انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1044 100 1

فیء

فیء در دانشنامه اسلامی

فیء
فَی ءبمعنای بازگشت می باشد.
فیئی مصدر از مادّه فاءَ، یَفیٌ از باب فَعَلَ یَفْعِلُ، در لغت به معنای رجوع و بازگشت می باشد و در سوره حجرات «... حَتَّی تَفی ءَ الی امْرِاللَّهِ...» به همین معنی است.یعنی به امر خدا بازگردد و گردن نهد. نیز به معنای غنیمت و خراج استعمال شده است.
فیء در اصطلاح فقها
در اصطلاح فقها مالی از کافران است که بدون کارزار و جنگ و خونریزی عاید مسلمانان شده است، مثل جزیه، و خراج و مانند آنها.
دیدگاه علامه درباره فیء
علامه در تذکرةالفقها چنین گفته است: طبق آیه هفت سوره حشر (۵۸) «وَ ما افاءَ اللَّهُ عَلی رَسُولِهِ...» آنچه خدا به عنوان فیی ء به رسولش داد فییُ از مختصات رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و کسی است که بعد از او از ائمه (علیهم السلام) می باشد و برای دیگران حقّی نیست. وباید بااجازه این بزرگواران مصرف شود
آیه مربوط به حکم غنائم به دست آمده بدون جنگ و درگیرى را آیه فیء گویند.
به آیه ۷ سوره حشر "آیه فى ء" مى گویند: "ما أفاءالله على رسوله من اهل القرى فلله و للرسول و لذى القربى و الیتمى والمسکین و ابن السبیل کى لا یکون دولة بین الاغنیاء منکم و ما اتکم الرسول فخذوه و ما نهکم عنه فانتهوا و اتقواالله ان الله شدید العقاب ؛ آن چه خدا از (مال و زمین) مردم آبادى ها به پیامبرش باز گردانید از آن خدا و پیامبر و خویشاوندان و یتیمان و مستمندان و در راه ماندگان است، تا میان توانگرانتان دست گردان نباشد. و آن چه را پیامبر براى شما آورد بگیرید - و اجرا کنید - و از آن چه شما را باز داشت، باز ایستید، و از خدا پروا کنید، که خدا سخت کیفر است ."
معنای لغوی فیء
"فیء" در اصل به معناى "رجوع و بازگشت " است.
معنای اصطلاحی فیء
در اصطلاح فقهی به آن دسته از غنایم جنگی گفته مى شود که بدون دردسر و زحمت و رنج و خون ریزى نصیب جامعه اسلامی مى شود.
شأن نزول آیه فیء
...
آیه 7 سوره حشر/59 را که به موضوع فیء پرداخته است، «آیه فیء» گویند. فیء غنیمتی است که بدون جنگ و درگیری از کافران بدست مسلمانان افتد که چنین مالی، اختیارش در دست رسول خدا صلی الله علیه و آله است؛ به خلاف غنیمتی که با جنگ بدست می آید که یک پنجم آن در اختیار پیامبر قرار می گیرد و مابقی آن متعلق به جنگ جویان است:
«مَّا أَفَاء اللَّهُ عَلَی رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَی فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِی الْقُرْبَی وَالْیَتَامَی وَالْمَسَاکِینِ وَابْنِ السَّبِیلِ کَیْ لَا یَکُونَ دُولَةً بَیْنَ الْأَغْنِیَاء مِنکُمْ وَمَا آتَاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاکُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعِقَابِ»
بر اساس این آیه، شش مورد مصرف (خداوند، پیغمبر صلی الله علیه و آله، ذوی القربی، یتیمان، مسکینان و در راه ماندگان) برای فیء ذکر شده است.
ابن عباس می گوید: این آیه درباره دارایی های «اهل قری» فرود آمد و اهل قری بنی نظیر و بنی قریظه بودند که در مدینه می زیستند و اهل فدک که در سه میلی مدینه بودند و اهل خیبر و روستاهای مدینه و ینبع که خداوند اختیار دارایی های آنان را به رسول خدا صلی الله علیه و آله سپرد تا هر گونه خواست، در آن حکم کند. عده ای اعتراض کردند که چرا این دارایی ها را تقسیم نمی کند. در پاسخ آن ها این آیه نازل شد.
فَیء به معنای غنایم به دست آمده بدون جنگ ، و نیز سایه می باشد.
فیء برگرفته شده از «فاءَ یفیء» در لغت به معنای بازگشتن است. مراد از آن در اصطلاح فقه اموالی است که بدون جنگ و درگیری از کفّار به غنیمت گرفته می شود.
مصادیق
آیا اموالی که در پی ترس کفّار از سپاهیان اسلام و فرار آنان به غنیمت گرفته می شود نیز فیء به شمار می رود یا نه؟ اختلاف است و نیز در اینکه فیء اختصاص به زمین دارد یا شامل همه اموال؛ اعم از منقول و غیر منقول می شود، اختلاف است. قول نخست مشهور است. فیء بر مطلق غنیمت و نیز انفال اطلاق می شود.
کاربرد فقهی
از احکام آن در باب خمس و انفال سخن گفته اند.
صاحب فیء
...

فیء در دانشنامه ویکی پدیا

فیء
فیء به آنچه مسلمانان از دشمنانشان بدون جنگ می گیرند فیء می گویند، در مورد آن در آیهٔ ۷ از سوهٔ حشر آمده است که:
ویکی عربی بازبینی ۲۳ نوامبر ۲۰۱۴
ویکی فقه دانشنامه حوزوی بازبینی ۲۳ نوامبر ۲۰۱۴
سایت تدبر فیء بازبینی ۲۳ نوامبر ۲۰۱۴
آنچه خدا از ساکنان آن قریه ها عاید پیامبرش گردانید از آن خدا و از آن پیامبر و متعلق به خویشاوندان نزدیک و یتیمان و بینوایان و درراه ماندگان است تا میان توانگران شما دست به دست نگردد و آنچه را فرستاده به شما داد آن را بگیرید و از آنچه شما را بازداشت بازایستید و از خدا پروا بدارید که خدا سخت کیفر است (ترجمه: ترجمه استاد مهدی فولاوند)
مَا أَفَاءَ اللَّهُ عَلَی رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَی فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِی الْقُرْبَی وَالْیَتَامَی وَالْمَسَاکِینِ وَابْنِ السَّبِیلِ کَیْ لَا یَکُونَ دُولَةً بَیْنَ الْأَغْنِیَاءِ مِنْکُمْ وَمَا آتَاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعِقَابِ
از این آیه مشخص است که فیء برای همبستگی اجتماعی مسلمانان است یعنی این اموال مخصوص ثروتمندان نیست و حق تمامی مسلمانان است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فیء در دانشنامه آزاد پارسی

فَیْء
غنیمتی است بدون جنگ به دست آمده و در اختیار حاکم مسلمانان. بنابراین همه چیزهایی که می توان بدون جنگ از کفار گرفت و از غنیمت جدا کرد فیء نام دارد. به گفتۀ بسیاری از فقهای شیعه خمس فیء به پنج قسمت مساوی تقسیم می گردد و مانند خمسی که از غنیمت کسر می شود به پنج دسته از وظیفه خواران اختصاص می یابد. مبنای این عمل آیات ۵ تا ۷ سورۀ حشر قرآن است. اختلاف فقها راجع به چهارپنجم باقی ماندۀ آن است. برخی معتقدند این خمس می بایست توسط امام صرف لشکر شود و عده ای معتقدند باید در راه مصالح عمومی از جمله حقوق و مقرری سپاهیان مصروف گردد.

فیء را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

حبیب ١١:١٠ - ١٣٩٦/٠٣/٠٣
رجوع و بازگشت،در اصطلاح فقهی زمینهایی است که از کفار به پیامبر اعاده شده است
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فیء   • مفهوم فیء   • تعریف فیء   • معرفی فیء   • فیء چیست   • فیء یعنی چی   • فیء یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فیء
کلمه : فیء
اشتباه تایپی : tdء
عکس فیء : در گوگل


آیا معنی فیء مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )