انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 977 100 1

فیثاغورس

معنی فیثاغورس در لغت نامه دهخدا

فیثاغورس. [ رِ ] (اِخ ) پیثاگوراس . پیتاگر. از فلاسفه ٔ بزرگ یونان است که میان سالهای 583 تا 572 ق. م. در شهر سامس تولد یافت و چون پیکراتس در آن شهر حکومت جبارانه ای آغاز کرد از وطن دوری گرفت و به ایتالیا رفت ، پیش از آن نیز مصر و قسمت های مختلف یونان را سیاحت کرده بود. مسافرتهای او به هند و کشورهای مشرق ظاهراً حقیقت ندارد. فیثاغورس با حکومت عامه و تبلیغاتی که دماگوگوسها در راه ایجاد حکومت جباری میکردند مخالف بود و به همین سبب برضد آنان با حکومت اشرافی دریس بساخت و بر آن شد که مردم را به علوم راغب سازد و اندک اندک اخلاق و عقاید آنان را به طریق صواب رهبری کند. فیثاغورس به ریاضیات عشق و عقیده ٔ بسیار داشت ، چنانکه اصل فلسفی اعداد و تطبیق آنها با علوم طبیعی و الهی و معرفةالروح واخلاق ، زاده ٔ فکر اوست. وی چنانکه مورخان قدیم نگاشته اند در ریاضیات و فیزیک و نجوم کشفیات و اختراعات متعدد داشته که اکنون حقیقت آنها بر ما مجهول است. اختراع جدول ضرب را نیز بدو نسبت میدهند. و میگویند که عنوان فلسفه را نخست او استعمال کرد. از تاریخ مرگ او اطلاع دقیقی در دست نیست. (از تاریخ تمدن قدیم فوستل دو کولانژ ترجمه ٔ نصراﷲ فلسفی ، قسمت فرهنگ اعلام ).

معنی فیثاغورس به فارسی

فیثاغورس
فیلسوف و ریاضی دان یونانی ( و. جزیره سامس حدود ۵۸٠- ف. حدود ۴۹۷ ق م . ) دوره زندگانی او روشن نیست ولی گفته اند بمصر و ایران و هندوستان سفر کرده است و از دانشمندان آن کشورها بهره برده و معاصر کورش و داریوش هخامنشی بوده . در اواخر سده ششم قبل از میلاد بیونان بازگشت و گروهی پیرو او شدند . وی انجمنی سری تشکیل داد که هم دینی و هم اخلاقی و هم سیاسی بود. ظاهرا لفظ فیلسوف از مخترعات فیثاغورس است باین معنی که در یونانی حکیم یعنی خردمند را سوفوس و حکمت را سوفیا می گفتند . فیثاغورس گفت: ماهنوز لیاقت آن را نداریم که خردمند خوانده شویم و لیکن چون خواهان حکمت هستیم باید مارا فیلوسوفوس خواند یعنی دوستدار حکمت و همین لفظ است که فیلسوف شده و فلسفه از آن مشتق گردیده .اختراع جدول فیثاغورس و کشف شکل عروس در هندسه و بسیاری قضایای دیگر باومنسوب است . کلیه در فلسفه فیثاغورس علوم ریاضی اهمیت تمام داشته و او عدد را اصل وجود پنداشته و همه امور را نتیجه ترکیب اعداد و نسبتهای آنها دانسته است که ترکیب صوتها در تولید نغمات تابع تناسبات عددی میباشد موسیقی را نیز مانند هندسه و نجوم از رشته های علوم ریاضی میداند و کلیه نظام عالم را تابع عدد میشمارد و هر وجودی را - مادی باشد یا معنوی - با یکی از اعداد مطابق میداند خلاصه آنکه عدد را حقیقت اشیائ و واحد را حقیقت عدد میخواند تضاد و واحد و کثیر و زوج و فرد را منشا همه اختلافات می پندارد اما واحد مطلق را از زوجیت و فردیت و وحدت و کثرت بری میداند . حکمت فیثاغورس از چند جهت قابل توجه است یکی این که حقیقت غیر جسمانی است یعنی به نسبتهای عددی که امری فرضی و عقلی است قایل شده و بدان اهمیت داده . دیگر اینکه کرویت زمین را معلوم کرده و حقیقت اشیائ و واحد را حقیقت مزیت مرکز و ساکن بودن آنرا از آن برداشته است . هر چند این رای تا مدتی نزد حکما طرف اعتنا نبود و فرض فیثاغورس در باب هیئت عالم درست با حقیقت موافقت نداشت مع هذا نمی توان آنرا در کشف هیئت جدید بی تاثیر دانست .
یا پیتاگوراس یا پیتاگر از فلاسفه بزرگ یونان است که میان سالهای ۵۸۳ تا ۵۷۲ پ . م . در شهر سامس تولد یافت و چون پیکراتس در آن شهر حکومت جبارانه آغاز کرد از وطن دوری گرفت و به ایتالیا رفت .
همان جدول ضرب معروف است

فیثاغورس در دانشنامه ویکی پدیا

فیثاغورس
فیثاغورس یا فیثاغورث یا به طور صحیح و دقیق پیثاگوراس (به یونانی: Πυθαγόρας) فیلسوف و ریاضیدان یونان باستان (۵۶۹–۵۰۰ پیش از میلاد) بود. او نخستین کسی بود که توانست اصول پراکنده ای را که ریاضیدانان نخستین عمدتاً با استقرا و آزمون و خطا کشف کرده بودند، بر پایهٔ اصول و براهین قیاسی بنا کند.--
فیثاغورس در جزیرهٔ ساموس، نزدیک کرانه های ایونی، زاده شد. او در عهد قبل از ارشمیدس، زنون، کسنوفانس و اودوکس (۵۶۹ تا ۵۰۰) پیش از میلاد می زیست.
در جوانی به سفرهای زیادی رفت و این امکان را پیدا کرد تا با افکار مصریان باستان، بابلیان و مغ های ایران آشنا شود. تقریباً، ۲۲ سال در سرزمین های خارج از یونان بود و چون پولوکراتوس (شاه یونان) برای او نزد فرعون مصر سفارش کرده بود به آمازیس رفته و توانست به سادگی به رازهای کاهنان مصری دست یابد. سال ها در مصر ساکن بود و در خدمت کاهنان و روحانیان مصری به شاگردی پرداخت و علوم مختلف آموخت. سپس از آنجا روانه بابل شد و شاگردی را از نو آغاز کرد. او در بابل به حالت اسارت زندگی می کرد تا اینکه به همراه داریوش اول به پارس آمد و از تخت جمشید که در حال ساخت بود دیدن کرد.
در حدود سال ۵۳۰ قبل از میلاد، از مصر بازگشت، و در زادگاه خود مکتب اخوتی (که امروزه برچسب مکتب فیثاغورس بر آن خورده است) را بنیان گذاشت که طرز فکر اشراقی داشت. هدف او از بنیان نهادن این مکتب این بود که بتواند مطالب عالی ریاضیات و مطالبی را تحت عنوان نظریه های فیزیکی و اخلاقی تدریس کند و پیشرفت دهد.
عکس فیثاغورس
فیثاغورس (دهانه) یک دهانه برخوردی در ماه است.
این دهانه ۱۲ دهانه اقماری دارد.
سیارک ۶۱۴۳ (به انگلیسی: 6143 Pythagoras، نامگذاری:1993JV) شش هزار و صد و چهل و سومین سیارک کشف شده است که در ۱۴ مه ۱۹۹۳ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۶۰ است.
درخت فیثاغورس شکل خاصی از صفحه فرکتال است که با استفاده از مجموعه ای از مربع ها ساخته می شود. این درخت در سال ۱۹۴۲ توسط یک معلم ریاضی هلندی با نام آلبرت بُسمن کشف شد و به دلیل اینکه هر سه مربع متصل به هم در این درخت مثلث قائم الزاویه ای را در برمی گیرند که به طور مرسوم در قضیه فیثاغورث استفاده می شود، آن را به نام وی نام گذاری کرد. اگر بزرگترین مربع دارای اندازهٔ ۱×۱ باشد تمام درخت به راحتی در جعبه ای با ابعاد ۶×۴ جای می گیرد.
برای رسم این درخت در مرحله ۰ یک مربع رسم می شود. سپس در مرحله ۱ از دو راس بالایی مربع دو زاویهٔ ۴۵ درجه جدا شده تا مثلث قائم الزاویهٔ متساوی الساقینی در این قسمت ایجاد شود. در ادامه در مرحله ۲ بر روی دو ضلع مثلث قائم الزاویه ایجاد شده که در تماس با مربع نیستند مربعات جدیدی ساخته می شود. در مرحله ۳ دوباره همه چیز تکرا می شود و در نهایت درخت بزرگتر می شود.
قضیهٔ فیثاغورس در هندسه و فضای اقلیدسی، حالت خاصی است از قانون کسینوس ها، هنگامی که زاویهٔ بین دو خط ۹۰ درجه است. این قضیه به نام ریاضی دان یونانی فیثاغورس نامگذاری شده است. بر اساس آن، در یک مثلث راست گوشه (قائم الزاویه)، همواره مجموع توان های دوم دو ضلع برابر با توان دوم وتر است.
اگر a۲ + b۲ = c۲, آنگاه مثلث راست گوشه است.
اگر a۲ + b۲> c۲, آنگاه مثلث تیزگوشه است. (دارای زاویهٔ تند)
اگر a۲ + b۲ <c۲, آنگاه مثلث دارای زاویه ای باز است. (بیش از ۹۰ درجه)
قانون کسینوس ها بیان می کند که اگر دو خط به طول a و b در راس O، تشکیل زاویه θ {\displaystyle \theta } بدهند، طول خطی که انتهای آن ها را به هم وصل می کند، از رابطهٔ c 2 = a 2 + b 2 − 2 a b cos ⁡ θ {\displaystyle c^{2}=a^{2}+b^{2}-2ab\cos {\theta }} بدست می آید.
بنابراین، هر گاه زاویه θ {\displaystyle \theta } برابر ۹۰ درجه باشد مقدار 2 a b cos ⁡ θ {\displaystyle 2ab\cos {\theta }} صفر شده و در نتیجه، قضیهٔ فیثاغورس بدست می آید:
a 2 + b 2 = c 2 {\displaystyle a^{2}+b^{2}=c^{2}}


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فیثاغورس در دانشنامه آزاد پارسی

فیثاغورِس (ح ۵۸۰ـ ۵۰۰پ م)(Pythagoras)
فیْثاغورِس
ریاضی دان و فیلسوف یونانی. قضیۀ فیثاغورس را عرضه کرد. بیشتر کارهای فیثاغورس دربارۀ اعداد است. او خصوصیات اسرارآمیزی به اعداد نسبت می داد. کشف اعداد مصور ازجمله کارهای او در این زمینه است؛ مثلاً اعداد مثلثی ...، ۱۰، ۶، ۳، ۱، که هریک را می توان به شکل آرایهای مثلث شکل از نقاط نشان داد یا اعداد مربعی ...، ۱۶، ۹، ۴، ۱، که آرایه هایی مربعی از نقاط تشکیل می دهند. همچنین، دریافت که مجموع دو عدد مثلثی متوالی عددی مربعی است، مثلاً ۴=۳+۱، ۹=۶+۳، و ۱۶=۱۰+۶. فیثاغورس در جزیرۀ ساموس زاده شد و ظاهراً از ظلم و جور حاکم خودکامۀ آن جا به کروتونه (کروتون) در ایتالیای جنوبی گریخت. در کروتون، مدرسه ای تأسیس کرد که در ضمن نوعی جمعیت یا انجمن اخوت با شعائر و اعتقاداتی خاص، ازجمله اعتقاد به بقا و تناسخ، بود. انجمن ریاضی و فلسفی فیثاغورسی به توسعۀ علم پرداخت و از نظر سیاسی نیز دامنۀ نفوذ آن به مهاجرنشین های غربی یونان رسید. این امر باعث کشمکش و اغتشاشی شد که به تبعید فیثاغورس به شهر متاپونتوم، در خلیج تارانتو، انجامید. فیثاغورس در این شهر درگذشت. مدرسۀ فیثاغورس حدود ۵۰ سال دایر بود و بعد از آن به کلی از هم پاشید. فیثاغورسیان، شاگردان و پیروان فیثاغورس، توانستند با استفاده از نظریۀ موازی ها ثابت کنند که مجموع زاویه های هر مثلث معمولی برابر با دو زاویۀ قائمه است. همچنین، روشی برای حل هر معادلۀ درجۀ دوم جبری با ریشۀ حقیقی به دست آوردند. آن ها نظریۀ تناسب ها (نسبت ها) را تدوین کردند. این نظریه منجر به گسترش اطلاعات آن ها دربارۀ کسرها شد و به کمک آن، به مطالعۀ هارمونیک ها (هماهنگ ها) در سازهای زهی پرداختند. آن ها دریافتند که هارمونیک اوکتاو با لمس کردن تار در فاصلۀ یک دوم طول آن از یک انتها، هارمونیک پنجم در فاصلۀ دو سوم طول، و بقیه هارمونیک ها نیز به همین ترتیب ایجاد می شوند. کشف عدد گنگ را نیز به فیثاغورسیان نسبت داده اند.

ارتباط محتوایی با فیثاغورس

فیثاغورس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی فیثاغورسنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• رابطه فيثاغورس   • اعداد فیثاغورس   • اثبات رابطه فیثاغورس   • فیثاغورس ریاضی   • رابطه فیثاغورس سوم راهنمایی   • فیثاغورث کی بود؟   • رابطه ی فیثاغورس   • زندگینامه فیثاغورث   • معنی فیثاغورس   • مفهوم فیثاغورس   • تعریف فیثاغورس   • معرفی فیثاغورس   • فیثاغورس چیست   • فیثاغورس یعنی چی   • فیثاغورس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فیثاغورس
کلمه : فیثاغورس
اشتباه تایپی : tdehy,vs
عکس فیثاغورس : در گوگل


آیا معنی فیثاغورس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )