انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1100 100 1

فولرن

فولرن در دانشنامه ویکی پدیا

فولرن
فولرن (به انگلیسی: Fullerene) یکی از دگرشکل های مصنوعی عنصر کربن است؛ که از گرما دادن به گرافیت ساخته می شود. به جهت شباهت شکل آن به توپ فوتبال، به آن باکی بال (BuckyBall) نیز می گویند. فولرن خود انواع گوناگون و متعددی دارد و می تواند به صورت کره، بیضی گون، یا استوانه باشد. «کروتو» و «کرل» را به عنوان کاشفان فولرن می شناسند. در سال ۱۹۹۰ ولفگانک (به انگلیسی: Wolfgang Kratschmer) و دانوالد هافمن (به انگلیسی: Donald Huffmann) و همکارانش توصیفی از نخستین روش عملی C۶۰ ارائه دادند. واژهٔ فولرن از نام «باکمینستر فولر» که طراح گنبدهای ژئودزیک بود گرفته شده است.
توپ باکی: که کوچکترین آن ها C۲۰ و متداول ترین آن ها C۶۰ است.
نانولوله ها: لوله های توخالی بسیار کوچک که عملکردی عالی در صنعت الکترونیک دارند.
مگالوله ها
این مولکول های قفس مانند با فرمول های C۶۰ ،C۷۰ و C۷۸ شناخته شده اند. فولرن از شبکه پنج گوشه ها و شش گوشه ها تشکیل شده است. یک فولرن برای آنکه به صورت یک شکل کروی بسته شود، باید دقیقاً ۱۲ وجه پنج گوشه داشته باشد، ولی تعداد وجه های شش گوشه می تواند بطور گسترده ای تغییر کند. ساختمان C۶۰، دارای ۲۰ وجه شش گوشه و C۷۰، دارای ۲۵ وجه شش گوشه است. هر کربن فولرن، دارای هیبرید sp۲ است و با سه اتم دیگر، پیوندهای سیگما تشکیل می دهد.
از زمان کشف فولرن ها از سال ۱۹۸۵ تاکنون، انواع مختلفی از فولرن ها شناسایی شده اند که عبارتند از:
این ماده با فرمول C۶۰ اولین بار در سال ۱۹۸۵ توسط هارولد کروتو، جیمز هلت، شاون اٌبرین، رابرت کارل و ریچارد اسمالی در دانشگاه رایس ایالت تگزاس تهیه شد. کروتو، کارل و اسمالی در سال ۱۹۹۶ برای کشف فولرن باکمینستر و دسته بندی اطلاعات دربارهٔ آن جایزه نوبل شیمی را دریافت کردند. به افتخار باکمینستر فولر، سازندهٔ گنبد ژئودزیک نام این مادهٔ شیمیایی را فولرن باک مینستر گذاشتند؛ از آن جهت که ساختار این مولکول شباهت زیادی به گنبد ژئودزیک دارد..
فولرن باکمینستر یا توپ باکی (به انگلیسی: Buckminsterfullerene) یک مولکول کروی با فرمول C۶۰ است. این ماده اولین بار در سال ۱۹۸۵ توسط هارولد کروتو، جیمز هلت، شاون اٌبرین، رابرت کارل و ریچارد اسمالی در دانشگاه رایس ایالت تگزاس تهیه شد. کروتو، کارل و اسمالی در سال ۱۹۹۶ برای کشف فولرن باکمینستر و دسته بندی اطلاعات درباره آن جایزه نوبل شیمی را دریافت کردند. به افتخار باکمینستر فولر، سازندهٔ گنبد ژئودزیک نام این مادۀ شیمیایی را فولرن باک مینستر گذاشتند؛ از آن جهت که ساختار این مولکول شباهت زیادی به گنبد ژئودزیک دارد. باکمینستر اولین فولرنی بود که کشف شد و فراوان ترین فولرن در طبیعت نیز هست؛ چرا که به مقدار بسیار کمی در دوده یافت می شود.
(C60-Ih)فولرن
توپ باکیفولرن-C60


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فولرن

فولرن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فولرن   • مفهوم فولرن   • تعریف فولرن   • معرفی فولرن   • فولرن چیست   • فولرن یعنی چی   • فولرن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فولرن
کلمه : فولرن
اشتباه تایپی : t,gvk
عکس فولرن : در گوگل


آیا معنی فولرن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )