انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1066 100 1

فوتسال

/futsAl/

معنی فوتسال در فرهنگ معین

فوتسال
[ انگ . ] (اِ.) نوعی بازی فوتبال با مقررات و توپ ویژه که در سالن سرپوشیده بین دو تیم پنج نفره برگزار می شود، فوتبال سالنی .

فوتسال در دانشنامه ویکی پدیا

فوتسال
فوتسال به بازی فوتبال درون سالن، گفته می شود. این رقابت ها در زمینی به ابعاد زمین بسکتبال، در محل های سرپوشیده یا در محل باز و بدون دیوار و حصار انجام می گیرد. فوتسال (FUTSAL)، واژه بین المللی برای این رشته ورزشی است. این واژه برگرفته از لغات اسپانیایی FUTbol به معنای فوتبال و SALA - به معنی درونی یا درون سالن – است از بهترین های تاریخ فوتسال میتوان به مانوئل توبیاس،فالکائو،ریکاردینیو،پاکو سدانو،وحید شمسایی،میگل سایاگو و... اشاره کرد.
قانون یکم:
منشأ شکل گیری فوتسال به شهر مونته ویدئو اروگوئه بازمی گردد. در سال ۱۹۳۰، ژوان کارلوس سریانی، فوتبال ۵ نفره را برای مسابقات جوانان در YMCA پی ریزی کرد. فوتسال به سرعت در آمریکای جنوبی بخصوص برزیل محبوبیت پیدا کرد. بسیاری از بازیکنان بزرگ و مشهور فوتبال برزیل، از طریق کسب مهارت های رشته ورزشی فوتسال، سبک ها و متدهای خود را در رشته فوتبال گسترش دادند و این موضوع زمینه مطرح شدن آن ها را به عنوان بازیکنان بزرگ فوتبال فراهم کرد. بازیکنانی مانند پله، زیکو، به به تو و سایر ستاره های فوتبال برزیل مهارت های خود را از طریق بازی در زمین های فوتسال و شرکت در این رشته ورزشی ترقی دادند. از آن هنگام، برزیل راه خود را به سوی مطرح شدن به عنوان قطب اصلی فوتسال جهان در پیش گرفت و اکنون مسابقات این رشته ورزشی تحت حمایت فیفا در سراسر جهان برگزار می شود.
اولین رقابت بین المللی فوتسال در سال ۱۹۶۵ برگزار شد، زمانی که پاراگوئه اولین جام آمریکای جنوبی را بدست آورد. ۶ جام دیگر در آمریکای جنوبی تا سال ۱۹۷۹ برگزار شد که برزیل پیروز تمامی این میادین بود. برزیل جایگاه خود را به عنوان قدرت برتر در اولین جام آمریکایی تا سال ۱۹۸۰ حفظ کرد و این جام را بار دیگر در سال ۱۹۸۴ بدست آورد.
نخستین دوره قهرمانی فوتسال جهان با پشتیبانی FIFUSA (پیش از ادغام اعضای آن با FIFA در سال ۱۹۸۹)، در سائوپائولوی برزیل برگزار شد که با قهرمانی برزیل به پایان رسید. کامیابی برزیلی ها در دومین جام جهانی فوتسال در کشور اسپانیا و در سال ۱۹۸۵ تکرار شد اما در سومین جام جهانی در سال ۱۹۸۸ و در کشور استرالیا، برزیل مقابل پاراگوئه تن به شکست داد.
عکس فوتسال
فوتسال جام ملت های آسیا ۲۰۱۶ چهاردهمین دوره قهرمانی فوتسال آسیا می باشد.این مسابقات برای تیم های مردان کشورهای آسیایی برگزار میشود. این مسابقات هر دو سال یک بار برگزار میشود این مسابقات زیر نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار میشود.این مسابقات از تاریخ ۲۱ بهمن آغاز و تا ۲ اسفند ۹۴ ادامه میابد.میزبان این دوره مسابقات به کشور ازبکستان واگزار شد. پنج تیم برتر به مسابقات جام جهانی فوتسال ۲۰۱۶ صعود میکنند.
فوتسال جام ملت های آسیا ۲۰۱۸ پانزدهمین دوره قهرمانی فوتسال آسیا می باشد. این مسابقات برای تیم های مردان کشورهای آسیایی برگزار می شود. این مسابقات هر دو سال یک بار زیر نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار می شود. این مسابقات از تاریخ ۱۲ بهمن آغاز شده است.
میزبانی این دوره از مسابقات به کشور چین تایپه واگذار شد.
فوتسال جام ملت های آسیا ۲۰۲۰ به انگلیسی: 2020 AFC Futsal Championship شانزدهمین دوره این مسابقات است که ۲۷ فوریه تا ۸ مارس ۲۰۲۰ برگزار می شود و پنج تیم برتر جواز حضور در جام جهانی فوتسال ۲۰۲۰ را به دست می آورند.
فوتسال در ایران توسط کمیته فوتسال تحت نظر فدراسیون فوتبال ایران اداره می شود. فوتسال در ایران ورزشی محبوب است. ایران دارای یک تیم بزرگ فوتسال می باشد که در همه دوره های جام ملتهای آسیا به جز دو دوره قهرمان شده است و دارای یک لیگ حرفه ای می باشد. تیم گیتی پسند اصفهان از تیم های باشگاهی مطرح در آسیا می باشد.
ویکی پدیای انگلیسی
ایران دارای چندین بازیکن برتر دنیا از جمله وحید شمسایی آقای گل فوتسال جهان می باشد. فوتسال در ایران سابقه طولانی می باشد در ایران ورزش رایج میان مردم به نام گل کوچک با دروازه ای در ابعاد ۱۰۰ در ۶۰ سانتی متر می باشد.
فوتسال در بازی های آسیایی داخل سالن و هنرهای رزمی (انگلیسی: Futsal at the Asian Indoor and Martial Arts Games) یک رقابت فوتسال در بازی های آسیایی داخل سالن و هنرهای رزمی است که از سال ۲۰۰۵ میلادی آغاز شده است.
QF — Quarterfinals
R1 — Round 1
تا پایان ۲۰۱۷
آلاوردی فوتسال (انگلیسی: Alaverdi Futsal) یک باشگاه فوتسال حرفه ای در ارمنستان می باشد که در لیگ برتر فوتسال ارمنستان حضور دارد. این باشگاه در شهرک آلاوردی، استان لوری مستقر می باشد و در سال ۲۰۱۵ بنیانگذاری شده است. این باشگاه بازی های خانگی خود را در مدرسه ورزشی اولگ گوربونوف برگزار می کند.
Clubs
Asociación Mundial de Futsal (AMF) (به فارسی: "انجمن جهانی فوتسال)بخش قانونگذاری در فوتسال است. در ۲۵ ژوئیه, ۱۹۷۱ با عنوان Federación Internacional de Fútbol de Salón (FIFUSA) (به فارسی: فدراسیون بین المللی فوتسال) در ریو دو ژانیرو افتتاح شد. مدتی بعد در اول دسامبر سال ۲۰۰۲ به نام Asociación Mundial de Futsal" تغییر نام داد .
جام جهانی فوتسال
فیفا جام جهانی فوتسال
UEFS فوتسال مردان قهرمانی
UEFS فوتسال زنان با قهرمانی
فوتسال
اتحادیه اروپا از فوتسال
زیر کنفدراسیون ها وابسته به AMF:
AMF و کنفدراسیون های مربوطه سازماندهی مسابقات فوتسال در سراسر جهان را بر عهده دارند که تا قبل از آن توسط فیفا و کنفدراسیون های مربوط به آن برگزار می شد. جام جهانی فوتسال AMF هر چهار سال یکبار برگزار می شود.
قهرمانی فوتسال جهان فیفا که جام جهانی فوتسال نیز نامیده می شود، معتبرترین مسابقات بین المللی فوتسال است که بین تیم های ملی فوتسال برتر قاره ها هر ۴ سال یکبار برگزار می شود.
بایگانی نتایج مسابقات جام جهانی فوتسال
نخستین دوره این مسابقات در سال ۱۹۸۹ در هلند برگزار شد و آخرین دوره آن در اکتبر سال ۲۰۱۶ در کشور کلمبیا برگزار و با قهرمانی تیم ملی فوتسال آرژانتین به پایان رسید.
در طول ۸ دوره برگزاری این مسابقات ۳ تیم ملی برزیل ،اسپانیا و آرژانتین که در ۸ دوره این رقابت ها حضور داشتند توانستند عنوان قهرمانی را کسب کنند؛ تا قبل از جام جهانی ۲۰۱۶ و در ۷دوره نخست این تورنمنت تنها دو تیم ملی برزیل و اسپانیا قهرمان میشدند ولی در دوره پایانی۲۰۱۶ کلمبیا تیم ملی فوتسال آرژانتین در دیدار پایانی و در غیاب تیمهایی نظیر برزیل،اسپانیا و ایتالیا؛روسیه را شکست داد و به نخستین قهرمانی خود در این مسابقات دست پیدا کرد. نکته جالب توجه جام جهانی ۲۰۱۶ ناکامی تیم های برزیل،اسپانیا و ایتالیا در رسیدن به مرحله نیمه نهایی بود که برای نخستین بار در این تورنمنت این سه تیم به نیمه نهایی نرسیدند و در برابر تیم های ایران،روسیه و مصر تن به شکست دادند. در مسابقه رده بندی جام جهانی ۲۰۱۶ تیم شگفتی ساز ایران پس از تساوی در وقت های قانونی در ضربات پنالتی پرتغال را شکست داد و به مدال برنز دست یافت.
تاکنون ۴۷ کشور در این مسابقات شرکت کرده اند، اما فقط برزیل،اسپانیا و آرژانتین در هر ۸ دوره این رقابت ها حضور داشتند.
مسابقات جایزه بزرگ فوتسال (به انگلیسی: Grand Prix de Futsal) که در ایران با نام جام جهانی کوچک نیز شناخته می شود یک رقابت بین المللی در زمینه فوتسال همانند جام جهانی فوتسال است که از سال ۲۰۰۵ تا کنون، هرساله در کشور برزیل و تحت نظارت فیفا برگزار می شود.
تیم اول - ۵۰٬۰۰۰ دلار
تیم دوم - ۳۰٬۰۰۰ دلار
تیم سوم - ۲۰٬۰۰۰ دلار
ساختار کلی این مسابقات به گونه ایست که ابتدا تیم ها گروه بندی می شوند سپس تیم های هر گروه فقط یک بار با هم بازی می کنند تا تیم های برتر گروه به مرحله دوم برسند، مرحله دوم به صورت حذفی است و در پایان فینال و رده بندی تیم های برتر را مشخص می کند؛ هرچند این ساختار ثابت است، ولی تعداد تیم های حاضر در این مسابقات و نحوه گروه بندی در تمام ادوار مسابقات به یک صورت نبوده است.
باشگاه فوتسال دانشگاه دولتی شیراک (انگلیسی: Shirak State University Futsal Club) اختصاراً ش. اس.یو. فوتسال (انگلیسی: Sh.S.U. Futsal) یک باشگاه فوتسال حرفه ای در ارمنستان می باشد که به نمایندگی از دانشگاه دولتی شیراک در لیگ برتر فوتسال ارمنستان حضور دارد. این باشگاه در شهر گیومری، استان شیراک مستقر می باشد و در سال ۲۰۱۷ بنیانگذاری شده است. این باشگاه بازی های خانگی خود را در تالار ورزشی آرام سارگسیان برگزار می کند.
Clubs
لئو فوتسال (انگلیسی: Leo Futsal) یک باشگاه فوتسال حرفه ای در ارمنستان می باشد که در لیگ برتر فوتسال ارمنستان حضور دارد. این باشگاه در شهر ایروان مستقر می باشد و در سال ۲۰۱۶ بنیانگذاری شده است. این باشگاه بازی های خانگی خود را در ورزشگاه میکا برگزار می کند.
Clubs
باشگاه فوتسال دانشگاه دولتی وانادزور (انگلیسی: Vanadzor State University Futsal Club) اختصاراً وی اس یو فوتسال (انگلیسی: VSU Futsal) یک باشگاه فوتسال حرفه ای در ارمنستان می باشد که به نمایندگی از دانشگاه دولتی وانادزور در لیگ برتر فوتسال ارمنستان حضور دارد. این باشگاه در شهر وانادزور استان لوری مستقر می باشد و در سال ۲۰۱۵ بنیانگذاری شده است. این باشگاه بازی های خانگی خود را در ورزشگاه آرمنیا برگزار می کند.
Clubs
کاپان فوتسال (انگلیسی: Kapan Futsal) یک باشگاه فوتسال حرفه ای در ارمنستان می باشد که در لیگ برتر فوتسال ارمنستان حضور دارد. این باشگاه در شهرک کاپان استان کوتایک مستقر می باشد و در ۲۰۱۷ سال توسط شهردار کاپان، آشوت هایراپتیان بنیانگذاری شده است. این باشگاه بازی های خانگی خود را در مدرسه ورزشی داویت هامبارتسومیان برگزار می کند.
Clubs

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فوتسال

فوتسال در جدول کلمات

قهرمان لیگ فوتسال ایران به مربیگری وحید شمسایی
تاسیسات دریایی

فوتسال را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نتایج فوتسال   • قوانین فوتسال   • جدول فوتسال   • فینال فوتسال   • پخش زنده فوتسال   • تاریخچه فوتسال   • اموزش فوتسال   • فوتسال چیست   • معنی فوتسال   • مفهوم فوتسال   • تعریف فوتسال   • معرفی فوتسال   • فوتسال یعنی چی   • فوتسال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فوتسال
کلمه : فوتسال
اشتباه تایپی : t,jshg
آوا : futsAl
نقش : اسم
عکس فوتسال : در گوگل


آیا معنی فوتسال مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )