انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1066 100 1

فوویسم

/fovism/

معنی فوویسم به فارسی

فوویسم
[fauvism] [هنرهای تجسمی] مکتب گروهی از نقاشان فرانسوی که در آثار خود دورگیری های زمخت و رنگ های تند و نامتعارف و شکل های ساده شده به کار می بردند و از سه بعدنمایی و سایه روشن کاری پرهیز می کردند

معنی فوویسم در فرهنگ معین

فوویسم
[ فر. ] (اِ.) مکتب گروهی از نقاشان فرانسوی که در آثار خود دورگیری های زمخت و رنگ های تند و نامتعارف و شکل های ساده شده به کار می بردند و از سه بُعد نمایی و سایه روشن کاری پرهیز می جستند.

فوویسم در دانشنامه ویکی پدیا

فوویسم
فوویسم (به فرانسوی: fauvisme) مکتب گروهی از نقاشان فرانسوی بود که در آثار خود دورگیری های زمخت و رنگ های تند و نامتعارف و شکل های ساده شده به کار می بردند و از سه بعدنمایی و سایه روشن کاری پرهیز می کردند.
تارخ هنر/نوربرت لینتون/ترجمه علی رامین/نشر نی
سیر هنر در تاریخ
فوویسم از نخستین سبک های نقاشی در جنبش های پیشتاز هنر اروپا بود که بین ۱۸۹۸ تا ۱۹۰۸ در فرانسه پا گرفت و تا جنگ جهانی اول ادامه یافت.
نقاشان فوویست خواست های درونی خود را به بازتاب دادن واقعیت بیرونی ترجیح می دادند. آن ها آثار خود را با استفاده از رنگ های خالص و شفاف به گونه ای پرخاشگرانه، پرشور، غیرواقعی و زمخت خلق می کردند. عنصر رنگ در آثار فوویست بویی فردی و شخصی دارد. هنرمندان این مکتب با وجود این که در استفاده از رنگ قانون شکنی کرده اند، ولی در مورد شکل کلی و تناسبات اجزای تصویر همچنان به طبیعت وفادار مانده اند.
در نمایشگاه سالن پاییز به سال ۱۹۰۵ سیزده فوویست یا «دَدگر» آثارشان را به طور رسمی در شهر پاریس به نمایش گذاشتند، که با واکنش تند بازدیدکنندگان روبه رو شد. ایشان با آثارشان به مقابله با سلیقهٔ عامهٔ مردم برخاستند لویی وسل روزنامه نگار و منتقد، پس از مشاهدهٔ آثار این گروه، به ایشان لقب فو (fauves) داد . این کلمهٔ فرانسوی به معنای <<دَد>> یا <<جانور وحشی>> است. ( در نمایشگاه مجسمه ای از دوناتلو وجود داشت و این روزنامه نگار در نقد خود برای تمسخر نوشت : دوناتلو در میان حیوانات وحشی... ). این لقب همچنین به واسطهٔ برخورد زمخت و جسورانه با رنگ بر ایشان نهاده شد . به نظر بسیاری منتقدان جنبش فوویسم زمینه ساز اکسپرسیونیسم بوده است.
عکس فوویسم


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فوویسم در دانشنامه آزاد پارسی

فوویسم (fauvism)
زنی با یک کلاه اثر هانری ماتیس
جنبشی در نقاشی مدرنِ فرانسه به معنای حیوان وحشی. استفاده از رنگ های بسیار غلیظ و تابناک، مشخصۀ این سبک هنری است. نام نامتعارف آن نشانۀ آن است که آثار فوویستی، برای بسیاری از مردم زمان خود، زمخت و وحشیانه بوده است. اگرچه این سبک مدت کوتاهی، حدود دو سال (۱۹۰۵ـ ۱۹۰۷)، دوام یافت، بسیار تأثیرگذار بود. فوویسم، نخستین جنبش هنری بود که هنر اروپا را بین سال های نخست قرن ۲۰ و جنگ جهانی اول، دگرگون ساخت. فووها همچون امپرسیونیست ها به طور مستقیم از روی طبیعت نقاشی می کردند، ولی در کار آنان نوعی واکنش بیانگرانۀ قوی در برابر سوژه هایی که نقاشی می کردند، دیده می شد. شخصیّت کلیدی فووها، هانری ماتیس بود؛ او در ۱۸۹۹ در شیوۀ نئوامپرسیونیسم طبع آزمایی کرد، که در پا گرفتن فوویسم تأثیری بسزا داشت. ون گوگ نیز از دیگر منابع مهم تأثیرگذار بود که رنگ را با شور و هیجان بسیار به کار می بُرد. در ۱۹۰۱ موریس دو ولامنک که از نقاشان این جنبش شده بود، پس از دیدن نمایشگاهی از آثار ون گوگ گفت «به حدّی برایم تکان دهنده بود، که دلم می خواست از شادمانی و حسرت بگریم. در آن روز احساس کردم که ون گوگ را از پدرم بیشتر دوست دارم». ماتیس، ولامنک، و دیگر دوستان هم عقیده شان در ۱۹۰۵ نمایشگاهی گروهی در سالن پاییزی پاریس برپا کردند و نام فووها در همین نمایشگاه به وسیلۀ لوئی وُسِلِ منتقد (که نام کوبیسم را نیز وضع کرد) به ایشان اطلاق گردید. وُسل با مشاهدۀ مجسمه ای رنسانس گونه که به نحوی ناهماهنگ در همان سالن قرار گرفته بود، اظهار داشت «دوناتلّو در میان حیوانات وحشی (فووها)». دیگر اظهار نظرها نیز دربارۀ آثار فوویستی این نمایشگاه، اعتراض آمیز بودند. دیگر اعضای فوو در نمایشگاه ۱۹۰۵ عبارت بودند از آندره دُرن و ژرژ روئو. یک سال بعد رائول دوفی، و در ۱۹۰۷ ژرژ براک به آنان پیوستند. در آن زمان، عشق به رنگ های تُند، وجه مشترک این نقاشان بود که از آن ها بیشتر برای خلق جلوه های تزیینی استفاده می کردند، تا القای ظواهر طبیعیِ اشیا. از ۱۹۰۷ گروه از هم پاشید، و هریک از نقاشان شیوۀ متمایزی را پروراندند. ماتیس، به کارگیری هیجان آفرین رنگ را پی گرفت، ولی براک پس از دیدار با پیکاسو در ۱۹۰۷، شیوۀ نقاشی اش را تغییری ریشه ای داد، و همراه با پیکاسو، کوبیسم را بنیاد نهاد. فوویسم به رغم دوام کوتاهش در عالم هنر، به ویژه در اکسپرسیونیسم آلمان، تأثیر عمیقی برجا گذاشت.

ارتباط محتوایی با فوویسم

فوویسم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

کوشاترین کاربران در یک هفته گذشته

پرگفتگوترین واژگان در یک هفته گذشته

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فوویسم در معماری   • هانری ماتیس   • بیماری فوویسم   • آثار هانری ماتیس   • فوویسم چیست   • هنري ماتيس   • آندره دورن   • فوتوریسم در نقاشی   • معنی فوویسم   • مفهوم فوویسم   • تعریف فوویسم   • معرفی فوویسم   • فوویسم یعنی چی   • فوویسم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فوویسم
کلمه : فوویسم
اشتباه تایپی : t,,dsl
آوا : fovism
نقش : اسم
عکس فوویسم : در گوگل


آیا معنی فوویسم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )