انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 836 100 1

معنی اسم فولاد

اسم: فولاد
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: پولاد، نام چند تن از شخصیتهای شاهنامه از جمله نام یکی از فرماندهان دلاور ایرانی در زمان کیقباد

معنی فولاد در لغت نامه دهخدا

فولاد. (معرب ، اِ) پولاد. آهنی است که از 2 تا 2/5 درصد زغال همراه دارد و آن را ازچدن به دست آورند. رنگ فولاد از آهن تیره تر و جنس آن به مراتب سخت تر است و اگر آب داده شود شیشه را مخطط میسازد. فولاد شکننده و در درجات حرارت زیاد چکش خوار است. چگالی آن تقریباً همان چگالی آهن است و زودتر از آن گداخته میشود. (فرهنگ فارسی معین ). آهن جوهردارکه کارد و شمشیر از آن سازند. (برهان ) :
عاشقا رو دیده از سنگ و دل از فولاد ساز
کز سوی دلبر درآمد عشقبازی تازتاز.
منوچهری.
بسازم خنجری نیشش ز فولاد
زنم بر دیده تا دل گردد آزاد.
باباطاهر.
از سرت بیرون کشید آن رشته در پایت ببست
چون فرودیدی نه رشته کآهن و فولاد بود.
خاقانی.
یکی گرز فولاد بر مغز خورد
کسی گفت صندل بمالش به درد.
سعدی.
ترکیب ها:
- فولادبازو. فولاددل. فولادرگ. فولادسازی. فولادستون. فولادفروش. فولادکلا. فولاد کوفتن. فولادلو. فولادمحله.فولاد معدنی. فولادوند. فولادی. فولادین. رجوع به هر یک از این کلمات شود.

معنی فولاد به فارسی

فولاد
( اسم ) آهنی است که از ۲ تا ۲ / ۵ درصد زغال همراه دارد و آن را از چدن به دست آورند . رنگ فولاد از آهن تیره تر است و به مراتب سخت تر از آن است و اگر آب داده شود شیشه را مخطط می سازد . فولاد شکننده و در درجات حرارت زیاد چکش خوار است. چگالی آن تقریبا همان چگالی آهن است و زودتر از آن گداخته می شود .
قوی نیرومند آن که بازویش چون فولاد سخت بود .
[crucible steel, drill steel] [مهندسی مواد و متالورژی] فولادی با کیفیت عالی 0/4 تا 1/4 درصد کربن که ازطریق ذوب میله های تاول دار در بوته ها و اضافه کردن فِرّوآلیاژها و کربن به آنها تولید می شود
[high-strength steel, high-tensile steel] [مهندسی مواد و متالورژی] گروهی از فولادهای کم آلیاژ سازه ای با استحکام تسلیم (yield strength) زیاد
[high carbon steel] [مهندسی مواد و متالورژی] فولادی که میزان کربن آن بیش از 0/5 درصد است
[precoated steel] [خوردگی] فولادی که با پوششی از روی یا آلیاژهای آن برای رنگ آمیزی بعدی آماده می شود و معمولاً برای چسبندگی بهتر رنگ و مقاومت آن در برابر خوردگی زیرپوششی بر روی آن عملیات فسفات پوشی انجام می گیرد
[ گویش مازنی ] /foolaad cheshme/ نام مرتعی در آمل
قوی دل . پر دل
صفت است اسب را به معنی نیرومند استوار .
[stainless steel] [خوردگی] آلیاژهای فولادی ای که حداقل 11 تا 12 درصد کروم و مقدار کمی کربن و مقدار بیشتری از عناصری مانند نیکل و مولیبدن دارند
[high-strength structural steel] [مهندسی مواد و متالورژی] فولادی که به راحتی به فولادهای دیگر جوش می خورد و به علت پایین بودن کربن آن، شکل پذیری سرد مطلوبی دارد
۱ - عمل ساختن فولاد ۲ - ساختن آلات فولادین ۳ - محل ساختن آلات فولادین .
ولد ابو کالیجار از آل بویه ملقب به مویدالدوله و مکنی به ابو منصور در سالهای ۳۶۶ تا ۳۷۳ فرمانروای اصفهان بود .
[ گویش مازنی ] /foolaad si/ از توابع بندپی بابل
[ultrahigh-strength steel, ultrahigh-tensile steel] [مهندسی مواد و متالورژی] فولاد سازه ای با استحکام تسلیم (yield strength) بسیار زیاد
آن که فولاد فروشد . آنکه شغل او فروش فولاد باشد .
از ایلات ساکن اطراف اردبیل و مرکب از هزار نفر است . قریه شیخ لو و بودالو مرکز ییلاق و قشلاق آنهاست .
دهی است از دهستان پشت کوه بخش دودانگه شهرستان ساری : واقع در ۳٠ کیلومتری مشرق سعید آباد و ۲۴ کیلومتری کیاسر کوهستانی و سردسیر ۱۳٠٠ تن سکنه آب از ۷ رشته قنات و چشمه محصول غلات لبنیات شغل زراعت گله داری شال و گلیم و کرباس بافی .
[ گویش مازنی ] /foolaad male/ از توابع پشتکوه ساری
[medium carbon steel] [مهندسی مواد و متالورژی] فولادی که میزان کربن آن بین 0/15 تا 0/3 درصد است

معنی فولاد در فرهنگ معین

فولاد
[ معر. ] (اِ.) = پولاد: آلیاژی سخت که مادة اصلی آن آهن و مقدار کمی کربن است . ۲ - گرز.

معنی فولاد در فرهنگ فارسی عمید

فولاد
= پولاد

فولاد در دانشنامه ویکی پدیا

فولاد
اصطلاح فولاد یا پولاد برای آلیاژهای آهن که بین ۰٫۰۰۲ درصد تا ۲٫۱ درصد وزن خود کربن دارند بکار می رود. فولادهای آلیاژی غالباً با فلزهای دیگری نیز همراهند. خواص فولاد به درصد کربن موجود در آن، عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن و فلزهای آلیاژ دهنده موجود در آن بستگی دارد.
فولاد پر مصرف ترین فلز صنعتی است و مصرفش پیوسته افزایش می یابد. امروزه تولید فولاد جهان نزدیک به هزار و سیصد میلیون تن در سال است. گفته می شود فولاد سازی از هندوستان به ایران آمده است، زیرا در دوران باستان، فولاد هندی بنام بوده است. فولاد چند جوشی است. برای ساختن فولاد، کربن آهن خامِ سفید را می سوزانند، تا از۵/۳ تا ۶٪ به ۲/۰ تا ۵/۱٪ وزنش کاهش یابد، عنصر های دیگر را در آن اندازه می کنند تا فولاد خواسته شده ساخته شود.
فولاد یا استیل ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فولاد
فولاد آلیاژی
فولاد کربنی
فولاد ضد زنگ
استیل (فیلم ۱۹۹۷)
فولاد (فیلم ۱۹۳۳)
استیل (فیلم ۱۹۷۹)
پیتسبرگ استیلرز
فولاد (انگلیسی: Steel) فیلمی در سبک درام به کارگردانی والتر روتمان است که در سال ۱۹۳۳ منتشر شد.
سیارک ۴۷۱۳ (به انگلیسی: 4713 Steel، نامگذاری:1989QL) چهار هزار و هفتصد و سیزدهمین سیارک کشف شده است که در ۲۶ اوت ۱۹۸۹ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۸۰ است.
فولاد آبی (به انگلیسی: Blue Steel) فیلمی محصول سال ۱۹۹۰ و به کارگردانی کاترین بیگلو است. در این فیلم بازیگرانی همچون جیمی لی کرتیس، ران سیلور، کلنسی براون، الیزابت پنیا، لوئیز فلچر، فیلیپ بوسکو، ریچارد جنکینز، کوین دان، تام سایزمور ایفای نقش کرده اند.
فولاد آذربایجان، کارخانهٔ تولید فولاد در استان آذربایجان شرقی است که در شهرستان میانه واقع شده است. این کارخانه در زمینی به مساحت ۴۶ هکتار در ۳ کیلومتری جنوب شرق شهر میانه قرار گرفته است. فولاد آذربایجان قادر است سالانه ۵۵۰٬۰۰۰ تن انواع میلگرد، تسمه، ناودانی و مفتول تولید کرده و به بازار عرضه کند. این کارخانه از اوایل سال ۱۳۸۰ خورشیدی، شروع به کار نموده است.
آلیاژ فولاد (به انگلیسی: Alloy steel) فولادی است که با عنصرهای گوناگون به صورت آلیاژ درآمده، برای بهبود ویژگی های مکانیکی فولاد می توان از ۱٫۰ تا ۵۰٪ از وزن آن را آلیاژ کرد. آلیاژهای فولاد دو دسته اند: فولاد کم آلیاژ و فولاد پُرآلیاژ. تفاوت میان این دو، می توان گفت، قراردادی است: اسمیت و هاشمی تفاوت این دو را در ۴٫۰٪ دانسته اند در حالی که گروه دگرمو آن را در ۸٫۰٪ می دانند. در حالت کلی وقتی صحبت از «آلیاژ فولاد» می شود منظور فولاد کم آلیاژ است.
خود فولاد در واقع نوعی آلیاژ است. اما تمام گونه های فولاد را آلیاژ نمی خوانند. ساده ترین نوع فولاد که تقریبا می توان گفت آهن است (نزدیک به ۹۹٪) خود با عنصر کربن آلیاژ شده است (بسته به نوع فولاد از ۰٫۱٪ تا ۱٪). بنابراین منظور از آلیاژ فولاد، ترکیبی از فولاد، کربن و دیگر عنصرها است. عنصرهایی که بیشتر برای این هدف کاربرد دارند، عبارتند از: منگنز (پرکاربردترین)، نیکل، کروم، مولیبدن، وانادیم، سیلیسیم و بور. و عنصرهای کم کاربردتر عبارتند از: آلومینیم، کبالت، مس، سریم، نیوبیم، تیتانیم، تنگستن، قلع، روی، سرب و زیرکونیم.
از ترکیب عنصرهای بالا با فولاد و آلیاژسازی، برخی ویژگی های فولاد کربن مانند مقاومت، سختی، چقرمگی، سایش، سخت شدگی و سختی در دمای بالا به گونهٔ درخور توجهی بهبود می یابد. برای دستیابی به بعضی از این ویژگی ها باید عملیات حرارتی روی فلز انجام شود.
ویژگی های یادشده در بالا در کاربردهای ویژه ای چون پرّه های توربین، موتور جت، فضاپیماها و رآکتورهای هسته ای بسیار مورد نیاز است. به دلیل ویژگی های فرومغناطیس آهن، بعضی آلیاژهای فولاد و پاسخی که این آلیاژها در محیط مغناطیسی می دهند، اهمیت ویژه ای پیدا می کند. در موتورهای الکتریکی و ترانسفورماتورها نیز چنین است.
فولاد اصل عنوان فیلمی است آمریکایی با ژانر اکشن، درام، علمی-تخیلی که در تاریخ ۷ اکتبر سال ۲۰۱۱ اکران می شود. کارگردان این فیلم شاون لوی است. این فیلم بر اساس برنامه تلویزیونی منطقه گرگ ومیش به انگلیسی: The Twilight Zone ساخته شده است.
فولاد اکسین شرکت فولاد ایرانی است، که در زمینه ساخت انواع ورق های فولادی، مخازن ذخیره سازی فراورده های نفتی و سایر محصولات فولادی فعالیت می نماید. شرکت فولاد اکسین در سال ۱۳۸۴ تأسیس شد و از سال ۱۳۸۸ تولید انبوه خود را آغاز نمود. هم اکنون ظرفیت تولید این شرکت معادل یک میلیون تٌن انواع محصولات فولادی در سال می باشد. سهام داران اصلی فولاد اکسین شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی و شرکت لوله سازی اهواز می باشند. دفتر مرکزی و کارخانه تولیدی این شرکت در شهر اهواز قرار دارند.
فولاد بلبل اوغلو(به روسی: Полад Бюль-Бюль Оглы) متولد ۴ فوریه ۱۹۴۵ میلادی، خواننده، بازیگر و سیاستمدار آذری در دوران شوروی سابق است. ۳ آهنگ او به عنوان آهنگ سال شوروی سابق برگزیده شد.
وی در سال ۱۹۹۰ وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان شد و اکنون سفیر این کشور در روسیه است.
فولاد پوشش دار رنگی که فولاد گالوانیزه پیش رنگ آمیزی شده (PPGI) هم نامیده می شود به طور کلی برای صفحه تشکیل دهنده رول سقف، سطح ساختاری، مهرزنی و در رسم عمیق استفاده می شود.
فولاد تپه شماره ۱ مربوط به دوره اشکانیان - دوره ساسانیان است و در شهرستان کبودرآهنگ، بخش مرکز ی، دهستان سبزدشت، ۱ کیلومتری شرق روستای عین آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۱۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فولاد تپه شماره ۲ مربوط به سده های اولیه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان کبودرآهنگ، بخش مرکزی، دهستان سبز دشت، ۱ کیلومتری شرق روستای عین آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۲۰۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فولاد تریپ (به انگلیسی: TRIP steel) یا فولاد با پلاستیسیته حاصل از استحاله (به انگلیسی: TRansformation Induced Plasticity Steel) نوعی فولاد است که در آن از خواص حاصل از استحاله مارتنزیتی در طی تغییر شکل پلاستیک استفاده می شود. این فولادها به کمک عناصر محلول پایدارساز، عمدتاً از فاز اوستنیت تشکیل شده اند اما در اثر اعمال تنش فاز مارتنزیت در آنها ایجاد می شود. زیرساختار فولادهای تجاری تریپ شامل فریت، بینیت و اوستنیت است.
فولاد دمشق (به انگلیسی: Damascus steel) به عنوان یکی از فلزات مورد استفاده جهت ساخت تیغه شمشیرها یا تیغه های برنده، درخاور نزدیک به کار برده می شود. این فولاد با استفاده از (به انگلیسی: wootz steel) که یک ماده خام جهت ساخت این آلیاژ است ساخته می شود. این نوع از فلزات دارای مشخصه ظاهری خاصی می باشند که به صورت یک الگوی گروهی و لکه دار می باشند که یادآور جریان آب است. این تیغه ها به استحکام ، مقاومت به ضربه، و قابلیت تیز بودن و مقاوم بودن آنها مشهور می باشند. در گذشته تولید این سلاح در شهر دمشق صورت می گرفت.
روش اصلی تولید این نوع فولاد به صورت ناشناخته است. به تازگی تلاش هایی برای کپی کردن و شبیه سازی آن انجام شده است که به علت تفاوت در ماده خام اولیه و تفاوت در تکنیک ساخت موفقیت چندانی نداشته است با اینکه بارها در این زمینه تلاش شده است که روش ساخت نسخه اصلی را به دست آورند اما این امر میسر نشده است. در گذشته این تیغه ها به شکافتن یک بشکه یا بریدن یک تارمو در اثر افتادن روی تیغه و بریدن ان بر اثر تیز بودن تیغه ها شهرت داشته است. در سال ۲۰۰۶ میلادی یک تحقیق نشان داد که وجود نانو وایرها و نانو تیوب های کربن در یک تیغه آهنگری شده مشهود است؛ که این اثر در نتیجه اکولوژی جنگل ها و پدیده کربورایزینگ در آهن با مقدارهای مشخص ایجاد می شود و از مشخصه های آن قابلیت آهنگری بیشتر و به کارگیری به عنوان آلیاژ مورد نظر بود، که این کربن های نانو تیوب از فیبرهای گیاهی مشتق شده است. فولاد دمشقی از طریق وارد کردن شمش از هند به صورت (به انگلیسی: wootz steel) انجام می گرفت که شواهد تاریخی نشان دهنده استفاده از بوته ذوب در روز تولد تامیل نادو قبل از رایج شدن در عصر متداول بوده است. در این میان عرب ها این فلز را از هند به دمشق وارد می کردند که در صنعت سلاح سازی شهرت داشت و این روند از قرن سوم تا هفدهم انجام می گرفت و هند ناوگان حمل شمش به شرق میانه بود.
اجزای خانواده فولاد سرد از ورق های فولادی سازه ای ساخته می شود که از طریق پرس ورقهای بریده شده ویا رول فرمینیگ فولاد توسط مجموعه ای از قالب ها شکل داده می شوند برای شکل دهی به این شیوه به عملیات حرارتی نیاز نمی باشد (برخلاف فولاد نورد گرم) وبنابراین آنها را با نام فولاد سرد می شناسند.
اعضای خانواده فولاد سرد ودیگر محصولات آن نازک تر، سبک تر و دارای تولید ساده تری بوده و نوعاً" نسبت به همتاهای تولیدی به شیوه نورد گرم خود از هزینه های کمتری برخوردارند گستره ای از ضخامت های مختلف فولاد برای برآورده کردن نیازهای سازه ای وغیر سازه ای در دسترس می باشند.
فولاد زنگ نزن یا استنلس استیل (به انگلیسی: Stainless Steel) به فولادهایی با مقدار عناصر آلیاژی بالا گفته می شود که توانایی مقاومت به خوردگی در اتمسفرهای خورنده و دماهای بالا را داشته باشند. فولادهای ضد زنگ معمولی حاوی حداقل ۱۱ درصد کروم هستند که عامل اصلی مقاومت به خوردگی آنهاست.
فولاد گالوانیزه (به انگلیسی: Galvanized Steel) به فولاد گالوانیزه شده توسط روی گفته می شود.
فولاد مارایجینگ از آلیاژهای آهنی می باشد که بدلیل دارا بودن استحکام بالا بدون از دست دادن قابلیت چکش خواری، معروف است. آهن با مقادیر بالای نیکل آلیاژ می شود تا محصول عملیات حرارتی شده بسیار ویژه ای تولید گردد. دیگر عناصر آلیاژی مهم عبارت اند از مولیبدن، آلومینیوم، مس و تیتانیم که برای ایجاد ترکیبات بین فلزی افزوده می شود. کبالت حدود ۱۲درصد برای افزایش سرعت واکنش رسوب سختی و نیز یکنواختی و افزایش میزان رسوبات اضافه می شود. فولاد مارایجینگ ذاتاً فاقد کربن می باشد و این خصیصه ای است که آن را از سایر فولادها متمایز می سازد. نتیجه این موارد محصولی است شرایط زیر را داراست:
استحکام و چقرمگی بالا
این فولاد جزء کلاس فولاد کم کربن با استحکام فوق بالا دسته بندی می شود که استحکام آنها بدلیل کربن نیست بلکه بدلیل رسوب ترکیبات بین فلزی می باشد. ایده توسعه این آلیاژها از فولادی با ۲۵-۲۰درصد نیکل که مقادیر اندکی آلومینیم، تیتانیم و نایوبیم داشت ایجاد شد. نمونه شناخته شده این آلیاژ که گرید زنگ نزن نمی باشد دارای ۱۹درصد نیکل، ۱۲-۸درصد کبالت، ۵-۳درصد مولیبدن و ۶/۱-۲/۰درصد تیتانیم است. گرید زنگ نزن وابسته به عنصر کروم می باشد البته نه تنها به دلیل جلوگیری از زنگ زدن بلکه بدلیل تقویت قابلیت سختی پذیری آلیاژ که با وجود نیکل کاهش یافته است. این مورد تغییر فاز به مارتنزیت را در حین عملیات حرارتی تسهیل می کند. برخلاف آلیاژهای پرکروم که مارتنزیتی هستند، آلیاژهای با درصد نیکل بالا دارای ساختار اوستنیتی بوده و توانایی استحاله مازتنزیتی در آنها وجود ندارد.
قابلیت ماشینکاری آسان با کمترین اعوجاج
تغییر ابعاد یکنواخت در حین عملیات حرارتی
نیتریدایز آسان
مقاومت به خوردگی و انتشار ترک
قابلیت پلیش عالی
در فولاد کربنی بجز کربن و برخی عناصر معمول (مانند سیلیسیم، منگنز، گوگرد و فسفر) عنصر دیگری نیست. فولادهای ساده کربنی به صورت تقسیم بندی می شوند:
با اضافه کردن بعضی عناصر به آهن، آلیاژهایی ساخته می شود که خواص بسیار عالی دارند. برای نمونه بااضافه نمودن کروم به آهن، فولاد ضد زنگ ساخته می شود که در مقابل خوردگی های مختلف مقاومت بسیاری دارد.
استیل زمانی ضد زنگ است که حداقل ۱۰٫۵٪ کروم داشته باشد. کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم درست می کند که لایه روی استنلیس استیل به وجود می آورد. این لایه قابل دید نیست اما باعث می شود ارتباط بین هوا و فلز از بین رفته و استیل سالم بماند. مقدار زیادتری از کروم و نیز برخی دیگر از عناصر موجود در آلیاژ مانند نیکل و مولبیدن این لایه را تقویت کرده و خصوصیت ضد زنگ بودن راافزایش می دهد.
فولاد کم آلیاژ پراستحکام که گاه «ریزآلیاژ» نیز نامیده می شود، نوعی فولاد آلیاژی است که با افزودن مقدار اندکی از عناصر آلیاژی مانند وانادیم، کلمبیم و تیتانیم تهیه می شود و برتری هایی بر فولاد کربنی معمولی دارد.
به سبب استحکام زیاد ریزآلیاژها، این گونه فلزات را می توان در ساخت قطعات باریک به کار برد. در صنایعی که کاهش وزن در درجه اول توجه قرار دارد (مانند صنایع خودرو) استفاده از ریزآلیاژها رونق بیشتری دارد. استحکام محصولی که با این مواد ساخته می شود بدون عملیات حرارتی از ۴۱۵ تا ۸۲۵ مگاپاسکال تغییر می کند.
با توجه به اینکه ریزآلیاژ در قطعه های فلزی باریک تر به کار می رود، خوردگی باعث کاهش چشمگیر استحکام در این گونه فلزات می شود. اما، می توان با افزودن فلزاتی همچون مس، سیلیکون، نیکل، کروم و فسفر بر مقاومت قطعه در برابر خوردگی جوی افزود که این امر خود مستلزم صرف هزینه است. گالوانیزه کردن، پوشش با روی و آبکاری های ضدزنگ دیگر می تواند ریزآلیاژها را در برابر خوردگی محافظت نماید.
ریزآلیاژها معمولاً محتوی ۰٫۱۵ تا ۰٫۵۵ درصد کربن، ۰٫۶ تا ۱٫۶۵ درصد منگنز، ۰٫۱۵ تا ۰٫۶۵ درصد سیلیکون و مقادیر اندکی از وانادیم، کلمبیم (نیوبیم)، تیتانیم یا نیکل و مولیبدن هستند. وانادیم، کلمبیم و تیتانیم کاربید و/یا نیتریدهایی تولید می کنند که در اکثر دماهای فورجینگ در محلول جامد باقی می مانند، اما در فرایند سرد کردن که در سرعت های کنترل شده انجام می شود رسوب می شوند. پدیده رسوب سبب افزایش قدرت این فلزات پس از عملیات فورجینگ و سرد کردن کنترل شده می شود.
گروه هایی از ریزآلیاژها با نام «شکل پذیری بهبود یافته» (تولید شده با ASTM A۷۱۵ و ASTM A۶۵۶) استحکامی معادل با ۸۰٬۰۰۰ psi دارند، در حالیکه تنها با صرف ۲۴٪ هزینه بیشتر از فولاد کربنی غیرآلیاژی که استحکامی برابر psi ۳۴٬۰۰۰ دارد به این نیرو دست می یابیم. چون ریزآلیاژها باید با فلزات دیگر سازه ای مانند AISI ۱۰۱۰ و آلومینیم رقابت کنند، باید تا حد امکان ارزان باشند. اما ساختن چنین محصولی تا حد زیادی رؤیایی است. در محصول نهایی با افزایش و کاهش های متعددی روبرو می شویم که با توجه به نیاز خود باید مورد مناسب را استفاده کنیم. برای مثال، افزایش قدرت از ۳۵٬۰۰۰ تا ۸۰٬۰۰۰ به کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی شکل پذیری می انجامد.
ریزآلیاژهای عنوان شده در بالا اصولاً برای استفاده در صنعت خودرو و به خصوص در قسمت هایی ساخته شده اند که کاهش وزن بدون از دست دادن قدرت اهمیت دارد. مثلاً قطعات شاسی، سیستم هدایت کننده و تعلیق، سپر و لاستیک نمونه هایی از استفاده اینگونه ریزآلیاژها در اتومبیل های سواری است.
در دستگاه هایی همچون جرثقیل، مخلوط کن بتن، ماشین های کشاورزی، کامیون ها، تریلرها، برج های انتقال قدرت، میل های ریزآلیاژی با حداقل قدرت ۵۰٬۰۰۰ تا ۷۰٬۰۰۰ استفاده می شوند. شکل دادن، کنده کاری، اره کردن و انجام ماشینکاری های دیگر بر روی ریزآلیاژها ۲۵ تا ۳۰ درصد بیشتر از فولادها انرژی می برد.
ریزآلیاژها بر خلاف اکثر فولادهای کربنی در مقابل خوردگی مقاومت زیادی دارند. برای مثال «فرشته شمال» در انگلستان (که به طور عمده از آلیاژی با نام COR-TEN که از مقدار اندکی مس تشکیل شده است، ساخته شده) نمونه بارزی از ریزآلیاژهای بی رنگ است. چگالی ریزآلیاژها معمولاً ۷۸۰۰kg/m³ است.
آفتاب و فولاد (به انگلیسی: Sun and Steel: Art, Action and Ritual Death) مقاله ای فلسفی است به قلم یوکیو میشیما. کتاب سرگذشتی مقاله مانند است که خاطرات نویسنده در رابطه با بدن خود را شامل می شود. این کتاب بازگوی کنندهٔ تجریبات نویسنده و علایق او به بدنسازی و هنرهای رزمی است.
این کتاب برای اولین بار در سال ۱۹۶۸ منتشر شد.
اسلحه، میکروب و فولاد: سرنوشت جوامع انسانی کتابی است نوشته جارد دایموند، استاد جغرافیا و فیزیولوژی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس. در سال ۱۹۹۸ این کتاب موفق به کسب جایزه پولیتزر و جایزه Aventis برای بهترین کتاب علمی شد. یک مستند تلویزیونی بر اساس این کتاب تولید شده و توسط انجمن جغرافیای ملی در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۵ از شبکه پی بی اس پخش شد. این کتاب همچنین تحت عنوان عنوان اسلحه، میکروب و فولاد: تاریخی جامع از همه در ۱۳۰۰۰ سال گذشته منتشر شده است .
انجمن جهانی فولاد (انگلیسی: World Steel Association) سازمان غیرانتفاعی بین المللی است که بعنوان بزرگترین انجمن تجاری صنعت فولاد در جهان شناخته می شود. این انجمن در زمینه معرفی بزرگترین شرکت های تولیدکننده فولاد و سنگ آهن فعالیت می کند.
انجمن جهانی فولاد فعالیت خود را از سال ۱۹۶۷ آغاز نمود و هم اکنون شرکت های عضو این انجمن بالغ بر ۸۵٪ درصد از ظرفیت تولید جهانی فولاد را در اختیار دارند. مرکز انجمن جهانی فولاد در شهر بروکسل، بلژیک قرار دارد. هم اکنون بیش از ۱۵۰ شرکت فولادسازی از سراسر جهان عضو این انجمن می باشند، که شرط نخست برای عضویت در این انجمن، در اختیار داشتن ۲ میلیون تن در سال ظرفیت تولید می باشد. انجمن جهانی فولاد هر ساله بزرگترین شرکت های فولاد جهان را بر پایه میزان تولید، رتبه بندی می نماید.
تایتانیک: خون و فولاد (انگلیسی: Titanic: Blood and Steel) یک سریال ۱۲ قسمتی در ژانر درام و تاریخی می باشد. این سریال یکی از پرهزینه ترین سریال هایی بود که در سال ۲۰۱۲ پخش شد.
تپه عین علی قلعه فولاد مربوط به دوره ساسانیان - دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان قروه، روستای قلعه فولاد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۰۱۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مختصات: ۳۲°۳۷′۳۹″ شمالی ۵۱°۴۰′۵۹″ شرقی / ۳۲.۶۲۷۵۰° شمالی ۵۱.۶۸۳۰۶° شرقی / 32.62750; 51.68306
تخت فولاد نام قبرستان قدیمی شهر اصفهان است که به نام های لسان الارض و بابا رکن الدین نامیده می شده است. قدمت این گورستان از قرن چهارم هجری تا کنون است.
زاغه فولاد، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بیجار در استان کردستان ایران است.
شرکت صدر فولاد یک از شرکت های تولیدکننده فولاد و صنایع فلزی ایران است. این شرکت سالانه به طور میانگین ۲۰۰ هزار تن میلگرد تولید می کند. و در جنوب شهر خرم آباد قرار دارد.
شرکت نورد آریان فولاد یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خصوصی فولاد است که مقاطعی از قبیل تیرآهن، نبشی، ناودانی، ریل و میلگرد تولید می کند. این شرکت در شهرستان بویین زهرا و در کیلومتر ۱۴ جاده بویین زهرا اشتهارد قرار دارد. شرکت نورد آریان فولاد شامل دو سایت جداگانه با فاصله حدود یک کیلومتر از یکدیگر است. این شرکت در ۱۸ خرداد ۱۳۸۵ افتتاح شده است.
شرکت نورد آریان فولاد در مرداد ۱۳۸۵ با کد ARSوارد بورس فلزات تهران شد.
این فهرست کشورها بر پایه تولید فولاد است. در سال ۲۰۱۰، مجموع تولید فولاد خام جهان ۱٬۴۱۳٫۶ میلیون تن متریک بود که بزرگترین تولید کننده فولاد در حال حاضر چین بوده که ۴۴٫۳ درصد از تولید جهانی فولاد در سال ۲۰۱۰ را بر عهده داشت. در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، تولید فولاد در اکثر کشورهای به عنوان رکود اقتصادی جهانی کاهش یافت، و در سال ۲۰۱۰ شروع به افزایش کرد.
فهرست تولیدکنندگان فولاد، فهرستی از بزرگترین شرکت های فولاد جهان است، که بر پایه میزان تولید فولاد خام، در پایان هر سال مالی، توسط انجمن جهانی فولاد، رتبه بندی می شوند. فهرست زیر متعلق به سال ۲۰۱۱ می باشد و شرکت هایی که ظرفیت تولید فولاد آنها بیش از ۱۰ میلیون تن در سال است، در آن درج گردیده است.
قلعه فولاد، روستایی از توابع بخش ییلاق شهرستان قروه در استان کردستان ایران است.
مسجد تاریخی پل فولاد نام مسجدی واقع در بخش مرکزی شهرستان کارون استان خوزستان ایران است.
این مسجد در کنار رودخانه کارون و پل فولاد قرار گرفته و قدمتی بالغ بر ۱۵۰ سال دارد و اکنون دوران مرمت خود را پشت سر می گذراند
با توجه به تنوع موارد استفاده فولاد در دنیا و گسترده شدن دایره مصرف فولاد با پیشرفت تکنولوژی، تولید فولاد و نیز همگام با پیشرفت تکنولوژی تغییرات بسیاری داشته است، که در پی این تغییرات تولیدکنندگان سعی در بالا بردن بهره وری و استفاده از انرژی و سوخت های ارزان تر با توجه به محیط جغرافیایی خود کرده اند.
هادی آلومینیومی تقویت شده با فولاد یا اِی سی اِس آر (به انگلیسی: ACSR) نوعی هادی در خطوط انتقال هوایی است که برای رسیدن به مقاومت مکانیکی مشخص از مغز فولادی بهره می برد. هستهٔ فولادی این کابل گالوانیزه شده است و به تناسب اندازهٔ کابل ممکن است از یک یا چند رشتهٔ فولاد به هم تابیده تشکیل شده باشد. مطابق استاندارد ای اس تی ام بین الملل در رشته های آلمینیومی این هادی از آلمینیوم سخت 1350-H19 استفاده می شود. این رشته ها به دور هستهٔ فولادی تابیده می شوند. به تناسب مورد مصرف کابل، ظرفیت جریان و استقامت مکانیکی آن با استفاده از تغییر نسبت بین آلمینیوم و فولاد تنظیم می شود. مشخصهٔ اصلی این هادی ها مقاومت مکانیکی بالا نسبت به وزنشان و نیز کم شکم دادن است و به همین دلیل در اسپن های طولانی که مسئلهٔ فشار زیاد به دکل مطرح است می توانند مفید باشند.
کارخانه فولاد (انگلیسی: Steel mill) یک کارخانه صنعتی برای تولید فولاد است. کارخانجات فولاد ممکن است بصورت یکپارچه تمامی مراحل تولید فولاد، از استخراج سنگ آهن از معدن تا نورد محصول نهایی را انجام دهد، همچنین ممکن است هر یک از فرایندهای تولید محصولات نیمه ساخته ریخته گری شامل شمش، اسلب، ورق و محصولات فولادی، هر یک در یک کارخانه مجزا از آهن چدن یا ضایعات، ساخته شود.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فولاد در جدول کلمات

فولاد زنگ نزن
استیل
فولاد و آهن
فولاد و آهن
جهت آبکاری فولاد بکار می رود
روی

معنی فولاد به انگلیسی

alloy steel (اسم)
فولاد
steel (اسم)
فولاد ، شمشیر ، پولاد

فولاد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی فولاد

محمد ١٥:٣٥ - ١٣٩٦/٠٨/٢٣
کردی سورانی:پولا
|

پیشنهاد شما درباره معنی فولادنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• باشگاه فوتبال فولاد خوزستان   • امور سهام فولاد مبارکه   • فولاد چیست   • سود سهام فولاد مبارکه 94   • فولاد مبارکه اصفهان استخدام   • امور ورزش فولاد مبارکه   • پرتال کارکنان فولاد مبارکه   • فولاد مبارکه سپاهان   • معنی فولاد   • مفهوم فولاد   • تعریف فولاد   • معرفی فولاد   • فولاد یعنی چی   • فولاد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فولاد
کلمه : فولاد
اشتباه تایپی : t,ghn
آوا : fulAd
نقش : اسم
عکس فولاد : در گوگل


آیا معنی فولاد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )