برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1316 100 1

فومن

/fuman/

معنی فومن در لغت نامه دهخدا

فومن. [ م َ ] (اِخ ) شهر کوچک فومن مرکز شهرستان فومنات در 27 هزارگزی جنوب باختری رشت واقع و شامل شش قریه ٔ به هم پیوسته است به نامهای بازار، شهربیجار، جهودبیجار، شویل کنار، نقارچیان ، خندق بیجار. جمعیت شهر در حدود هشت هزار تن است و دارای 300 باب دکان است. آب آشامیدنی شهر از چاه و روشنایی آن بوسیله ٔ برق تأمین میشود. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 2).

فومن. [ م َ] (اِخ ) دهستان حومه ٔ فومن از یکصد آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده و جمع نفوس آن در حدود 48000 نفر و قراء مهم آن عبارت است از: لولمان ، گشت ، کلاشم ، خشک نودهان ، خسمخ ، رودپیش ، چکوسر، گشت رودخان ، کلده ، گیگاسر، چیران ، قلعه رودخان. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 2).

معنی فومن به فارسی

فومن
۱ - دهستانی است از شهرستان فومنات مرکب از صد آبادی بزرگ و کوچک که جمعیت آن حدود ۴۸٠٠٠ تن است و قرای مهم آن ازین قرار است : لولمان کلاشم خسمخ رودپیش چکوسر گشت رودخان کلاه گیگاسر چیران قلعه رودخان . ۲ - شهر کوچک فومن مرکز شهرستان فومنات در ۲۷ کیلومتری جنوب غربی رشت و آن از شش قریه متصل بهم بنام بازار شهر بیجار جهود بیجار شوبل کنار نقاره چیان فندق بجارتشکیل شده جمعیت آن حدود ۸٠٠٠ تن است . فومن مرکز همه ادارات دولتی شهرستان باستثنای پادگان نظامی است . آب آشامیدنی از چاه است و روشنایی شهر بوسیله برق تامین شده .
شهر کوچک فومن مرکز شهرستان فومنات در بیست و هفت هزار گزی جنوب باختری رشت .

فومن در دانشنامه ویکی پدیا

فومن
فومَن یکی از شهرهای استان گیلان و مرکز شهرستان فومن که شانزدهمین شهر گردشگر پذیر ایران است. این شهر در ناحیهٔ جلگه ای گیلان قرار دارد و در میان باغ ها و شالیزارها محصور شده است. فومن را به خاطر مجسمه های زیادی که در آن وجود دارد به عنوان شهر مجسمه ها نیز می شناسند همچنین از زیبایی های دیگر این شهر می توان به وجود درختان چنار بسیار زیاد در خیابان های آن اشاره کرد. این شهر به علت نزدیک بودن به شهر تاریخی ماسوله و قلعه زیبایی رودخان هرساله میزبان گردشگران زیادی است.
دانشکده فنی فومن وابسته به پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران
دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت
دانشگاه پیام نور فومن
دانشگاه علمی کاربردی فومن
فومن در فاصلهٔ ۲۷ کیلومتری رشت، ۳۵۶ کیلومتری تهران و در فاصلهٔ ۵ کیلومتری صومعه سرا (نزدیک ترین شهر به آن) قرار دارد. این شهر از گذشته در مسیر راه مسافرینی است که قصد رفتن به خلخال یا ماسوله یا قلعه رودخان را دارند قرار داشته است. شهر مزبور در حال حاضر دارای مساحتی معادل ۲۹ کیلومترمربع بوده و در ارتفاع ۳- متر از سطح آب های دریای آزاد است.
فومن با اراضی دشت سرسبز و مناطق کوهستانی و کوه پایه ای، یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین منطقه های شمالی ایران بوده و دارای قدمتی چند هزار ساله است. سابقه این منطقهٔ کهن به دوران پیش از اسلام می رسد و در قرون گذشته از مراکز سیاسی و اقتصادی بخش بیه پس گیلان (گیلان غربی) شمرده می شد. تا اوایل قرن یازدهم هجری، یعنی سال های آغازین سلطنت شاه عباس کبیر صفوی، مرکز بخش گیلان غربی و همچنین تختگاه و کانون فرمانروایان محلی نیز محسوب می گردید و توسط بعضی از آن ها مانند خان احمد گیلانی مورد هجوم و غارت قرار گرفته است.
شهر مزبور به گواهی تاریخ از جمله شهرهای قدیمی و اولیه گیلان است که دربارهٔ ابتدای پیدایش آن آگاهی روشنی در دسترس نیست. قراین تاریخی بیشتر بیانگر آنند که این شهر در دورهٔ پیش از اسلام، یعنی زمان ساسانیان (۶۵۲–۲۲۴ میلادی) و حتی قبل از آن برقرار بوده و گروهی از اقوام کاسپی و کادوسی به عنوان دو قوم از اقوام باستانی سواحل جنوبی دریای خزر حداقل در ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سال پیش در این نواحی سکونت داشته اند. منطقهٔ مزبور از زمان های دیرین، یکی از کانونهای زندگی دو تیرهٔ گیلک و ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فومن

فومن را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فومن قلعه رودخان   • فاصله فومن تا دریا   • دیدنیهای فومن   • عکس شهر فومن   • نقشه فومن   • فومن هتل   • شهرستان فومن   • فاصله فومن تا رشت   • معنی فومن   • مفهوم فومن   • تعریف فومن   • معرفی فومن   • فومن چیست   • فومن یعنی چی   • فومن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فومن
کلمه : فومن
اشتباه تایپی : t,lk
آوا : fuman
نقش : اسم خاص مکان
عکس فومن : در گوگل

آیا معنی فومن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )