان قدیمی و ساختمان پیتیPitti راهرو طویلی بطول 1000 متر وجود دارد که بعنوان نمایشگاه تابلوهای نقاشیٍ مملو از آثار ارزشمند هنری می باشد .
ساختمان و موزه بارجلو Pallazzo e Museo del Bargello : این ساخت ...
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

.. > Catterpillar
ارینا😍😍😍 > آرینا
Erfan_Z_A_D > مینیاتور
فاطمه > moha
Erfan_Z_A_D > Remains
Suzan > آرتمیس
عبدالخلیل قوطوری > cavil
عبدالخلیل قوطوری > caviar

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فلورانس رستوران   • ماشین رنو فلورانس   • ماشین فلورانس   • دانشگاه فلورانس   • فلورانس اسکاول   • خودرو فلورانس   • کلیسای جامع فلورانس   • کتاب فلورانس   • معنی فلورانس   • مفهوم فلورانس   • تعریف فلورانس   • معرفی فلورانس   • فلورانس چیست   • فلورانس یعنی چی   • فلورانس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فلورانس
کلمه : فلورانس
اشتباه تایپی : tg,vhks
آوا : felorAns
نقش : اسم خاص مکان
عکس فلورانس : در گوگل


آیا معنی فلورانس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )